Merhabalar,
Bu platform Almanya’da yasayan vatandaslarimiz icin ama konu SGK olunca yazmak istedim. Malesef SGK dan dogru duzgun bilgi alamiyorum, her yetkili farkli bilgi veriyor.

Turkiye’de SSK girisim var. (46 yas, 5375 gun ve 20 yil emeklilik sarti)
2003-2008(ekim) arasinda Turkiye’de istege bagli sigorta odedim, bu odemeler 4A ya gitti.

2004 yilinda Hollanda’ya geldim.
Hollanda’da 2004-2006 Ev hanimligi surem 2006-2010 calisma hizmetim mevcut

Yurtdisi borclanmasi yapmak istedigimde yurtdisinda gecirdigim 2004-2008 arasi donem ile, Türkiye’de isteğe bağlı sigortaya ödedigim primler çakışacakmis dendi. SGK istege bagli sigorta ile sozlesmeli ulkede gecen calisma sureleri cakisirsa kabul etmez, istege bagliya odenene primleri iptal edermis, sonra bu donemi vatandasa borclandirirmis. ( ev hanimligi suresi ile cakisinca istege bagli sigortayi iptal etmiyormus ama.)

Borclanma talep formunda borclanmak istediginiz sure bolumunu hangi tarihten itibaren diye doldurmaliyim? Hollanda’daya ilk geldigim 2004 yili itibariyle mi yoksa calismaya basladigim 2006 yili itibariyle mi? Iptal edilen primlerimin hepsini nasil geri alabilirim? Islem sirasi nasildir?

Cakisan sureleri beyan etmek sart mi? 2008 sonrasi itibariyle cakismayan sureleri borclansam ileride sorun olusturur mu? olusturursa ne gibi sorunlar yaratir?

Konuyla ilgili bilginiz varsa paylasirsaniz cok sevinirim.Simdiden tesekkur ederim.