Ya arkadaslar kendi basimdan gecen seyi yazmak istiyorum;

Alman vatandasi olarak 5 sene öncesi Türk vatandasi biri ilen evlendim.
Her yeni evlenen gibi bende esimi biran önce buraya getirmek istedigim ve gittim yabancilar dairesindeki sube müdürü ile görüstüm.
5 sene önce ki durumu anlatiyorum eger daha sonra kanun babin da degisiklikler oldu ise birsey diyemem.
O zaman bana sunulan imkanlar sunlar idi :
1 - Fuk_18 arkadasinda yazmis oldugu gibi A1 testini kazanmis olmasin.

2 - Esimin eger imkani var ise Turist olarak Almanya ya gelmesi ve verilen vize süresi icinde burada evlenilmesi. Evlendikten sonra gidip Yabancilar Dairesinden esin icin Oturum alabilirsiniz.
Ama söyle bir sorun ortaya cika bilir ; Alman makamlari " siz vizenizi art niyetli ( evlenmek icin geldiniz ama kendinizi Turist olarak gösterdiniz ) olarak almissiniz o yüzden size oturum vermiyoruz " diye bilir.
Sube sorumlusuna oturum reddi olasiligini sordugumda islemi yapacak memurun insiyatifine kalmis dedi..Kisacasi eger sansli isen ve iyi bir memura denk gelirseniz oturum almanizda sorun olmaya bilir.
Ha diyelim ki esiniz burada turist olarak geldi ve siz oturma izni alamadiniz, o zaman esiniz tekrar türkiye dönmek sorun da Fuk_18 li arkadasinda belirtmis oldugu prosedürü izlemek zorundasiniz.

Tekrar ediyorum bu bilgiler 5 sene öncesine ve Bayern Eyaleti icin gecerlidir, diger eyaletlerde baska prosedürler isliyor olabilir.