Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2528 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 48 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye ye benzinli araba ile giden var mi ?

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    260 mesaja 541 teşekkür aldı
    Alıntı firtina 66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende Audi a8 4,2 quatro var benzin ve lpg
    Birinci ayda türkiyeye gitim 13-15 litre arasi gas yakti.ortalama gasin ltr 0.50 euro
    yani yüz km de 7-7,5 euro. bir depoyla 550-600 km gidiyorum cok memnunum.
    bu cuma yine gidiyorum.
    güle güle kullan arkadasim,Audi A8 gas ile süper oluyordur. bende senin gibi yaptirmayi cok düsünüp sonra A6 almistim.
    aracini biraz detayli yazarmisin? aldiginda gas anlagesi varmiydi?senmi takdirdin?nerde takdirdin?kaca takdirdin?Türkiyede takdiranlarda var.
    aracin vergisi ne kadar? benzinli gibimi,gas'li gibimi ödüyorsun?
    100km. gas ile 7€ yakiyorsa, benzinli gitseydin, nekadar yakardi?

2. Sponsor Reklam
    Moderator Prens-66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    1,182 mesaja 2,787 teşekkür aldı
    Sharan TDI 1.9 PD

4 Kez izine gittim, Otoban, Vignette, Mazot Parası gidiş geliş ortalama 450-500€
    iki buçuk Depo (70 Litre) Memleketteyim 2832 KM.

Benzin ile giden Vatandaş 600€ ile 750€ civarı harcadığını söylüyor, Arabası ve gideceği mesafe farklı.

Ben İş yerine 40KM her gün ve izine gittiğimde 25.000 KM yılda aşıyorum.. 8.000KM ile 11.000KM arası Sadece izinde gidiyor..

Benzinli Araç bunu kurtarmaz

4. Prens-66 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    215
    67 mesaja 121 teşekkür aldı
    Arkadaslar,
    Sahsen izine gidecekler icin benzinli arabayi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Nedenine gelince; izinyolu gidis ve dönüs ayrica Türkiye de yaptigin yol durumunu hesaplarsak enaz 1000-1500 euro benzin masrafi cikar.. Hele de benim gibi izinde hic durmadan gezen birisiyseniz rahatlikla 3000 euroyu gözden cikartmaniz lazim..

Suan Türkiye de benzin fiyatlari yaklasik litresi 5,20 tl ila 5,50 tl arasinda. Benzinli bir arabanin ORTALAMA !!! sehir ici bir depoyla asagi yukari 600 km yaptigini hesaplarsak, benzinli araba bayagi bir masraf oluyor bence.

Diesel arabaya gelince izin yolu gidis dönüs en fazla 500 euro harcarsin vinyeti vesaire dahil. Türkiye de diesel ORTALAMA yaklasik 4,50 tl. Yalniz Diesel bir araba ile sehir icinde enaz 800 km yaptigini varsayarsak, benzine göre Diesel oldukca uygun oluyor..

Isin birde su kismi varki, izine gidilecek araba motoru güclü yüksek PS ve buna mukabil konforlu olmasi lazim, Benzinli yüksek PS iyi bir arabanin mesela 530i bir arabanin yakitini siz düsünün artik.. Yada yine BMW 530 diesel bir arabanin yakitini hesaplayin. Arada daglar kadar fark olacaktir.

Benzinli arabayla olsun deyipte tasarruflu olsun diye PS i kücük, Golf, yada Fiesta gibi bir aracla da izine sahsen ben gitmezdim.

En son olarak izin yolunda ve izin boyunca arabaya her bindiginiz de klimanin herdaim calistigini unutmayin.. Bunun da yakita epey bir külfeti oluyor..

6. Cologne üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye samsunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    540
    118 mesaja 218 teşekkür aldı
    Uzun Lafin Kisasi 300-500€ Hesap eden var ise hiccc ama hic Izine gitmesin!!!, ben Arabami Izin icin degil ALLAH ömür verirse kazasiz belasiz 5-10 sene Kulanmak icin aldim.

8. 3 kişi samsunlu üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    bundan 20 30 sene öncede bu araclar yada dedigin özelliklerdeki konfordaki araclar vardida onunlami izinie gidiyordunuz abartmamak lazim yok rahat araba olsun yok konforlu olsun yok clio fiesta ile gitmezdim senin paran var sen bmw gidersin adam altinda clio fiesta var twingo ile giden bile var izine bundan hic bir sakinca olmaz, benzin isine gelincede bu sene benzinli araba ile 630 litre yaktim 8250 ca. kmde hic birseyimde eksilmedi

yolda ralli yapacak halimizde yok 200 300 ps arabalarla gidelim izin icin yani kisacasi izin geldiginde elinde hangi araba varsa o araba izine gider gelir bakimlari oldukdan sonra benzin yada dizel fark etmez

Alıntı Cologne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar,
    Sahsen izine gidecekler icin benzinli arabayi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Nedenine gelince; izinyolu gidis ve dönüs ayrica Türkiye de yaptigin yol durumunu hesaplarsak enaz 1000-1500 euro benzin masrafi cikar.. Hele de benim gibi izinde hic durmadan gezen birisiyseniz rahatlikla 3000 euroyu gözden cikartmaniz lazim..

Suan Türkiye de benzin fiyatlari yaklasik litresi 5,20 tl ila 5,50 tl arasinda. Benzinli bir arabanin ORTALAMA !!! sehir ici bir depoyla asagi yukari 600 km yaptigini hesaplarsak, benzinli araba bayagi bir masraf oluyor bence.

Diesel arabaya gelince izin yolu gidis dönüs en fazla 500 euro harcarsin vinyeti vesaire dahil. Türkiye de diesel ORTALAMA yaklasik 4,50 tl. Yalniz Diesel bir araba ile sehir icinde enaz 800 km yaptigini varsayarsak, benzine göre Diesel oldukca uygun oluyor..

Isin birde su kismi varki, izine gidilecek araba motoru güclü yüksek PS ve buna mukabil konforlu olmasi lazim, Benzinli yüksek PS iyi bir arabanin mesela 530i bir arabanin yakitini siz düsünün artik.. Yada yine BMW 530 diesel bir arabanin yakitini hesaplayin. Arada daglar kadar fark olacaktir.

Benzinli arabayla olsun deyipte tasarruflu olsun diye PS i kücük, Golf, yada Fiesta gibi bir aracla da izine sahsen ben gitmezdim.

En son olarak izin yolunda ve izin boyunca arabaya her bindiginiz de klimanin herdaim calistigini unutmayin.. Bunun da yakita epey bir külfeti oluyor..

10. 3 kişi fuk_18 üyemize teşekkür etti:

Moderator Prens-66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    1,182 mesaja 2,787 teşekkür aldı
    Kim ne derse, ne yazarsa fayda etmez

Eskiden Araba dedik, izin yaptık, Konforu sizin olsun götürüyor yolda bırakmaz anlayışı vardı.

Acil durumlarda Uçakla gittim, Ailede 5-6 Kişi bir olduk, Araba ile tadını çıkardık.

200-300PS Arabası olan, o'na göre hesabını yapmıştır kesin.
    Araba ile izin yapmasan, mecbur kiralayacaksın, kimse günahını senin hatırına vermez.

Ha, şunu'da gördüm..

Sırf izinde hava atmak niyetine son Model Araba alanlar, Son Model kiralık Araba ile gidenlere az rastlamadım.

Herkes Yorganına göre Ayağını uzatıyor ve hesabını o'na göre yapacaktır.

12. 3 kişi Prens-66 üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    10
    4 mesaja 6 teşekkür aldı
    Arkadaşlar, bütün cevapları okudum ama bir Allah 'ın kulu yavaş ve tasarruflu git de hem yollarda tehlike ve arıza ile başın ağrımasın diyen yok. Kimse teknoloji harikası VW Lupo 3L veya Polo Bluemotion ile izin yapmıyor mu? Ben 40 senedir izine giderim azami sürat 90. Yollar hiç de sıkıcı gelmiyor. 14 defa 1979 model VW Passat 1,5 diesel ile izin yaptım. Arabayla ne kadar hızlı gidersen o kadar arıza ve kaza ihtimali artar, bunu herkes böyle bilsin. Lupo 3L ile izin yaparsan be 90 km/h geçmezsen araba 100 kilometrede 3 ile 3,5 litre arası yakar, havayı kirletmez ve iklim değişikliğine sebep olmazsınız. Şu anda ben Citroën Nemo Diesel kullanıyorum ve izinde ortalama 4,2 litre yakıyor, çok memnunum. Lütfen çoluk çocuğumuzu tehlikeye atmayın 100 den hızlı giderek, yollarda arabanız da arıza yapıp rezil olmayın. Selâmlarımla

14. 3 kişi ibicam üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    135
    39 mesaja 61 teşekkür aldı
    Slm arkadaslar, ben VW PHAETON Diesel V10 TDI 313 PS arabamlan 6 sefer izine gittim kismet olursa bu senede gidecem cok memnunum. Yolda yakislarida arabaya göre normal 100 km de ortalama 9-10 arasi yakiyor. Sehir icinde 13-14 e cikiyor. Konforu iyi insani yormuyor. Bir depoylan uzun yolda 800 km gidiyorum. Eskiden Passat 1.6 diesel 54 PS len de cok gittim Tabii arasinda daglar kadar fark var.
    Mühim olan sag salim ailenlen gidip gezip dönmen. Yok az cok yaktiydi bunlar hikaye..

Saglicakla kalin

16. 2 kişi arkadas üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    9 mesaja 20 teşekkür aldı
    Alıntı ibicam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, bütün cevapları okudum ama bir Allah 'ın kulu yavaş ve tasarruflu git de hem yollarda tehlike ve arıza ile başın ağrımasın diyen yok. Kimse teknoloji harikası VW Lupo 3L veya Polo Bluemotion ile izin yapmıyor mu? Ben 40 senedir izine giderim azami sürat 90. Yollar hiç de sıkıcı gelmiyor. 14 defa 1979 model VW Passat 1,5 diesel ile izin yaptım. Arabayla ne kadar hızlı gidersen o kadar arıza ve kaza ihtimali artar, bunu herkes böyle bilsin. Lupo 3L ile izin yaparsan be 90 km/h geçmezsen araba 100 kilometrede 3 ile 3,5 litre arası yakar, havayı kirletmez ve iklim değişikliğine sebep olmazsınız. Şu anda ben Citroën Nemo Diesel kullanıyorum ve izinde ortalama 4,2 litre yakıyor, çok memnunum. Lütfen çoluk çocuğumuzu tehlikeye atmayın 100 den hızlı giderek, yollarda arabanız da arıza yapıp rezil olmayın. Selâmlarımla

Hocam cok güzel bir anlatim tarzin var hosuma gitti

amma velakin takildigim nokta 90 km hiz biraz az degil mi ? Gerci sonuna kadar haklisin ama bu hizla kac günde memlekete variyorsun ?

Saygilar

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    135
    39 mesaja 61 teşekkür aldı
    Slm aslinda haklisin kardes. Yolda trafik kurallarina uyarak emniyetli bir sekilde sag salim gitmek en dogrusu. Fakat 90 ile gidecem de su kadar tasarruf yapacam böyle seylere katilmiyorum. Kusura bakma o zaman evinde otur hic izine cikma daha cok tasarruf edersin ) Yolda seni sollicam diye insanlari da tehlikeye sokmaman lazim bunuda düsündünmü.

Hoscakal

Alıntı ibicam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    10 mesaja 13 teşekkür aldı
    gecen yil mondeo 2.2 l 200 ps diesel le gittim. rahat yolculk yaptik arabayi sikisdirmadim. gecede otelde kaldim.3 tank la memlekete kirsehire vardim. hatta 3 günde istanbulda kaldim gezdim. mondeolarin tanki 70 litre aliyor bu arada bayagi büyük.

diesel lin gelecekde yasaklanmasi gibi bir sey söz konusu bile olamaz, en azindan yakin gelecekde. almanya gibi , araba endüstürüsünü elinde tutan bir devetlet öyle sey yapabilirmi. ha su cikar euro5-, euro6 , euro 7 diye uzar gider.. ortalik cikan haberleri iyi okuyalim. devlet yasakdan bahsetmio. emisonu en düsük seviyeye cekmeye calisiyor.

senede ödedim vergi 200 küsür euro tam bilmiom, ama yaptigim km 20 000. ayrica motor dan anlayanlar bilirki özelikle son 15 senede cikan diesel motorlarin kavrama gücü , kalkisdaki seri ligi cok iyi. benzinli yanina bile yaklasamaz.

acikcasi ben diesel sürme taraftariyim, cok da memnunum, senede 50-100 euro fazla vergi farkini iki tank da zaten cikartiyorsun.

20. focus1907 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Alıntı fuk_18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    normal bir motorlu orta sinif 1.2 bis 2.0 kadar olan yeni benzinli araclarda tek depoda uzun yolda 600 700 km garanti yeni jenerasyon araclarda bu menzil 800 900 cikiyor kisa ve öz sunu söylemek istiyorum izin icin dizel araba alinmaz yilda 20 binden az yapiyorsan benzin cok yapiyorsan dizel alcaksin
    öyle diyorsunuzda 320d kullaniyorum yilda 13000 km civari yapiyorum 100 km de 7 litre yakiyor 180 200 hizlarda vss ayni aracin benzinlini alsam enaz 10 litre yakar olayi sadece 1 sene icin düsünmeyin ben aracimi 10 seneden beridir kullaniyorum uzun yillar binilecekse dizel her zaman yakit avantaji saglar ve daha önemlisi dizellerde TORK yüksek olur benzinliye göre yani motor devri 3000 4000 binlerde maksimum hiza ulasirsin arac sollamalarda vss daha seri hizlanir benzinli araclarda yüksek hiza cikmak icin motor devri 5000 6000 binlere gelir buda yakiti ucurur bunlarida göz ardi etmemek gerek

22. SesSizliK üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    öyle böyle arabamin klimasini yaptiriyorum bu aralar galiba Türkiye yoluna büyük ihtimal benzinli arabamla cikacagim.

Suan ise gidip gelirken yakiti deniyorum bir depo 52 litre 550 -600 km yakiyor.

sehir ici + landstrasse ve 5 km otoban : günlük 60 km

Türkiye yolunda sirf otobanda ne kadar yakar bilemiyorum.

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    4 yada 5 depo ile türkiye girersin

Alıntı kemence Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öyle böyle arabamin klimasini yaptiriyorum bu aralar galiba Türkiye yoluna büyük ihtimal benzinli arabamla cikacagim.

Suan ise gidip gelirken yakiti deniyorum bir depo 52 litre 550 -600 km yakiyor.

sehir ici + landstrasse ve 5 km otoban : günlük 60 km

Türkiye yolunda sirf otobanda ne kadar yakar bilemiyorum.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    Alıntı fuk_18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4 yada 5 depo ile türkiye girersin
    yapilacak bisey yok bu dizel araba problemi sebebiyle artk benzinliye katlanacagiz.

Simdi bu son zamanlarda dizel almakta mantikli gelmiyor.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Benim anlamadığım bu panik nedir ?

Pireye kızıp yorganı yakmak gibi bir şey

Yasaklayamazlar o kadar kolay değil

Bu ülkede güçlü bir Diesel lobisi var ..

Sonuna kadar sürerim

Bir depo ile şehir içi 800-850 km yapıyorum ...

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    473 mesaja 1,213 teşekkür aldı
    aslan besliyen yemini dü$ünmez,,,zaten aslani istesende püskevitle besliyemezsin

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    570
    18 mesaja 33 teşekkür aldı
    ben her sene mazotlu arabayla giderim ,cünkü cekisi iyidir benzine göre ve mazot benzinden daha ucuz ve mazot ile daha cok km yaparsin ve bence mazotlu motor daha dayanikli,benim fikrim.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    genel cevaplarda 1-2 litre fazla yakar denilmis benzinli araba icin.bide götürdügü kliometreyede bak derim.benzinli araba 600-700 götürüyorsa dizel araba 900-1000km götürüyor.bunuda göz önünde bulundur derim.

30. adanali üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    48
    37 mesaja 95 teşekkür aldı
    Selam

Ben kendi namima yaziyorum kimseyi kirmak yada kinamak icin degil.

Benzin ve Mazot kiyasladiginizda ayni hacmi olan motorla kiyaslayin. elma yi elmayla kiyaslayalim.

Bende 3 Litrelik arabam var her Zaman servise veririm ve bana kullanmak icin hep benzinli araba verdiler yani aynisini 3 L lik.

Benimki mazot lu 8 L yakiyor Benzinli ise 15 L yakti . hadi birde senede 12000 km yapiyorsan Mazotlu avantajli.

32. Mehmet 1. üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)