Selam,

mobile.de sayfasinda bir araba begendim ve sahibi aradiktan sonra arabaya baktim ve ardindan araba kapali oldugu icin kirmizi plaka ile deneme sürdüm.
Arabada herhangi bir kusur bulamadim, temiz, bakimli ve herseyi ile kagitli ispatli belgeli. Birinci el ve ayriyetten kazasiz yani "Unfallfrei". KM-Durumunda herhangi bir yavsaklik olacagini tahmin etmiyorum, cünkü eksiksiz "Scheckheftini" bana gösterdi. Bunun sahte olacaginida tahmin etmiyorum cünkü yazilar ve damgalar eski gözüküyor.
Fiyattada satici ile anlasmaya vardim. Yani hersey yolunda gözüküyor.

Ama.....

ne zaman araba alsam illaki bir sorun cikiyor, ve iste burdada sorun var. Satici malesef benim gibi yabanci, yani alman degil ve ben yabancilardan ne araba alirim nede satarim. fakat arabanin kendisi ve fiyati gercekten uygun.
Dedigine göre araba esinin babasina aitmis. Eside sözde almanmis, dolaysiyla kayinbabasida alman. Bana kayinbabasinin yazili satisi icin "Vollmacht" ini gösterdi. Arabanin bütün kagitlari ve evraklari eksiksiz ve tam. Arabanin kagit ile motor üzerindeki sase numarasida ayni. Ayriyetten bana kendisinin pasaportunuda gösterdi. Pazartesi teslim alma sartiyla 50 euro vorkasse vererek ön anlasma yaptik. Yukarda yazdigim gibi hersey iyi gözüküyor.

Fakat simdi kafamdaki sorulari size yazayim. Umarim icimi rahatlatirsiniz:

Almancasi "polizeiliche Anmeldebescheinigung"unu göstermedi. Ondan bunu göstermesini istedim yanimda yok diye kisa kesti.
Arabanin kendisi ve fiyati cok cazip. Nerden baksan mobile.de sayfasinda buna benzer arabalarin hepsi hemen hemen 1000 euro belki daha fazla pahali. Neden bu kadar ucuz diye kendi kendime soruyor duruyorum.
bana oturma belgesini göstermemesi icime süphe düsürdü. pazartesi arabayi alirsam onu bana illaki göstereceksin yoksa almam dedim.

Acaba diyorum, bu araba calintimi???

Calintiyi veya herhangi bir yavsakligi anlamak icin ne gibi yöntemler var? ben bunu nasil anlarim?

Dedigim gibi, arabanin kagitlari ve sase numarasi ve diger bütün evraklar hatasiz, kusursuz mevcut.

Simdi benim yerimde olsaydiniz ne yapardiniz?