Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2589 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdisi Borclanmasini Finanzamt Sonderausgaben( Vorsorgeleistungen) olarak kabul etmedi

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    9 mesaja 47 teşekkür aldı

Yurtdisi Borclanmasini Finanzamt Sonderausgaben( Vorsorgeleistungen) olarak kabul etmedi

Merhaba Arkadaslar, 2016 yilinda Hanim icin SGK ya yurtdisi Borclanmasi icin Almanya Ziraat Bankasindan 28000€ yatirdim.
    Bu Parayi 2016 Einkommensteuererklärung da Zeile 6 Sonderausgaben(Vorsorgeleistungen) olarak yazdim. Beiträge an gesetzliche Ausländische Rentenversicherungen. Belge olarak Borc Tahakkuk Cetvelin Yeminli Tercümandan almancaya cevirisi, Sgk ya yatirdigim Paranin banka dekontu ve kendi Banka Hesabim dan Parayi aldigima dahi dekontu. Bugün Finanzamt tan Einkommensteuerbescheid geldi ve 28000€ Kabul edilmedigini gördüm. Finanzamtin Yaniti böyle: Vorsorgeaufwendungen die im Zusammenhang mit steuerfreien Einnahmen stehen, sind gem.§10 Abs.2 Nr.1 EStG nicht abzugsfähig. Die Beiträge zur ausländischen gesetzlichen Rentenversicherung stehen im Zusammenhang mit Arbeitslohn, der in der Türkei erzielt wurde und in Deutschland steuerfrei war. Ben Einspruch hakkimi kulandim ve Online Elster Portalindan Finanzamtta bildirdim. Einspruch tan gelen Cevapta Kabul görmezse bu davanin pesini Birakmayi düsünmüyorum . Finanzgerichte kadar yolu var. Cünkü her Finanzamt kendi kafasina göre karar aliyor , Almanyanin degisik bölgelerindeki bazi Finanzamt lar sorunsuz Sonderausgaben (Vorsorgeaufwand) olarak Kabul ediyor. Tecrübeli Arkadaslar hangi Yolu Tavsiye edebilir bana ve bu konuda hangi tecrübeli Avukati tavsiye edebilir. Yer NRW Duisburg bölgesi.
    Konu karadeniz power tarafından (24 Şubat 2017 Saat 21:03 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    14 mesaja 18 teşekkür aldı
    Slm
    Konu burada daha detayli islendi:

http://www.ozbeceriksizler.com/showt...nanzamtan-iade
    http://www.ozbeceriksizler.com/showt...13-8-2013-Rz-4

Ben hem 2015 ( kendim icin ) ve hem 2016 esim icin daha yeni carsamba günü verdim kabul edildi.

Yer NRW Aachen

Burasi önemli:

Link

Slm tekrar,

http://www.bundesfinanzministerium.d...cationFile&v=4

4 Numarada ilk siradaki yaziya dikkat:

Zu den Beiträgen zur gesetzlichen Rentenversicherung gehören auch Beiträge an ausländische gesetzliche Rentenversicherungsträger
    (vgl. BFH vom 24. Juni 2009, BStBl II S. 1000).

Saygilar

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    Geregelt ist die Absetzbarkeit als Sonderausgabe zunächst in § 10 Abs. 1 Nr 2 EStG (i.V.m. § 3 Nummer 55e EStG). Es können also Beiträge für eine gesetzliche Rentenkasse von der Steuer als Sonderausgabe abgesetzt werden, und zwar unabhängig vom Land der Rentenkasse (BFH vom 24. Juni 2009, BStBl II S. 1000, l auch FG Schleswig-Holstein vom 27. 9. 2007 2 K 53/07, BMF-Schreiben vom 24.2.2005, BStBl. 2005 I S. 429, vgl. OFD Frankfurt S 2255 A – 36 – St 220 vom 17. März 2014). Bunlari Finanzamtta Belgelerin yanina Bilgi olarak yollamistim. Finanzamt baska gerekceyi gösteriyor.
    Erläuterungen : Vorsorgeaufwendungen die im Zusammenhang mit steuerfreien Einnahmen stehen, sind gem.§10 Abs.2 Nr.1 EStG nicht abzugsfähig. Die Beiträge zur ausländischen gesetzlichen Rentenversicherung stehen im Zusammenhang mit Arbeitslohn, der in der Türkei erzielt wurde und in Deutschland steuerfrei war.
    Konu karadeniz power tarafından (24 Şubat 2017 Saat 21:49 ) değiştirilmiştir.

5. karadeniz power üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    Slm,
    yani bir Finazamt memurunun anlayacagi dil , önce tabi Einspruch zaman gecmeden ve bir kere daha gidip kendisiyle konusun ve kendisine mahkeme yolunu söyleyeceksiniz. Kendisi arastirmadan is yapiyor, bir üst müdürünede gidebilirsiniz.

Erläuterungen : Vorsorgeaufwendungen die im Zusammenhang mit steuerfreien Einnahmen stehen, sind gem.§10 Abs.2 Nr.1 EStG nicht abzugsfähig. Die Beiträge zur ausländischen gesetzlichen Rentenversicherung stehen im Zusammenhang mit Arbeitslohn, der in der Türkei erzielt wurde und in Deutschland steuerfrei war.

Die Beiträge wurden nicht als Arbeitslohn in der Türkei verdient, also ist die Aussage hinfällig . Das sind Vorsorgeaufwendungen fürs Alter, die Einnahmen werden aber in D versteuert, wenns soweit ist.
    Bence Rechtschutzversicherung varsa hic tereddüt etmeyin, hakkinizi arayin, o memur isini bilmiyor yada arastirmiyor..

Saygilar

7. 3 kişi kai38 üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    İlgin için tşk Kai38, Einspruch begründen yapıp yolladım Finanzamta, evet Rechtschutzum var, sizin dediğiniz gibi o memurla bir görüşeyim, pozitif bir yanıt alamazsam, hakkımı yasal yollardan arayacağım. Bence o Finanzamtaki Memurların onların Genelgesine göre yurtdışı borçlanmasıyla ilgili herşeyi redetmek .

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    alabilirsin fazla büyütmeden olayı-)))adamların her kanunu bilmemesi normal

Tecrübeli Üye aqua05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    113
    46 mesaja 67 teşekkür aldı
    Arkadaslar bu yatirdigimiz paranin tercümesi lazimmi.

Not.Arkadaslar Gecen sene 3600 günü yatirdim.bu senede 1400 günü yatirirsam.bu seneyide finantsamt a bildirebilirmiyim.yani 2016 ve 2017 senesini ayri ayri.
    Konu aqua05 tarafından (21 Mart 2017 Saat 15:15 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı aqua05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bu yatirdigimiz paranin tercümesi lazimmi.

Not.Arkadaslar Gecen sene 3600 günü yatirdim.bu senede 1400 günü yatirirsam.bu seneyide finantsamt a bildirebilirmiyim.yani 2016 ve 2017 senesini ayri ayri.
    2017 yi 2018 de düşebilirsin

12. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    113
    Horoz kardesim tercümesi lazimmi bu yatirilan paranin.

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    SGK nin gönderdigi ödeme bildirisi Tahakkuk Cetveli ve Banka Dekontunun tercümesi gerekli.

15. 2 kişi guengoer52 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    113
    Alıntı guengoer52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SGK nin gönderdigi ödeme bildirisi Tahakkuk Cetveli ve Banka Dekontunun tercümesi gerekli.

Hocam Simdiye kadar ben hic birsey tercüme ettirmedim.Yeminli tercüme bürosunda yaptirmam Lazim degilmi.

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Hocam Simdiye kadar ben hic birsey tercüme ettirmedim.Yeminli tercüme bürosunda yaptirmam Lazim degilmi.
    Evet, yeminli tercüman olmali. Yakin cevrede tanimiyorsan https://www.konsolosluk.gov.tr adresinden bagli bulundugun konsolosluk bölgesini sectiginde sag alt kösede Tercüman Ara yerinden bulabilirsin.

Üye Dedikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Ettiği Teşekkür
    126
    13 mesaja 22 teşekkür aldı
    Alıntı kai38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm
    Konu burada daha detayli islendi:

http://www.ozbeceriksizler.com/showt...nanzamtan-iade
    http://www.ozbeceriksizler.com/showt...13-8-2013-Rz-4

Ben hem 2015 ( kendim icin ) ve hem 2016 esim icin daha yeni carsamba günü verdim kabul edildi.

Yer NRW Aachen

Burasi önemli:

Link

Slm tekrar,

http://www.bundesfinanzministerium.d...cationFile&v=4

4 Numarada ilk siradaki yaziya dikkat:

Zu den Beiträgen zur gesetzlichen Rentenversicherung gehören auch Beiträge an ausländische gesetzliche Rentenversicherungsträger
    (vgl. BFH vom 24. Juni 2009, BStBl II S. 1000).

Saygilar
    Arkadaslar Bu sene 2017,de yatirilan para 18000.bin euro hepsini birden gösterirsek kabul olurmu bu miktar cok degilmi..?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    Slm,
    hepsini birden gösterebilirsiniz. ( Tabi o sene icin ödemis oldugunuz vergi meblagida önemli )

Im Jahre 2016 sind die Beiträge absetzbar bis zu einem Höchstbetrag von 22.767 Euro bei Ledigen und 45.534 Euro bei Verheirateten, doch sie wirken sich nur mit 82 % steuermindernd aus, also mit höchstens 18.669 Euro bzw. 37.338 Euro (82 % von 22.767 Euro bzw. 45.534 Euro).

Alinti: https://www.lohnsteuer-kompakt.de/fa...eruecksichtigt

Saygilar

20. kai38 üyemize teşekkür edenler:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Ödemis olunan vergiden daha fazlasini geri alamazsiniz. Her yil yaptiginiz harcamalari sadece harcamanin yapildigi yila ait vergi beyaninda beyan edebilirsiniz.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    122
    20 mesaja 28 teşekkür aldı
    slm ben aldim

Ettiği Teşekkür
    113
    Arkadaslar bu parayi yatiran kisiler en iyi vergi denklestirmesinden nasil yararlanir.Mesela 22 bin Euro yatiran kisi Bunu 3Yada 4 seneye bölse daha iyi degilmi.mesela ben 15 bin Birden yatirdim.ben bunun ne kadarini geri alsbilirim.iki kerede yatirsam Daha iyi degilmiydi.Benden gecti bundan sonraki arkadaslara bilen arkadaslar yardim etsin.

Not,Cevremde Bunun vergi denklesmesinden yararlanildigini bilmeyenler var daha.

Ettiği Teşekkür
    132
    Arkadaslar bu parayi yatiran kisiler en iyi vergi denklestirmesinden nasil yararlanir.Mesela 22 bin Euro yatiran kisi Bunu 3Yada 4 seneye bölse daha iyi degilmi.mesela ben 15 bin Birden yatirdim.ben bunun ne kadarini geri alsbilirim.iki kerede yatirsam Daha iyi degilmiydi.Benden gecti bundan sonraki arkadaslara bilen arkadaslar yardim etsin.

Not,Cevremde Bunun vergi denklesmesinden yararlanildigini bilmeyenler var daha.
    Bunu yapmak mümkün ancak borclanmada parca parca yapilip ayni sekil ödenmeli, mesela 5000 gün borclanmasi gereken bir kisi bunu dörde bölüp her yil 1250 gün borclanip ödeme yaparsa her yil 1250 gün icin yapmis oldugu borclanma bedelini vergiden düsebilir.
    Senin durumunda yatirmis oldugun 15 bin euro vergilendirilecek bürütten düsülür geri kalan neyse onun vergisini ödersin.

25. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    11 mesaja 14 teşekkür aldı
    Arkadaslar bir sey soracam,

Simdi ben malulen emekliyim Almanyada,Türkiyede de borclanma parasini dedim.Yillardir Steuererklärung yapmadim,ben Finazamtattan absetzen yaparmiyim TR de ödedigim parayi?

Detayli ve aciklayici bir cevap veren olursa cok Makbule gecer.

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı Bence Deger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bir sey soracam,

Simdi ben malulen emekliyim Almanyada,Türkiyede de borclanma parasini dedim.Yillardir Steuererklärung yapmadim,ben Finazamtattan absetzen yaparmiyim TR de ödedigim parayi?

Detayli ve aciklayici bir cevap veren olursa cok Makbule gecer.
    Yurtdisi Borclanma bedelini ödemis oldugun yil icinde calisip vergi ödemissen yatirmis oldugun borclanma bedelini vergiden düserek geri para alabilirsin ancak ödemeyi yaptigin yil hic calisip vergi ödememis sadece emekli maasi almissan geri para alma sansinda yok.
    Yanliz sunuda bilmen gerek borclanma bedelini vergiden düstükten sonra her yil TR den aldigin emekli maasinida gelir olarak göstermen gerekecektir bu durumda emekliler icin belirlenen vergi sinirini asarsan her yil geri para ödemek zorunda kalabilirsin hesabini iyi yapmalisin.

28. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)