Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2620 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alman vatandasi olan Türkler yurda kesin dönüs

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    2 mesaja 7 teşekkür aldı

Alman vatandasi olan Türkler yurda kesin dönüs

yas ilerledikce Türkiyede yasama fikri cogalmaya basladi.Alman vatandasiyim 25 senedir bir fiil calistim yas 52 nasip olursa yakin zamanda Türkiyeye dönmek istiyorum.Türkiyede gecim sorunum yok nasip olur birde emekli olursan geri kalan günleri huzur icinde gecirmis oluruz.

Benim ögrenmek istedigim Alman vatandasligini geriye versem burada rentenkasseye ödedigim miktari Türkiyeye götürme imkanim varmi.?

Burada ödedigimi Türkiyedeki emekli sandigina aktarma nasil oluyor.

bütün bunlari yaparken alman olarakta yapabilme imkanim varmi ?

en önemlisi hangi yollari izlemem gerekli yanlis islerle ugrasmak istemiyorum.

simdiden arkadaslara cok tesekkür ederim.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Alman vatandaslarinin prim iadesi hakki yok dolayisiyla tekrardan Türk vatandasligina gectikten sonra Alman vatandasi olunan süre icindeki primleride alamiyorsunuz. Söyle bir secenek olabilir Almanyayi terk ederken 35 yillik calisma hakkini doldurmaniz halinde 63 yasinda erken emeklilik hakki var tabiki kesintilerde sözkonusu.

4. guengoer52 üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    2 mesaja 7 teşekkür aldı
    Cevap icin tesekkürler.Kendi ödedigim primleridemi alamiyorum.?

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,677 teşekkür aldı
    Alıntı mete011 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevap icin tesekkürler.Kendi ödedigim primleridemi alamiyorum.?
    hayır hocam ...

ne yazık ki Alman Vatandaşlığina geçerken düşünmen gerekti

o kadar parayı hediye ettin gibi bir şey

eğer buradaki Türk vatandaşlığın yeterliyse Türkiye den emekli olabilirsin ama bedelini ödemek şartı ile
    Konu hOrOz tarafından (25 Ocak 2017 Saat 16:27 ) değiştirilmiştir.

7. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    Alıntı guengoer52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ATürk vatandasligina gectikten sonra Alman vatandasi olunan süre icindeki primleride alamiyorsunuz
    Yanlis bilgi öyle bir sey yok !

Allah nasip ederse bir kac ay icinde bende dönücem,Alman vatandasiyim,Dönmeden önce Türk vatandasligina gecicem
    Rentenkasse,yi özellikle o konu icin arayip sordum
    Dogru olmadigini söylediler

Kendi ödedigin primlerini hepsini Alabiliyorsun

9. clon üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Rentenkasseye kesilen paralari cekme taraftari degilim, zamani gelince yurtdi$indaki emekliliginiz baglanacak kesintiyi razi olan erkende ayrilabilir emeklilige.
    Rentenkasse sadece sizin ödediginiz emeklilik primlerini geri ödüyor üstelik Almanyayi terk ettikten 24 ay sonra ve bu sürecte Türkiyede hicbir sigortali i$te cali$mamak $artiyla.
    Memleket sürprize gebe, enflasyon aniden tavan yapip TL nin degeri dü$ebiliyor, Euro olarak bir gelirin olmasi i$in garantisi , iyi dü$ünün.

11. 5 kişi aslankral üyemize teşekkür etti:

Üye sputnik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    10
    24 mesaja 72 teşekkür aldı
    Alman vatandasi olanlar icin "Kesin Dönüs" diye bir sey söz konusu olamaz.
    Kesin dönüs demek gemileri yakmak demektir.
    Kesin dönüs demek tek yön bilet demektir.
    Cebinde O Alman kimligi oldugu müddetce dönüsün hic bir zaman "kesin" olmaz, olamaz.

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    edit

silin sory

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı mete011 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yas ilerledikce Türkiyede yasama fikri cogalmaya basladi.Alman vatandasiyim 25 senedir bir fiil calistim yas 52 nasip olursa yakin zamanda Türkiyeye dönmek istiyorum.Türkiyede gecim sorunum yok nasip olur birde emekli olursan geri kalan günleri huzur icinde gecirmis oluruz.

Benim ögrenmek istedigim Alman vatandasligini geriye versem burada rentenkasseye ödedigim miktari Türkiyeye götürme imkanim varmi.?

Burada ödedigimi Türkiyedeki emekli sandigina aktarma nasil oluyor.

bütün bunlari yaparken alman olarakta yapabilme imkanim varmi ?

en önemlisi hangi yollari izlemem gerekli yanlis islerle ugrasmak istemiyorum.

simdiden arkadaslara cok tesekkür ederim.

Eger kosullariniz el veriyorsa ne Almanvatandasligindan cikin nede rente kasadaki emeklilik kesintilerinizi cekin,Almanvatandasi olarak Türkiye'de yasamanizda sikinti yok 5901 sayili kanuna göre,
    Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilere tanınan haklar

MADDE 28 – (1) Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve kendileri ile birlikte işlem gören çocukları; millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü, seçme ve seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler.

52 yasinda oldugunuzu belirtiyorsunuz zamanin su gibi akip gittigi dönemde emeklilik icin 67 yasi cok uzun bir zaman degil,Almanya'danda emekli olmaniz halinde ekonomik olarak daha iyi yasam sartlari,cocuklarinizinda daha iyi bir egitim almasi icin ekonomik kosullarinizda farkli olur,Türkiye'de yasamayi düsünüyorsunuz ekonomik kosullari bir kez daha düsünün derim.
    Türkiye'de yasam süresince saglik hizmeti ve emekli ayligi icin kosullariniz el veriyorsa Türkiye'den emekli olun,güzel bir yasam icin dogru karar verin derim,senenin 5/6 ayini Türkiye'yi gezen dolasan kisi olarak tavsiyemdir.
    Konu karadeniz tarafından (31 Ekim 2017 Saat 15:00 ) değiştirilmiştir.

15. 2 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)