Alıntı murathakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba arkadaslar benim de bir kac sorum olacakti.
Ben 1972 dogumluyum. 1995 de Almanya´ya geldim. 1998 de 1 ay 1999 da 3 ay, 2001 den bugüne de sürekli calisiyorum. 2008 Nisanda 3 günlük Türkiye´de sigorta kaydim var. Su an Türk vatandasiyim. Ama yakin zamanda Alman vatandasligi icin müracat etmek istiyorum.
Emekli olmak icin ne kadar süre icin ne kadar para yatirmam gerekiyor ve kac yasinda emekli olabilirim?
3600 gün yatirarak emekli olabilir miyim?
Su an 3600 günlük borclanip daha sonra tekrar borclanabilir miyim (Alman vatandasligina gecmis olsamda)?

Bir diger sorumda söyle. Bir arkadasimda su an sadece Mini Job seklinde calisiyor. Mini Job da istenirse Rentenversicherunga da para kesiliyor. Türkiye den borclanarak emekli olabilmek icin bu kesintiyi yaptirmasi gerekiyor mu? Yada Rentenversicherunga ödeme yapmadan sadece Mini Jobla da borclabilir mi?

Simdiden cok tesekkürler.
murathakan,1995 yilinda Almanya'ya geldiginize göre siz Türkiye'de askerlik yapmis olmalisiniz, 1988 yilinda calismanizda rentekasaya ödenen emeklilik prim tarihi itibari ile sgk.muna yurtdisi borclanmasi yapip sonrasi geriye dönük askerlik borclanmasi yapin askerlik süresi kadar geriye gidin buldugunuz tarih Türkiye'de ise baslama tarihi olacaktir, bu tarih sizin emeklilikde, yas ve ödemeniz gereken gün sayisini belirleyecektir.
3600 gün borclanmasi yapabilirsiniz,ilerleyen zaman icinde 3600 günün üstünü borclanarak erken emekli olabilirsiniz Türkvatandasi olarak yeterli süreniz var vatandaslik degistirmesi yapsaniz bile Türkiye'den emekli olursunuz sorun olmaz.
Erkeklerde yurtdisi borclanmasi,calisilmis,mini jop calismasi,bir yila kadar issizlik parasi alinan süreleri yurtdisi borclanmasi yapabilirsiniz.