Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2611 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ev almak istiyorum ama kararsizim sizce alinirmi?

Tecrübeli Üye player6767 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,107
    63 mesaja 105 teşekkür aldı

Ev almak istiyorum ama kararsizim sizce alinirmi?

slm arkadaslar yukariya yazdim gibi bir ev alma niyetim var simdi benim oturdum bölgede baya bir evler satiliyor einfamilienhauslar degeri hepisinin 120bin euro ama masrafi cok gecenler gitim herkeze sordum ev alanlara diyorlarki 120bin ev rahat eve daha 80-100bin icine sokman lazim ama 4katli yani baya bir büyuk ev sizce degermi elektrik su borulari camlar kanaferler cati A-Z hersey yeni yapilmasi lazim simdi normal evlere baktim zaman evler burda einfamilienhauslar 250-300 kadar gidiyor ama istedim gibi tabiki degil onun icinede para sokmam lazim istedim gibi olmazi icin .. simdi diyorumki bu evi alipda 120bine istedim gibi yapmis olurum ama 220bine gelir bana sizce degermi verilirmi okadar para kararsiz kaldim sizin fikrinizi almak isterim

Saygilar
    player6767

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye MiAy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ludwigshafen/Zonguldak
    Ettiği Teşekkür
    76
    49 mesaja 65 teşekkür aldı
    Ustam,
    bunun cevabını en iyi sen bilebilirsin.
    Mesela, elinden bir şeyler geliyormu?
    Sıva, elektrik işi, çatı, pencere gibi.
    Yoksa hepsini firmalara veya tanıdıklarınamı yaptıracaksın ?
    Durum böyleyse başkalarına yaptıracaksan, 100 bin hesaplarsın 150 bin gider.
    Ev almak hata değil, güzel yatırım kira ödemektense ama dediğim gibi her şeyi başkasına yaptıracaksan para uçup gidiyor.
    Benim elimden boyadan başka bi şey gelmiyor. Onun için yeni Reihenhaus aldım 2003 de. Nasip olursa 6 sene sonra bitiyor borcu, nerden baksan 250 bine satılır.
    Ev al ama yenimi eskimi kararı senin vermen lazım.
    Kolay gelsin

Saygılar

4. MiAy üyemize teşekkür edenler:

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    Karar vermek gercekden zor,Ahmet .Mehmet aldi diye alma.Alacaksan kendin icin alacaksin
    yasin genc. güzel bir meselegin ve isin varsa 220 bine 4 katli ev icin güzel fiyat

evi alirken öyle bir taksitlenme yapki,3-5 sene sonra gümbürtüye gitme
    yani taksiti cok yüksek yapma,az olsun onun yerine sondertilgung yaparsin

Zaten o ev en az 20-25 seneye biter

6. clon üyemize teşekkür edenler:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,733
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Su an ev fiatlari ucmus durumda o yüzden cok iyi düsünmek gerekiyor. Faizler düsük diye millet saldirdi ve ev fiatlari akla mantiga sigmayacak rakamlara ulasti. Misal 150 bin Euroluk bir ev su an 300 bin Euroya satiliyor. Gelecek ne gösterir bence pek belli degil ancak ödeme durumun iyiyse ve isin saglamsa zarar etmezsin. En önemli nokta, bir arkadasimizin da dedigi gibi tamir islerini nasil yaptiracagin sorusu. Firmalara verirsen düzgün yapilir ancak cok pahaliya mal olur. Privat yaptirirsan elinde kara para olmasi ve güvenilir adam bulman gerekiyor, o piyasadaki Bulgarlar falan evin icine ediyorlar.

8. mxm üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    51 mesaja 72 teşekkür aldı
    Hocam ben baska bir acidan bakmak istiyorum..
    Ben Münihte kaliyorum ve son 10 sene icinde ev fiyatlari burada haddinden fazla uctu, hatta ödenemecek duruma geldi. Ev fiyatlarinin bu kadar artmasinin sebebi Avrupa ve Dünyada paraya verilen faizlerin düsmesi. Takip ettin mi bilmiyorum ama suan Banka ya yatirdigin para icin üstüne para vermen lazim. Bu sebeblerden dolayi emlak fiyatlari aldi basini gitti, nakit parasi olan banka´ya yada Maliye ye ödemektense Emlak isine girdi.
    Gecen Ingölstadt a yakin bir kasabada 1,5 milyon euroluk emlak yatirimi yapan arkadaslarimla konusuyorduk, llk projesi evleri yaptiktan sonra satmakti ama simdi vazgecti..Gercekci bir hesaplama yaptiktan sonra yepyeni evden ala bilecegi maximum rendite 6%-7% . O yüzden evleri satmaktan vazgecti simdi kiraya verip 15 sene icinde bütün yatirimini cikariyor.
    20-25 Senelik Krediye gitmek cok büyük cesaret bence. Suan icin 1 senesini ilerisini göre bilece kain denirken 20 - 25 kendini bir Krediye baglamak ne kadar mantikli ?
    Ev alan cogu insanin söylemis oldugu " en azindan Kira ödemezsin " hicte dogru birsey degil..Eyvallah Kira ödemiyorsun ama 20 -25 sene de ödedigin Faiz ne ? Hesaplamani yaparken simdi ki ödedigin Kira ile ödeyecegin faizi bir karsilastir istersen ?

Satan da alanda kar ediyorsa bu iste bir terslik vardir.[B]

Volkar Looman diye Finanzexpert var , kendisi FAZ ,Bild ve bir cok gazetede ekonomi yazarligi yapiyor , sana onun yazilarina bir göz atmani tavsiye ederim.Eger elinde kullanmak zorunda olmadigin bir miktar paran varsa seni dogru yerlere yönlendirebilir.

10. Romeo29 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    241 mesaja 654 teşekkür aldı
    @player6767

bak ne ben seni taniyorum nede sen beni.
    ben sana sadece soruna icimden geldigi icin ve azda bu konuda tecrübem oldugu icin samimi olarak kisa cevap vermek istiyorum.

sakin bu ise girisme. agrimayan basini agritma. git kira öde ama ne kendinin nede ailenin huzurunu bozma. benden demesi.

12. Selam üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Alıntı Selam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @player6767

bak ne ben seni taniyorum nede sen beni.
    ben sana sadece soruna icimden geldigi icin ve azda bu konuda tecrübem oldugu icin samimi olarak kisa cevap vermek istiyorum.

sakin bu ise girisme. agrimayan basini agritma. git kira öde ama ne kendinin nede ailenin huzurunu bozma. benden demesi.
    aynen ev daire vss al ama bütcene göre seni maddi manevi yormayacak sekilde al simdi sen dedigin evi alsan hem MADDi hem MANEVi anlamda cok ugrasican.

14. SesSizliK üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye avcilar kirali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    167
    45 mesaja 111 teşekkür aldı
    Alıntı Romeo29 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    20-25 Senelik Krediye gitmek cok büyük cesaret bence. Suan icin 1 senesini ilerisini göre bilece kain denirken 20 - 25 kendini bir Krediye baglamak ne kadar mantikli ?
    Ev alan cogu insanin söylemis oldugu " en azindan Kira ödemezsin " hicte dogru birsey degil..Eyvallah Kira ödemiyorsun ama 20 -25 sene de ödedigin Faiz ne ? Hesaplamani yaparken simdi ki ödedigin Kira ile ödeyecegin faizi bir karsilastir istersen ?

Satan da alanda kar ediyorsa bu iste bir terslik vardir.[B]

Volkar Looman diye Finanzexpert var , kendisi FAZ ,Bild ve bir cok gazetede ekonomi yazarligi yapiyor , sana onun yazilarina bir göz atmani tavsiye ederim.Eger elinde kullanmak zorunda olmadigin bir miktar paran varsa seni dogru yerlere yönlendirebilir.

Bu dediklerine hic ve hic katilmiyorum.Ben kendimden yola cikarak sana bir örnek göstereyim.Ben Mannheim de kaliyorum.4ZKB bir evde Kirada oturuyordum,sene 1997,kira Parasi 1480,-DM(1240,- kalt+240 NK)Daireyi satin aldim bir sene sene sonra 260 000,- DM(hersey dahil,Noter ,Steuer..)Bu sene ev bitiyor ve piyasa deyeri 225 000 Euro.20 sene boyunca kira ödemis olsaydim karim neydi?Hic....
    Baska bir örnek vereyim: Ayni binadan 2ZKB aldim 60 000 Euroya(6-7 sene oldu)10-15 000 Euro bagladim.Yan binada 2ZKB satiliyor 145 000,- Euroya.Benim ev ilen 1e1....
    Bu yoldan gide gide 4 tane daire aldim simdiye kadar,alis Fiyatlari 380 000(hepsinin toplam fiyati).Su an ki piyasa degeri 620 000 Euro dan üstün.Nerde yanlis yapmisim sen düsün....

16. 2 kişi avcilar kirali üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    kefenin cebi yok bir lokma bir hırka bir ev şeklinde yaşayın çocuklarınız varsa bırakın kendileri alsındamatlara gelinlere yedirmeyin

18. 8 kişi tolgahamburg üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,733
    Alıntı avcilar kirali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    .Nerde yanlis yapmisim sen düsün....
    Senin aldigin zamanki fiatlarla bugünün fiatlarini karsilastirarak zaten bir mantik hatasi yapiyorsun arkadasim. Eskiden faizlere cok para ödeniyordu simdi ise faiz pek yüksek bir miktar tutmuyor ancak daha alirken zarar ediyorsun, 150 bin euroluk evi 300 bine aliyorsun ve bu 300 binlik evin degeri senin zamaninda oldugu gibi asla iki katina cikmayacak, kaldi ki düsme ihtimali asiri yüksek. Yani su an evler gercek degerinin cok cok üstünde satiliyorlar, nereye kadar gider?Su an 300 bine alacagin evi 10 sene sonra 200 bine satamazsan ne yapacaksin? Ve 10 sene sonra üstüne üstlük bir de faizler yükselirse neler olabilir?

Ben sahsen bugünün fiatlariyla ne daire ne de ev satin alirim. Sadece gercekten uygun düserse alinabilir. Misal icerisinde 3-5 daire olan bir ev hesaplanarak alinabilir fakat kendin oturmak icin pahali almak pek dogru degil. Su an bence bu bir Blase ve patlayacak. Emlaktan baska yatirim imkani cok riskli oldugundan herkes emlak almaya cabaliyor. Ablamin elinde yüksek miktarda pesin para var ve aylardir arastiriyorum ama uygun bir ev maalesef bulamadik, fiatlar daha alirken zarar edilecek durumda.
    Ayrica senin durumuna uygun bir örnek vereyim, benim yegen 15 sene önce 6 dairelik bir bina almisti 280 bin euroya ve su an bu binanin degeri en az 600 bin euroya cikmis durumda.Satmaya kalksa bu fiata kesin gider cünkü kirasi dahi bu krediyi öder su an. tamir masrafi da yok denecek kadar az, cogu seyi yenilendi, yakin gelecekte büyük bir masraf cikarmaz.Bu mantikli bir yatirimdan daha cok sansin yaver gitmesiyle olusan bir durum. Fiatlar cikti ve böyle oldu ama fiatlar hep cikacak diye bir kanun yok.

20. 6 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye player6767 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,107
    63 mesaja 105 teşekkür aldı
    slm usta evet cogu seyleri schwarz yapdircam eger alirsam elimden gelen seyler boya kendim maler und lackiereryim duyar kirma velan yaparim kardesim camci.

ev merakim hep vardi simdi bu evlerde cok gözum var ila alasim var kendim icin aylik gelirim yaklasik 2800-3000euro arasi .. bakalim bankalan konusmam var öylesine bir sorcam kredi ne kadar verirler gibisine.
    Konu Memoli1976x tarafından (04 Şubat 2017 Saat 15:06 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    3 mesaja 5 teşekkür aldı
    Ev fiyatları Tr de de uçtu burda da aynı.

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    yazilanlari okudukca ben bile korkmaya basladim
    Allahdan ev konusunda yirttik

24. clon üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    @MXM arkadas sagolsun ben den önce davranmis ve cevap yazmis sana.
    20 sene önceki emlak fiyatlarini simdi ki fiyatlarla karsilastirmak cok sacma.

Alıntı avcilar kirali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu dediklerine hic ve hic katilmiyorum.Ben kendimden yola cikarak sana bir örnek göstereyim.Ben Mannheim de kaliyorum.4ZKB bir evde Kirada oturuyordum,sene 1997,kira Parasi 1480,-DM(1240,- kalt+240 NK)Daireyi satin aldim bir sene sene sonra 260 000,- DM(hersey dahil,Noter ,Steuer..)Bu sene ev bitiyor ve piyasa deyeri 225 000 Euro.20 sene boyunca kira ödemis olsaydim karim neydi?Hic....
    Baska bir örnek vereyim: Ayni binadan 2ZKB aldim 60 000 Euroya(6-7 sene oldu)10-15 000 Euro bagladim.Yan binada 2ZKB satiliyor 145 000,- Euroya.Benim ev ilen 1e1....
    Bu yoldan gide gide 4 tane daire aldim simdiye kadar,alis Fiyatlari 380 000(hepsinin toplam fiyati).Su an ki piyasa degeri 620 000 Euro dan üstün.Nerde yanlis yapmisim sen düsün....

26. Romeo29 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    Alıntı Aslanbey34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ev fiyatları Tr de de uçtu burda da aynı.
    Türkiye de ki Emlak piyasasi suan da düsüste..Gecen Hürriyette okudugum istanbul daki emlak satislari 25% - 30 % düsmüs..Neden?
    Her taraf bir birine benzeyen kalitesiz binalarla doldu ama ev alacak insan kalmadi zira fiyatlar cok ama cok sisirildi..Eksi sözlükte biri örnek vermis Beylikdüzünde ( istanbullun varosu ) 5 sene önce 2+1 eski bina eve 150000 tl isterken simdi ayni ev olmus 300000 eur. Milleti maasi artisi ama 4% kim alacak o fiyata evi ?
    Yakinda o binalar yari yariya hatta daha asagisina düserse sasirmayin. Ayni olay America da da oldu biliyorsunuz , milletin 200000 dollara aldigi evi sen krizden sonra 50000 dollara alabiliyordun ama kimse almadi alamadi!

Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    3 mesaja 5 teşekkür aldı
    Benim anladığım Mark zamanında ev alanlar çok karda.
    Şu anda ev almak için yine mantıklı ama Almanya aşırı bir göç alıyor. İhtiyar Almanlarda maşallah 100 yaşına kadar yaşıyor. Birde mülteciler (aynı dert TR de de olduğu için diyorum) Yani bir çok yerde Almanyada ev fiyatları artmaya devam edecek gibi.
    TR de ev fiyatları pek düşeceğe benzemez Düşende lüks ev fiyatları oda 1 milyondan düşer 800 bine. Benim farkettiğim yabancıların olduğu bölgelerde ev fiyatları düşük ama yabancı olmayan yerleşim yerlerinde aynı ev iki kat pahalı.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    3 mesaja 5 teşekkür aldı
    Benim anladığım Mark zamanında ev alanlar çok karda.
    Şu anda ev almak için yine mantıklı ama Almanya aşırı bir göç alıyor. İhtiyar Almanlarda maşallah 100 yaşına kadar yaşıyor. Birde mülteciler (aynı dert TR de de olduğu için diyorum) Yani bir çok yerde Almanyada ev fiyatları artmaya devam edecek gibi.
    TR de ev fiyatları pek düşeceğe benzemez Düşende lüks ev fiyatları oda 1 milyondan düşer 800 bine. Benim farkettiğim yabancıların olduğu bölgelerde ev fiyatları düşük ama yabancı olmayan yerleşim yerlerinde aynı ev iki kat pahalı.

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    romeo29 ist ev fiyatları düşmez sen gazetede yazanlara bakma

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    romeo29 ist ev fiyatları düşmez sen gazetede yazanlara bakma
    Valla ben Gazetelerin yalancisiyim..Su siralar gazete okuyor yada tv izliyorsan en cok kimlerin Reklam verdigini görürsün ve buna nazaran Hürriyet gibi büyük bir gazete öyle bir yazi cikiyorsa , insani düsünmeye itiyor.
    Hem istanbulda Emlak fiyatlari niye düsmesin ? Arz Taleb olayi degil mi sonucta ?
    Türkiye deki gelismeleri takip ediyorsundur büyük ihtimalle ? Daha düne kadar ev kredileri en fazla 10 sene yapilirken simdi birden bire 25-30 senelik yapma imkani cikardilar!!
    Peki yarin yükselen dolar /euro ( dollar iki sene icinde 230% artmis )karsinda merkez bankasi faizi artirirsa ne olacak ?

MXM arkadasin da dedigi gibi eger uygun fiyatta ve kendi kredisini karsilaya bilecek getirisi olan emlak olursa yatirim amacli yapila bilir.

Yazdiklarimla insanlari yanlis yönlendirmek istemem, ben kendi düsüncemi yaziyorum. Ben senelerdir Ticaretle ugrasan biriyim belki de o yüzden kafam baska türlü calisiyordur ama bildigim birsey var bu saaten sonra Emlaktan cokta fazla para kazanamazsin.

32. 2 kişi Romeo29 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    1,733
    Alıntı Romeo29 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bildigim birsey var bu saaten sonra Emlaktan cokta fazla para kazanamazsin.
    Ancak bir arsa alirsin ve kenara koyarsin ucuz bir bölgeden ve sansin varsa 20-30 sene sonra xx katina satar ve emekliligini kral gibi yasarsin.

34. mxm üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)