Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2588 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 37 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Anadili hangi dildir?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    195
    10 mesaja 18 teşekkür aldı
    Ana dil bence insanin kendini en iyi ifade edebildigi dildir.. Insanin tabiati konustugu dile göre degisecek diye bisey yoktur..
    Tartismak konusmak güzel seydir yanliz kimse kimseyi benim gibi düsün benim gibi hareket et diye iddaci olmamalidir.
    Bir ÖRNEK de benden.. Donald J. Trump Amerikan baskani bizim argo diline göre alaman oglu alman.. taktiri sizlere birakiyorum..

2. Hasibo üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    afghan
    sen bu anadil olayını çözemezsinhangisini istiyorsan o olsunbak göreceli bu işler ben İngilizce ve almanca bilmekteyim fakat ana gibi değilbenim çocukta annesinden öğreniyor onunda ana dili almanca oluyor
    Konu tolgahamburg tarafından (27 Şubat 2017 Saat 20:01 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye H@K@N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    30
    179 mesaja 570 teşekkür aldı
    No Comment
    Konu H@K@N tarafından (28 Şubat 2017 Saat 20:44 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye afghan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    146
    169 mesaja 325 teşekkür aldı
    @ H@K@N

Ben sana derdimi anlatamayacagim, bu kesin

Sorularina yinede kismen cevap vereyim:
    Anavatanin manasi:
    1.- Ilk vatan, esas vatan...
    2.- Bir seyin cikis, dogus veya baslangic yeri...
    3.- Yurt

Kelime manasi olarak ana ve vatan dan olusur.
    Almanca da Vaterland dedin, mana ayni Anavatan, fakat kelime olarak Vater ve Land'dan olusuyor. Yani birebir ceviride Babavatan veya Baba ülkesi cikiyor ortaya.
    Simdi bu mantik ile ilerledigimiz vakit türkceyi baz aldigimizda anne, almancayi baz aldigimizda ise baba dan yola cikarak bi sonuca varmaya calisacagiz.
    Fakat benim olayim bu degilki?
    Ben burda terminoloji yapmak icin bir soru sormadim. Bicagi mektebi arastirmak icin de konu baslatmadim. Ayni sekilde anadilinin terminolojik arastirmasi yapilsin da istemiyorum. Sorum bu degil.

Benim sorum farkli. Cok basit aslinda.
    1-2 cümle ile anadilini nasil aciklariz dedim. Basitlestirmek icin örnek sorular soralim istersen:
    - Anne baba türk ama cocuk türkce bilmiyor ise, yine de anadili türkce mi oluyor?
    - Anne baba rus ama cocuk türk bakici ailede yetistigi icin bilmedigi rusca yine de anadili mi olur?
    - Anne yunan, baba italyan. Kelime manasi olarak "ana"dili oldugundan cocugun anadili yunancami, yoksa soyun devami erkek ile olur diyerek baba nin dili olan italyancami?
    - Anne baba almanyada yasayan 3. nesil türk, cocuk da almanyada dogmus ve büyümüs. Anne baba ve cocuk cok iyi türkce ve almanca biliyorlar. Cocuk her iki dili de bebeklikden baslayarak ögreniyor ve konusuyor. Bu kisinin 2 Anadili olabilirmi?

Burda "ANA"dili denmesi bazilarini etkiliyor ise buna baska bir kelime de bulabiliriz. "Komsu"dili diyelim. Bu kelimenin temsil ettigi seyi degistirirmi?

Yine not düsmek istiyorum:
    Kimseyi burda trollemek istemiyorum, kimse ile de dalga gececek degilim. Aklima takilan bir soruydu, farkli fikirler zenginliktir dedim ve burada Muhabbet bölümüne bir konu actim.
    TSKler

7. afghan üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    301
    Kadınlara saygılı olalım dünya kurulduğundan beri bütün işleri halletmişlerdir ve çözmüşlerdirkadın tarih boyunca her zaman baş tacıdır ama anlayanaişte o yüzden ana dil deniliyor farklı olsaydı baba dili denilirdi yada teyze dilibenim tanıştığım zamanında bir çift vardı adam Arnavut(anadili)İtalyanca ve İngilizce biliyorazda olsa almanca,eşi bulgar (anadili)İngilizce ve İtalyanca azda almanca biliyordu,sonuçta çocukları oldu ve Almnayada büyüyüp yetişecek muhtemelen ana dili almanca olacak yada ortaya karışık her dildensen dua et iki dil arasında arafta kalmışsın o çocuk ileride ne düşünecek acaba ana dili hakkında....söyle bir örnekte vereyim Alman Fransız yada İskandinav ülkelerinin insanları farklı dilden yada ırktan birisiyle evlenirse arada kaynar ve giderler ana dillerini unutabilir,fakat Bir ingilliz yada Türkün yada rusun ana dilini pek kolay değiştiremezin ve asimile edemezsin farklı ırktan ülede yaşasa yada evlenirse..bile...bizimde kimseyi trollediğimiz yok fikrimizi paylaşıyoruz....bu yaşıma geldim inan ana dilim nedir die bir şüpheye düşmedim ve kafamı yormadım...kısaca üstün ırk teknoloji bizde gibi fazla ülkeri kale alma arada kaynayıp giderler fkat bazı diller ve ırklar kaynamaz özünü korur.bu arada bazı arap ülkelerinde ana dil FRANSIZCA ve İngilizcedir...kıssadan hisse...gelelim Türkçemize Türkçemiz Osmanlı zamanıda olsa şimdiki zamanda olsa özdür(Türkçe)...bu coğrafyada yaşadığımızdan komşumuz ve bazı ülkelerin halifesi olduğumuz için farsça ve arapça Osmanlıcaya yada Türkçeye dahil olmuştur...bazı arap ülkeri balkan ülkeri ve iran da Türkçe cümleler mevcuttur...
    Konu tolgahamburg tarafından (28 Şubat 2017 Saat 20:48 ) değiştirilmiştir.

9. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye H@K@N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    30
    179 mesaja 570 teşekkür aldı
    afghan Kardas ben seni anladim hatta yukaridaki mesajimida sildim kafan karismasin diye,cünki kisa ve öz bir cümle ile Anadili yazacagim.

Okula kayit olacaksin ve kayit icin Formular dolduruyorsun,kisi kendini hangi dilde daha güclü görüyorsa o dili kendine secsin.
    Böylelikle Anadilini(Muttersprache) secmis olur.

Ettiği Teşekkür
    301
    dahada örnekler verebilirim canada anadili Fransızca ve İngilizcedir.brezilya Portekizce, latin ülkeri İspanyolca ,afrika ülkeleri İngilizce Fransızca bir ülkede sanırım almanca america da yaşayan afrikalıları düşünürsen kızıl derilerden hiç bahsetmiyorum köklerine çünkü kibrit suyu dökmüşler,yazdıklarımdan beyaz adamın bazı ırkları asimile ettiğini anlamaışsındır sanırım...benden bu kadar
    Konu tolgahamburg tarafından (28 Şubat 2017 Saat 21:10 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    473 mesaja 1,213 teşekkür aldı
    ana dili sormaktaki amac,,irk i belirlemektir tahminimce,,,mesela bir kisiye dünya dillerinden hangisine cok hakimsin diye sorsalar,,en iyi hangi dili konusuyorsa,o kisi hakim oldugu dili belirtecektir.ama anadili anlamina gelmez,,gelmemesi gerekir...

bir insan kendini hangi irktan ve dil den kabul ediyorsa,,ana dili odur,,mesela almanlasmis bir Türke siz ne kadar Türsün diyebilirsiniz??? o kisi kendini alman olarak tanimliyorsa,,hayir sen yinede Türksün olayini civiyle kafasina cakicak degilsiniz...cok fazla zorlarsaniz, inanan biriyse, ademle havva ya kadar dayanirsiniz
    ama belli bir dönemden sonraki irk larin ayrismasini baz alirsak,kisi agzina hangi anadili ve irk i alirsa alsin o kisinin etnik bir kanali vardir.buda o kisinin kökünde etkendir.

bir sahis'in dünya dillerinden birine hakim olmasi demek o kisinin ana dilinin o oldugunu simgelemez.

kisacasi anadil'deki amac,,,hangi irk tan oldugunu tespit etmek icindir.diye düsünüyorum.

anadilin ney? anavatanin neresi? sorularinin merkezindeki gercek irk ve yurt (köken)belirlemekten baska ne olabilirki ???

13. MEGAbond üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    301
    ben başka bir şey anlatmak istedim fakat anlaşılamadı sanırım Zara Larsson adlı şarkıcı var şarkısı listeleri salladı ve İngilizce söyledi şimdi ana dili İsveççemi?ingilizcemi?

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben başka bir şey anlatmak istedim fakat anlaşılamadı sanırım Zara Larsson adlı şarkıcı var şarkısı listeleri salladı ve İngilizce söyledi şimdi ana dili İsveççemi?ingilizcemi?
    anadil seciminin, bir sarkiyla belirlenmek istedigini ilk defa duyuyorum,bir yasima daha girdim.

Fatih sultan Mehmet eski yunan alfabesi olan latin alfabesini yani,,olan latin alfabesinden bahsetmiyorum,,,yunan latin alfabesinden cok farkli olan ve zor olan bir lisandan bahsediyorum.o zamanin sartlarinda cok AZ insanin bildigi bu dili yazip cizebilen okuyan kisinin, anadili bu eski yunancami olmus oluyor???

bir önceki mesajimda da belirttigim gibi,,,her irkin geldigi cografik ve kültürel bir veya bir kac kökeni olabilir,,nasilmi?

birisinin dedesi isvecli babaannesi mozambikli bir zenci olabilir,,,bunlardan dünyaya gelen cocuk bir melez familyayi olusturmus oluyor,,,isterse kendini paralasin yok ben japon um desin,,,o kisinin melez oldugu gercegini degistirmez,,,,ha o derseki ben kendimi isvecli veyahutta tam tersi mozambikli hissediyorum,,o onun secimine kalmis,,,o hangi dili anadil kabul ediyorsa onu kabul etmek zorundayiz.

diyelimki bu melez dogan evlat,,,o da kalkti rus bir bayanla evlendi,,,kendisi zaten isvec ve mozambik melezi,,rus bayandan onlarin cocuklarina birde rus irki karisti,,,yani melezin melezi multi kültürel birsey cikti ortaya,,,(yani dünyayi kurtaran adamin,oglunun,oglunun,oglu durumlari vaziyeti) ,,,,hadi bakalim bu cocugun anadili hangisi ????

dedesinin dilinede hakim,babaannesinin dilinede hakim,birde anasinin yani rus dilinede hakim,,,o kisinin ben melezim,,,veyahutta o irklardan bir tanesi beni temsil ediyor dediginde,,yok hayir sen japonsun,,,,senin dedenin dedesinin dedesi japondu,,,diye bir düsünce tarziyla bir yere varilirmi,,,varilir neye varil,,,sadece etnik kökenindeki mozaigi ortaya cikartirsin...sadece matematiksel olarak,,,o buldugun bilgiler,,,kisi kendini hangi irktan kabul ediyorsa,,gercegini degistirmez.

istersen beceriksizligimizide kullanarak,bilimsel matematiksel bazi konulari acabiliriz.

mesela örnegin dil ne ise yarar? tahminimce kaba taslak tek bir amaci vardir dilin 1=dünya üzerinde karsindaki kisiyle anlasabilmek,,,matematiksel olarak,,,iki ayri millet tek dili konusup,kilik kiyafet,bölge,din,renk olarak,,,birbirinden ayrilabilir,,,normalinde ikinci bir dile ihtiyac yoktur,,,ama ne yazikki dünya topluluklari,,,dil olayinida ,,,yeni bir dil olusturarak,,,milletler arasindaki cizgiyi ayriligi farkliligi daha keskin hale sokmak istemislerdir.

biraz uzun oldu baymiyalim milleti beceriksizligimizle

kusura bakmayin arkadaslar hakkinizi helal edin.
    Konu MEGAbond tarafından (04 Mart 2017 Saat 03:22 ) değiştirilmiştir.

16. 2 kişi MEGAbond üyemize teşekkür etti:

Administrators Memoli1976x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,407
    15,914 mesaja 156,530 teşekkür aldı
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Anadili

Sanirim burda gereken bilgi yaziyor.

18. Memoli1976x üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    Alıntı Memoli1976x Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Anadili

Sanirim burda gereken bilgi yaziyor.
    Memoli1976 ustam,,, arastirma,ve sorgulama,ek bilgi paylasimi konusundaki caban icin tsk ederim

ben daha önceki,bilgi ve arastirmalarimin cercevesinde,,anadilin sorulmaktaki amacini,,aklimin erdigi kadariyla siz degerli arkadslarla paylasmak istedim.

ha katilan olur veyahutta olmaz,saygi duyarim.senin paylasmis oldugun linke tikladim,,benim yazmis oldugum satirlarla arasinda cok fazla bir ucurum oldugunu görmedim...

mesela örnegin linkten ALINTI= Anadili, insanın doğumundan itibaren öğrendiği dildir. Anadili kişinin sosyolojik kimliğinin oluşmasında temel rolü oynar.

Anadili terimi tartışmalı bir terimdir. Bu terim, her zaman bir kişinin annesinin de konuştuğu dil anlamına gelmez.

saygilarimla.
    Konu MEGAbond tarafından (04 Mart 2017 Saat 03:42 ) değiştirilmiştir.

20. 2 kişi MEGAbond üyemize teşekkür etti:

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,733
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Bebek iken ilk defa konustugun ve ögrendigin ilk dil anadilidir.
    Istisnalar bu kurali degistirmez.Sonradan hangi dili ögrenirsen ögren anadil anadildir.

2 dili ayni anda ögrenenlerin cogu her iki dili de tam manasiyla kullanamiyorlar.Günlük konusma dilini kasdetmiyorum, dile tamamiyla hakim olmayi kasdediyorum.

Facebookta cesitli dillerden tanidiklarim var, Türkce ve Almanca bilenlerde en fazla dikkatimi ceken sey bu olmustur. Ya Türkcesi daha iyi ya da Almancasi daha iyi ama ikisinde de cok hatalar yapiyorlar.

Benim izlemlerime göre, bir insan ancak tek bir dili kusursuz kullanabilir, digerini ise günlük ihtiyaclari veya isyeri icin iyi bir derecede kullanabilir ama felsefi bir roman asla yazamaz, yazsa dahi bu pek bir seye benzemez.

22. 2 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Üye
    Nereden
    Emekli olduğumda 6 ay Berlin 6 ay İstanbul Kartaldayım
    Ettiği Teşekkür
    474
    39 mesaja 191 teşekkür aldı
    Konuya dahil olayimmi olmayayimmi diye düsünürkn ,rahmetli babamin bize söyledigi ,ders niteliginde olan bir (akil verme operasyonu)cercevesindeki anlattigini nakledeyim.

Adamin biri ogluna sen adam olmazsin dermis hep.Ogluda calimis cabalamis devletin vezir olmus.Yverine iste falen köyde bir adam ver git onu bana getir demis.Yaverde verilen görevi yerine getirmis.

Babasi gelince,bak baba sen bana adam olamazsin demistin bak ben vezir oldum diyince ,babasida ona ,oglum ben sana vezir olamazsin demedim,adam olamazsin dedim.Adam olsaydin babani ayagina cagirmazdin demis.

Kissadan hisse de ,Yukaridaki bir cok arkadas cevabi yazmasina ragmen ben daha acik yazayim.Ana dil,cocugun anasinin kullandigi dildir.Sen annene sor bakalim almanyaya gelmeden önce hangi dili konusuyordu?

Tahsil asla ve asla bireylere yetmez.Bu konuda buradakilere sikinti verecek kadar yazmamak amaciyla kisa kesiyorum.

24. 3 kişi idiye üyemize teşekkür etti:

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı
    Kutlarım idiye ustam, bu sorunun cevapı daha iyi anlatılamazdı

26. 44Malatya üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye afghan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    146
    169 mesaja 325 teşekkür aldı
    Arkadaslar, sizleri bayagi yordum galiba. Ama farkli görüslerden herbirimiz birseyler kapmisizdir diye düsünüyorum.
    Cok tesekkürler, verdiginiz cevaplar ve paylastiginiz fikirler icin.

@MEGAbond ustam, eline saglik. Vakit ayirmis uzun uzun yazmissin.
    Anladigim kadari ile anadilinin sorulma gayesini, insanin irkini/kökenini sorgulamak oldugu kanaatindesin. Güzel ve farkli bir yaklasim. Fakat burada, kendin de zaten bahsetmissin, melez cocuklar isin icine girdigi vakit olaylar corba oluyor. Buna birde yasadiklari ülke faktörünü ekledigimiz vakit asure yapmis oluyoruz. Zaten ben 150-200 sene geriye gidip irk/köken olarak kesin ve net bir degisime ugramamis veya karismamis insanlarin azinlikda oldugunu düsünüyorum. Bu ise "Istisnalar kaideyi bozmaz" düsturunu devre disi birakir. Istisna burada genel olmus vaziyetde.

Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bebek iken ilk defa konustugun ve ögrendigin ilk dil anadilidir......
    Bir yakinimin kizi ilk olarak türkceyi ögrendi, cok da güzel konusuyordu. Suan 7 yasinda ve almancayi cok güzel konusuyor. Türkce neredeyse unutuldu. Bu yüzden bu kaide'nin genellenmesi bence tartisilir.

Alıntı mxm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    .....Benim izlemlerime göre, bir insan ancak tek bir dili kusursuz kullanabilir, digerini ise günlük ihtiyaclari veya isyeri icin iyi bir derecede kullanabilir ama felsefi bir roman asla yazamaz, yazsa dahi bu pek bir seye benzemez.
    Örnek: Tek bir dilde felsefe yapabilir diyecek olursak eger, almanya gibi "gurbet" dedigimiz ülkelerde yetisen genclerimizin hicbirinin anadili türkce olamaz. Bu gencler, bende kendimi bunlara dahil ediyorum, türkce edebiyat dersi görmedik. Herhangi bir romani veya siiri okuyup analizini yapmadik. Bizlere divan edebiyatini anlatan, fuzuli den bahseden olmadi.
    "Digerini ise günlük ihtiyaclari icin" kullanir dedigimiz dil ise burada türkce olur. Cünkü anne-baba, es-dost-akraba ve arkadas cevresinde gündelik islerimizi halletmek ve muhabbet etmek icin kullandigimiz dildir türkce.

@idiye
    Ben evliyim, ve ellerinizden öper, 4 aylik bir oglum var. Annesi de benim gibi almanya da yetismis ve okumus, ögretmen. Biz evde kullanilan dilin türkce olmasini kararlistirdik aramizda, cocugun gelisimi acisindan dogru olacagini düsündügümüz icin.
    Fakat hem almanca, hem türkce bende oldugu gibi ayni seviyede diyebiliriz.
    Yani yarin oglum kalkip annesine, anne senin kullandigin dil benim anadilimmis. Sen hangi dili kullaniyorsun dediginde:
    1- Cevap ne olacak?
    2- Bu verilen cevabin cocuga uyma ihtimali ne kadar yüksek? Sonuc olarak cocuk da anne gibi her iki dili iyi bilecek diye bir kaide yok, ümidimiz o yönde olsa dahi.

Burada yazilanlardan cok sey ögrendim, kendi adima konusacak olursam. Sizlerin fikirleri ve düsünceleri benim icin önemli, dogru veya yanlis, farketmez.
    Bazi yazilanlarda milli duygular ön plana cikmis gibi geldi bana yine. Benim derdim bu degil.
    Bu aralar Türk tarihini okuyor ve arastiriyorum, "Türk" adinin kelime manasindan baslayarak tarihini, gelisimini, degisimini ve degerlerini. Bu mevzularda konusmak isteyenler icin farkli bir konu acariz, orada fikir ve görüslerimizi paylasiriz. Burada olmaz, olmasin. Olmaz ise iyi olur.

28. 3 kişi afghan üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    301
    gurbetçiyiz biz ana dilimiz Türkçe ve almanca der bitirirsin olayı,150 200 yıl geriye gitmişsin arkadaşım zaten sonuşta hepimiz insanızbeylikler, derebeylikler,krallıklar ,imp neden kurulmuştur??yada son yüzyıllarda yaşanan ulus devlet kavsamı???insanları bir arada tutma ,içindirinsanlar ırk din dil kültür olarak ayrıştırmasaydı dünya zaten bu halde olmazdı sınır ,beylikler, derebeylikler,krallıklar ,imp ,ulus devlet olmazdı yada eu.geri kabul anlaşmasını yapmazdı herkeze buyrun gelir derdiben senin yazdıklarından biraz Amerikan kökenli evangelist havası var gibi algılıyorumtek dil tek ırk tek din gibive tek devlet dünya gibigörürmüyüz kıyametmi kopar o zamana kadar yada insanoğlu dünya bitmiş mars kolonisindemi yaşar bilemem,hangi öğretmene edebiyatçı yada farklı branştan birisine sorarsan %100 çocuk dil gelişimi için ana dili konuşun der....sizde carpe diem yaparak almanca ve Türkçe konuşunyada ne mutlu türküm diyerek .......bitiriyorum,saygılarımla...Bu arada Mustafa kemal Atatürk bu söylevini ırkçılığa dayatmamıştır.....bitmiş parçalanmış bir imp.luktan yeni kurulan milli mücadele vermiş insanları bir arada tutmak için kullanmıştır....anlayana sivrisinek saz anlamayana davul azTürk" adinin kelime manasindan baslayarak tarihini, gelisimini, degisimini ve degerlerini. Bu mevzularda konusmak isteyenler icin farkli bir konu sen aç ...ben sana gerekli bilgilendirmeri yaparım ammma önce bayağı okuman ve araştırman gerek,ana dil olarak almanca yada Türkçe kullanabilirsin tv yada kitaplar için....it is up to you my friend-)))
    Konu tolgahamburg tarafından (05 Mart 2017 Saat 02:04 ) değiştirilmiştir.

30. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)