Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2582 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 26 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Mandiracilik Acmak

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    37 mesaja 76 teşekkür aldı

Mandiracilik Acmak

Sevgili kardeşler sizlerle bir konuyu paylaşmak ve bilgi almak istiyorum.
    Ben 1980 Türkiye doğumluyum ve 1989 da almanyaya geldim. Malum okul iş derken bu seneye kadar geldik. Burda Almanyadan yeterince çalıştık Streß girdik diye düşünüyorum. Düşündük ne yapsam ne etsem diye artık geri kalan ömrümüzude vatanimizda gecirek.

Sizlerle paylaşmak ve sormak istediğim bir konu var. Ben ve eniştem bir karar aldık biz temelli türkiyeye dönmek istiyoruz. Türkiyede ufaktan bir Mandira kurmak niyetimiz var 100 büyük başlanla başlayalım dedik. Elimizde iyi kötü bir sermaye var onuda ora yatırım yapalım dedik. Bu mandira işinde benim fazla bir bilgim yok ama eniştem bu işin içinde çıkıp gelme birisi yani kisacasi ona güveniyorum. Bende tabiki hayvanlarla uğraşmaktan zevk aldığım birşey. Mandirayi Konyada yapmak istiyoruz gözüm zenginllikten değil. Kendi yağimizda kavrulup gidelim istiyorum. Birde Türkiye başkadır orda yaşamak bambaşka birşeydir diye düşünmekteyim. Busene ızine gidince iyi bir araştırma yapacağız.

Sizlere sormak istediğim , hiç aramızda bu işle meşgul olan bundan bilgisi olan varmı. Birde Türkiye'ye bir iş yeri kuruyoruz devletten yardım gibi birşeyler duymuştum , iş kuranlar icin.
    Ne gibi bir bilgiye sahipsiniz , birde sizce iyimi ederim yoksa kötümu. Açıkçası ne dersiniz. Birde sizin sözlerinize kulak vereyim.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye akdenizli33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    197
    30 mesaja 46 teşekkür aldı
    Arkadasim guzel dusunmussunuz arastirmak iyidir.Kesin dönusu iyi dusundunuzmu cocuklarin durumunu sonradan insallah pisman olmssiniz.basarilar dilerim

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,680 teşekkür aldı
    Mndıracılık mi yani paynir tereyağı süt yoksa hayvancılık mı ?

hevesini kırmak istemem ama 100 büyük baş hayvan ne demektir biliyormusun ?

100 baş hayvan demek gece gündüzün yok tatilin yok demektir

zaten iki kişi yapamazsınız mutlaka işçileriniz olacaktır..

bunu yemi bakımı temizliği doktoru aşısı var yani var oğlu var saymakla bitmez

hani eskisi gibi saldımm çayıra mevlam kayıra değil

bir tanıdık 10 tane inek aldı bir sene dayandı ve zarar etti sattı ..

sık sık kesilen elektirk yüzünden soğutma çalışmadi sütler bozuldu hayvanlar hastalandı

bunların hepsini gözönünde tutman gerek

bir işe girerken ben hep negatif yönlerine bakarım zaten positif yönünde düşünmene gerek kalmayacak...

Planını projeni hazırlıyorsun KOSGEB e sunuyorsun onlar inceliyorlar ona göre karar veriyorlar

5. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    arkadasim davulun sesi uzaktan hos gelir meselesi sen birilerinden hayvanciligin iyi oldugunu bol para getirisi oldugunu duydun ve uygulamak istiyorsun ve turkiyede gul gibi gecinip giderim hayalindesin velakin isler senin hayal ettigin gibi degil adamlar uc ineginin yemini nerden para bulup alsam versem inegine diye kara kara dusunurken sen 100 inekle baslamayi dusunuyoruz diyorsun hayvan yeminin ne kadar pahali oldugundan haberin varmi veterinerin bir kere bile gelmesinin kac para haberin varmi sen enisteni uzman gosteriyorsun turkiyede ne kadar kurt var cakal var haberin varmi arkadasim islerini saglama baglamadikca ne kimseye guven nede para pul teslim et oyle bir dusersinki ne oldugunu sasarsin iyi dusun pembe hayaller pesinde kosma.

7. 3 kişi gamberoglu2000 üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye mavi marmaris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    9
    11 mesaja 28 teşekkür aldı
    ''Uzaktan davulun sesi kulağa hoş gelir''miş derler.Enişten e güvenipte bu işlere kalkışma derim,dost iken düşman olmayın.Bir Ata sözümüz vardır,''Ortaklık malı köpek bile yemezmiş''bu işlerden anlamıyorsanız hiç bulaşma.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    Yem olayına gelince , satın alma değilde kendimizin ekip bicmemizin. Yaklaşık 60 Dönüm tarla olsa tam olarakta yetmezde ama bir çoğu ihtiyacı karşılar diye düşünüyoruz. Elektirik kesilmesine gelincede generator olayı olacaktır. Zaten sütleri günde 2 öğün topliyorlar , yani sutlerin bozulacagini pek sanmıyorum. Birde şurda eminizki yaklaşık bir buçuk sene bir gelir elde edemeyiz yani cebten yiyecek.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Kardes sana diyecegim tek sey ''kıyıdan uzaklaşmayı göze alamayanlar yeni okyanuslar keşfedemez'' yüreginin götürdügü yere git derim zaten yalan dünya kac yil kac daha yasiyacagizki. Herkesin görüsünü al kendi bildigin dogruyu yap.

11. SesSizliK üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    @Benims kardes hay allah senden razı olsun. Şimdi arkadaşlarıda anlıyorum dikkat et şunu hesaba kat . Allah onlardan da razı olsun. Amma lakin öyle bir anlatılıyorki sanki başka bir ülkeden bahsediyoruz. Ama hepiniz dediklerini kulağıma küpe yapacam tabi. Dahada yorumları bekliyorum tabi , bilmediğim şeyler çıkabilir ortaya. Hepinizdende allah razı olsun.

Tecrübeli Üye Rookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    334
    57 mesaja 78 teşekkür aldı
    Arkadaşım güzel düşünmüşsün zor ama denenebilir yalnız iş hayatında çok dikkatli olman lazım almanya türkiye fark etmiyor.
    Benim önerim her zaman almanyaya geri gelebilecek durumda olman lazim yani alman vatandaşlığı cebinde olsun
    yürümezse geri gelirsin geçim derdin olmaz bu çocuklar için daha önemli onların önünde daha uzun bir hayat var.
    Tanıdıklarımdan 3 aile iş kurmak için türkiyeye döndü hepsi geri geldi kimi 3 sene kimi 10 sene sonra geri geldi inşallah sen başarılı olursun.
    Her şey gönlünce olsun

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,680 teşekkür aldı
    Tabiki gönlümüz bu işin olmasıdır amma velakin bilmediğin suya girersen derinliğini ancak girdikten sonra anlarsın

Hele hele yol yordam bilmiyorsan yani yüzme bilmiyorsan bilmediğin sularda çabuk boğulursun

Bu proje 100 büyük baş hayvan az buz bir parayla yapılmaz

Teknik donanım lazım ...aletler makinalar lazım .. Tarla falan filan

Sadece ot ile iş bitmiyor .. Bu hayvanlara suni yemde vereceksin. ..

Özel kuvvetlendirici besicilik yem katkıları falan filan

Yani epey bir masraf gerektirecek ..öyle 100-200bin euro ya olacak bir iş değil

Bence önce 20-30 hayvanla başlayıp sonradan büyütmek daha mantıklı

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    belalimisa kardes elbetteki baska ulkeden bahsediyoruz senin su anda gordugun cebinde paran oldugu icin reklam kismi cebinde para bittimi filmin gercek kismina gececek sen bunu kaldirabilecekmisin? bizim bahsettigimiz konuda reklamdan sonrasi sana asla engel olmak degildir kastimiz senin ve ailenin zarar gormemesi icindir bu yazismalar seni pof poflemek istese bu kadar insan yap guzel helal olsun guven enistene ver cebindeki parayi derdi yazilarin geneli pek hosuna gitmeyebilir ama dogrular isleniyor genel bakarsan konunun acisina daha net goreceksin ne oldugunu kendine ve ailene dikkat et oyle dzsun derim kal saglicakla her sey gonlunce olsun.

16. gamberoglu2000 üyemize teşekkür edenler:

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Kardeş sen ne yapacaksın??

Hayvancılıkmı yoksa Mandıra işletmesimi
    İkisi ayrı meslek
    Yada ikisini birdenmi

Taşıma su ile değirmen nekadar döner??

Hayatında kaç kere hayvan besledin?
    Kaç kere altını temizledin

Mandıra diyorsun kaç kilo sütten bir kilo peynir çıkar

60 dönüm diyorsun

60 dönüme ne ekiceksin??

Yaw sen hayal kurma değil
    Sen kabus görüyorsun

Kuru gürültü senin işin
    Her cebine para koyan Hayvancılık yapabilse ooooo
    Gel keyfim gel

Bizim Memlekette vardı senin gibi düşünen
    1800 hayvan birden aldı Almanyadan özel geldi
    ( hayvanlar almanyadan geldi )

Adam multi milyonerdi

Şimdi Aç ekmek parası yok

Hayvancılık içinden gelmediğin taktirde
    Şansın sıfır......
    Konu TipiTip tarafından (04 Mart 2017 Saat 21:06 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    Uzunköprü@ hocam her cebine para koyandan değil haklısın amma kişide sadece çalışma isteği azim olsun yeter.
    Kaç litre sütten kaç kg peynir çıkar orasını bilmem , ama sütten peynir çıktığını bilirim. Gerçi peynirlen benimde bir alakam yok. Ailem hayvancılık yapardı onlardan iyi kötü biliyorum.

Tabiki burdaki arkadaşlar iyiliğimi istiyordur. Sizlere diyecek bir sözüm yok.
    Konu belalimisa tarafından (05 Mart 2017 Saat 04:58 ) değiştirilmiştir.

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Alıntı belalimisa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Tabiki burdaki arkadaşlar iyiliğimi istiyordur. Sizlere diyecek bir sözüm yok.
    Bende senin iyiliğini istiyorum
    Onun için uzak dur Hayvanciliktan

Ailem yapardı Eniştem yapardı ile olucak iş değil
    Ama zevk ve para senin
    Sen bilirsin

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    119
    82 mesaja 147 teşekkür aldı
    Benim duydugum, TR de bu hayvancilik ve mandira islerinde cok büyük paralar döndügü. Usta keske bir bilenin yaninda 6 ay falan calissanda, mevzuyu birde iceriden gözlemlesen. Ayrica ömrün boyunca keske yapsaydim diyecegine, kücük bir sermayeyle basla, devam diyorsan kalan sermayeyide katarsin. Yok, tamam diyorsan, nasip degilmis deyip geri dönersin.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    Alıntı Uzunköprü Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende senin iyiliğini istiyorum
    Onun için uzak dur Hayvanciliktan

Ailem yapardı Eniştem yapardı ile olucak iş değil
    Ama zevk ve para senin
    Sen bilirsin
    Eyvallah kardeşim Allah razı olsun.

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı
    Kendi düşen ağlamaz.
    Girdiği bir işte kendi zararına kendi sebep olan bir kimsenin yakınmaya hakkı yoktur. Çünkü bildiğini okumuş, istediği gibi davranmış, kimseyi dinlememiştir. O hâlde kötü sonuca da katlanmalıdır.

Benim burda iyi tanıdığım bir arkadaş var, kendisi yıllar önce bu işe koyulmuş, abisi türkiyede yaşıyor, gel beraber bu işi yapalım, sen yine almanyada çalış, sermaye senden olsun, işin başında ben dururum demiş. En az 50 bin eurom gitti diyor, istedikleri gibi yürümemiş, işler batmış.

Benim üzüntülü halimi görünce şunu bana söyledi "kardeşim niye üzülüyorsun, canımız sağ olsun" dedi. Para kendisinden gitmedi ya öyle rahat konuşuyor.

Bence sen bu işe gir, ondan sonra kararı sen vereceksin, bizede anca kendi düşen ağlamaz demek düşer.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Bak arkadasim ben bundan 3 sene önce bu is icin türkiyeye gittim biliyormusun bilmiyorum TKDK Denilen bir kurum var onunla yapacaktik. Ama olmadi
    TKDK ile yaparsan yaptigin projenin % 70 ini hibe olarak veriyor.Tabiki belirli sartlari var.
    100 baslikli bir ciftlik kurmak icin besi icin anlatiyorum benim proje 100 baslikli idi.
    toplam maliyet 1 000 000 tl idi tabi bu yapilacak projeye göre degisiyor.
    100 tane beslik hayvan bugünün sartlarinda 500 000 tl
    bir hayvan günlük 12 tl harcasan aylik 36000 tl yapar burda iscilik ve diger giderler yok.
    bu hayvanlara 6 ay baksan 216 000 yem masrafi olur.
    Günlük bir besi hayvanin 1200 ila 1600 gr randumanda olmasi gerekir.
    6 ay sonunda 216 kg olur bir hayvan besi sonunda
    hayvani kesdirdiginde 350 kilo geldigini düsünürsek 8400 tl yapar.
    5000+2160=7160 masraf
    8400-7160=1240TL Kalir hayvan basina
    tabiki hesaplamalarla uygulamalar hic bir zaman ortüsmez.
    burada diger giderler iscilik,hayvanlarin saglik bakimlari ölümler veya görünmeyen giderler yok.
    60 dönüm tarla ile bu isler dönmez.
    burda ben basit bir hesap yapmaya calistim.
    daha detayli bilgi istersen anlatabilirim ben 3 sene ugrastim bu is icin.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    Alıntı QTAHYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bak arkadasim ben bundan 3 sene önce bu is icin türkiyeye gittim biliyormusun bilmiyorum TKDK Denilen bir kurum var onunla yapacaktik. Ama olmadi
    TKDK ile yaparsan yaptigin projenin % 70 ini hibe olarak veriyor.Tabiki belirli sartlari var.
    100 baslikli bir ciftlik kurmak icin besi icin anlatiyorum benim proje 100 baslikli idi.
    toplam maliyet 1 000 000 tl idi tabi bu yapilacak projeye göre degisiyor.
    100 tane beslik hayvan bugünün sartlarinda 500 000 tl
    bir hayvan günlük 12 tl harcasan aylik 36000 tl yapar burda iscilik ve diger giderler yok.
    bu hayvanlara 6 ay baksan 216 000 yem masrafi olur.
    Günlük bir besi hayvanin 1200 ila 1600 gr randumanda olmasi gerekir.
    6 ay sonunda 216 kg olur bir hayvan besi sonunda
    hayvani kesdirdiginde 350 kilo geldigini düsünürsek 8400 tl yapar.
    5000+2160=7160 masraf
    8400-7160=1240TL Kalir hayvan basina
    tabiki hesaplamalarla uygulamalar hic bir zaman ortüsmez.
    burada diger giderler iscilik,hayvanlarin saglik bakimlari ölümler veya görünmeyen giderler yok.
    60 dönüm tarla ile bu isler dönmez.
    burda ben basit bir hesap yapmaya calistim.
    daha detayli bilgi istersen anlatabilirim ben 3 sene ugrastim bu is icin.
    Otahta@ ustam
    vermiş olduğunuz bilgi çok güzel hiç eliştirme kendi düşen ağlamaz gibi sözcükler bulunmamisiniz. Doğruyu yanlısı anlatiyorsunuz. Eğer zamanınız olursa size zahmet olmassa güzel detaili bir şekilde anlatirsaniz çok memnun kalırım.

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 542 teşekkür aldı
    QTAHYA anlatacagini burdan yaz,belki bizimde isimize yarar.
    belalimisa, anlasilan hayvanciligi-köy hayatini seviyorsun, almanyadanda biktin, seni anliyorum,bende ayni seyleri bazrn düsünüyorum.
    arkadaslarimizin temkinli görüslerinede katiliyorum.
    100 büyükbas yerine, 100 kücükbas alsan,ufaktan baslasan, hemde hayvanciligi tanimis olursun.baktin iyi gidiyor, büyükbasa gecersin.
    100 kücükbas icin ahir ve coban lazim,devlet destegide var, yerlesecegin kasabanin ziraat odasinda yardimci olurlar.
    QTAHYA daha iyi izah edecektir, büyükbasin yaninda kücükbasin masrafi ve rizikosuda azdir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)