Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2486 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 65 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Emeklilik icin Türkiyede 1 hafta calismis gösterme !

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    523 mesaja 1,099 teşekkür aldı
    Yurtdisi borclanmayla emekli maasi zaten artik bulunduklari ülkelerde calismayan ikametgaha dayali hicbir yardim almayanlara ödeniyor buda zaten yurda kesin dönüs anlamina geliyor yasada acikca belirtilmis. Türkiye de usulüne uygun calisma yapip sgk dan emekli olma hakki Türkiye/Almanya sosyal güvenlik sözlesmesindeki Almanya daki ilk ise baslama tarihinin Türkiye de calismaya baslamis gibi sayilacagina dayaniyor sgk bu anlasmayi yokmus gibi saydigi icin birsürü davayi kaybetmeye baslayinca 2014 Kasim ayinda yasa degisikligine gidilerek mahkemesiz kabulün önü acildi.

Yine eskiden Türkiye de calisma yapabilmek icin sigortalilik sürecinin carpismamasi icin parasiz izin almak gerekirken kanun degisikligine gidilerek bu sorunda ortadan kaldirildi. Yapilan calisma gercek ve calisma süresinde Türkiye yi terketmemis olduktan sonra hersey yasal, isteyen yasalarin kendine sunmus oldugu bu haktan yararlanir istemeyen örnegin sgk dan 5000 gün 108,200 TL ödeyip 1850 TL aylik almaz Bagkura 9000 günden 194,760 TL öder 1400-1500 TL aylik alir. Kafaniza hangisi yatiyorsa onu yaparsiniz ya da hicbirini yapmazsiniz rakamlar ortada tercih kisilerde.

2. 4 kişi hekimoglu üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    24
    17 mesaja 31 teşekkür aldı
    sadece 1 gün çalışmak yetiyor.Ancak Emniyetten Yurda giriş çıkış belgesine bakıyorlar,o kayıta göre Türkiye'de değilsen SSK üzerinden değil de Bağ-Kur üzerinden emeklilik başlatıyorlar,ben gerçekten 12 gün çalışmıştım,işveren 14 gün yazmış ancak o son iki gün yurdu terketmişitm,sadece yurdu terkettiğim 2 günü saymamışlar,12 gün üzerinden 4/a olarak işlem yapmışlar.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Dikkat etmeniz gerek birde su var, mutlaka gercek bir sirket olsun. Millet avukata gidiyor, avukat ben hal ederim diyor, sonra ortaya cikiyorki, o sirketler sirf bu is icin kurulmus. Sonra sigorta iptal ve ayliklarida geri istiyorlar.

Tanidik birinin yaninda ise gireceksinizde prosedürleri eksiksiz yapin. Göstereceginiz is yeri sakin akrabaniz olmasin. Ayrica ise giris tarihi izin aynizda olmasin. Yarin sigortanizi devlet iptal etmeye calisirsa, hakim size güler Almanya'nin Agustos tatilinde calistiginiza.

Artik Türkiye'de ise giriste herkes saglik muayenesinden geciyor, rapor aliyor. Millet tanidiginin yaninda kendi göstertiyor, ama bu isler masraf olmasin diye yaptirmiyor. Sonra SGK müfetisi o muhasebeciyi kontrol edince ve saglik belgelerini falan göremedimi, sigortayi iptal ediyor.

Üstüne tam saglam yapmak istiyorsaniz, ise giris yapmadan önce ana ikametinizi gidin nüfusda önce Türkiye yaptirin. Su anda SGK o an yurt icinde olan kisilerininkini iptal etmiyor. Ama bu böyle kalacak diye bir sey yok. Cünkü bizim ana ikametimiz Almanya gözüküyor.

Kendim önce hanimi Nüfus Dairesine götürdüm ve ana ikamatini Türkiye yaptirdim. Sonra büyük bir sirketde tanidik vardi. Orda ise girisi yaptim. Ise giris sözlesmesi falan imzaladik. Sonra saglik muayenesinde calisabilir raporu alip öyle ise giris yaptik. Önemli olan acik birakmamak bir yerde. Sonra Almanya geldikten bir iki hafta sonra konsoloskuk üzeri geri ana ikameti Almanya yaptik.

En saglam yolu bu. Is sözlesmesi, saglik raporu, hepsi elimde. Bir denetim oldugunda cogunun cirasini yakabilirler. Ne is sözlesmesi var, ne saglik raparoru var. Dedigim gibi su anda kimseye dokanmiyorlar, ama dokanmayaklar anlamaina gelmez. Milletin yaptigi sekil suanda yüzde 99 acik veriyor.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (24 Mart 2018 Saat 01:35 ) değiştirilmiştir.

6. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    170
    35 mesaja 80 teşekkür aldı
    en mantiklisi tr 1 hafta calisiyor göstermek tehlikeli olabilir ama dolmacer olarak gösterin bir otelle anlasin sikinti olmaz izindeyken ihtiyac oldu sigorta yaptirin yardimci olayim deyin ssk sikinti cikarmaz ilerde

Ettiği Teşekkür
    132
    Arkadaslar Türkiye de calisma yapmakla kimse yasa disi illegal birsey yapmiyor hersey yasalara uygun. Sikinti bazi Uzman/avukat her kim size kolaylik saglariz biz hallederiz diye size söz verenlerin yolundan gider sahte calisma gösterirseniz ortaya cikar. Nasil olur siz hic Türkiye ye gitmeden sizi birileri calisti gösterirse, gercek degil kagit üzerinde is yerlerinde calisma gösterilirse, calisma süresi dahilinde Türkiye yi terk ettiginiz ortaya cikarsa emekli olmus olsaniz bile emekliliginiz iptal olup verdiginiz paranin yanmasi tehlikesiyle karsi karsiya kalmaniz mümkündür.

Böyle riskler yasamamak icin yapacaginiz calismayi Türkiye de oldugunuz tarihler dahilinde ve gercek isyerlerinde yapiniz.

Üye Samsunlukurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Berlin- Samsun
    Ettiği Teşekkür
    74
    15 mesaja 38 teşekkür aldı
    selamlar,

bizim cevredekiler simdikten kendini Türkiyede 1 hafta olsun Sigortali gösterior,

benim yasim 28 mantik olarak degermi simdikten yapmaya yoksa sacmalikmi olur ???

Selam ve saygilar

Ettiği Teşekkür
    132
    Alıntı Samsunlukurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamlar,

bizim cevredekiler simdikten kendini Türkiyede 1 hafta olsun Sigortali gösterior,

benim yasim 28 mantik olarak degermi simdikten yapmaya yoksa sacmalikmi olur ???

Selam ve saygilar
    Haklisin yasin daha cok genc lakin zaman öyle hizli akip gidiyorki herzaman icin yapilmis yapilmistir, emeklilik basvurusu icin cok erken bunu yapmak mantikli olmaz ancak sgk li bir calisma yanlis olmaz, yasalarda oldugu gibi durmayip zamanla degisiklige ugrayabiliyor hak kaybina ugramamak icin zaten bir külfiyeti olmayan uygulamayi simdiden yapmak ilerisi icin faydali olabilir.

11. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Emekli olduk ama Türkiyeden mektup geldi hic calismayacaksin diye

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    selamlar,

Selam ve saygilar
    Ben yatırmaya başladığımda emeklimi 23 yaşındaydm. Şimdi 37 yaşındayım ve herşey bitti. Geçen yıl hanımınkinide yatırdım. Yaşı 36.

Bağzı kafası çalışmayanlar diyorki, kim öle kim kala yada çok para. Bir hafta tatilde adam 3000 Euroyu otele yediriyor çok değil, 20000 Euroya geri dönüşümü olmayan arabaya parayı harcıyor çok değil, ama emekline yatırınca çok.

Ayrıca bana birşey olursa ailemi garantiye almış oluyorum. İki çocuğum var. Bir dört yaşında, bir 4 aylk. Ban yarın birşey olsa dul ve yetim aylığı dahil hemen 800-900 Euro bağlıyor. Birde Türkiye 150 Euro bağlıyor. Etti size 1050 Euro. Dairemin borcu 2021 bitiyor. Kirada yok. Yani hanım hiç calışmasa 1050 kalıyor. Kindergeld yok daha bu 1050 Euronun içinde. Yani ömür boyu ayağını yorganına göre uzatırsa çalışmadan yaşar.
    Hanım yinede üç beş saat çalışır 500 Euro aylık alsa, rahat bir şekilde yaşar.

Başıma bir iş gelmezdede Türkiye beni 58 yaşnda, hanımı 60 yaşında emekli eder.

Şimdi yatırmasak yarın çocukların düğünü olacak. İki oğlan için en az 50.000 Euro para lazım. Daha okursa bunların okutması falan var. Hiç bulamam parayı.

Hele bekar olan arkadaşlar, yaşa bakmayın hemen yatırın. Bugün gözünüze çok geliyor olabilir, ama 20 yıl sonra o miktar bedavayamış diyeceksiniz.

14. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye samsunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    540
    118 mesaja 218 teşekkür aldı
    Bende sene 2001´ in sonundan beri Gurbetteyim. Asagi yukari 2007-2008´ den beri alman vatandasiyim. Yasim 41 evli ve 3 Cocuk babasiyim, Burda evlendim cocuklarda Burda dogdu ve büyüyorlar.
    Benim maalesef Türkiyede iken calistigim bir gün bile Sigortali yok 26 yasina Kadar Türkiyede calistim ama o zamanin kurallari geregi Sigortam yok Askerligimi PASALAR gibi 18 Ay yaptim, su an itibari ile Türkiye ile hic bir Kagit üzerinde bagim.
    Kismet olrsa hepimizin hayalinde oldugu gibi burdan emekli odugumda Türkiyeye yerlesmek, yalniz bende bu 1 Hafta calisip Türkieye´ den emekli olmam icin ne yapmam lazim!, dedigim gibi Türkiye ile hic bi iletisimim yok.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Yukarda belirttim arkadaşım.

Türkiyede sigortam yok demişsin. Eger akran değilse sigortanı yatırmayanlar, git LVA'ya Kontenklärung yap. Türkiyede calistin mi diye sorarlar. Evetde. Sonra evine TR6 diye bir form geliyor. Buraya Türkiyede cslistiğin iş yerlerini yaz. Onlar Türkiyeye yolluyor ve soruyor. Eğer o sigortanı yatırmayanlar sağsa, SGK tepelerine biniyor. Ama akraban olmasın. Sonra aran açılır.

17. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    540
    Akrabam filan Degil, anladigim kadari ile bu isin Sonu Mahkemeye Kadar gider öyle degilmi?.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Sen dediğin gibi LVA'ya git ve yap. 6 ay - 1 yıl içinde sonuç cıkar SGK'dan. Denemesi bedava. Ben çok kişiye bunu tavsiye ettim, arasıra sigorta çıkıp geliyor. Hele eskide olsa bir sigorta kartın varsa daha çok şansın.

Ettiği Teşekkür
    540
    Sigorta kartim yok (türkiyeden)
    Sene 1989-2001 Kadar calistigim isyeri ayni isyeriydi yani degisik bir yerde calismadim kesintisiz ayni yerde calistim.Peki bunun ispatini nasil yapabilrim, eski isveren benim zamaninda böyle bi iscim yokdu derse?.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,421 mesaja 9,736 teşekkür aldı
    Alıntı samsunlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sigorta kartim yok (türkiyeden)
    Sene 1989-2001 Kadar calistigim isyeri ayni isyeriydi yani degisik bir yerde calismadim kesintisiz ayni yerde calistim.Peki bunun ispatini nasil yapabilrim, eski isveren benim zamaninda böyle bi iscim yokdu derse?.
    o iş yeri hala faal mi?

maaşını nasıl aldın ?

burayı iyi oku
    http://www.isvesosyalguvenlik.com/si...tespit-davasi/
    Konu hOrOz tarafından (24 Mart 2018 Saat 23:33 ) değiştirilmiştir.

22. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    540
    Evet hala devam ediyor,
    maasimi haftalik olarak aliyordum.
    Konu samsunlu tarafından (24 Mart 2018 Saat 23:34 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    O sana gelecek TR6 belgesine her hangi bir bölmüne şahitler varsa isimlerini ve adreslerini yaz. Ayrıcada suç duyrusunda bulunuyorum diye yaz.

İş yerinin faal olması avantaj. Başına çöküyor SGK.

Dava edeceksen yine et. Ama en ucuz yolu benim yol. Olmazsa öyle dava et.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (24 Mart 2018 Saat 23:43 ) değiştirilmiştir.

Üye Samsunlukurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Berlin- Samsun
    Ettiği Teşekkür
    74
    15 mesaja 38 teşekkür aldı
    bu sene kendimi Ins trde 1 hafta sigortali göstericem.... Selbständigim burda yane normalinde sorun cikmamasi lazim degilmi yoksa ??

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    bu sene kendimi Ins trde 1 hafta sigortali göstericem.... Selbständigim burda yane normalinde sorun cikmamasi lazim degilmi yoksa ??
    Hayir artik sikinti degil.

27. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    132
    Yaz tatilini Türkiye de gecirirken SGK li calisma yapmakta sakinca yoktur. Türkiye den cikis yapmadan önce calismanin bitmesi ve gercek bir isyerinde gercek calisma olmalidir olasi bir SGK müfettisleri kontrolünde calisma gösterdigin yerde seni kimse tanimazsa sigortaliligin ve emekli olman durumunda tüm islemlerin iptal riski vardir yani islemleri usulüne uygun yapmalisiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)