Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2582 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 74 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ev almak istiyorum bilgi lazim

Tecrübeli Üye samsunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    540
    118 mesaja 218 teşekkür aldı
    Benimde Tavsiyem Hanimin ile otur Saglam kafayla bereber konusun, ben Sahsen senin yerinde olsam O Evi alirdim.!!! Banka kenarda Paraniz yoksa bile Size Krdeiyi verir . Atalarimiz ne demis Borc yigidin Kamcisidir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Alıntı samsunlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benimde Tavsiyem Hanimin ile otur Saglam kafayla bereber konusun, ben Sahsen senin yerinde olsam O Evi alirdim.!!! Banka kenarda Paraniz yoksa bile Size Krdeiyi verir . Atalarimiz ne demis Borc yigidin Kamcisidir.
    Dostum normal bi banka bu sartlarda bu arkadasa bu miktar krediyi KEFiLSiZ katiyen vermez haa gider degisik aracilardan komisyonculardan daha yüksek faizli alirmi orasini bilemem.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Ev almak için tereddüt etmiyor değilim ama bi kaç banka faizleri 1.90 felan 2 veren olmadı daha birde bende schwäbisch hall var ikinci on sene için faiz oranı 1,47. Kolay değil elbet evde bir sorun çıktığı zaman kendimiz halletmemiz gerekecek bu tür işler gelir elimden. İlerde cocukda olunca haliyle onunda yükü çok olacak zaten 1000€ krediye vermem mümkün değil o şekil olunca ama bakalım taksidi daha aşağıya cekebilirsem olabilir belki allah hakkımızda hayırlısını versin

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Alıntı Disbeliever Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @ErkanFaruk, yapacagin en olumlu davranis, müstakil ev almak degil, ucuz bir daire almandir. Cevrende 70-80.000€ ya bir daire al. 10 yilda borcunu bitirebilirsen, durumuna göre onu satip müstakil ev alirsin.
    Çevremde o fiyata Ev maalesef yok 1odalı daire bile 110binden başlıyor sıkıntım çevreye evler hep pahalı alacağım evin kiracısı da var o biraz bana bi katkı sağlar diye düşünüyorum

Üye
    Ettiği Teşekkür
    34
    18 mesaja 31 teşekkür aldı
    Arkadasim, sen ayda gecimini saglamak icin aylik belirli bir giderin var degilmi (örnegin: Mutfak masrafi,elektrik, su ,yakit, telefon,ve digerleri) yani senin her ay devamli giderlerin, bunlarin icinde araba sigortasi ev sigortasi gibi 3 ayda yada senede 1 kere ödeyecegin para haric. Bunlari bir topla hepsi ayda ne kadar ediyor senin eline geriye ne kadar kaliyor geri ye kalan para senin bu alacagin ev kredisi icin yeterlimi ? Birde bankalar dedigim gibi senin elinde bir miktar hazir para olmasini isteyebilirler bunlari ögren ondan sonra kafandaki sorularin cevaplari kendiliginden ortaya cikar .Kolay gelsin

Tecrübeli Üye avcilar kirali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    167
    45 mesaja 111 teşekkür aldı
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadasimiz 600€ kira ödüyor, kalt oder warm yazmamis
    200bin ev parasi, 10 binde noter+finazamt eder 210bin. faizler 1,5-2% arasinda, 2% ile kredi alsa, aylik 350€ faiz tutar,tilgung istedigin kadar ödersin,bankayla anlasmana bagli. yani ödedigi kirayi,bankaya ödese rahatca ödemesini yapar. illa 1000€ ödemesine, hayatindan kisitlama yapmasina gerek yok,bence tam aksi olur, seneler gectikce kiralar artar ama bankaya ödenecek para azalir, ev alanin gelecegi daha aciktir.
    500m arsali,145m² oturumlu,masrafi olmayan müstakil ev, piyasaya görede uygun fiyat diye yazmis arkadasimiz, bence yasinda genc, hic kacirma hemen al...
    emlak vergisi,cöp,sigorta,su, vergi filan cok tutmaz, aylik olarak simdi ödedigin nebenkosten kadar olmaz.
    simdi iki tercihin var, ya ev satin almayip kira ödeyeceksin, kiralar hep artacak, gecinemedigin komsularla huzursuzluk icinde senelerce bosuna kira vereceksin.
    2.tercih, kira verdigin para kadar parayla ev satin alacaksin,özgürce ve daha rahat yasacaksin, zamanla aldigin evin degeri artacak ve dahada zengin olacaksin...keske mümkün olsada 2-3FH alsan,kiracin olur ve sana kar getirir.

En Dogru hesabi sen yaptin usta,sana Katiliyorum.1000€ demis arkadaslar.Bu nerden Baksan 2% Zinsen+4% Tilgung demektir.Bu kadar Zorlanmasina gerek yok.
    @Erkanfaruk sen en Fazla 2% Zinsen+2 % Tilgung ayda 650,-Euro ödersin.Sakin kacirma derim,fiyati cok uygun.Aslinda faizler düsük oldugu icin evlerin fiyatlari almis basini gidiyor..Bol keseden atmiyorum 20 yillik tecrübe konusuyor(4 tane ´dairem var)
    Saygilar ve simdiden hayirli olsun..

8. 2 kişi avcilar kirali üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    Alıntı avcilar kirali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En Dogru hesabi sen yaptin usta,sana Katiliyorum.1000€ demis arkadaslar.Bu nerden Baksan 2% Zinsen+4% Tilgung demektir.Bu kadar Zorlanmasina gerek yok.
    @Erkanfaruk sen en Fazla 2% Zinsen+2 % Tilgung ayda 650,-Euro ödersin.Sakin kacirma derim,fiyati cok uygun.Aslinda faizler düsük oldugu icin evlerin fiyatlari almis basini gidiyor..Bol keseden atmiyorum 20 yillik tecrübe konusuyor(4 tane ´dairem var)
    Allah daha cok versin ama yaptigin hesap yanlis 200 binlik evin hadi Maklerprovision parasi olmasin 216 bin euro yapar noter vergi vss bunuda %2 den kredi alsa dedigin gibi ayda sadece 650 euro ödemeyle bu borc 40,5 sene sürüyor 1000 euro ödese 22,4 sene sürüyor 750 euro ödese 32,9 sene sürüyor 850 euro ödese 27,7 sene sürüyor

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Sayenizde bu konularda bilgileniyorum hepinize çok teşekkür ederim

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    125
    36 mesaja 75 teşekkür aldı
    maasin yetersiz arkadasim ...en az 3000 Euro net gelirim olmasi lazimki evin aylik fix masraflarini gidirebilesin ve ayni zamanda rahat yasayabilesin.
    Gün gelecek türkiyeye izine gitmek isteyeceksin gün gelecek arabani degistirmek zorunda kalacaksin vs.

Bende 209.000 Euro ya ev aldim sifirdan ve aylik evin fix masrafi yaklasik 1000 Euro.
    Esim ve Ben calisdigimiz icin elimize giren para 3600 Euro

Tecrübeli Üye Osmanbey34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    497
    257 mesaja 380 teşekkür aldı
    arkadasa katiliyorum bu konuda.

1. banka kredi verir mi vermez mi / bankaya gidersin banka cevabi verir . bize bakarsan herkez birsey yazar.
    2. bence Soru su olacak aldigim maas ile gecine bilecek miyim, is yerim saglam mi vs vs .....

"" sakin unutma isyerin " BMW, Mercedes , Bayer" gibi firma degil ise o zaman herzaman seni atma durumu olabilir ve sen hic birsey yapamassin !

Arkadim burada seni korkutmak istemiyorum. sana gercekleri yaziyorum. Herseyin saglam ise neden almiyasin o zaman al derim . Keske hepimiz mal mülk sahibi olabilsek.

Alıntı atilla79 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maasin yetersiz arkadasim ...en az 3000 Euro net gelirim olmasi lazimki evin aylik fix masraflarini gidirebilesin ve ayni zamanda rahat yasayabilesin.
    Gün gelecek türkiyeye izine gitmek isteyeceksin gün gelecek arabani degistirmek zorunda kalacaksin vs.

Bende 209.000 Euro ya ev aldim sifirdan ve aylik evin fix masrafi yaklasik 1000 Euro.
    Esim ve Ben calisdigimiz icin elimize giren para 3600 Euro
    Konu Osmanbey34 tarafından (05 Mart 2017 Saat 23:47 ) değiştirilmiştir.

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    Alıntı avcilar kirali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    650€ ile sen nereye/ne zaman a kadari ödeyeceksin.. 45 sene mi?
    o zaman baska..
    1,5% tilgung yapinca, ~650€ ödersin (220 bin € da)..
    eger 10-15 sene sonra faizler yine yükselince, o zaman ne yapacaksin.. o zaman 10-15 sene ödedikten sonra yine bir 45 sene beklersin..
    bana sorarsaniz, en az 3% tilgung yapmali.. yoksa hayat ta bitmez borcu (faizler yine yükselirse)..

220bin 2,0% den alirsa ve 1,5% tilgung ile 640€ abtrag ödemis oluyor, 10 sene sonra halen 183.500,00€ borcu kaliyor..!!!
    10 sene sonra faiz 4 den veriliyor ise, o zaman 1% tilgung yaparsa, bu sefer 120€ fazla abtrag oluyor (760€) ve halen yine bir 10 sene sonra 160bin € borcu kaliyor (20 sene sonra ödemis oldugu para 60 bin €)

demek istedigim, bu devirde 220 bin € alirsan, en az 900-1000€ abtragin olsun.. yoksa daha da cok borclanirsin!!!

@Erkanfaruk, 650€ ödeyeceksen, hic girme bu ise benden sana söylemesi.. 900-1000€ ödeyemez isen, o zaman yine girme bu ise..
    Konu talo176 tarafından (06 Mart 2017 Saat 10:09 ) değiştirilmiştir.

14. talo176 üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    3
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Ev fiyatları uçuk hele ki krediyle alacaksan daha zor.

Tecrübeli Üye avcilar kirali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    167
    45 mesaja 111 teşekkür aldı
    Alıntı talo176 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    650€ ile sen nereye/ne zaman a kadari ödeyeceksin.. 45 sene mi?
    o zaman baska..
    1,5% tilgung yapinca, ~650€ ödersin (220 bin € da)..
    eger 10-15 sene sonra faizler yine yükselince, o zaman ne yapacaksin.. o zaman 10-15 sene ödedikten sonra yine bir 45 sene beklersin..
    bana sorarsaniz, en az 3% tilgung yapmali.. yoksa hayat ta bitmez borcu (faizler yine yükselirse)..

220bin 2,0% den alirsa ve 1,5% tilgung ile 640€ abtrag ödemis oluyor, 10 sene sonra halen 183.500,00€ borcu kaliyor..!!!
    10 sene sonra faiz 4 den veriliyor ise, o zaman 1% tilgung yaparsa, bu sefer 120€ fazla abtrag oluyor (760€) ve halen yine bir 10 sene sonra 160bin € borcu kaliyor (20 sene sonra ödemis oldugu para 60 bin €)

demek istedigim, bu devirde 220 bin € alirsan, en az 900-1000€ abtragin olsun.. yoksa daha da cok borclanirsin!!!

@Erkanfaruk, 650€ ödeyeceksen, hic girme bu ise benden sana söylemesi.. 900-1000€ ödeyemez isen, o zaman yine girme bu ise..

Genelde Bankalar "Nebenkosteni",yani Noter ve Steueri cepten ödemeni istiyor.Ikincisi su anki Faiz düsük oldugu icin en azindan 20 sene Zinsbindung yapilmasi gerekiyor.Birde Sondertilgung yapma hakki doguyor.Genelde ana paradan 5% senelik ödeme yapabilirsin.Bu da 10 000,-Euro ya kadar yatirabilir.Mecbur deyil bukadar büyük bir Miktar yatirmasina,bis zu deniyor.Urlaubsgeld,Weihnachtgeld derken,1500-2000 yatirsa onada sükür.
    Eger 1000,-Euro yatirisa,arkadasi asar bu is.Sonucta ev aliyorsun 25-30 sene sürecek tabiiki,camasir makinesi deyil ya 12 ayda bitsin..

Ettiği Teşekkür
    2,147
    Sen 25-30 sene yazmissin.. iyi hesap et bakalim.. 40 seneden fazla ödersin faiz ayni kalirsa..

Üye bekci74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    33
    15 mesaja 66 teşekkür aldı
    Burda daha öncede yazdim.tekrar yazayim maddeler halinde.noksan varsa tamamlayin arkadaslar.
    ev alacak Arkadas asagida maddeler halinde yazilan masraflarin ne kadar oldugunu hesap etsin ve ona göre haraket etsin.
    maksadim kimsenin gözünü korkutmak degil,ayagini yorganina göre uzat demek.
    yagmurdan kacarken doluya da tutulmayin sakin.

1-misal olarak 1000 € Kredi öder
    2-Gaz-elekrik-temiz su masrafi ?
    3-üc ayda bir grundsteuer (belediyeye ödenen emlak vergisi,atik su ,strassenreinigung,Cöp vb.) masrafi?
    4-aylik Gebäudeversicherung masrafi
    5-yillik Heizungsanlage Wartung masrafi
    6-yilda 2 defa baca temizligi masrafi
    7-Kullandigi arabanin sigorta,yakit vb masrafi
    Konu bekci74 tarafından (12 Mart 2017 Saat 23:42 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    241 mesaja 654 teşekkür aldı
    devam edelim:

8- Gecim (mutfak, giyim, sosyal Hayat vs...) masrafi
    9- Izin masrafi
    10- Beklenmedik, hesapta olmayan diger masraflar

vesaire, vesaire..........

Peki digerleri nasil oluyorda mal, mülk sahibi oluyor fakat konuyu acan erkanfaruk alamaz sorusu Burda dogal olarak ortaya cikiyor?

Digerlerin cogunun sermayesi oldugu icin bu ise giristiler. biryerlere (sermayesine, Kaynanasina, Kayinpederine, arkadastan borc almaya) güvendikleri icin, ne yapar eder parayi bulur öderim diye düsündükleri icin aldilar.
    Fakat bu hesap her Zaman cikmadi ve cikmazda. Bir cogu ödeyemedi, evdeki hesab carsida cikmadi. birak ödemeyi, aile hayatlari darmanduman oldu, bosananlar oldu, privatinsolvenz yapanlar oldu... olduda oldu.

Ama insan nefsi iste bu. Illaki bende alacagim. onlar nasil aldiysa bende alacagim mantigi ile ise girisiyoruz.

Allah yardimcisi olsun onun. Umarim ilerde verecegi bu karar icin pisman olmaz ve hersey istedigi gibi gerceklesir.

20. 4 kişi Selam üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    260 mesaja 541 teşekkür aldı
    Ev alana,almayana herkesin görüsüne saygim var,ama hesabin icinde hesap oldugunu unutmayin.
    kazanciniz ne olursa olsun,oturdugunuz ev icin bedel ödemeye mecbursunuz. Ister ayda 3000 kazanin,ister issiz olun ev icin kira veya banka taksidi mecbur yatiracaksiniz.
    Ben diyorumki,ödediginiz kira miktari kadar bir ödemeyle ev sahibi olabilirsiniz.
    650€ kira ödeyen birisi gidipte ayda 1300€ ödeyip ev sahibi olmayi düsünmesin,batar…
    650€ kuru kira ödüyorsaniz, 200-250bin degerinde temiz bir mülk alabilirsiniz.bunun aylik ödemesi 2% faiz ve 1%tilgung ile yaklasik 650€ olur.
    Borc kac sene sonar biterse bitsin mühim degil, kira öder gibi ödemek istiyorum,hemde zamanla evin degeri artiyor,durduk yere zengin oluyorum.
    Yok ev almam kira öderim dersenizde caniniz sagolsun, 650€ kira ödesen, 20 senede yaklasik 200.000€ kira verirsin,bosuna gider.kendin zengin olacagina baskasini zengin edersin.
    konuyu acan arkadas ne yaptin?bankayla kredi görüsmesi yaptinmi? konu acip,birakmayin.sonucunuda yazin

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ev alana,almayana herkesin görüsüne saygim var,ama hesabin icinde hesap oldugunu unutmayin.
    kazanciniz ne olursa olsun,oturdugunuz ev icin bedel ödemeye mecbursunuz. Ister ayda 3000 kazanin,ister issiz olun ev icin kira veya banka taksidi mecbur yatiracaksiniz.
    Ben diyorumki,ödediginiz kira miktari kadar bir ödemeyle ev sahibi olabilirsiniz.
    650€ kira ödeyen birisi gidipte ayda 1300€ ödeyip ev sahibi olmayi düsünmesin,batar…
    650€ kuru kira ödüyorsaniz, 200-250bin degerinde temiz bir mülk alabilirsiniz.bunun aylik ödemesi 2% faiz ve 1%tilgung ile yaklasik 650€ olur.
    Borc kac sene sonar biterse bitsin mühim degil, kira öder gibi ödemek istiyorum,hemde zamanla evin degeri artiyor,durduk yere zengin oluyorum.
    Yok ev almam kira öderim dersenizde caniniz sagolsun, 650€ kira ödesen, 20 senede yaklasik 200.000€ kira verirsin,bosuna gider.kendin zengin olacagina baskasini zengin edersin.
    konuyu acan arkadas ne yaptin?bankayla kredi görüsmesi yaptinmi? konu acip,birakmayin.sonucunuda yazin
    kardes aynisini yazmisin ayni verdigim cevabi yazicam yine insanlara yanlis bilgi vermeyin bosa hayal kurdurtmayin. her sey dahil 225 bin euro krediyle arkadasa %2 faizden verseler bu sartlarda vermiyeceklerinede adim gibi eminim senin dedigin gibi ayda 650 euro ödeme yapsa nerdeyse 43 senede biter borc bu zaten banka kabul etmez. zaten böyle bi alis verisin psikolojik ve matematiksel bi iyi tarafida yok 43 sene demek ya insan ömrü kac sene.

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    260 mesaja 541 teşekkür aldı
    43 sene kira ödesin diyorsun yani..
    sana zahmet bir hesapla,43 senede kac para kira ödeyecek,ödedigi kira nereye gidecek?

Ettiği Teşekkür
    2,147
    akbaba biraz yanlis hesap ediyorsun..
    ben burda kac para kazandigimi aciklamak istemiyorum arkadasim..
    lakin 2200 den daha cok.. esim de mini job olarak calisiyor.. yani iyi bir miktar gelirimiz var..
    ben 167.500€ (100% finanzierung) 11 sene evel neubauhaus (tripleks) almistim 5% den ve 1% tilgung.. benim eski abtragim ca 820€ tutuyordu..

elimde 25000 € vardi ve 15 bin€ degerinde bir arabm vardi o zaman.. 25bin zaten hepsi gitti hemen (noter, grundewerbsteuer, mobilya, bahce).. hatta para yetmedi diye arabami sattim bir 10 bin€ daha soktum eve ve 5 bin e bir araba aldim ve 7 sene kullandim onu..

inan ben baze aylar zor duruma düsüyordum bastan..
    postakutusuna bakmak istemiyordum artik.. hep faturalar vs..

ben mercedes te calisiyorum ve sonderzahlunglar (weihnachtsgeld / urlaubsgeld / Gewinnbeteiligung / verbesserungsvorschläge) olmasaydi, ne izine gidecektik ailece ne de lüks bir sey yapabilirdik..
    sonderzahlunglar da nerden baksan ortalama her ay 500€..

bak ben bu gelir ile zorluk cekti isem bastan, arkadasimiz 2200€ (esi ile birlikte) bence hic bu ise girmesin diyorum.. cünki cocuk gelirse ve esisi de mutterschaftsurlaub a cikarsa, o zaman eminim ki, batarlar!

benim cok sükür eksi anlasmam bitti ve gecen sene yeni anlasma yaptik (2.2% + 4% tilgung) ve 60€ daha az ödüyorum..
    Konu talo176 tarafından (13 Mart 2017 Saat 20:08 ) değiştirilmiştir.

25. 4 kişi talo176 üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)