Alıntı cetx06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
selamlar karadeniz usta benim de sana sormak istedigim deliturk arkadasin sorusuna benzer bir soru.
ben, hanim icin bundan bir kac sene önce bag-kur girisi olsun düsüncesiyle 850tl bankaya yatirdim, gün olarak sanirim 30 güne tekäbul etti o zaman icin. bunun sonucundada sgk ya bag-kur icin emeklilik formu doldurdum ve akabinde yatirmam gereken miktar bildirildi.
sanirim o zamanki sürede bir yasa cikti, ayni zamanda tr de calisma olayi,
ve bende hanimi gecen sene izine gittigimizde 11 gün sgk li olarak sigorta yaptirdim.

simdi sormak istedigim ben hanimi sgk dan emekli yaptirmak icin, bag-kur u iptal edip yatirdigim parayi geri istemem gerekirmi,
yoksa sgk ya muracaat edip bag-kur u, sgk ya eklettirme yada devretme sansim varmi.
bu konuda nasil bir yol izlemem gerekitigini yazmani bekliyor, tesekkür ediyorum.

bu arada benim hanim almanya da sene 1992 den bu gune aktiv olarak hala calismakta. ausbildung dahil. 3 cocuk var.

cetx06,yurtdisi borclanmasi icin yatirdiginiz 30 gün bagkur Türkiye'de ssk.calismasi yapmissiniz bundan sonraki borclanma hep ssk.olacak daha sonra 30 günlük bagkur ssk.ya devir olacaktir.
Esinizin,dogum tarihi,ilk calismaya basladigi tarihi,gün,ay,yil olarak belirtin size yardimci olunacaktir