Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3172 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu
Toplam 90 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SGK ödenen parayi finanzamtan iade

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

SGK ödenen parayi finanzamtan iade

selam arkadaslar

Türkiye-de-Emeklilik-için-Yatırılan-Para-Almanya-da-Vergi-İadesinden-Alınabilecek diye haber duydum
    bu konuda bana yardimci olurmusunuz

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 542 teşekkür aldı
    ben 2014'de 7000€ yatirdim,bana yaklasik 700€ geldi finanzamttan.
    aslinda daha cok geri gelir diye beklemistim,ama yinede hic yoktan iyidir.
    steuerberaterine sor istersen,konu herkesin malumu.

4. 2 kişi akbaba üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    SGK ya 2014 yili icin yaklasik esimle birlikte 115 000 TL ödedim.lohnsteueri kendim yaptim.suan wiederspruch hakkimi kullaniyorum sgk yi odemis oldugum parayi absetzen yapmak icin.finanzamt taki memur bunlarin absetzen oldugunu bilmiyor bu komuda belge istiyor

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    115.000TL yaklasik 40.000€ yapar, keske bu parayi tek seferde degilde 4 seferde ödeseydin.
    benim steuerberaterin söyledigine göre,hersene ödedigin lohnsteuer kadar miktari düsebiliyorsun,normal gelir sahiblerinde 5-6bin eurodur.
    sana lazim olacak mahkeme karari beceriksizlerde yazilmisti,galiba söyleydi,

1K3628/07E numarali mahkeme kararinin (Urteil) icerigi asagida finansamt'a bunu yaziniz,
    yanliz Türkiye'den almis oldugunuz emekliligide miktar olarak bildirmeniz gerekli.

ESt kartei §22
    Kartei 18 oder

OFD-V-20.02.2006-F-2255 A -36-st-II 2.08 abzugsfähig

Hukuki olarak bu olayin adi: Absetzbarkeit von freiwilligen Beiträgen zur türkischen Rentenversicherung als Altersvorsorgeaufwendungen
    Konu akbaba tarafından (24 Temmuz 2015 Saat 00:18 ) değiştirilmiştir.

7. 3 kişi akbaba üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    44 mesaja 69 teşekkür aldı
    ben vergi denklestirmesi yaptim.benden ödeme dekontu,sigortadan gelen ödeyecegin tutarin belgesinin tercümesi istendi.
    2 aydir beklemedeyim.eger kabul etmeseler herhalde yeminli tercümesi istenmezdi benden.eyalet bayern.
    yapmis oldugunuz ödemeleri vergi denklestirmesinden düsmeye korkmayin.
    tr-almanya arasinda yapilan anlasmaya göre yillik 10 bin euroya kadar tr den emeklilik ayliklari vergilendirilmiyor.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    37
    91 mesaja 160 teşekkür aldı
    Hangi senede yaptigimiz önemli mi
    2. bir zarari olur mu burdakinlerin bilmesi sizce

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    Türkiye emekliligini Alman devletinden gizleme sansimiz yok,Türkiyeden emekli maasi baglaninca,alinan emekli ayliginida Almanya finanzamtina bilmermemiz gerekiyor.
    hangi sene derken neyi kastettigini anlayamadim...

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    arkadaslar
    finanzamt memuru ile konustum.sgk ya ödemelerini kabul ediyorlar,yalniz evraklari tercüme ettirmemi istediler,
    tercüme ettireyim bakalim sonuc ne olacak

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Türkiye'de sgk.muna ödenen paranin vergi denklestirmesinden faydalanmasi icin akbaba arkadasimizin,mesaj 4 de yazmis oldugu mahkeme karari yeterli.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    37
    91 mesaja 160 teşekkür aldı
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye emekliligini Alman devletinden gizleme sansimiz yok,Türkiyeden emekli maasi baglaninca,alinan emekli ayliginida Almanya finanzamtina bilmermemiz gerekiyor.
    hangi sene derken neyi kastettigini anlayamadim...
    emekliye yatirdigim para, ya da emekli oldugun yil, yani bi frist varmi.
    para sadece türkiyeye yatiyorsa burdakilerin haberi olmaz

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    üstadim yurdisi borclanma miktarini diledigin gibi ödeyebilirsin,ister hepsini bir defada öde,istersende hersene biraz biraz-biraz öde.
    herkesin emekli olacagi sene bellidir,emekli olacagim seneye kadar vaktin var,istedigin gibi ödeyebilirsin.
    ben söyle yaptim mesala, esim 2019'da emekli olacak,yatiracagim toplam miktar yaklasik 20000€, ben bunu 3 seferde ödemeyi düsündüm.
    yatirdigim parayi,hersene finanzamttan düsüyorum.2014'de 7000€ yatirdim,bunu 2015'de finanzamta bildirdim.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    14
    3 mesaja 17 teşekkür aldı
    Değerli Arkadaşlar,

bu sene Yurtdışı Borçlanması yaptım ve tr adresine yaklaşık 53,436 tl ödeme tepligatı geldi
    ve nasip ise bir kaç gün içinde bu miktarı ödeyeceğim.
    Parayı ödedikten sonra normalde emekli oluyorum,fakat ben burada çalıştığım için
    Emekli maaşı bağlatmak istemiyorum daha sonra müracaat edip maaş almaya başlarım.
    Ben bu şekilde buradaki Maliyeye ödediğim miktarı bildirsem vergi iadesinden faydalana bilirmiyim.
    Emekli maaşı almıyacağımdan dolayı maaşı bildiremem.

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı cihangir35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değerli Arkadaşlar,

bu sene Yurtdışı Borçlanması yaptım ve tr adresine yaklaşık 53,436 tl ödeme tepligatı geldi
    ve nasip ise bir kaç gün içinde bu miktarı ödeyeceğim.
    Parayı ödedikten sonra normalde emekli oluyorum,fakat ben burada çalıştığım için
    Emekli maaşı bağlatmak istemiyorum daha sonra müracaat edip maaş almaya başlarım.
    Ben bu şekilde buradaki Maliyeye ödediğim miktarı bildirsem vergi iadesinden faydalana bilirmiyim.
    Emekli maaşı almıyacağımdan dolayı maaşı bildiremem.
    Mesaj 4 deki Akbaba arkadaşımızın yazısını uygulayın.

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    cihangir35 arkadasim,benim durumumda seninkine yakin,bak ben söyle düsünüyorum,
    1€ bugün 3,15tl, senin ödeyecegin miktar 53,436tl = 16,963€
    anladigim kadar calisiyorsun,senelik ödedigin lohnsteur kadar miktari hersene steur'dan düsebilirsin,bu miktari sen steurkartinda görebilirsin,5-6bin€ olabilir.
    yani steurdan düsebilecegin miktar ancak bu kadar, 5-6bin€'dan yüksek miktar ödemen olsa bile finanzamt ancak 5-6bin€ göze aliyor.
    6bin€ ödemen olsa veya 60bin€ ödemen olsa finanzamttan alabilecegin para ayni.
    madem emekli olmayi düsünmüyorsum,o zaman bu parayi 3 seferde,her sene 5-6bin€ yatir ve finanzamttan biraz para al.
    emeklin icin yatirdigin paranin makbuzunu steuererklärung yaptirirken vereceksin,almanyadan yatirdiysan hic sorun olmuyor,Türkiyeden yatirdiysan tercüme istiyorlar.
    ödeme tebligatlarinin süresi vardir,mektup elinize gectikten sonra 3 ay vaktiniz var,Euro süreki cikiyor,parayi hemen ödemeyin,bekleyin..
    günlük prim miktarina hersene 30.6 ve 31.12'de zam geliyor.müracaat yaptiginiz güne göre para ödüyorsunuz.
    ben gecen sene 28.06.2014'de müracaatimi yaptim,sgk'lardan gec cevap geliyor,bana 10.11.2014'de cevap geldi ve 3 ayda sürem vardi,subat 2015'de haziran 2014 prim miktarindan ödememi yapmistim.
    bazi arkadaslarimizda böyle seylerle ugrasamam,15-20bin€ büyük para degil,yatirir kurtulurum diyorlar, tabiiki herkesin tercihine saygi duymak lazim.

18. akbaba üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye surfer22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Arkadaslar finanzamt ablehnen yapti . Türkiyede SGK ya yatirdiginiz paralari Finanzamt tan geri alamazsiniz diye yaziyor ve

Alinti
    1K3628/07E numarali mahkeme kararinin (Urteil) icerigi asagida finansamt'a bunu yaziniz,
    yanliz Türkiye'den almis oldugunuz emekliligide miktar olarak bildirmeniz gerekli.

ESt kartei §22
    Kartei 18 oder

bu karari bilmediklerini yaziyor .

Bu kararin kopyasi eilinde olan varsa lütfen bana gödersin .

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    benim yakla$ik yillik 1500-1600 Euro Kadar Lohnsteuer kesintisi oluyor
    sizce ne kadar borclanma yapyaim,

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    63 mesaja 75 teşekkür aldı
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cihangir35 arkadasim,benim durumumda seninkine yakin,bak ben söyle düsünüyorum,
    1€ bugün 3,15tl, senin ödeyecegin miktar 53,436tl = 16,963€
    anladigim kadar calisiyorsun,senelik ödedigin lohnsteur kadar miktari hersene steur'dan düsebilirsin,bu miktari sen steurkartinda görebilirsin,5-6bin€ olabilir.
    yani steurdan düsebilecegin miktar ancak bu kadar, 5-6bin€'dan yüksek miktar ödemen olsa bile finanzamt ancak 5-6bin€ göze aliyor.
    6bin€ ödemen olsa veya 60bin€ ödemen olsa finanzamttan alabilecegin para ayni.
    madem emekli olmayi düsünmüyorsum,o zaman bu parayi 3 seferde,her sene 5-6bin€ yatir ve finanzamttan biraz para al.
    emeklin icin yatirdigin paranin makbuzunu steuererklärung yaptirirken vereceksin,almanyadan yatirdiysan hic sorun olmuyor,Türkiyeden yatirdiysan tercüme istiyorlar.
    ödeme tebligatlarinin süresi vardir,mektup elinize gectikten sonra 3 ay vaktiniz var,Euro süreki cikiyor,parayi hemen ödemeyin,bekleyin..
    günlük prim miktarina hersene 30.6 ve 31.12'de zam geliyor.müracaat yaptiginiz güne göre para ödüyorsunuz.
    ben gecen sene 28.06.2014'de müracaatimi yaptim,sgk'lardan gec cevap geliyor,bana 10.11.2014'de cevap geldi ve 3 ayda sürem vardi,subat 2015'de haziran 2014 prim miktarindan ödememi yapmistim.
    bazi arkadaslarimizda böyle seylerle ugrasamam,15-20bin€ büyük para degil,yatirir kurtulurum diyorlar, tabiiki herkesin tercihine saygi duymak lazim.
    Arkadaslar yaptiginiz hesap yanlis!

Yatirdiginiz Parayi vergiden geri almiyorsunuz, Yatirdiginiz Prim gelirinizi düsürüyor ve ona göre Vergi ödüyorsunuz.
    Bu "vergiden geri aloyorsunun" tabiri herkez ödedigi parayi geri aliyor gibi algilaniyor.

Örnek (Basit olsun diye düz Sayilar kullandim):

Senelik Brüt gelirin 50.000,00 €
    bunun Vergisi (Lohnsteuer) Beispiel %25 yani 12.500,00 €
    Sen Ödedigin Primi Sonderausgabe olarak gösteriyorsun SSK Prim: 15.000,00 €
    50.000,00
    - 15.000,00
    =35.000,00 zu versteuerndes Einkommen

35.000,00 € ya Beispiel % 20 Vergi
    Lohnsteuer 7000,00 €

Yani senden kesilen 12.500,00 € Steuer den (-7000,00) 5.500,00 € geri gelecek
    Yani herkezin gelirine ve Steuerklasse sine göre ne kadar Primi hangi sene vergiden düsecegi degisik olur

Bunu en basit Steuerrechner (google sor) yada en son Einkommensteuererklärungdan ögrenebilirsin.

Ama senelik diyelim 15.000,00 Euro Brüt olan birisinin bir seferde 15.000,00 € primi düsmesi sacma olur ozaman bunu 2 veya 3 parca ya bölmek mantikli olabilir.

22. hknbln üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,680 teşekkür aldı
    internette bu konuda iki yazi var biri beceriszllerdeki birde alttaki yazi
    konusu gecen karar numarasini ben bulamadim nedense ???

Türkiye'de emeklilik için yatırılan para, Almanya'da vergi iadesinden alınabilecek

Almanya Köln'de avukatlık yapan Dr. Hayrullah Özcan, kazandıkları bir dava ile kendisi veya eşinin Türkiye'de emekli olması için para yatıran çalışanların, bu parayı Almanya'da vergi iadesinden geri alma imkanının doğduğunu açıkladı.

Avukat Dr. Hayrullah Özcan, Düsseldorf Maliye Mahkemesi'nde (Finanzgericht Düsseldorf) kazandıkları 1K3628/07E numaralı mahkeme kararının bunun önünü açtığını kaydetti.

Kuzey Ren Vestfalya Türk Hukukçular Birliği (TJV-NRW) Başkanı Dalınç Dereköy ve vergi uzmanı Süleyma Çelik, söz konusu davanın kazanılmasının Türkler açısından önemli bir gelişme olduğunu belirterek Özcan'ı kutladı.

Önemli uyarılarda bulunan vergi uzmanı Çelik, ilgili yasalara göre emeklilik primlerinin vergi iadesinden geri alınması konusunda Almanya içinde mevcut olan uygulamanın Türkiye için de geçerli olduğunu, ancak maliye kurumlarının bu tür başvuruları bugüne kadar reddettiğini hatırlattı. Özcan, "Bildiğiniz gibi Almanya'da emeklilik için yatırılan paralar vergiden düşürülebiliyor. Ve bir sonraki yılda hazırlanan vergi beyannamesinde 'gider' olarak göstermek kaydıyla, ödediğiniz gelir vergisi (Lohnsteuer) oranında, vergi iadesinden geri alabiliyorsunz. Biz bu kuralın Türkiye'de emeklilik için yatırılan primler için de geçerli olduğunu savunarak mahkemeye başvurduk ve kazandık. Bu karar emsal teşkil eder, bu durumdaki herkes bu imkandan faydalanabilir" diye konuştu.

Bu hukuk başarısını CİHAN'a açıklayan Türk hukukçusu Dr. Hayrullah Özcan, ilgili yasa genel hükümler koymakla birlikte, belirli sigorta kurumlarının ismini anmadığı için maliye daireleri, başka bir ülkede emeklilik için yapılan prim ödemelerini bu kapsamda kabul etmediğine işaret etti. Avukat Özcan, "Müvekkilimin başvurusunu da bu şekilde reddeden Neuss kenti Maliye Dairesi'ne (Finanzamt Neuss) karşı dava açtık. Çalışmakta olan müvekkilim 2007 yılında, Türkiye'de emekli olması için eşi adına BAĞKUR'a 17 bin Euro para yatırmış. Bunu da muhasebecisinin yardımıyla Maliye Dairesine 'gider' olarak bildirerek, bu parayı vergi iadesinden geri almak istediğini bildirmiş. Kabul etmiyoruz, çünkü deyip ekteki kanun maddelerini koymuşlar. Yani sizin yatırdığınız sigorta kurumunun adı kanunda sayılan kurumlar arasında geçmiyor demişler. Müvekkilim bize gelince Düsseldorf Maliye Mahkemesi'ne (Finanzgericht Düsseldorf) dava açtık. Dava açmak için gerekçe hazırlarken, başladığımız araştırmamızda; yasanın yorumunda, yurt dışında olan yasal emeklilik kurumlarının ve tabii ki Türkiye'deki emeklilik sandığının da 'Özel Giderler' (Sonderausgaben) bağlamında bu kapsama girdiğini tespit ettik. Bu yorumu 2006 yılında Karlsruhe Yüksek Mali İdaresi yapmış ve Türkiye'deki kurumları da saymış. Bu yoruma göre Türkiye'de, kamuya ait kurumlara yatırılan emeklilik primleri 'Sonderausgaben' olarak vergiden düşürülebiliyor. Bu gerekçemizi kabul ettiler, buna dayanarak 1K3628/07E numaralı kararla davayı kazandık. O hüküm ise Gelir Vergisi Yasası'nın 10. paragrafında geçen 'Özel Giderler' (Sonderausgaben) kısmında geçiyor" dedi.

Söz konusu 17 bin Euro'yu vergi beyanında 'gider' olarak göstermeyi mahkeme yoluyla da olsa başardıklarını bildiren avukat Özcan, müvekkilinin, o yıl ödediği gelir vergisi oranında, yani 2 bin 700 Euro'yu vergi iadesinden geri aldığını aktardı. Özcan, "Şimdi bu hak herkes için doğdu. Yasanın, bütün resmi emeklilik kasalarını kapsadığı ıspatlandı. Bu, emsal teşkil eder. Mahkeme, kararın gerekçesinde bu hükmün, yurt dışındaki resmi kasalar için de geçerli olduğunun altını çizdi" dedi. Türkiye'de emeklilik için genelde büyük toplu paralar yatırıldığını hatırlatan avukat Özcan, "Ödemeleri taksitle yaparsa, çalışan kişi belki her yıl ödediği taksitlerin bütününü vergi iadesinden geri alabilir. Bu durumda taksitle ödeme yapmayı tavsiye ederiz" dedi. Benzer durumlarda vatandaşın başvurusunun yine de kabul edilmemesi durumunda izlenecek yolu sorduğumuz Özcan, "Buna itiraz edilmeli. Yine reddedilirse dava açılmalı. Ancak zaman aşımına çok dikkat edilmeli, bu süre genelde bir aydır. Vatandaş, kazandığımız davanın numarasını delil olarak gösterebilir" diye konuştu.

Konuyu değerlendiren ve Köln'de vergi ve muhasebe alanıda iki kurum sahibi olan vergi uzmanı Süleyman Çelik, şöyle dedi: "Elbette ki vatandaşlarımız Türkiye'de yatırdıkları primleri Almanya'da vergi iadesi olarak alacaklardır. Fakat emekli maaşı başladığı andan itibaren, Almanya'da yaşadıkları sürece, Türkiye'deki emeklilik gelirlerinin de burda vergisi verilecektir. Aslında kira gelirleri gibi Türkiye'deki başka kazançlar da Almanya'da vergiye tabidir Aslında bir kişi Türkiye'de emekli olduğunu zaten Almanya'ya bildirmesi gerekir. Ancak ödediği primleri Almanya'da vergi iadesinden geri alırsa, Türkiye'deki süreçten Almanya otomatik olarak haberdar olmuş olur Kişi senenin 183 gününü burda geçirdiği müddetçe Almanya'da vergi mükellefi kategorisine girer."

Yasada 2005 yılında yapılan değişiklikle emeklilik maaşlarının yüzde 50'sinden fazlasının vergiye tabi hale getirildiğini ve buna özel emeklilik de katıldıığını hatırlatan Çelik, "Bu gelişmeden sonra yatırılan emeklilik primlerinin, ödenen gelir vergisi oranında vergi iadesinden geri alınmasının önü açıldı" dedi.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    44 mesaja 69 teşekkür aldı
    Arkadaslar ben vergi denklestirmesini kendim yaptim ve SGK ya ödedigim para kabul gördü.
    5 nrli mesajda yazdigim disinda birde parani benim banka hesabimdan ciktigina dair banka dekontunun kopyesini istediler.
    5 bin euro kesintim vardi,yaklasik 4 bin € geri geldi.

yukarda arkadaslarin bahsettigi mahkeme kararini düsseldorfer finanz gerichtten istedim, privat kisilere göndermelerinin mümkün olmadigini belirttiler.
    ayrica bu dosyada herhangi bir mahkeme karari olmadigini(urteil) taraflarin kendi aralarinda anlastiklarini yazmislar bana.

anlasilan bir alt mahkeme karari var ve o karar cercevesinde anlasmis taraflar.

sifferstadttan görüstügüm bir arkadasimada red cevabi gelmis.anlasilan memurlar kafalarina göre karar veriyorlar,en iyisi uzman bir avukat ile vergi dairesine basvurmak lazim.

birde tr den aldiginiz miktari belirtin diyenler var,ben emeklilige basvurmadim burda calismadan dolayi diye not düstüm,aylik aliyormusun almiyormusun diye soran olmadi.zaten almiyoruz .
    Konu giresun28 tarafından (22 Aralık 2015 Saat 01:50 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,680 teşekkür aldı
    Buyrun yukaridaki dosyayayi buldum

http://treffer.nwb.de/completeconten.../000194401.htm

26. 7 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)