Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2630 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 36 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mavi Kart emeklilik

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı Saim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar,
    İlk yazımda belirttiğim gibi, yani 5225 günden emekli ola bilmem için yaklaşık 2 yıl eksiğim var, Alman vatandaşlığına geçtiğim için. Bu konuyu Hasan Karahaliloğluna mail ile danıştım. Bu gün cevap geldi. Cevabında eksik günleri usülüne uygun çalışma yaptıktan sonra 4600 günü borçlanmak ve geri kalan günleri isteğe bağlı borçlanmak. Bu konuyu board daki uzman arkadaşlara danışmak istedim.

Teşekkürler
    GURBETÇİLERİN İSTEĞE BAĞLI SİGORTA MACERASI
    Tarih28 Ekim 2014, 14:17EditörFUAT TÜTÜNCÜOĞLU
    GURBETÇİLERİN İSTEĞE BAĞLI SİGORTA MACERASI

Değerli Okurlarım,
    Yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere İsteğe bağlı sigorta ödemek bir maceradır.
    Hele hele SSK (4/a) dan emekli olmak isteyen özellikle gurbetçi yurttaşlarımızın düştüğü tuzağın başında isteğe bağlı sigorta yatırmak gelir.

Büyük Harflerle belirtmek isterim ki İSTEĞE BAĞLI SİGORTA 01/10/2008 TARİHİNDE SONRA BAĞ-KUR DUR ... !

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşından önce isteğe bağlı sigortalı olmak mümkün değildir.

Diğer yandan isteğe bağlı sigortalılık için Türkiye’de ikamet etme şartı bulunmaktadır. Dolayısıyla gelir testi yaptırıp genel sağlık sigortasına prim ödememek için ikametini Türkiye’den aldırmış kişiler isteğe bağlı sigortalı olamamaktadır.

ÜLKEMİZME imzalanmış ikili sosyal güvenlik sözleşmelerine göre Fransa, İngiltere, İsveç ve İsviçre’de bulunanlar Türkiye’de ikamet etme şartı aranmaksızın isteğe bağlı sigortalı olma şartlarını yerine getirenlerin ülkemizde isteğe bağlı sigortaya prim ödemeleri mümkündür.

Sadece İsveç’te sigortalı çalışanlar aynı anda ülkemizde ikamet şartı aranmadan isteğe bağlı prim ödeyebilir.

Fransa, İsviçre ve İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımız ise yine ülkemizde ikamet etme şartı aranmaz Ancak o ülkelerde çalışıyor iken ülkemizde isteğe bağlı prim ödeyemezler.

İSTEĞE bağlı sigortalı olmanın en önemli koşulu ise zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde bir işte çalışmıyor olmak veya SSK (4-a) kapsamında ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamaktır.

Yani bir işte çalışan kişi aynı zamanda isteğe bağlı sigortalı olamaz.

Bu konunun istisnası ay içinde 30 günden az çalışan kişilerin durumudur. Bu kişiler çalışıyor olmalarına rağmen isteğe bağlı sigorta sayesinde eksik kalan günleri için isteğe bağlı sigortalı olarak ay içindeki sigortalılıklarını 30 güne tamamlamakta.

Ticari taksi ve dolmuş şoförlerinden ay içerisindeki çalışma süreleri toplamı 10 günden az olanlar isteğe bağlı sigortalı olarak çalışmalarını SSK yönüyle 30 güne tamamlayabilir. Bu kişiler için istisnai hüküm söz konusudur.

İSTEĞE bağlı prim ödeyenler çalışmadan sigortalı oldukları için yalnızca uzun vadeli sigorta kollarıyla genel sağlık sigortasından yararlanır.

Yani bu kişiler malullük, yaşlılık ve ölüm risklerine karşı ilerde (4-b) BAG-KUR statüsünde emekli olurlar.

Hastalık, analık, iş kazası ve meslek hastalığı sigorta kolları isteğe bağlı sigortalılara uygulanmamaktadır.

01.10.2008 günü öncesi yurtdışında bulunup isteğe bağlı prim ödeyenlerle ilgili istisnai bir uygulama söz konusudur.

Aralıksız olarak isteğe bağlı prim ödemeye devam edildiği sürece ülkemizde ikamet ediyormuş gibi isteğe bağlı prim ödenmesi mümkündür.

Sosyal güvenlik sözleşmesi bulunan ülkede zorunlu sigortalı iken (İsveç hariç) ülkemizde isteğe bağlı prim ödenmesi mümkün değildir.

TÜRKİYE’DE yerleşik olma hali bir yılı doldurmayan yabancı uyruklu sigortalılar genel sağlık sigortalısı sayılmadığından, bunlardan bir yıldan daha az bir süre oturan ve isteğe bağlı sigortalı olanlardan genel sağlık sigortası primi alınmaz.

Ancak, oturma süresi bir yıldan fazla olanlardan oturma süresinin birinci yılının dolduğu tarihten itibaren sigortalının talepte bulunup bulunmadığına bakılmaksızın genel sağlık sigortası primi alınır.

İyilikle ve Sosyal Güvenlikle Kalın

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
    Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

2. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Merhaba Karadeniz,
    Yanıtın için teşekkürler. Malülen emeklilik için başvuru yaptım. Sonucunu bekliyorum. İnşallah olur. İsteğe bağli borçlanmak benim eksik olan 2 yıl için olur gibi değil mi?

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı Saim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Karadeniz,
    Yanıtın için teşekkürler. Malülen emeklilik için başvuru yaptım. Sonucunu bekliyorum. İnşallah olur. İsteğe bağli borçlanmak benim eksik olan 2 yıl için olur gibi değil mi?
    Saim,benim görüsüm,istege bagli prim ödemede Türkiye'de ikamet sarti var ama bagkur,sirket ortagi olarak emeklilik primi ödenir diye düsünüyorum,
    II- ESNAF BAĞ-KUR'LULARIN YURT DIŞINA ÇIKMALARI HALİNDE SİGORTALILIK DURUMLARININ NE OLACAĞI:

1479 sayılı esnaf Bağ-Kur Kanununun 24 üncü maddesine göre, gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, tüccar, sanayici, işadamı ve şirket ortağı gibi diğer kendi nam ve hesabına çalışanlar Bağ-Kur kapsamında zorunlu olarak sigortalı olmak durumundadırlar.

1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı bulunan kişiler, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılığı ve Bağ-Kur sigortalılığına esas olan kayıtları (vergi, esnaf sicil, meslek odası vb) devam ederken Suriye, Irak veya Suudi Arabistan gibi ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelere giderlerse ve bu ülkelerde kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaya başlarlarsa, bu ülkelerin ülkemizle ikili sosyal güvenlik anlaşması olmadığı için, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılıkları devam eder.

Ayrıca bu durumda olan kişiler, ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan yabancı ülkelere gittiklerinde, buralarda kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaları yoksa, sırf yurt dışına çıktıkları için 1479 sayılı esnaf Bağ-Kur Kanunu kapsamındaki sigortalılıkları sonlandırılmaz ve devam eder.

1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı bulunan kişiler, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılığı ve Bağ-Kur sigortalılığına esas olan kayıtları (vergi, esnaf sicil, meslek odası vb) devam ederken Almanya ve Fransa gibi ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelere giderlerse ve bu ülkelerde kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaya başlarlarsa, bu ülkelerin ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunduğu için, çalışmaya başladıkları tarihten bir gün öncesi itibariyle Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılıkları sona erer.

Türkiye'de 1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu sigortalılıkları devam ederken ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelere giden kişilerin sadece yurt dışına çıktıkları için yurt içindeki Bağ-Kur sigortalılıklarının sona erdirilmesine gerek bulunmamaktadır. Yani 1479 sayılı yasa kapsamında sigortalı olanların Bağ-Kur sigortalılıkları Almanya veya Fransa'ya gittikleri tarihten itibaren değil, ancak yabancı ülkelerde çalışmaya başladıkları tarihten itibaren sona erdirilmesi gerekmektedir. Çünkü Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılık sigortalının şahsına bağlı ve fiili olarak bizzat o işi yapmasını gerektiren bir sigortalılık türü değildir.

http://www.burhaneray.com/Bag-Kurluy...ndirilmesi/613

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    okadar torba yasa cikti hala mavi kartlilara tam cözüm gelmedi

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı dnz20 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    okadar torba yasa cikti hala mavi kartlilara tam cözüm gelmedi
    Mavi kartli demek yabanci uyruklu demek bu kadar haklarin verilmesi bile cok büyük imkan sayilir yarin bu verilen haklarin kaldirilmasi bile söz konusu olabilir,duymadinizmi havuzun suyu bitiyor diye !

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Benimde arkadasin durumu gibi 290 gün acik vardi türkiyede ek-5 tarim sigortasi yaparak ödedim.
    Primleri düsük, 4a kapsaminda
    Ek-5 tarim sigortasi icin zirai faaliyette bulunmaman, ziraat odalari, il veya ilce tarimdan kaydinin olmadigini beyan ettiginde tarim sigortali sayiliyorsun

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Alıntı QTAHYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benimde arkadasin durumu gibi 290 gün acik vardi türkiyede ek-5 tarim sigortasi yaparak ödedim.
    Primleri düsük, 4a kapsaminda
    Ek-5 tarim sigortasi icin zirai faaliyette bulunmaman, ziraat odalari, il veya ilce tarimdan kaydinin olmadigini beyan ettiginde tarim sigortali sayiliyorsun
    Usta bu konuyu biraz acarmisin? Tarim sigortali oluyor ancak zirai faaliyetlerde bulunmaman gerekiyor olayi biraz kafami karistirdi, tarim ve zirai faaliyet ayni sey degilmi yada daha öncedenmi böyle bir faaliyetin olmamis olmamis olma sarti araniyor?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    zirai faaliyette bulunursan bagkur ödemen gerekli.

Zirai faaliyette bulunmaman gerekli yani gecici tarim islerinde calisiyor gözükülüyor.

Karisik bir durum yok kayitli zirraat isi ile ugrasan bagkur ödüyor
    kayitli olmayan kiside baskalarinin isinde calisiyor.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Alıntı QTAHYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zirai faaliyette bulunursan bagkur ödemen gerekli.

Zirai faaliyette bulunmaman gerekli yani gecici tarim islerinde calisiyor gözükülüyor.

Karisik bir durum yok kayitli zirraat isi ile ugrasan bagkur ödüyor
    kayitli olmayan kiside baskalarinin isinde calisiyor.
    QTAHYA, Benim hanimdada yaklasik 240 güneksik süre var
    -sen mavi kartlimisin ?
    -ek-5 tarim sigortasi icin hangi kuruma basvuru yapiliyor ?
    -primleri öderken Türkiyede ikamet etme zorunlulugu varmi ?

selamlar

Ettiği Teşekkür
    55
    Istege bagli sigorta düsünenler burayi iyi okusun !

Değerli Okurlarım,
    Yazımın başlığından da anlaşılacağı üzere İsteğe bağlı sigorta ödemek bir maceradır.
    Hele hele SSK (4/a) dan emekli olmak isteyen özellikle gurbetçi yurttaşlarımızın düştüğü tuzağın başında isteğe bağlı sigorta yatırmak gelir.

Büyük Harflerle belirtmek isterim ki İSTEĞE BAĞLI SİGORTA 01/10/2008 TARİHİNDE SONRA BAĞ-KUR DUR ... !

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşından önce isteğe bağlı sigortalı olmak mümkün değildir.

Diğer yandan isteğe bağlı sigortalılık için Türkiye’de ikamet etme şartı bulunmaktadır. Dolayısıyla gelir testi yaptırıp genel sağlık sigortasına prim ödememek için ikametini Türkiye’den aldırmış kişiler isteğe bağlı sigortalı olamamaktadır.

ÜLKEMİZME imzalanmış ikili sosyal güvenlik sözleşmelerine göre Fransa, İngiltere, İsveç ve İsviçre’de bulunanlar Türkiye’de ikamet etme şartı aranmaksızın isteğe bağlı sigortalı olma şartlarını yerine getirenlerin ülkemizde isteğe bağlı sigortaya prim ödemeleri mümkündür.

Sadece İsveç’te sigortalı çalışanlar aynı anda ülkemizde ikamet şartı aranmadan isteğe bağlı prim ödeyebilir.

Fransa, İsviçre ve İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımız ise yine ülkemizde ikamet etme şartı aranmaz Ancak o ülkelerde çalışıyor iken ülkemizde isteğe bağlı prim ödeyemezler.

İSTEĞE bağlı sigortalı olmanın en önemli koşulu ise zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde bir işte çalışmıyor olmak veya SSK (4-a) kapsamında ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamaktır.

Yani bir işte çalışan kişi aynı zamanda isteğe bağlı sigortalı olamaz.

Bu konunun istisnası ay içinde 30 günden az çalışan kişilerin durumudur. Bu kişiler çalışıyor olmalarına rağmen isteğe bağlı sigorta sayesinde eksik kalan günleri için isteğe bağlı sigortalı olarak ay içindeki sigortalılıklarını 30 güne tamamlamakta.

Ticari taksi ve dolmuş şoförlerinden ay içerisindeki çalışma süreleri toplamı 10 günden az olanlar isteğe bağlı sigortalı olarak çalışmalarını SSK yönüyle 30 güne tamamlayabilir. Bu kişiler için istisnai hüküm söz konusudur.

İSTEĞE bağlı prim ödeyenler çalışmadan sigortalı oldukları için yalnızca uzun vadeli sigorta kollarıyla genel sağlık sigortasından yararlanır.

Yani bu kişiler malullük, yaşlılık ve ölüm risklerine karşı ilerde (4-b) BAG-KUR statüsünde emekli olurlar.

Hastalık, analık, iş kazası ve meslek hastalığı sigorta kolları isteğe bağlı sigortalılara uygulanmamaktadır.

01.10.2008 günü öncesi yurtdışında bulunup isteğe bağlı prim ödeyenlerle ilgili istisnai bir uygulama söz konusudur.

Aralıksız olarak isteğe bağlı prim ödemeye devam edildiği sürece ülkemizde ikamet ediyormuş gibi isteğe bağlı prim ödenmesi mümkündür.

Sosyal güvenlik sözleşmesi bulunan ülkede zorunlu sigortalı iken (İsveç hariç) ülkemizde isteğe bağlı prim ödenmesi mümkün değildir.

TÜRKİYE’DE yerleşik olma hali bir yılı doldurmayan yabancı uyruklu sigortalılar genel sağlık sigortalısı sayılmadığından, bunlardan bir yıldan daha az bir süre oturan ve isteğe bağlı sigortalı olanlardan genel sağlık sigortası primi alınmaz.

Ancak, oturma süresi bir yıldan fazla olanlardan oturma süresinin birinci yılının dolduğu tarihten itibaren sigortalının talepte bulunup bulunmadığına bakılmaksızın genel sağlık sigortası primi alınır.

İyilikle ve Sosyal Güvenlikle Kalın

Fuat TÜTÜNCÜOĞLU
    Yurtdışı Emeklilik ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
    http://www.sosyalguvenlikmusaviri.ne...-macerasi.html

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Evet ben mavi kartliyim ek-5 tarim sigortasi icin sgk dan bir forum aliyorsun onu ziraat odasina il veya ilce tarimdan üzerinde kayitli zirai faaliyette bulunmadigina dair onaylatiyorsun birde ikamet ettigin muhtara onaylatip sgk ya veriyorsun hepsi bu
    ikamet gerekiyor tabiki

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    11 mesaja 14 teşekkür aldı
    Karadeniz Kardesim Merhaba,

Galiba benim isin dgümü cözülüxor ne dersin? Emekli uzmani ( nasil uzmansa ) Zannimca istege bagli Ssk olmadigindan,tuttu bagkurlu yapti,ve yalan olarak ta Emniyet ülkeye giris kaydini bulamadi dedi ( son giris )

Istege bagli ödemek icin,ikamet sart ise,bu sahis nasil oluyorda ben yaparim diyor? Sana iki sorum var karadeniz kardesim

1.Almanyadan malulen emekli,Türkiyede 5-6 gn calisirsa,ilerde nasil sorunlar olabilir?
    2. SSK degil de bagkurlu istege bagli ödesek,ne gibi arti eksilerimiz var? Maas gibi,prim ödeme gibi,gün sayisi vs vs
    3.Istege bagli Bagkur da sorun degil gibi gözküyor,dogrumu?

Saygilarimla

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı Bence Deger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karadeniz Kardesim Merhaba,

Galiba benim isin dgümü cözülüxor ne dersin? Emekli uzmani ( nasil uzmansa ) Zannimca istege bagli Ssk olmadigindan,tuttu bagkurlu yapti,ve yalan olarak ta Emniyet ülkeye giris kaydini bulamadi dedi ( son giris )

Istege bagli ödemek icin,ikamet sart ise,bu sahis nasil oluyorda ben yaparim diyor? Sana iki sorum var karadeniz kardesim

1.Almanyadan malulen emekli,Türkiyede 5-6 gn calisirsa,ilerde nasil sorunlar olabilir?
    2. SSK degil de bagkurlu istege bagli ödesek,ne gibi arti eksilerimiz var? Maas gibi,prim ödeme gibi,gün sayisi vs vs
    3.Istege bagli Bagkur da sorun degil gibi gözküyor,dogrumu?

Saygilarimla

Arkadasim,sizin bagkurlu konumuna düsmeniz,Türkiye'de ssk.calismasi sonrasi yurtdisi borclanmasi yapmamanizdan kaynaklaniyor,siz calisma yapmissiniz ama suistimallerden dolayi Sgk.mu yurtdisindan ssk.calismasi yapanlarin calisma esnasinda Türkiye'de olup olmadigini arastiriyor bir deyimle emniyetten giris cikis belgelerini istiyor,siz kayitlari veremediginiz icin asilsiz calisma yapilmis gibi gözüküyor.
    Yurtdisi borclanmalarinda Türkiye'de herhangi bir kurumda calismasi olmayanlarin borclanmasi bagkurlu olarak islem görmekte.
    Sorunuza gelince,Almanya'dan malulen emekli olanlarin günde kac saat calisabilecegi renten bescheidde belirtilmistir (yanilmiyorsam günde en fazla 3 saat) buna riayet etmeyen bir cok kisiler var ilerleyen zaman icinde ne olur bilinmez suana kadar olumsuz yönde bir sey duymadim Lva isterse Türkiye'den Sgk.dan aninda gerekli bilgilere ulasabilir.
    Istege bagli,sigortalilikda Türkiye'de ikamet sarti aranmakda (Diğer yandan isteğe bağlı sigortalılık için Türkiye’de ikamet etme şartı bulunmaktadır. Dolayısıyla gelir testi yaptırıp genel sağlık sigortasına prim ödememek için ikametini Türkiye’den aldırmış kişiler isteğe bağlı sigortalı olamamaktadır.) Fuat Tütüncüoglu'nun aciklamasindan alinti yaptim burayi iyi okuyun,http://www.sosyalguvenlikmusaviri.ne...-macerasi.html
    Türkiye'de sirket ortagi gibi bagkurlu olarak prim süresini doldurabilirsiniz. fuat Tütüncüoglu'nun yazisinda aciklama var.
    Öncelikle Türkiye'deki calismanizi isbat etmeniz gerekir yani borclanmaniz ssk.olmali 7/8 yil kalan süreyi bagkurlu yapabilirsiniz,Türkiye'den emeklilikde son 1260 gün (3,5 yil) emekli olacak kurumu belirliyor,bagkurlu olarak yaslilik emekliligi 15 yil (5400 gün)

15. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    11 mesaja 14 teşekkür aldı
    Tesekkürler karadeniz kardesim,

Türkiyeye gittim,Sgk ya ugradim.Dedimki nasil olur beni bagkurlu yapmissiniz.Gösterdi bana Emniyetten gelen kagidi,Ne hikmetse,calistigim tarihte Türkiyede gözükmüyorum.

Ankarada Emniyte gittim,durumu anlattim,Onlarin dedigi aynen söyle; Siz o tarihte Türkiyede gözüküyorsunuz,nasil olurda sgk daki kagitta geözükmüyor,o kagitta burdan gitmedimi dedim!! Evet dedi,bilmiyorum demekle yetindi.

Neyse aldim Ülkeye giris kagidini,götürdüm SGK ya, Dosyan yok haftaya geld dediler,Dedim o tarihte dönmem lazim,Biletini iptl et diyor ( gülermisin aglarmisin ) yaptik caresiz,gittim Bagkuru SSk ya cevirdim,borclanma kagidimi aldim.Bana lazim olan 3600 gün benim günüm 3497 yani 103 gün eksigim var.

Arkadas dünye kadar masrafim oldu,kimin umrumda,Biri sucu digerine atiyor.Yeminle söylüyorum,bir odadan digerine transfer ediyorlar,inanin bana ordaki memurlara soru sordum ( ayri odalardaki memurlara ) hepsi degisik cevap verdi...Eee Vatandas ne yapsin simdi? Allah bize sabir versin

Sunuda söylim,SGK nin önünde dayinin biri bagiriyor cagiriyor,digeride ne oldu dior,Dayi diyorku ben on senedir emekli aliyorum,sgk mektup yollamis,efendim gününüz eksik,emeklinizi kesiyoruz,verdiklerimizide geri ödeyin,Nasil sacmalik bu arkadas,Vatandas müracat ederken hesap etmiyonuzmu,Rezillik vallahi

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı Bence Deger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tesekkürler karadeniz kardesim,

Türkiyeye gittim,Sgk ya ugradim.Dedimki nasil olur beni bagkurlu yapmissiniz.Gösterdi bana Emniyetten gelen kagidi,Ne hikmetse,calistigim tarihte Türkiyede gözükmüyorum.

Ankarada Emniyte gittim,durumu anlattim,Onlarin dedigi aynen söyle; Siz o tarihte Türkiyede gözüküyorsunuz,nasil olurda sgk daki kagitta geözükmüyor,o kagitta burdan gitmedimi dedim!! Evet dedi,bilmiyorum demekle yetindi.

Neyse aldim Ülkeye giris kagidini,götürdüm SGK ya, Dosyan yok haftaya geld dediler,Dedim o tarihte dönmem lazim,Biletini iptl et diyor ( gülermisin aglarmisin ) yaptik caresiz,gittim Bagkuru SSk ya cevirdim,borclanma kagidimi aldim.Bana lazim olan 3600 gün benim günüm 3497 yani 103 gün eksigim var.

Arkadas dünye kadar masrafim oldu,kimin umrumda,Biri sucu digerine atiyor.Yeminle söylüyorum,bir odadan digerine transfer ediyorlar,inanin bana ordaki memurlara soru sordum ( ayri odalardaki memurlara ) hepsi degisik cevap verdi...Eee Vatandas ne yapsin simdi? Allah bize sabir versin

Sunuda söylim,SGK nin önünde dayinin biri bagiriyor cagiriyor,digeride ne oldu dior,Dayi diyorku ben on senedir emekli aliyorum,sgk mektup yollamis,efendim gününüz eksik,emeklinizi kesiyoruz,verdiklerimizide geri ödeyin,Nasil sacmalik bu arkadas,Vatandas müracat ederken hesap etmiyonuzmu,Rezillik vallahi
    Bence Deger,isini neticelendirdigine sevindim, ben bunlarla 2005 tarihinden beri hep mücadele halindeyim isini bilen isini dogru yapan oldukca az memleketin hali !

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Mavi Kart sahiplerinin sorunlariyla ilgili Istanbul Milletvekili sayin M. Yeneroglunun son aciklamalari:
    https://i.hizliresim.com/4GAZY7.jpg

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)