Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3155 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alman vatandasligindan türk vatandasligina gecis

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    47
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

Alman vatandasligindan türk vatandasligina gecis

Asagi yukari 10 senen önce türk vatandasligindan alman vatandasligina gecis yaptim.
    Simdi gene Türk vatandasi olmak istiyorum.
    Türk vatandisligina gecisimi almanyaya bildirmesem cifte vatandas olurum.
    Türk konsoloslugu alman vatandasligindan cikis yaptigina dahil bir belge istemiyor.
    Bilgisi olan var mi?
    Ne gibi sorunlarla karsilasabilirim?

Saygilar

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Talha'linho 7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    118
    64 mesaja 91 teşekkür aldı
    senigidi seni emeklilik icin demi

bildim kadarini söylüyeyim
    eger bildirmesen ve günü birinde ortaya cikartirlarsa bu almanlar basin derde girir
    misal Alman Vatandaslindan 100% de 100% olursun ve Oturum derdin olur (oturum alman gerekir isin gücün yoksa bideo nunla urasirsin)

bunu unutma almanya bürokrati ülkesi !!! bunar adamin gözünün yasina bakmazlar!

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    sirf emeklilik icin Alman Vatandasligin cikmaya gerek yok
    Alman Vatandaslari da emekli olabiliyor
    zaten 10 seneni kaybetmissin sadece senin Türk Vatandasi oldugun yillar sayilir

eger farkederlerse yeniden oturma izni alirsin

Alman yasalarina göre cifte vatandas olmaszsin sadece Türk Mevzuatina göre cifte olursun

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    14
    12 mesaja 50 teşekkür aldı
    Bu işi gizli yapmanı hiç tavsiye etmem Almanlar önemle araştırıyorlar. Er geç buluyorlar.. Biri izmirli , diğeri Trabzonlu 2 arkadaşımı enselemeleri 3 yıl sürmedi.. Oturum içinde burunlarından getiriyorlar. Halen süreli oturum alabiliyorlar.. BW eyaletindeki arkadaş 1 seneye yakın 1 ay oturum alabildi.. sonradan 3 ay 6 ay vermeye başladılar.. Halen 6 ay veriyorlar sanırım ..
    Konu Türkiyeden emekli olmaksa Torba yasada o kanun yürürlüğe girdi Alman vatandaşıykende Türkiyeden prosedürü yerine getirirsen emekli olabiliyorsun..

Yeni Üye cip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    24
    5 mesaja 27 teşekkür aldı
    Almanyada devam yasamak istiyorsan tavsiye etmem.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    22 mesaja 25 teşekkür aldı
    Slm Arkadaslar,

bende Türk vatandasligina geri dönmeye düsünüyorum. Acaba Beibehaltungsgenehmigung hakkinda bilgsi olanlar varmi.
    Bazi ülkemin Vatandaslarina hic problem olmadan veriliyor. Ancak Türklere özellikle Mavi Kart sahiplerine verildigini duymadim.

Üye turan38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Ettiği Teşekkür
    125
    13 mesaja 28 teşekkür aldı
    Alıntı ffb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm Arkadaslar,

bende Türk vatandasligina geri dönmeye düsünüyorum. Acaba Beibehaltungsgenehmigung hakkinda bilgsi olanlar varmi.
    Bazi ülkemin Vatandaslarina hic problem olmadan veriliyor. Ancak Türklere özellikle Mavi Kart sahiplerine verildigini duymadim.
    Beibehaltungs urkundeyi alabilmen icin Türkiyede calisiyor olman gerekiyor görevini yerine getirebilmen icin
    benim yigenim Aldi cok ugrasti ama kendisi üniversiteyi bitirdi tr de alman vatandasi olarak sonra ayni üniversitede
    ögretim görevlisi olarak calisti ve beibehaltungs urkundeye müracaat Edip burdan aldilar ama dedigim gibi cok ugrastirdilar.

S&S

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    22 mesaja 25 teşekkür aldı
    Sagol turan38. Bende normal bir vatandaş için sebep gösterilecek hiç bir konu olmadığını duymuştum, amma yinede sormakta bir fayda vardır. Benim Thailand´li iş arkadaşıma mümkün çünkü onların miras konusunda gerekçeleri var.

Biraz temel konudan ayrılıyoruz amma sizce Türk vatandaşlığına gerin dönmekte veya alman vatandaşı kalmakta daha fazla yarar varmı? Yas 40 ve 7 seneden beri alman vatandaşıyım.
    Benim görüşümde alman vatandaşlığın Vize konusundan hariç hiç bir faydası yok. Türkiyede Mavi kartın olsa bile her yerde insanı uğraştırıyorlar. Türkiyede emekli olmak için Türk vatandaşı olmak daha iyi mi olur yoksa fark etmezmi.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    11 mesaja 16 teşekkür aldı
    selamin aleyküm arkadaslar ffb isimli arkadas senin problemin aynisi bendede fazlasiyla var ne yapacagimi biliyorum ama tüekiyede 1,5 yil calismisligim var

2004 de alman vatandasi oldum 10 yil tr vatandasi olarak calisdim 01,08,2015 de izinde sgk na gidip durumumu izah ettim 10 yil tr vatandasi olarak borclana bilirsin

1.5 yilda tr de sigortali calismisligin var eeeeee sonuc sonur tr de emekli ola bilmek icin 5200 is günu ve 15 yil 2 ay en az calismis görünmen lazim benim 3 yil yani 1ooo gün eksik ya

ni 3 yil sonra alman vatandasi olsam alman vatandasligin dan cikmadan tr emekli ola biliyor idim .Ama simdi bu mümkün deyi alman vatandasligindan cikip 3 yil almanyada veya tr de

sigortali calisirsam 52 yasinda emekliyim sorun bu simdi alman kurunlarina gittim ben tekrar tr vatandaslina gececem diye bana almanyaya bügün gelmis gibi önce 1 yiol sonra 2,yil

sonra birdaha 2 yil sonra 5 yil oturum veririz 10 yilin sonunda eger sosyal yardim aliyorsan umbefistet alirsin dediler sinir bozucu ciknm bu isin icinden torba kanun cikariyorsunuz

durumu iyilestirmek icin böyle günü ve yili yetmiyenler sikinti yasarsa ne yapacak Sayin avrupa bakani kac gurbetciyle konustunuzda torba ayasa cikardiniz
    Konu topcam tarafından (30 Ağustos 2015 Saat 15:30 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    topcam arkada$im Türk vatanda$i olarak 13 sene kadar cali$mi$ligim var 51 ya$ 5175 gün ile TR den emekli olabiliyorum benimde TC vatanda$i gün sayisi eksik ama,,, 10 sene 3600 gün borclanarakta 60 yasinda emekli olabiliyorsun. Beni $ahsen eksik gün rahatsiz etmiyor zaten 51 yasinda TR den emekli olsam bile Temelli dönmedikce TR den emekli olamiyorsun TR den emekli maa$i alirken yurtdi$inda ya$amak istiyorsan calismayacaksin ve sosyal yardim almayacaksin, ben az da Euro olarak bir emekli gelirim olmadan TR ye dönmem iki ay icerisinde Euro 2,8 den 3,40 lara cikabiliyor Ekonomi Tr de cok dalgalaniyor, üstelik serbest dola$im icin alman kimliginin avantaji var.
    Yeniden TC vatanda$ligina gecmek zorlu bürokrasiyide beraberinde getiriyor, süresiz oturum icin uzun süre ugra$mak gerekiyor.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    aslankral kardesim yazdiklarinda yüzde yüz haklilik pyai var benim amacim cocuklari yer Yurt sahibinyaptiktansonra 51 52 yasinda cekip gitmek temelli deyil ama 6 ay belki 8 ay orda yasamak sonra 3.4 sert kis aylarinda buraya gelip kit kanaat yasamak calismak ve yardim almakta istemiyorum 18 yasindan beri gurbetteyim 1 gün bile arbeitlos olmadan calisi

yorum birazda ben tembellik yapayim diyorum ama galiba olmayacak neyse hayirlisi insaallah

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    selam arkadaslar

ben alman vatandasligindan eylül 2014 geri türk vetandasligina gectim.unbefristete aufenthalttitel verdiler.1999-2014 arasi yillar alman vatandasiydim
    ayrica ausländerbehörde den belge aldim türkiyede 6 aydan fazla kalabilmek icin

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Alıntı semicep Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam arkadaslar

ben alman vatandasligindan eylül 2014 geri türk vetandasligina gectim.unbefristete aufenthalttitel verdiler.1999-2014 arasi yillar alman vatandasiydim
    kardes selamin aleyküm hangi eyalet eyaletler arsi fark varda galiba

ve hangi prosoduru takip ettin hangi belgelrlere nasil nereye sirayla yazarsan bizimde önümüzü actin insaallah
    Konu Memoli1976x tarafından (01 Eylül 2015 Saat 19:11 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    1-Tr konsoloslugundan TC vatandasligina basvuru yapilacak
    2-Vatandasliga kabul edildikten sonra(5-6 ay sürüyor)TC pasaportunu basvurusu yapilacak
    3-vatandasliga kabul belgesini almanca olarak stuttgart konsoloslugu alman yabancilar dairesi icin veriyor bu belgeyi pasaportunuzu 3 aylik maas kagidi ile aufenthalttitel icin basvuracaksiniz.

maasi düsük olanlarda süresiz oturum verirlermi bilmiyorum?

konsoloslukta sohbet ettigim bir vatandasimiz TC Vatandasligina 9 ay gectigi halde bildirmemis. alman makamlarindan oturum alamadigindan dolayi sorun yasiyordu.bu sebebten dolayi 6 ay icerisinde muklaka yabancilar dairesine basvurmanizi tavsiye ederim.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Alıntı semicep Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam arkadaslar

duyduma semicep kardesim siz 2000 den önce alman vatandasliga gecenlersiniz 2000 den sonra alman vatandaslina gecenlerde ve cikanlarda Problem cok benim bildigim benim sorunum kime soracam yabancilar burosu bana önce 1 yil sonra 2 yil sonra 2 yil sonra 5 yil oturumm veririz dedi buda tam 10 yil yapiyo 10 yilda sosoyal yardimda almaya caksin

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Alıntı topcam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    duyduma semicep kardesim siz 2000 den önce alman vatandasliga gecenlersiniz 2000 den sonra alman vatandaslina gecenlerde ve cikanlarda Problem cok benim bildigim benim sorunum kime soracam yabancilar burosu bana önce 1 yil sonra 2 yil sonra 2 yil sonra 5 yil oturumm veririz dedi buda tam 10 yil yapiyo 10 yilda sosoyal yardimda almaya caksin
    topcan kardes kendimin yapmis oldugumun prodüsürü kademe kademe yukarida yazdim.2000 yilindan sonra almanvatandasligina gecenlerde farkli islem oldugunu bilmiyordum
    sizlere bu konuda bilgi sahibi arkadaslar bilgilendirsin.
    bilmedigim konularda kisileri yanlis yönlendirmek istemiyorum.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    11 mesaja 15 teşekkür aldı
    Önce selamlar topcam kardesim benim hanimda 2000 de alman vatandasi oldu 14 sene alman vatandasi kaldi gecen sene Türk vatandasligina gecti ve süresiz oturumunu hemen verdiler. En az 5 sene alman vatandasliginda kaldiginiz zaman sorun yok dediler. Kaldigimiz bölge NRW. Saygilar

19. Savasnrw üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Alman Vatandaşlık Yasası’nın Türkiye gibi bazı ülke vatandaşlarını çifte vatandaş olmaya müsaade etmemesi sadece Almanya’da yaşayan Türkleri değil, ülke dışında yaşayan Almanları da mağdur ediyor. Yönetmen Sinan Çetin’in 1989 yılından beri İstanbul’da yaşayan eşi Rebekka Haas Çetin, Alman vatandaşlığını kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor ve tekrar Alman pasaportu alacağı günün hayalini kuruyor.

Almanya’da yaşayan Türk toplumu uzun zamandır çifte vatandaş olamamanın sıkıntısını yaşarken, Avrupa Birliği (AB) dışında yaşayan Almanlar da benzer sıkıntıları yaşıyor. Alman Vatandaşlık Yasası’nın özellikle Türkiye gibi AB dışındaki ülkelere yönelik çifte vatandaşlığa izin vermemesi yönetmen Sinan Çetin’in Alman eşi Rebekka Haas- Çetin’i mağdur etti. Almanya’nın Rottweil şehrinde doğup büyüyen ve 1989 yılından bugüne İstanbul’da yaşayan Rebakka Haas- Çetin, Türkiye’de zeytinlik almak isteyince Türk vatandaşı olunması gerektiğini öğrenmiş. Alman yasalarına göre ise Türk vatandaşlığının yanında Alman pasaportuna sahip olmaya devam edebilmek için "Vatandaşlığı Muhafaza Belgesi" alan Rebekka Haas- Çetin, bu belgeyi alınca Türk vatandaşlığına başvurmuş. Türk vatandaşlığına geçiş sürecinin dört yıl sürdüğünü söyleyen Haas- Çetin, Vatandaşlığı Muhafaza Belgei'nin süresini uzatmayı unuttuğu için Alman vatandaşlığından çıkarıldığını öğrenince şoke olduğunu ifade etti. TAZ gazetesine konuşan konuşan Haas- Çetin "Ben Almanım ve vatandaşlığımı geri istiyorum". dedi. Haas-Çetin’in Rottweil’de yaşayan annesini ziyaret etmek için vize alması gerekiyor.Alman Vatandaşlık Yasası’nın AB ülkeleri ve AB dışında bazı ülkeler haricinde çifte vatandaşlığı kabul etmemesi sadece Almanya’da yaşayan Türkleri değil, yurt dışında yaşayan binlerce Almanları mağdur ediyor. İdari İşler Hukukçusu Meinhard Ade, binlerce Almanın yurt dışında istememelerine rağmen Alman vatandaşlığını kaybettiklerini ve geri kazanmak için uğraştıklarını açıkladı. AB dışındaki ülkelerde yaşayan Almanların, vatandaşlığa tekrar kabul edilmelerinin neredeyse imkânsız olduğunu söyleyen Ade, Köln’deki Federal İdari Mahkemesi’nin de kararlarıyla süreci zorlaştırdığını belirtti.Ortadoğu ülkelerinden birinde yaşayan ve Alman vatandaşlığını kaybeden bir Alman da TAZ’a yaptığı açıklamada, başvurusunun kabul edilmediğini ve gönderilen yazıda "Vatandaşlığa kabulden Almanya’nın çıkarı olmalıdır." cevabının verildiğini kaydetti. Başka bir Alman ise yeterli geliri olmadığı gerekçe gösterilerek tekrar vatandaşlığa kabul edilmediği için kızgın olduğunu ifade etti. Almanların tekrar Alman vatandaşı olabilmesi için isteğin yeterli olmadığı ve Alman devletinin de çıkarının olması gerekiyor. Tekrar Alman vatandaşı olacağı günü bekleyen Rebakka Haas- Çetin, "Bunu nasıl ispatlayacağımı bilemiyorum."

Üye
    Ettiği Teşekkür
    13
    2 mesaja 3 teşekkür aldı
    selam arkadaslar
    benim bildigim kadariyla türk vatandasligindan cikinca hic sikinti olmaz süresiz oturma hakki alirsin ama surasi önemli almanyadaki haklarin ölmemesi icin yanilmiyorsam 6 ay almanya 6 ayda türkiyede kalma sarti var bu ayrintiya iyi arastirmak lazim

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Alıntı zülfikar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam arkadaslar
    benim bildigim kadariyla türk vatandasligindan cikinca hic sikinti olmaz süresiz oturma hakki alirsin ama surasi önemli almanyadaki haklarin ölmemesi icin yanilmiyorsam 6 ay almanya 6 ayda türkiyede kalma sarti var bu ayrintiya iyi arastirmak lazim
    Özel izin yoksa 1 yil icinde 185 gün almanyada ikamet zorunlulugu alman vatandaslari icin degil Türk vatandaslari icin gecerli diye biliyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)