Değerli Arkadaşlar!

Konu İllerimizde ve Yörelerimizin Gelenekleri ve adetlerimiz ile ilgili olacak.

Birçoğumuz, Evlilikte, Misafirlikte, Yemekte ve İlk tanışmalarda ve buna benzer olaylarda Yöreler arasında birçok farklı Adetler ve Gelenekler görünmektedir.

Hani, Kız veya Erkek Çocuğu Evlendiriken, Hanımlarımız tandığına sorar usulca, Filanca Karadenizlidir ve örf ve adetlerini bilmiyoruz gibi sorular.

Bazı, bizim Yöremize göre alışkanlık olmuş hareketler, başka bir Yerde nasıl algılanır, acaba karşı taraf beni yanlış mı anladı veya bu Hareket'den sonra niye böyle çıkış yaptı veya çekip gitti.. gülümsedi??

Bunun arkasından, Yörelerimize göre ve Çeşitli Merasimlerde, Evlilik, Şenlik gibi Konularda Yörelere has Oyunlar vardır, Eğlence tipi veya Oyun Havası gibi..bunları burada sayarsanız, bizleri bilinçlendirmiş olursunuz ve sırtımızdan yükümüz hafifler.

Genelde Evlenecek yaşında bir Anne ve Babanın, çeşitli Yörelerin geleneklerini burada sizin sayenizde öğrenmiş olacağız.

Ben zorluk çekmedim, hemşerim çıktı ve iki Kız Çocuğumu aynı Aile'ye verdim iki Damat bir torun kazandım, işin başında olacaklara kolaylık diliyorum!