Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2587 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: böyle evmi satılır bu nebiçim iş

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    241 mesaja 655 teşekkür aldı
    Hadi bende kendimden örnek vereyim:

bundan tam 10 sene önce 64.000 euroya Berlinin merkezinde diyeyim kücük bir daire aldim (63m²). Zaman gecti ve cok sükür bu 10 senenin sonunda bankadan aldigim 71.0000 euro kredimi ödedim. Fakat bu 71.000 oyro bana tamtamamina faiziyle, ev tamiratiyla, noteriyle, kayit vergisi ile, ev kasasi ile yani susuyla busuyla bana 125.000 euroya mal oldu. Yani kisacasi hemen hemen 55.000 euro kredinin üstüne ödedim.

Peki degdimi bunca emek, para, zaman ?

Simdi mal sahibi olarak bu soruya ben geri dönük bakarsam acikca HAYIR degmedi diyorum. Peki neden hayir?

Bunun bircok sebebleri var. Örnegin aldigim daire bana kücük geldi. Önceki büyük kiralik dairemdeki kaliteli ve rahat oturma tarzimi kaybettim. Her ay belirli kirami ödeyip rahat ve huzur icinde orda düzenli yasiyordum. Bu yeni daireye ilk girdigim günden itibaren icimde SIKINTI girdi. Dile kolay bankadan kredi cekmisim, hayatimin bir dönüm noktalarindan biri bu. Allaha dua ettim sihhatim bozulmamasi icin, taksitleri sorunsuz ve gecikmesiz geri ödemek icin. Önceki hayatimda tattigim zevkleri ve hobileri buraya girdikten sonra mecburi biraktim ve artik tad alamaz oldum. Her an her zaman aklimda, icimde bu krediyi insallah elden ayaktan düsmeden geri öderim diye korku vardi. Cok seylerden kistim ve onlardan vazgectim. Evde camasir makinesi bozulsa yenisini alacak param dahi yoktu. Izin olsun araba olsun hepsinden vazgectim. Gün gelirdi posta kutusunu acmak istemezdim, cünkü icinden büyük rakamli hesab cikacak diye.

Kimseden bes kurus yardim ne aldim nede istedim. Ailemle, esimle cok zor günler gecirdik. Cocuklara durumumuzu belli etmemek icin isteklerini, arzularini azbucuk karsiladik. Madem bu ise giristin o zaman sonunuda getireceksin diye kendimi teselli etmeye calistim. Diyeceksiniz belki, yahu kardesim paran yoksa veya maasin azsa niye giristin bu ise? Hayir, maasim cok sükür iyi ve yüklü kazaniyorum. ama genede haklisiniz bu soruda, cünkü ben bu daireyi banka üzeri vollfinanzieren yaptim. O zaman cebimde sadece 8.000 euro vardi. iste esas bu benim problemimdi. Güzel bir Atasözümüz var: Evdeki hesab carsida cikmaz. Ve aynende öyle oldu. Tahmin etmedigim yerlerden ummadigim yüklü yüklü ödemesi mecburi hesablar geldi. Geceleri balkonda sabaha kadar caresiz oturup sigara dumani icinde ben ne yaptim, ben niye bu ise giristim diye düsündügüm oldu.

Ben sizlere bu özel hayatimi ve problemlerimi niye acik acik anlatiyorum?

Burda cok vatandaslarimizin aylik maaslari benim yarisi kadar gelen ve benim aldigim kredinin 3 katini almak isteyenler oldugu icin yaziyorum. Aklim bunlari almiyor, nerde ve nasil yasiyorlar? Hesab ortada bunlari görmüyorlarmi? yada hesablarimi cokmu bozuk? Yahut görüyorlarda görmemezliktenmi geliyorlar? Bazilari 200.000 bin euro ve hatta 300.000 bin euro krediden hic korkmadan düsünmeden bahsediyorlar. Akil var mantik var, eger halihazir nakitiniz yoksa, sen kardesim, bunlari nasil geri ödeyeceksin? hangi para ile? anlastigin banka senin göz rengine kanip borcundan vazmigececek? neyinize güveniyorsunuz? zengin kaynananizmi var?

Kimseye kanmayin, millet ne almissa alsin, millet ne yiyorsa yesin. Önemli olan senin bütcen buna elverislimi? sen kimseye muhtac olmadan bu düsüncelerini uygulayabilirmisin? Aileni ve cocuklarini kimsenin eline düsürmeden bunlari yapabilirmisin? Allah herkese saglikli uzun ömür versin, sen belki su an sagliklisin ama yarin nasil olacaksin veya 10 sene sonra sagligin ne durumda olacak? Onu ancak Allah bilir. Onun icin adimlarinizi dogru ve saglam atin. On sene sonra var olmasin sizin daireniz veya müstakil bahceli eviniz ama bu zaman icinde ailen ve cocuklarin ile huzurlu ve mutlu bir yasam tadacaksin. Ve bu yasam tarzi hicbir para ile mümkün degil satin alinmaz, alinamaz.

Kisasi ve özü:

Eger azbucuk sermayan varsa gir bu ise, ama yoksa kal kaldigin yerde ve ailen ile hayatin tadini cikartmaya calis. bakma ona-buna. Onlarin isterse 1 milyonlari olsun, sen onlarin icini bilmiyorsun, esas onlar seni kiskaniyor, senin sürdügün mutlu hayata imreniyorlar ama bunu söyleyemiyorlar. onlarin derdi ve hayatlari sadece borc-kredi-mal-mülk-dert icinde geciyor. Gerisini bilmiyorlar.

Allah herkese gönlündekini versin ve onu hayatinda mutlu etsin.

Eger soracak olursaniz dairemin simdiki degeri ne kadar diye, söyliyeyim:

Degeri arti-eksi 220.000 euro. Ama ne edim ben bu 220.000 euroyu eger benim hayatimin en güzel zamanlari ve günleri su nalet krediyi ödemek icin SIKINTI dolu günlerle gectiyse.

2. 8 kişi Selam üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)