Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2590 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdisi Borclanmasini Finanzamt Sonderausgaben( Vorsorgeleistungen) olarak kabul etmedi

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    11 mesaja 14 teşekkür aldı
    Sagolasin Hekimoglu,Anladim.Benim calismam yok 1o seneden fazladir malul emeklim var,mesele hal odu sanirim.Zaten Finazamt 10.000€ kadar frei yanlisim varsa düzeltin.

Benim alacagim 1200 1300 tl arasi.Onuda büyük ihtimalle durdururum.Aldigim ev kirasi yardimi emklimden ( TR ) kat be kat fazla )

Saygilar

2. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    9 mesaja 47 teşekkür aldı
    Arkadașlar biraz geç yazıyorum ama. Sorun Einspruch dan sonra ve borç tahakkuk cetvelindeki tercümelerini izah ettikten sonra çözülmüştür. SGK ya yatırdığım parayı hepsini Kabul etti Finanzamt.

Tecrübeli Üye dadaloglu38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    291
    56 mesaja 103 teşekkür aldı
    bende bekliyorum sgk parayi aldiklarina dair makbuz istemisler bende yatirilmasi gereken meblanin yazdigi kagidi ve burdan ödedigim ziraat bankasi kagidini gönderdim bu almanca ve türkce digerleri malum türkce bu sefer ne isteyecekler 80 ay oldu

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    13
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    arkadaslar, makbuzu en gec kac sene icinde finazamta vermemiz gerekir ?
    ben mekbuz filan vermedim.
    2013 senesinde yatirmistim kendimin ve esimin toplam parasini sgk ya.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    104 mesaja 179 teşekkür aldı
    2013'de paranı yatırdıysan, 2013 Lohnsteuerinde düşebiliyorsun. Başka yıl olmuyor. Yani tren kaçtı.

Krankenkasselerde Zuflussprinzp diye bir kayde var. Yani Türkcesi para ne zaman aktarıldıysa o yıl demek anlamına geliyor demek.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Alıntı memo3008 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar, makbuzu en gec kac sene icinde finazamta vermemiz gerekir ?
    ben mekbuz filan vermedim.
    2013 senesinde yatirmistim kendimin ve esimin toplam parasini sgk ya.
    Eger yapmamissan geriye dönük son 4 yil icin Einkommensteuererklärung verebilirsin. Ödenen prim miktari nekadar yüksek olursa olsun kesilen vergiden daha cok para Finanzamt tan alinamaz. SGK ya ödenen borclanma primi vergiden düsüldükten sonra alinan ayliklarinda her yil vergi beyanina yansitilmasi gerekmektedir. Hesaplari buna göre yapmakta fayda vardir.

Tecrübeli Üye dadaloglu38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    291
    56 mesaja 103 teşekkür aldı
    yatırdığım makbuzları ve sgk kağıtları almanca çevittirip verdim %20 ödediler

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eger yapmamissan geriye dönük son 4 yil icin Einkommensteuererklärung verebilirsin. Ödenen prim miktari nekadar yüksek olursa olsun kesilen vergiden daha cok para Finanzamt tan alinamaz. SGK ya ödenen borclanma primi vergiden düsüldükten sonra alinan ayliklarinda her yil vergi beyanina yansitilmasi gerekmektedir. Hesaplari buna göre yapmakta fayda vardir.
    Hekimoglu, yil 2018'deyiz. 31.12.2017 tarihine kadar ancak 2013 Steuererklärung verebilirdi. Yani sansi kalmadi.

Alıntı dadaloglu38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yatırdığım makbuzları ve sgk kağıtları almanca çevittirip verdim %20 ödediler
    Bosuna hemen tercüme yaptirmayin. Eliniz ile önemli yerleri dekontu üzerinde tercüme edin, cogu zaman yeterli olacaktir.
    Konu Gercekler 2.0 tarafından (07 Ocak 2018 Saat 22:07 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı Gercekler 2.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hekimoglu, yil 2018'deyiz. 31.12.2017 tarihine kadar ancak 2013 Steuererklärung verebilirdi. Yani sansi kalmadi.

Bosuna hemen tercüme yaptirmayin. Eliniz ile önemli yerleri dekontu üzerinde tercüme edin, cogu zaman yeterli olacaktir.
    @memo3008 arkadasimizin sorusunun cevabi benim aciklamamin icinde var zaten de ben gelebilecek baska sorularada cevap mahiyetinde zaten son 4 yil yapilabilir derken 2013 ten 2018 e 5 yil gectigine göre artik olmayacagini memo arkadasimiz anlar diye düsünmüstüm. Herneyse biraz daha aciklayici yazmakta yarar var sende haklisin @gercekler 2.0 arkadasim.

Her Finanzamt direkt kabul etmiyor, kimileri kendi elle yaptiginiz tercümelerle bile sorun cikartmazken kimileri hersey olmasi gerektigi gibi tercümana yaptirildigi halde kabul etmeyebiliyorlar. Gecen yil bir tanidiga yardimci olmak amaciyla tüm kagitlarini ben doldurdum verdi Finanzamta kabul etmediler, itiraz yazdiktan sonra kabul ettiler yani isler birazda keyfi yürüyor belliki.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    13
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Hepinize cevaplarınız icin çok teşekkür ederim

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Arkadaslar benim anlamadigim konu

Ben simdi TR den emeklilige bas vurup SGK ya ödeyeceğim primi almanyada Einkommensteuer Erklärung da absetzen mi edebiliyorum ?

Hadi diyelim absetzen ede biliyorum

Bsp. Jahreseinkommen 50.000€ zu versteuerndes Einkommen 25500€ (24.500€ Freibetrag) d.h 25.500€* ca 25%=6375€ Nachzahlung

Yani 6375€ ödemiyorum ve üste Finanzamt dan geri para mi aliyorum anlamadim ! Ödediginiz paralari göstermeseniz daha mantikli degilmi? Bana biriniz lütfen anlata bilirmi !

Cok tskler simdiden yardimci olacak ARKADASA , HYRLI GCLER

SLMLAR

Gesendet von meinem SM-N950F mit Tapatalk

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    Anlatmasi biraz zor. Ama hesap öyle yaplmiyor. Anlatamasi biraz uzun. Anlatsam bile temel vergi hesaplama biligilerin olmasimki anlatdigim zaman daha iyi anlasilsin diye.

Ancak bildirmeye mecbur degilsin. Ama bildirsen iyi olur. Cünkü bugün yatirirken bildirmedin diye, ilerde o ayliga vergiden muaf olmuyorsun.
    Konu Gercekler 2.0 tarafından (11 Ocak 2018 Saat 00:08 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Alıntı Gercekler 2.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlatmasi biraz zor. Ama hesap öyle yaplmiyor. Anlatamasi biraz uzun. Anlatsam bile temel vergi hesaplama biligilerin olmasimki anlatdigim zaman daha iyi anlasilsin diye.

Ancak bildirmeye mecbur degilsin. Ama bildirsen iyi olur. Cünkü bugün yatirirken bildirmedin diye, ilerde o ayliga vergiden muaf olmuyorsun.
    Güzel Kardesim/Abicim biraz sayilarla birazda yazili anlatirsan neden anlamayayim?

Bukadar karisik bir olay mi? Mesela 2 sene evvel annem SGK dan 3500gün borclanip emekli oldu ve almanyadan zaaten emekliydi yaani onun icin bu durum zaaten gecti birsey hak talep edemeyiz , hak talep etmek istesek bile bir ise yararmi onuda bilmiyorum zaaten geliri az ona geri para iade ederlermiydi?

Ama cok Bilgi göz cikartmaz bilmekde fayda var ileride kendim icin emeklilige basvurmaya kalktigimda bunlari bilmek iyi olurdu !

Saygilarimla

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı arcelik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel Kardesim/Abicim biraz sayilarla birazda yazili anlatirsan neden anlamayayim?

Bukadar karisik bir olay mi? Mesela 2 sene evvel annem SGK dan 3500gün borclanip emekli oldu ve almanyadan zaaten emekliydi yaani onun icin bu durum zaaten gecti birsey hak talep edemeyiz , hak talep etmek istesek bile bir ise yararmi onuda bilmiyorum zaaten geliri az ona geri para iade ederlermiydi?

Ama cok Bilgi göz cikartmaz bilmekde fayda var ileride kendim icin emeklilige basvurmaya kalktigimda bunlari bilmek iyi olurdu !

Saygilarimla

arcelik, 2 sene evvel yurtdisi borclanma bedeli ödeyen kisi ödedigi tarihte zaten calismamis vergi ödememisse borclanma bedelini vergiden düsme hakkida olmuyor. Vergiden masraf düsmek icin vergi ödenmis olmasi gerekiyor sanirim o konuda biraz anlasilmayan birseyler oldu.

Aynen dedigin gibi eger vergiden düsme hakki varsa ödenen prim jahresgelat tan düsülür geri kalan miktar vergilendirilir, ancak burada önemli olan nekadar vergi ödediginizdir 1500 € vergi ödemis olan biri 2500 € geri alamaz en cok ödenen miktar geri alinabilir.

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    473 mesaja 1,213 teşekkür aldı
    her sene düzenli steuererklärung yaptirmaya calisiyorum,,gecen sene 2016 icin steuererklärung yaptirmistim,, ufak tefek islerimizi görecek üc bes kurus aldik,,,soruma gelince 2016 da yurt di$i borclanmasindan SGK ya emeklilik icin 10 000 euro ödemistim..elimde o günlerden yani 2016 dan kalma SGK ödeme cizelgesi duruyor,,ziraat bankasindan paranin yatirildigina dair makbuzda elimde,,(parayi burdan yatirmadim,,kardesime yolladim o benim adima yatirdi).

ben simdi bu sene 2018 de,,,, 2016 da ödemis oldugum primi geriye dönük,, bu sene finanzamt'a gösterebilirmiyim ?

bu arada 01.01.2017 den itibarende arbeitsamtdayim.

yardimci olucak arkadaslardan simdilik Allah razi olsun.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    49
    2016 Steuerbescheid geldiktensonra 1 ay icinde itiraz ettin ettin, etmedin sansin yok.

18. Gercekler 2.0 üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Merhaba arkadaslar,
    Benim Steuerberater ödemis oldugum borclanmayi kabul olmaz dedi. Zaten benim Vorsorgeaufqendungen ziyadesi ile doldugunu söyledi. Dogrumudur?

Ettiği Teşekkür
    132
    @Saim, sanirim senin Steuerberater eger senin absetzen yaptiklarin tüm ödemis oldugun vergiyi geri almaya yeterli buna gerek yok demek istememisse biraz sacmalamis.

Konu daha önce,

https://www.ozbeceriksizler.com/show...nanzamtan-iade

https://www.ozbeceriksizler.com/show...13-8-2013-Rz-4

burada yasal dayanaklariyla birlikte detaylica islendi.

Vorsorgeaufwendungen-Höchstbetrag-Altersvorsorgeaufwendungen konusunda söyle bir bilgi var;

Ausgaben für die private und gesetzliche Rentenversicherung und ihr gleichgestellte Aufwendungen können Sie 2017 bis zu einem Höchstbetrag von 23.362 Euro (das Doppelte für Ehepaare) von der Steuer absetzen; im Jahr 2018: 23.712 Euro. Für 2017 erkennt das Finanzamt aber nur 84 Prozent der Aufwendungen an; 2018 sind es 86 Prozent.
    Konu hekimoglu tarafından (26 Ocak 2018 Saat 19:42 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye aqua05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    113
    46 mesaja 67 teşekkür aldı
    Alıntı Saim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar,
    Benim Steuerberater ödemis oldugum borclanmayi kabul olmaz dedi. Zaten benim Vorsorgeaufqendungen ziyadesi ile doldugunu söyledi. Dogrumudur?
    Nasil Kabul olmaz arkadasim .Buradaki arkadaslardan Allah razi olsun Benim Steuerberater tercüme bile yaptirmadan yazdi.14bin Küsür Euro yatirdim hanim Icin 3600 günden 2016 da 29.11.2017 doldurdum.dün Steuerberaterin heaspladigi gibi 3500 Euro geldi.2015 de Ben Borclu cikmistim finantzamta.Yani 14700 Euro emekli Icin yatirdigim paranin 3500 ü Geri geldi.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı aqua05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nasil Kabul olmaz arkadasim .Buradaki arkadaslardan Allah razi olsun Benim Steuerberater tercüme bile yaptirmadan yazdi.14bin Küsür Euro yatirdim hanim Icin 3600 günden 2016 da 29.11.2017 doldurdum.dün Steuerberaterin heaspladigi gibi 3500 Euro geldi.2015 de Ben Borclu cikmistim finantzamta.Yani 14700 Euro emekli Icin yatirdigim paranin 3500 ü Geri geldi.
    Alıntı Saim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar,
    Steuerberaterin dedigi dogrudur. Kabul olmaz derken, temelinde kabul olur demek istemis, ancak vergiden düsebilecegin bir üst sinir var. Senin gelirin anlasilan baya dolgun oldugu icin, zaten üst sinira dayanmis olabiliyorsun.

23. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)