Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2535 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: böyle evmi satılır bu nebiçim iş

Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı

böyle evmi satılır bu nebiçim iş

Merhaba arkadaşlar bir dayrem var yanımda tam bizlik bir bungallov satılık ve hemen başvurduk almak için dayremizi satar üzerine koyar onu alırız dedik

Fiyatı 279 bin € biz kendimizce 9€ sunu düşürürüz 270 alırız diye düşünüyoruz.satıcı öyle hemen olmaz dedi daha siz 3 cü gelensiniz biz 279 razı olduk adam yok dedi biz size haber veririz dedi.

Ve bir hafta sonra tel açtı gidin bankanızdan kredi işlerini halledin gelin dedi yanlız eve 10 kişi müşteri var
    Kim alacağına kendiniz karar vereceksiniz.nasıl yani dedim işlemleriniz bitince 10 kişiyle beraber eve gideceğiz
    Eve kim fazla verirse ev onun olacak dedi

Çok ilginç mahkeme değil aukat değil emlmakcı kendikendine böyle yapıyor

Biraz araştırdım son bir yıldan beri eveler bu sistemde satılıyormuş
    279bin€ ev 308bin € ya stildi

Bu gidişle yakında 2008 deki kırız gibi yeni bir emlak kırızi gelebilir böyle işmi olur malın bir değeri vardır
    Değerinden fazla verrirsen bir gün bir yerden patlak verecek

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye BMWci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    127
    39 mesaja 60 teşekkür aldı
    Böyle ismi olur ya
    Ben ikisene önce ev aldim fiyati 245 bin€
    Emlakciya dedim tamam emlakci baska bakanlarda var
    Dedim ben veriyom 245€ siz cok istiyonuz tamam ozaman dedi
    Evsahibine söyleyim dedi pazarlik yapmak istemiyonmu diye sordu olurmu dedim olur dedi bana bi fiyat söyle dedi
    215 dedim sorayim dedi ertesi gün tamam dedi 215€ aldim

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    339
    5 mesaja 5 teşekkür aldı
    Malesef
    Frankfurt civarinda da böyle yapanlar var.

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,088 teşekkür aldı
    Niye olmasin. ?

Mal sahibi istedigi sekilde satar , mal sonucta onun.

Isteyen cebine güvenen almak isteyen katilir alir

Begenirsin begenmezsin o baska

herkes malini en yüksek fiyattan satmak istemezmi ?

Buda yeni satis systemi herkese hayirli olsun

Ettiği Teşekkür
    326
    Usa da 2008 önceside böyleydi sonra millet bir ödeyemedi domina tasi gibi bir devrildi adam 500 bin dolara aldigini 100 bin dolara satamadi

Bence bir seye degerindin fazla deger vermek kerizlikten basak bir sey degil

Aslinda devlet bu ise el atmasi gerek yoksa gelecekte halki cok kötü günler bekliyor

7. 2 kişi .onur üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    kardes bu mantikla satici icin iyi olabilir ama alici icin avantajli degil uzak dur daire vss alirken ederinin haricinde birazda uygun almak avantajli olur ve sabir ile arastirma ile bulunur.

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    Parayi veren düdügü calar
    Bende öyle satmayi düsünüyorum
    Kim fazla verirse ona satcam evi

10. clon üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Alıntı clon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Parayi veren düdügü calar
    Bende öyle satmayi düsünüyorum
    Kim fazla verirse ona satcam evi
    eyvallah

Tecrübeli Üye giresun_28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    1881-1938
    Ettiği Teşekkür
    398
    173 mesaja 445 teşekkür aldı
    aynen @clon arkadasimizin yazdigi gibi..
    Buna benzer bir olay babamin arkadasinin basina geldi. kisaca anlatim yürüyüse cikan "amca" bir pencerede "satilik daire var birazdan acik artırma yapacagiz" diye bir yazi okumus ve o daireye girmis. 10 kisi fln varmis sonra baslamislar 50 Mark 75 Mark (hepsi alman) amca da demis 500 Mark veriyorum hemen alirim. 1-2-3 kimse fazla cikmamis ve 500€ marka almis 2 odali bir daire 30m² fln

Ettiği Teşekkür
    326
    Sizce 10 yil sonra ev fiyatlari nasil olur

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,731
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Alıntı .onur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu soruya Merkel dahi kesin bir cevap veremez. Su an fiatlar asii derecede yüksek, sehir merkezlerinden alirken %50 daha yüksek ödeniyor.
    Faizlerin düsük olmasinin aliciya hic bir yarari yok cünkü faizi zaten bastan eklenmis gibi bir fiat artisi oldu. Alimlar devam ettigi sürece fiatlar düsmez ve su an emlaktan baska hic bir güvenilir yatirim alani yok. 200.000 Euroluk evi 350.000 e almadigin sürece basin fazla agrimaz, en cok dikkat edilecek nokta bu bence.

Tarih gösterdiki emlak fiatlari, alan kalmayana kadar hep yükseliyor. Ben sahsen su an asla ev satin almam, daire zaten neben kosten davasindan dolayi tam bir bas belasi.Tanidigim bir firma eski ev alanlarin evlerini tamir ediyor, a dan z ye tamir tabiiki ve 750.000 Euroya alinmis eve (asil degeri belki 400.000 dir) ev sahibi bir 600.000 Euro da masraf ediyor. Buradaki mantigi arayan bulsun.

15. mxm üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    326
    Öyle görünüyorki emlek %10 yilda kesin deger kazaniyor ama ne reye kadar bir kriz gelipte domino taÅ›i gibi devrilene kadar devam edecek gibi görünüyor

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    241 mesaja 654 teşekkür aldı
    Alıntı .onur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah uzun ve saglikli ömür versin.

10 sene sonra ev fiyatlari ne olmus ne olmamis Allah´dan baska kimse kimse bilmez. benim bildigim sadece ben o vakit, eger Allah canimi sag birakirsa, insallah köyümde tarlami sürecegimdir.
    Konu Selam tarafından (30 Nisan 2017 Saat 17:48 ) değiştirilmiştir.

18. 2 kişi Selam üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    2 mesaja 3 teşekkür aldı
    Malesef su an öyle, bir Daire veya Eve fazla ilgi oldumu herkes fiyati ilgilenenlerin arasinda artiriyorlar. Cogu zaman alicilar kendiliginden artiriyorlar, illede almak icin! 2013 - 2015 Yunanlilar Piyasayi bozdu ve gecen yilla bu yil Suriyeliler bozdu! Mülkün degerinin haddinden fazla ödüyorlar! Zaten su an Piyasaya sürülen evlerin cogu, yilik kar payi 4%. Piyasaya sürülmemis ve özelden (Privat) alinanin kar payi 7% üstünde! Karpayi derken, bagladigin senelik Para icin gecerli. DIKKAT Ev alip satarken degil!!!

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,731
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Dün yeni ev satin almis bir aileyle sohbet ettik biraz, evi nasil aldiklarini anlattilar.
    Ayrintailari geciyorum ama dairelerini satarken emlakci cagiriyorlar, emlakci daireye 480.000 Euro fiat biciyor. Bu daireyi 10 sene önce 240.000 Euroya almislar, kadin sasirip kaliyor, yahu diyor o fitai isteyemem, vicdanim el vermez, fakat emlakci: "Hanimefendi bu gayet normal bir fiat su an icin diyor. Neyse internete falan vermeden emlakcinin getirdigi ilk müsteriyle konusuyorlar, kadin diyor, 480 bin euro cok kazik olur o yüzden kocamla aramizda anlastik 440 dan baslariz 400.000 verirse hemen verelim. Müsteriye daire icin 440.000 den aciyorlar fiati, adam utana sikila 430.000 olur mu diye soruyor ve hemen anlasiyorlar.

Bakin burada neler oluyor iyi düsünün. Eger bu insanlar isteseler o daireyi 500.000 euroya da verirlerdi cünkü fiatlar zaten ucuk durumda.240.000 Euro 10 senede iki katina cikar mi? Almanya gibi enflasyonu sifira yakin bir ülkede bu hic de normal degil.

Aldiklari evin degeri de 760.000 Euro, 250.000 de masraf ediyorlar fakat hakikaten sahane bir ev. Simdi kiyasladigim zaman, o daire bu eve kiyasla 500.000 degil, 200.000 Euro bile etmez.

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı
    Mxm hocam benim aldığım dhh 1999 yapımı, Mark zamanı değeri 390 bin Mark mış, 2014 de 320 bin ödedim. Geçenlerde bir Maklernen görüştüm, eğer evi satmak istersen eve 450 bin veren var diyor. Ben anlamıyorum, millet bu zamanda bu kadar parayı nerden buluyor, nasıl ödeyecek.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    Hadi bende kendimden örnek vereyim:

bundan tam 10 sene önce 64.000 euroya Berlinin merkezinde diyeyim kücük bir daire aldim (63m²). Zaman gecti ve cok sükür bu 10 senenin sonunda bankadan aldigim 71.0000 euro kredimi ödedim. Fakat bu 71.000 oyro bana tamtamamina faiziyle, ev tamiratiyla, noteriyle, kayit vergisi ile, ev kasasi ile yani susuyla busuyla bana 125.000 euroya mal oldu. Yani kisacasi hemen hemen 55.000 euro kredinin üstüne ödedim.

Peki degdimi bunca emek, para, zaman ?

Simdi mal sahibi olarak bu soruya ben geri dönük bakarsam acikca HAYIR degmedi diyorum. Peki neden hayir?

Bunun bircok sebebleri var. Örnegin aldigim daire bana kücük geldi. Önceki büyük kiralik dairemdeki kaliteli ve rahat oturma tarzimi kaybettim. Her ay belirli kirami ödeyip rahat ve huzur icinde orda düzenli yasiyordum. Bu yeni daireye ilk girdigim günden itibaren icimde SIKINTI girdi. Dile kolay bankadan kredi cekmisim, hayatimin bir dönüm noktalarindan biri bu. Allaha dua ettim sihhatim bozulmamasi icin, taksitleri sorunsuz ve gecikmesiz geri ödemek icin. Önceki hayatimda tattigim zevkleri ve hobileri buraya girdikten sonra mecburi biraktim ve artik tad alamaz oldum. Her an her zaman aklimda, icimde bu krediyi insallah elden ayaktan düsmeden geri öderim diye korku vardi. Cok seylerden kistim ve onlardan vazgectim. Evde camasir makinesi bozulsa yenisini alacak param dahi yoktu. Izin olsun araba olsun hepsinden vazgectim. Gün gelirdi posta kutusunu acmak istemezdim, cünkü icinden büyük rakamli hesab cikacak diye.

Kimseden bes kurus yardim ne aldim nede istedim. Ailemle, esimle cok zor günler gecirdik. Cocuklara durumumuzu belli etmemek icin isteklerini, arzularini azbucuk karsiladik. Madem bu ise giristin o zaman sonunuda getireceksin diye kendimi teselli etmeye calistim. Diyeceksiniz belki, yahu kardesim paran yoksa veya maasin azsa niye giristin bu ise? Hayir, maasim cok sükür iyi ve yüklü kazaniyorum. ama genede haklisiniz bu soruda, cünkü ben bu daireyi banka üzeri vollfinanzieren yaptim. O zaman cebimde sadece 8.000 euro vardi. iste esas bu benim problemimdi. Güzel bir Atasözümüz var: Evdeki hesab carsida cikmaz. Ve aynende öyle oldu. Tahmin etmedigim yerlerden ummadigim yüklü yüklü ödemesi mecburi hesablar geldi. Geceleri balkonda sabaha kadar caresiz oturup sigara dumani icinde ben ne yaptim, ben niye bu ise giristim diye düsündügüm oldu.

Ben sizlere bu özel hayatimi ve problemlerimi niye acik acik anlatiyorum?

Burda cok vatandaslarimizin aylik maaslari benim yarisi kadar gelen ve benim aldigim kredinin 3 katini almak isteyenler oldugu icin yaziyorum. Aklim bunlari almiyor, nerde ve nasil yasiyorlar? Hesab ortada bunlari görmüyorlarmi? yada hesablarimi cokmu bozuk? Yahut görüyorlarda görmemezliktenmi geliyorlar? Bazilari 200.000 bin euro ve hatta 300.000 bin euro krediden hic korkmadan düsünmeden bahsediyorlar. Akil var mantik var, eger halihazir nakitiniz yoksa, sen kardesim, bunlari nasil geri ödeyeceksin? hangi para ile? anlastigin banka senin göz rengine kanip borcundan vazmigececek? neyinize güveniyorsunuz? zengin kaynananizmi var?

Kimseye kanmayin, millet ne almissa alsin, millet ne yiyorsa yesin. Önemli olan senin bütcen buna elverislimi? sen kimseye muhtac olmadan bu düsüncelerini uygulayabilirmisin? Aileni ve cocuklarini kimsenin eline düsürmeden bunlari yapabilirmisin? Allah herkese saglikli uzun ömür versin, sen belki su an sagliklisin ama yarin nasil olacaksin veya 10 sene sonra sagligin ne durumda olacak? Onu ancak Allah bilir. Onun icin adimlarinizi dogru ve saglam atin. On sene sonra var olmasin sizin daireniz veya müstakil bahceli eviniz ama bu zaman icinde ailen ve cocuklarin ile huzurlu ve mutlu bir yasam tadacaksin. Ve bu yasam tarzi hicbir para ile mümkün degil satin alinmaz, alinamaz.

Kisasi ve özü:

Eger azbucuk sermayan varsa gir bu ise, ama yoksa kal kaldigin yerde ve ailen ile hayatin tadini cikartmaya calis. bakma ona-buna. Onlarin isterse 1 milyonlari olsun, sen onlarin icini bilmiyorsun, esas onlar seni kiskaniyor, senin sürdügün mutlu hayata imreniyorlar ama bunu söyleyemiyorlar. onlarin derdi ve hayatlari sadece borc-kredi-mal-mülk-dert icinde geciyor. Gerisini bilmiyorlar.

Allah herkese gönlündekini versin ve onu hayatinda mutlu etsin.

Eger soracak olursaniz dairemin simdiki degeri ne kadar diye, söyliyeyim:

Degeri arti-eksi 220.000 euro. Ama ne edim ben bu 220.000 euroyu eger benim hayatimin en güzel zamanlari ve günleri su nalet krediyi ödemek icin SIKINTI dolu günlerle gectiyse.

23. 8 kişi Selam üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    210
    7 mesaja 9 teşekkür aldı
    Selam Kardesim, benim malim mülküm yok calisiyorum gelirimde gayet iyi aynen seni yazdiklarini ben aklimdan hep gecirdim. Cesaret edip hicbirsey alamadim bugüm iyi durumum var yarin acaba ne olurum dedim. Birde burada herkes 200-300 bin € cok az para gibi yaziyorlar.
    Icime su serptin beni rahatlattin dogruyu yaptigimi düsünüyorum Allah sana saglik ve mutluluk dolu evinde yasamayi nasip etsin.

25. 3 kişi ultrazrail üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    Allah razi olsun ultrazrail.

En iyisini sen yaptin. Yukarda yazdigim gibi eger sen hayatindan memnun isen, Ailen ile hayati yasamayi biliyorsan ne mutlu sana. Bu mutlulugu hicbir para ile satin alamazsin.

Bu mal-mülk ve kredi yüzünden benim kac tanidigimin yuvasi yikildi. iki türk komsum krediyi ödiyemedi ve banka daireyi ellerinden aldi. Allah kimseyi kimsenin eline düsürmesin. Anne-babaya bile güvenmeyeceksin. Yardim istesen dostlarinin ilk söyleyecekleri söz: Alirken banami Sordun olur.

Cok sükür ben krediyi zar zor geri ödedim ve inan simdi daireyi satmayi ve tekrar kiralik daireye tasinmayi bile düsünüyorum. Hayirlisi bakalim, artik sonu nereye gidecek görecegim.
    Konu Selam tarafından (04 Eylül 2017 Saat 07:08 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)