Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2511 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ford Smax yağa mazot karışma problemi

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    62 mesaja 78 teşekkür aldı

Ford Smax yağa mazot karışma problemi

Selamun aleykum
    İlk defa izine araba ile gitmek için yine ilk defa dizel bi araba aldım.
    Ford Smax 1.8 125 ps. 2007 model
    Km stand 184000
    Alalı 4 ay oldu tüv yeni aldım yağını ve gluhkerzen larida yeniletmistim.
    Yağı ilk ölctugumde ( 1 ay önce motor soğukken ve düz yerde) yağ çubuğundan 1cm. Fazla yağ olduğunu farkettim ve yaklaşık 1 litre bosalttirdim tekrar denemek için iki gün sonra baktım yine yarim santim yüksek (bu arada 150 km gittim).
    Biraz internetten araştırdım dizellerde çok sık karşılaşılan bir problemmis.
    Genellikle problemi software update yaparak hallediyorlarmış.
    Benim soru : software update ford dan başka yapan yer varmı..? ve partikel filter deaktivieren yapan bildiğiniz bir yer varmı..
    Yağ çoğaltma problemi genellik le partikel filter den kaynaklanıyormuş.
    Bu mesele hakkında bilgisi veya deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olur ise çok makbule geçer . Şimdiden çok sagolun

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    532 mesaja 873 teşekkür aldı
    Alıntı Putkiran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamun aleykum
    İlk defa izine araba ile gitmek için yine ilk defa dizel bi araba aldım.
    Ford Smax 1.8 125 ps. 2007 model
    Km stand 184000
    Alalı 4 ay oldu tüv yeni aldım yağını ve gluhkerzen larida yeniletmistim.
    Yağı ilk ölctugumde ( 1 ay önce motor soğukken ve düz yerde) yağ çubuğundan 1cm. Fazla yağ olduğunu farkettim ve yaklaşık 1 litre bosalttirdim tekrar denemek için iki gün sonra baktım yine yarim santim yüksek (bu arada 150 km gittim).
    Biraz internetten araştırdım dizellerde çok sık karşılaşılan bir problemmis.
    Genellikle problemi software update yaparak hallediyorlarmış.
    Benim soru : software update ford dan başka yapan yer varmı..? ve partikel filter deaktivieren yapan bildiğiniz bir yer varmı..
    Yağ çoğaltma problemi genellik le partikel filter den kaynaklanıyormuş.
    Bu mesele hakkında bilgisi veya deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olur ise çok makbule geçer . Şimdiden çok sagolun

simdi biz buradan müveccin degiliz sen nerde kaldigini yazmamisin,yazmis olsaydin sana benim devamli gittigim tanidigim tamirci var,softvare'yi bütün tamirciler okutur sorun varsa silerler.
    Sen nerde kaliyorsun yaz sana yardimci olmaya calisalim,belkide sana yakin olan tamirci arkadaslarimizda vardir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Gardas nerde kaldığımı yazmayı unutmuşum. Unutkanlık insanın fıtratında olan bir haslettir.

Dortmund da kaliyorum..
    Saygılar

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    532 mesaja 873 teşekkür aldı
    Alıntı Putkiran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gardas nerde kaldığımı yazmayı unutmuşum. Unutkanlık insanın fıtratında olan bir haslettir.

Dortmund da kaliyorum..
    Saygılar

Kardes sorun degil olabilir yalniz direk yazabilirdim bundan dolayi yazdim,aslinda Dortmuntun icersinde kaliyorsan muhakkak bir cok Türk tamircileri olacagina inaniyorum,git birine sorununu anlat muhakkak sana söylecegi vardir.

Yok ben baska yerlerde baktirmak istiyorum diyorsan,ben Köln'de kaliyorum istersen buraya gel arabana baktiririz sorun degil,en azindan benim güvendigim birinden cevap alirsin,sende ona göre kararini verirsin.

Sana tavsiyem yine senin oralardaki tamircilere bir iki yere danismani tavsiye ederim,oda olmadi Ford servisinde chekup yaptirirsin sorun nerden kaynaklandigini ögrenirsin daha sonra TR'de yaptirirsin korkulacak bir sey yoksa.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    53
    41 mesaja 62 teşekkür aldı
    Arkadasin sorusunu tamamen yanlis anlamissin, sofware update herkes yapamaz sadece araba hangi marka ise o yetkili servis yapabilir.
    Senin soyledigin fehler lesen bunu cogu tamirci yapabilir.
    Kendi fikrimi soylemem gerekirse bu sorun önemli gibi görünpyor burada halletmeden yola cikmayin derim, saygilar.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Alıntı turgutgs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadasin sorusunu tamamen yanlis anlamissin, sofware update herkes yapamaz sadece araba hangi marka ise o yetkili servis yapabilir.
    Senin soyledigin fehler lesen bunu cogu tamirci yapabilir.
    Kendi fikrimi soylemem gerekirse bu sorun önemli gibi görünpyor burada halletmeden yola cikmayin derim, saygilar.
    Evet aynen öyle. Sağol

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    41
    42 mesaja 57 teşekkür aldı
    Ustacigim Software update ile olacak bir is degil, Yag'a mazot karisiyor demissin büyük ihtimalle senin Kopfdichtung yolcu ama yinede görmeden bir sey söylemek zor. Eger Mazota yag karisirsa Egzos'dan siyah duman cikar, Mazota su karisirsa beyaz duman cikar. Ayrica bu Arabayla yaptirmadan yola cikma.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    İki gün önce otobanda giderken display da motorstorung yazdı yaklaşık 10 saniye sonra geri gitti. Fehler auslesen yaptım hiç bi fehler göstermedi. Zaten şu anda display de fehler meldung da yok.
    Tamirciyede gittim. İzlenecek belli bir yol var. Önce injektorler sökülüp bosch a gönderilip kontrol ettirilecek sağlam çıkarsa o zaman temizlikleri yapılıp tekrar takılacak. Ford serviste aynısını söylüyor. Zahmetli ve pahalı bi is. Temizlik hariç sadece söküp takmaya ford servis 600 euro istiyor. İnjektorlerin bozuk olduğuna dair hiç bir emare yok çalışma normal titreme yok duman yok. Depoya birde diesel reiniger attım.
    Demem oki aynı meseleden muzdarib olanların söyledikleri partikel filtreden kaynaklanan bir problem.
    Bu işten en güzel kurtulmanın yolu
    1- parti kel filtre yi steuer gerät ten deaktivieren yaptırmak.
    2- motor aksamlarının çalışmasıni düzen içine sokmak için software update yaptirmak.

Ben bunlarin nerde yapıldığını araştırıp öğrendim
    Partikelfilter deaktivieren hagen de buldum 200 €

Software update ford tan başka bi yerde bulamadım 140 €

Bende buraya konuyu açtım ki belki başına gelen biri vardır veya daha fazla deneyimi olan vardır veya baska bu işleri yapan birini bilen vardır beni yonlendirir diye durum bundan ibaret..

Not: aracın suyunda eksilme yok..!
    Konu Putkiran tarafından (11 Haziran 2017 Saat 10:53 ) değiştirilmiştir.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    41
    Putkiran;
    Bir kere Software updateyi unut parani cöpe atma 2007 model Arabanin ne updatesi olur, ikincisi partikel Filtreyide Araba kendi temizler, anladigim kadariyla Arabayi hep kisa mesafe kullaniyorsun. Otobana cik 45 dakika 1 Saat yüksek devir (3200-3500) ve 70 km hizla sür. Vites 4, Partikel filtrenin temizlenmesi icin Filtrenin yaklasik 700 dereceye kadar isinmasi gerekliki Regeneration baslasin. Bu esnada hizli gidersen sürat Filtreyi sogutur gerekli isiyi yakalayamazsin, devir düsük kullanirsan motoru isitamazsin gerekli isiyi yine yakalayamazsin.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    48
    37 mesaja 95 teşekkür aldı
    Arkadas bize yanlis Bilgi veriyor sanirim. Eger yaga mazot karsiyosa ve uzun kullanioyasa Motor yanmistir. simdiye Kadar Motor yanmamissa yaga mazot karismiyodur.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Bancek;
    Güzel bilgi sağol. Mümkün oldukça otobana çıkmaya çalışıyorum filter den dolayı. 6. Vites 160-170 yapıyordum temizlesin diye. Ama hızlı gidince filtrenin rüzgardan soğuması enteresan bir bilgi. Yağa ne kadar mazot karıştı bilmiyorum. Senin dediğin işlemi yapmadan önce yağı degistiriyimmi yoksa biraz boşaltıp 1litre felan üzerine ekleyimmi.

Not: otobanda 70 ile nasıl gidecem az değil mi..

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Mehmed 1
    Mazot ne kadar karıştı bilmiyorumki
    Birkaç gün önce biraz boşaltıp 1lt yeni yağ atmıştım.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,733 teşekkür aldı
    ya oradan burada kulaktan dolma bilgiler ..

Partikel filter o kadar korkulacak bir şey yok normal otobanda arsıra biraz bas

yağın çoğalmasını anlayamadım ya önceden çok doldurdular ..

bence yaği komple değiştir filtre filan ondan sonra dikkat et bakalım ne olacak

şu ana kadar iki dizel araba Opel ve VW sürdüm Opelde her 1000 km yağ eksilirdi.. VW Golf te hiç bir problem yok 190000 Km de... hatta kontrol bile etmiyorum

her 20bin km yağ değiştirmede bir kapak açılıyor bir sonrakine kadar

birde Türk tamircilere gösterme ne Ustası ya adamlar Cellat bir şey bilmiyor arabanın anası bel... yorlar

benim çalışan motoru mahvettiler
    Konu hOrOz tarafından (11 Haziran 2017 Saat 13:19 ) değiştirilmiştir.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    41
    Yagi degistirebilirsin fakat 70 en fazla 80 gitmelisin ki gerekli isiyi yakalayabilesin aksi takdirde Regeneration baslamaz. Bir yanlis billige süratli gidildiginde temizlenir bilgisi, buda sadece Enjektörler icin gecerli Ekzos icin degil. Yag'a ne kadar Mazot karisdi bilmiyorum diyorsun, zaten Yag'a Mazot karismasi demek Kopfdichtung'un gitmesi demek bundada bir karisir bir karismaz diye bir sey olmaz ya karismistir yada karismamisdir.
    70-80 Stabil gidecek bir yer bulursun sanirim, ayrica Otoban sag Seritde gidebilirsin.

Insallah biraz aydinlatabilmisimdir sorun olursa yaz.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,733 teşekkür aldı
    Aktive Regeneration

Bei aktiven Reinigungssystemen, ermitteln Sensoren den aktuellen Zustand des Rußpartikelfilters.
    Wird ein festgelegter Füllstand erreicht, wird automatisch die Reinigung des Filters eingeleitet.
    Die Reinigung wird über die Motorsteuerung realisiert. Das Timing der Kraftstoffeinspritzung wird so angepasst,
    dass die Abgastemperaturen ansteigen. Durch die höheren Temperaturen verbrennt der im Filter abgelagerte Ruß und der Filter wird gereinigt.

Passive Regeneration

Fahrzeuge mit passiven Regeneration benötigen einen bestimmten Temperaturbereich,
    um die Reinigung zu ermöglichen. Da dieser Bereich relativ hoch ist, eignen sich besonders Autobahnfahren mit höheren Geschwindigkeiten dafür.

Unser Tipp: Erscheint im Kombiinstrument oder im Bordcomputer deines Autos die Meldung,
    dass der Partikelfilter gereinigt werden muss, solltest du zeitnah eine geeignete Strecke mit höherer Geschwindigkeit zurücklegen.
    Nach etwa 15 bis 20 Minuten sollte der Regenerationsprozess abgeschlossen sein.

Wozu dient die Regeneration?

Wird das Auto nur für Kurzstrecken bei niedrigen Geschwindigkeiten genutzt, besteht die Gefahr,
    dass der Partikelfilter sich vollständig zusetzt. Dadurch kann es zu erhöhtem Kraftstoffverbrauch kommen.
    Durch fehlende Regeneration kann nicht nur der Partikelfilter beschädigt werden, der erhöhte Abgasgegendruck kann auch den Motor beschädigen.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Alıntı Bancek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yagi degistirebilirsin fakat 70 en fazla 80 gitmelisin ki gerekli isiyi yakalayabilesin aksi takdirde Regeneration baslamaz. Bir yanlis billige süratli gidildiginde temizlenir bilgisi, buda sadece Enjektörler icin gecerli Ekzos icin degil. Yag'a ne kadar Mazot karisdi bilmiyorum diyorsun, zaten Yag'a Mazot karismasi demek Kopfdichtung'un gitmesi demek bundada bir karisir bir karismaz diye bir sey olmaz ya karismistir yada karismamisdir.
    70-80 Stabil gidecek bir yer bulursun sanirim, ayrica Otoban sag Seritde gidebilirsin.

Insallah biraz aydinlatabilmisimdir sorun olursa yaz.
    Tamam inşaallah dediğini yarın deneyim.
    Temizlik yaptığı eksoz dan anlaşılabiliyormu.
    Mesela çok duman atması veya siyah duman çıkarması temizledigine isaretmidir.
    Yoksa eksoz dan çıkan duman temizlik yapmasıyla alakası yokmu.

soru 2-
    (kopfdichttung unda tamir olmasımı lazim)

Not: Zaman ayırıp ilgilendigin için çok sagol
    Konu Putkiran tarafından (11 Haziran 2017 Saat 16:35 ) değiştirilmiştir.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    41
    Eksozdan anlasilir Arabanin calisma sesinden de anlasilir Dizel Opellerde 2007'ye kadar asiri duman atar Araba yaniyor arkadan zannedersin bu esnada motor Lambasi yanar biraz da cekisi düser, sonra düzelttiler ama o zamanlar, bu benim dedigim 2003-2007'ye kadar olan asagi yukari bütün Partikelfiltrelerde sorun vardi ama Ford'da nasildi tam olarak bilemeyecegim.
    Yani senin anlayacagin bir sorun yok gibi.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Alıntı Bancek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eksozdan anlasilir Arabanin calisma sesinden de anlasilir Dizel Opellerde 2007'ye kadar asiri duman atar Araba yaniyor arkadan zannedersin bu esnada motor Lambasi yanar biraz da cekisi düser, sonra düzelttiler ama o zamanlar, bu benim dedigim 2003-2007'ye kadar olan asagi yukari bütün Partikelfiltrelerde sorun vardi ama Ford'da nasildi tam olarak bilemeyecegim.
    Yani senin anlayacagin bir sorun yok gibi.
    Kardaş biraz önce eve geldim.
    Dediğin gibi yaptim bugün pazar otoban boş olur dedim çıktım.
    3 Vites 3000-3200 devir 75 km hız
    Yaklaşık yarim saat sürdüm
    Yarın yağı değiştirip tekrar kontrol edeceğim inşaallah.
    Yağ yine yüksek çıkarsa gidip partikelfilter
    deaktivieren yaptıracağım.
    Sagolasin

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    48
    37 mesaja 95 teşekkür aldı
    yag yükselirse partikelfilter niye degistirecen .

sendeki sorun yag yakip partikelfilter i tikadiysa degistirirsin.

eger yag cogalirsa motorda sorun var.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Alıntı Mehmet 1. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yag yükselirse partikelfilter niye degistirecen .

sendeki sorun yag yakip partikelfilter i tikadiysa degistirirsin.

eger yag cogalirsa motorda sorun var.
    Teknik olarak tam anlatamicam ama kısaca şöyle:
    Partikel filter dolduysa eger yanma odasına fazladan mazot gidiyo oda silindir duvarindan yağın içine gidiyo.
    Bilen arkaşlar daha iyi açıklayabilir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)