Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2341 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 46 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: [soru]- CNC hakkinda

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,609
    475 mesaja 1,220 teşekkür aldı

[soru]- CNC hakkinda

degerli CNC ustalarim,,,ben Türkiyeden Endüstri Meslek Lisesi Torna Tesviye bölümü 1990 mezunuyum,,,

bizim zamanimizda okulda CNC yoktu,,,konvansiyel makinalarda calistik zamaninda,,,,CNC yönünden cok fazla bir bilgim yok dogal oarak,,,ama burda almanyada biraz calismisligim var.

ben bu CNC dalinda egitim almak istiyorum,,,,sanal alemden ögrenme sansim ne kadar ? baslangic olarak.program derslerle tabiki.

X achse

Y achse

Z achse

biliyorum binbir cesit CNC var,,,calisma prensipleri birbirine yakin olmasi lazim tahminime göre,

Fräsen,drehen,bohren,schleifen,schweißen,schneiden ,,bu makina cesitlerinin CNC li oldugunu biliyorum.

CNC-Steuerungen SINUMERIK,siemens

fagor,Fanuc

ismini bildigim Steuerungen firmalari simdilik bunlar.

CNC makina olarak,,,, Chiron,Diedesheim,LSA,Supermatic,,bu makinalarla cok fazla olmamak $artiyla calismisligim var.

bildigim kadariyla CNC programlari CAD programlama ile calisiyor.

mesela böyle bir programla,,,ba$lasam,,ögrenebilirmiyim ? ve bu CNC programlarini nerden bulabilirim?

biliyorum kolay bir i$ degil,,,ama ba$arabilirsem kendimi gelistirmek istiyorum.

yardimci olacak ustalara simdiden tsk ederim.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    175
    251 mesaja 1,082 teşekkür aldı
    @Megabond arkadaşım bende senin gibi Türkiyeden Endüstri Meslek Lisesi Torna Tesviye bölümü 1997 mezunuyum,,,
    Mezun olduğumdan beri askerlik hariç sürekli Tornacılık yaptım ve hâlâ aynı meslekte çalışıyorum.
    Sana tavsiyem ilk etapta öğrendiğin herşeyi not alman olur. Cad programı daha ilerde karşına çıkar
    Fanuc Steuerung diğerlerine nazaran daha basit öğrenmek istersen bunu tavsiye ederim alt yapın olduğundan dolayı fazla zorlanacağını sanmıyorum
    Her cnc Cad programı ile çalışmaz. Bilgisayarda yazabilirsin ama makinaya aktarmak özel program lazım yada kendin makinada yazman gerek
    Cad programları pahalı olduğu için küçük firmalar pek kullanmıyor
    Saygılar..

4. 2 kişi Kiziroglu üyemize teşekkür etti:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,609
    Alıntı Kiziroglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Megabond arkadaşım bende senin gibi Türkiyeden Endüstri Meslek Lisesi Torna Tesviye bölümü 1997 mezunuyum,,,
    Mezun olduğumdan beri askerlik hariç sürekli Tornacılık yaptım ve hâlâ aynı meslekte çalışıyorum.
    Sana tavsiyem ilk etapta öğrendiğin herşeyi not alman olur. Cad programı daha ilerde karşına çıkar
    Fanuc Steuerung diğerlerine nazaran daha basit öğrenmek istersen bunu tavsiye ederim alt yapın olduğundan dolayı fazla zorlanacağını sanmıyorum
    Her cnc Cad programı ile çalışmaz. Bilgisayarda yazabilirsin ama makinaya aktarmak özel program lazım yada kendin makinada yazman gerek
    Cad programları pahalı olduğu için küçük firmalar pek kullanmıyor
    Saygılar..
    güzel yorumun icin tsk ederim Kiziroglu arkadasim,,,konu cok genis bir yelpaze,ama benim icin zevkli bir i$,ugra$,,,,genel hatlarini tam anlamiyla ögrensem,,,kendimi gelistiririm diye düsünüyorum.

sende almanyadasin sanirsam,,,,ne tür makinalarla hangi cnc steuerunglarla calisiyorsun veyahutta calistin,,az bucuk bahsedersen sevinirim zahmet olmazsa tabiki.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    415
    13 mesaja 21 teşekkür aldı
    En basit CNC steurung benim bildigim kadar Heidenhein.
    Konvansiyel makinede yaptigin her hareketin tek tek kodlanmis olarak calistirmasi CNC oluyor basitcesi herseyi böyle programliya bilirsin 2D.
    3D Modellere gelince Akslar cogaldikca 4 veya 5 is biraz daha karisiyor o zaman CAD modelini okuyup ve ona göre programlaniyor senin parcayi proglamana lüzüm yok gibi yanliz Takimlari seciyorsun ve ne kadar alcagini programa bildiriyorsun buda Tebis gibi programm ile yapiliyor tam profesyonel programi bulamassin bulsan bile Dongle ile calisiyor.
    Hadi kolay gelsin

7. muzo2002 üyemize teşekkür edenler:

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞
    Ettiği Teşekkür
    407
    223 mesaja 763 teşekkür aldı
    niyetine girdiginde zor kelimesine benzer birsey yoktur, önemlisi ben basarcam demendir
    birde bir yerden ders aldiginda hedefe daha cabuk ulasabilirsin

1. PAL 2007-Befehlscodierung Drehen und Fräsen'e agirligini vereceksin
    2. büyük firmalar CNC'de SINUMERIK ve Hildesheim sistemleri kullaniyorlar devletle anlasmalari var
    3. kücük firmalar Fanuc'lari tercih ediyorlar makinalar ucuz oldugu icin
    4. girmek istedigin firmada veya calistigin firmada hangi CNC-Steuerungssystem var ise ona agirligini ver
    (örnek Simens Sinumerik derken: Sinumerik 3, 5, 7, 8 sistemleri var temel ayni ama parametleri komutlari degisik olabiliyor)
    5. cnc anlayan biri varsa, daha iyisi CNC-Fachkraft tanidigin var ise o kisiden ders al seni eğitebilir
    6. CAD ve Dialog sistemlerine takilma sonunda ne yaptigini anlamazsin
    7. calisma prensipleri 95% birbirini tutuyor

allah kolaylik versin bol basarilar

9. femo üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,609
    youtubede olayi tam kavrayabilmek icin,,,bir tane baslangic videosu buldum,,bayagi yardimci oluyor,,,buna benzer videolar bulmam lazim. almancam cok kuvvetli olmadigi icin,,ilk önce Türkce aciklamada ögrenirsem,,,almancaya uyarlamam daha kolay olur diye düsünüyorum,,,sonucta hareket kod harfleri hepsinde standart yani X,Y,Z--A,B,C bunlar gibi mesela,,,

sistemi, (calisma prensibini) kavradiktan ve pratik'te yapildiktan sonra,,,arkasi gün be gün gelir diye düsünüyorum.

CNC hakkinda, bilgi icerikli her türlü sohbete varim,,yeterki ufacikta olsa birseyler kapayim,,,sizler icin ufak olan bilgiler,benim icin cok büyük bilgiler arkadaslar.

yardimci olan arkadaslardan Allah razi olsun.

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞
    Ettiği Teşekkür
    407
    iyi güzelde temel olmadan videolarin hepsi havaya gidiyor

P1 = Punkt 1
    G90 = absolut Bemassung
    G00 = Eilgang
    x + y = Koordinaten ( bu Fräse makinasi )
    alt sol taraf = Referenzpunkt

birsinden kesinlikle ders aldiginda o yazilanlarin hepsini tam alamiyla okuya bilirsin
    Konu femo tarafından (01 Aralık 2017 Saat 17:54 ) değiştirilmiştir.

12. femo üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,609
    Alıntı muzo2002 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En basit CNC steurung benim bildigim kadar Heidenhein.
    Konvansiyel makinede yaptigin her hareketin tek tek kodlanmis olarak calistirmasi CNC oluyor basitcesi herseyi böyle programliya bilirsin 2D.
    3D Modellere gelince Akslar cogaldikca 4 veya 5 is biraz daha karisiyor o zaman CAD modelini okuyup ve ona göre programlaniyor senin parcayi proglamana lüzüm yok gibi yanliz Takimlari seciyorsun ve ne kadar alcagini programa bildiriyorsun buda Tebis gibi programm ile yapiliyor tam profesyonel programi bulamassin bulsan bile Dongle ile calisiyor.
    Hadi kolay gelsin

Alıntı femo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    niyetine girdiginde zor kelimesine benzer birsey yoktur, önemlisi ben basarcam demendir
    birde bir yerden ders aldiginda hedefe daha cabuk ulasabilirsin

1. PAL 2007-Befehlscodierung Drehen und Fräsen'e agirligini vereceksin
    2. büyük firmalar CNC'de SINUMERIK ve Hildesheim sistemleri kullaniyorlar devletle anlasmalari var
    3. kücük firmalar Fanuc'lari tercih ediyorlar makinalar ucuz oldugu icin
    4. girmek istedigin firmada veya calistigin firmada hangi CNC-Steuerungssystem var ise ona agirligini ver
    (örnek Simens Sinumerik derken: Sinumerik 3, 5, 7, 8 sistemleri var temel ayni ama parametleri komutlari degisik olabiliyor)
    5. cnc anlayan biri varsa, daha iyisi CNC-Fachkraft tanidigin var ise o kisiden ders al seni eğitebilir
    6. CAD ve Dialog sistemlerine takilma sonunda ne yaptigini anlamazsin
    7. calisma prensipleri 95% birbirini tutuyor

allah kolaylik versin bol basarilar

Allah razi olsun arkadaslar, baslangicta bu genel uyarilar benim icin cok önemli,,kesinlikle dikkate aliyorum. siz arkadaslar $ayet $u an bahsettigimiz makinalardan hangisinde calisiyor veyahutta calistiysaniz,,,o makinalarin ismini cismini hangi programla calistigini belirtirseniz cok sevinirim.

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞
    Ettiği Teşekkür
    407
    baslangicta agirlini Sinumerik, Hildesheim ve Fanuc ver

ilk bastan torna ile basla senin icin daha kolayina gelir
    sonra fräsen'e gec

youtubede CNC PAL 2007 kelimesini arat

bol basarilar

15. femo üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,609
    iyi güzelde temel olmadan videolarin hepsi havaya gidiyor

P1 = Punkt 1
    G90 = absolut Bemassung
    G00 = Eilgang
    x + y = Koordinaten ( bu Fräse makinasi )
    alt sol taraf = Referenzpunkt

birsinden kesinlikle ders aldiginda o yazilanlarin hepsini tam alamiyla okuya bilirsin
    femo ustam,,kesinlikle evet temel olmasi lazim dedigin gibi,,sundugum videonun bayagi bir kismina kadar baktim,,ba$langic olarak ho$uma gitti,,,yarin öbürgün kagit kalemi alip,,bu videonun basina cökücem,,,bir cok $eyi not almam lazim,,tipki senin yazdiklarin gibi,, G02 nin saat yönü ve G03 ün saat yönünün ters istikameti gibi,,örnek verdim sadece ustam...

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞
    Ettiği Teşekkür
    407
    kagit kaleme gecirdiginde bu tüm komutlari
    G00, G01, G02, ... G40,G41,G43, .. G90,G91, .. G99 kadar ezberlemen lazim
    ileride M00, M05.... bunlara benzer komutlarda gelecektir bunlarida ezberlemen lazim

18. femo üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,609
    kagit kaleme gecirdiginde bu tüm komutlari
    G00, G01, G02, ... G40,G41,G43, .. G90,G91, .. G99 kadar ezberlemen lazim
    ileride M00, M05.... bunlara benzer komutlarda gelecektir bunlarida ezberlemen lazim
    aynen ustam,,dedigin gibi,,bir cok komutun ne anlama geldigini,,sadece kagida degil kafayada yerlestirmek lazim...bayagi yolum var biliyorum..basladiysan o i$ bitmistir derler,,bakalim ben sonunu getirebilecekmiyim !!!

iki hareket yapan X ve Z dedigin gibi daha mantikli ustam,,bak bu bilgiler cok i$ime yariyor Allah razi olsun. desene ilk önce 2 koordinati becer,,3 koortdinata daha sonra gecersin.

ileriki günlerde bir imtihan yaparsiniz beni artik

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    175
    251 mesaja 1,082 teşekkür aldı
    Alıntı MEGAbond Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel yorumun icin tsk ederim Kiziroglu arkadasim,,,konu cok genis bir yelpaze,ama benim icin zevkli bir i$,ugra$,,,,genel hatlarini tam anlamiyla ögrensem,,,kendimi gelistiririm diye düsünüyorum.

sende almanyadasin sanirsam,,,,ne tür makinalarla hangi cnc steuerunglarla calisiyorsun veyahutta calistin,,az bucuk bahsedersen sevinirim zahmet olmazsa tabiki.
    Benim suan calistigim makinalar Fanuc ve Siemens-sinumerik bana görede en basiti Fanuc ilk ögrendigim makina Nakumura Tome Faunuc steurung
    https://www.isel.com/de/downloads/dl...8_2009_ger.pdf
    Konu Kiziroglu tarafından (01 Aralık 2017 Saat 18:58 ) değiştirilmiştir.

21. 2 kişi Kiziroglu üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    750
    241 mesaja 654 teşekkür aldı
    @megabond

Allah yardimcin olsun. Niyetin bayagi güclü ve ögrenmeye azimlisin. böyle olduktan sonra Allahin izni ile sen bu isi ya sökersin yada sökersin. yani baska yolu yok. Zorlandigin an olursa dahi ümidini kaybetme, sen su an dagin zirvesine tirmaniyorsun onun icin sana zor gelir, ama ne zaman zirveye vardin o zaman rahat edersin. CNC konusunda diger arkadaslar sana söylenecekleri zaten söylemis, benim söylememe artik gerek yok. Zaten pek bilgimde kalmadi, yillar önce meslegi yaptim ve bitirdim ama bugüne kadar tek birgün dahi olsa bile bu meslek üzerinden hic bir kurus para kazanmadim. cünkü bu meslegi istemiyerek yapmistim ve sinavlari kazanip bitirsem bile bu meslekte calismayacagim diye kendi kendime mirildanirdim.

onun icin seni takdir ediyorum ve bol basarilar diliyorum. Insallah bu zorlu sinavdan basari ile gecersin ve hersey gönlünce olur.

23. Selam üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,609
    Alıntı Kiziroglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim suan calistigim makinalar Fanuc ve Siemens-sinumerik bana görede en basiti Fanuc ilk ögrendigim makina Nakumura Tome Faunuc steurung
    https://www.isel.com/de/downloads/dl...8_2009_ger.pdf
    bu makinami ustam?

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,609
    Alıntı Selam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @megabond

Allah yardimcin olsun. Niyetin bayagi güclü ve ögrenmeye azimlisin. böyle olduktan sonra Allahin izni ile sen bu isi ya sökersin yada sökersin. yani baska yolu yok. Zorlandigin an olursa dahi ümidini kaybetme, sen su an dagin zirvesine tirmaniyorsun onun icin sana zor gelir, ama ne zaman zirveye vardin o zaman rahat edersin. CNC konusunda diger arkadaslar sana söylenecekleri zaten söylemis, benim söylememe artik gerek yok. Zaten pek bilgimde kalmadi, yillar önce meslegi yaptim ve bitirdim ama bugüne kadar tek birgün dahi olsa bile bu meslek üzerinden hic bir kurus para kazanmadim. cünkü bu meslegi istemiyerek yapmistim ve sinavlari kazanip bitirsem bile bu meslekte calismayacagim diye kendi kendime mirildanirdim.

onun icin seni takdir ediyorum ve bol basarilar diliyorum. Insallah bu zorlu sinavdan basari ile gecersin ve hersey gönlünce olur.
    Allah razi olsun ustam,,birseyler icat etmeyi severim,,,aslinda gecte kaldik,,yas olmus 45,,,bu saatten sonra nasil olacaksa artik !!!!zamaninda üstüne düsüp ögrenmeye calissaydim,,simdi bayagi bir yerlere gelmistim,,,

gelecekteki teknoloji artik sadece CNC makinalari ile olacak diye düsünüyorum,,,gerci coktan beri var,,yeni bir sey degil,,,biliyorum,,,bir ülkenin gelismesi kesinlikle ve kesinlikle makina mühendisliginden ve CNC makinalarindan geciyor,,,binada yapsan,,hiyar domates te yetistirsen,,arabada üretsen,,,hepsi makina ile oluyor,,,

mesela hollandanin tarim aletlerine hastayim,,,adamlar calisiyor yapiyorlar,,,,biz havucu ekicezde marabalari toplayip,,tarladan sökmeye gidicez de ,kasaya koyup pazara sunacazda,,,ölme e$$egim ölme

takim i$in yarisi derler,,,gerekli takimin varsa,,yaptigin i$tende zevkte alirsin,tatli helal kazancta saglarsin,,,yani uzatmiyayim,,everest in eteklerine vurduk kendimizi,,bakalim yarisina varmak nasip olacak mi ???

Almancam cok süper olmadigi icin,,aslinda bu anlatimlari Türkce bulabilsem,,benim icin züper olucak,,bakalim kismet artik.

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,609
    baslangicta agirlini Sinumerik, Hildesheim ve Fanuc ver

ilk bastan torna ile basla senin icin daha kolayina gelir
    sonra fräsen'e gec

youtubede CNC PAL 2007 kelimesini arat

bol basarilar
    bu dogrumudur ustam ?

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞
    Ettiği Teşekkür
    407
    ustam ilk önce
    X Y Z kullanmadan önce

G50 .. den G59 'a kadar komutlarin ne anlama geldigini ögrenmen lazim
    sayet bu komutlari yanlis kulladiginda ilk dümeye basmanla makinaya Crash yaptiriyorsun

daha sonra programlayacigin X Y Z ask'lari programlarsin
    Konu femo tarafından (01 Aralık 2017 Saat 20:06 ) değiştirilmiştir.

28. femo üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,609
    ustam ilk önce
    X Y Z kullanmadan önce

G50 .. den G59 'a kadar komutlarin ne anlama geldigini ögrenmen lazim
    sayet bu komutlari yanlis kulladiginda ilk dümeye basmanla makinaya Crash yaptiriyorsun

daha sonra programlayacigin X Y Z ask'lari programlarsin
    ustam bu G50 .. den G59 'a kadar komutlar fräsen icin gecerli demi ? Drehen icin degil sanirsam !!!!

aman ustam ( Crash ) takimi malzemeye bindirmeyelim,,,sonra maa$'a zam, i$e son yaptirmayalim daha i$in ba$inda
    Konu MEGAbond tarafından (01 Aralık 2017 Saat 20:55 ) değiştirilmiştir.

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞
    Ettiği Teşekkür
    407
    bu CNC PAL 2007 komutlari tüm CNC makinalarina gecerli

31. femo üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)