Alıntı Selam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben cifte vatandasiyim. Sana kisadan alman vatandasi olmanin iyi ve kötü tarafini yazayim:

iyi olan tarafi seyahat eden icin cok pratik oluyor. vize derdin yok ve her ülkede alman pasaportu saygin olarak geciyor. pasaport uzatmasi iki-üc senelik degil 10 seneligine uygun fiyata yapiyorlar. secimlerde oy kullanabilirsin. yolun belediyeye veya polise düserse yaninda hep oturma kagidini tasimana ve göstermene gerek kalmiyor. yabancilar polisine gitmene gerek kalmiyor.

kötü tarafina gelince Allah var aklima gelmiyor. ben cifte vatandasi oldugum icin hem alman hemde türk tarafinin bana sunmus oldugu kolayliklari kullaniyorum. örnegin türk pasaportumu belki 20 sene oldu uzatmadim ve para tasarrufu yaptim.

fakat sadece alman vatandasi olacaksan benim istifade ettigim kolayliklari sen kullanamazsin onun icinde sordugun soruna tam yerinde cevapda veremem.
bana ciftevatandaslik vermiyorlar, olsa süper olurdu.
ben yaklasik 1 sene önce basvuru kagitlarini aldim, fakat basvurmadim, neden dersen türk pasaportunu 12.2015 10 senelik uzattim 250Euro civari bayildim,
simdide alman pasaportuna para yatirmak gücüme gitti.
yapacak bisey yok diyorum yakinda nasipse almanvatandasligini basvurmayi düsünüyorum