Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2240 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 37 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hangi Zeytinyagi?

∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,089 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hakiki Zeytinyaginin Litresi 25 Eurodan baslar. Gerisi sadece karisik suruptur.
    7 Euroya Zeytin yagi olmaz.

ya ustam ALLAH RAZI OLSUN , bir cok konuya yaziyorsun yardimci oluyorsun eksik olma

ama su ABARTMALARINI BIRAK ,

senin hesabinla 25 Eurodan baslarsa demek ortalama bir zaytin yagi icin 40 Euro vericek millet litresine

yaw nerden buluyorsun bu bilgileri ???? evet adamlar litresine 100 euroda veriyorlar

parasi bol zengin kerizlere 250 euroya satiyorlar , ama piyasada 10-15 Euroya müthis yaglar var

baska konularda MARKAYA PARA VERMEYIN DIYORSUN , o zaman sende bu konuda Marka takilmayacaksin

biraz arastirma ile 25 degil 10 Euroya müthis Zeytin Yagi oldugunu görüceksin

ve sunu söyleyem , yukarida verdigim 7 Euroluk yagi cevremde kim var kim yok aldi

iclerinden birtanesi bu yag kötü demedi ve halen kullaniyorlar

yukarida @OrLoW güzel aciklama yapmis

benimde sizlere tavsiyem , cesitli cestli ufak siselerde alin kullanin

illaki icinde birtanesi hosunuza gidicektir ,

Alıntı hope41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki yemeklerde niye kullanmiyorusunuz ki? Tavsiyem yemeklerde de kullanin zeytinyagini!
    Yemek Kültürü olarak cok genis bir Kültüre sahip bir ülkede yasiyoruz ALLAHIN sansli kullariyiz

ama Cografya olarak malesef Zeytin Yagi yaygin degil Yemek Kültürümüzde

genellikle herkes bölgesel olarak yemeklerini yaptigi icin

MISAL VERIYOM : bir Artvinli arkadas Zeytin yagliyi begenmeyebilir , ama misal bir Edirnelide Misir ekmegini begenmeyebilir

Zeytin yagli yemekler , genellikle sahil ege bölgelerinde yapilan sevilen yemeklerdir ,

bizim evden hic eksik olmaz mesela zeytin yagi , ben Salataya kattiyen baska yag atmam attirmam

ama gel gelelim hayatta yememis insanlar taniyorum , ve yemiyorlar tiksiniyorlarda

adam alismamis , cocuklugunda yememis , sonrada alisamamis

ama sahsen herkese tavsiye ederim Zeytin Yagi kullanmayi

2. 2 kişi TipiTip üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye .onur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    326
    153 mesaja 361 teşekkür aldı
    Ucuz veya pahali olsun fark etmez aldiginiz yagi buz dolabina koyun +4/5 derecede yag donuyorsa bu grcek zeytin yagidir

Aromasi zeytin yaginin hengi ülkeden,hatta hangi ülkenin hangi,bölgesinden geldigine baglidir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    aynen @Tipitip Usta

ben Egeliyim bizde zeytinyağı sofradan eksik olmazdı hatta sabah kahvalttıda sofrada biraz zeytinyağı olur salça olur

çocukluğumuzda ekmeğe zeytinyağı sürer üstüne de salça.

Hanım Karadenizli hanımla ilk defa izine gittik Denizli de restoranda salatanın üzerine zeytinyağı dökmüşler

yemedi bu salata kokuyor diye .. tatil yörelerinde nereye gittiysek salatalar zeytinyağlı

ama bir kaç sene sonra alıştı şimdi kendi zeytinyağı döküyor

6. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye gentlement - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mannheim
    Ettiği Teşekkür
    24
    172 mesaja 424 teşekkür aldı
    bende bircok kisi gibi türk marketlerinden aliyordum. Kullandigimizin markasi "KRISTAL". ancak bu sene izinde, Saklikent´te bir amca Zeytin yagi satiyordu. Kendi zeytinligindeki zeytinlerden tamamen kendisi üretiyormus... Hanim almak istedi, caktirmadan dedimki, kiz bu Zeytin Yagi kokuyor bizim aldiklarimizda koku yok, bozuk herhalde acaba almasakmi...

Neyse amca duydu bunu bana dediki, sen bu zeytin yagindan al sonra her sene benden siparis vereceksin... Vel hasil kelam 10 litre aldim... Almanya´ya gelince kafami duvarlara vurdum, neden daha fazla almadim diye..

Acikcasi bizde zeytin yagini sadece salata´da kullaniyoruz. Türkiye´den aldigimiz tabiki bitti ve buradan aliyoruz. Ancak Türkiye´dekinin tadi bambaska idi.

Ettiği Teşekkür
    440
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynen @Tipitip Usta

ben Egeliyim bizde zeytinyağı sofradan eksik olmazdı hatta sabah kahvalttıda sofrada biraz zeytinyağı olur salça olur

çocukluğumuzda ekmeğe zeytinyağı sürer üstüne de salça.

Hanım Karadenizli hanımla ilk defa izine gittik Denizli de restoranda salatanın üzerine zeytinyağı dökmüşler

yemedi bu salata kokuyor diye .. tatil yörelerinde nereye gittiysek salatalar zeytinyağlı

ama bir kaç sene sonra alıştı şimdi kendi zeytinyağı döküyor

Ustam bende Trakyaliyim ,

ama Balikesir ve Soma'da akrabalarim var ,

cocuklugumda Türkiyedeki yillarda , her yil bizi ziyarete gelirdiler

genellikle kis aylarina dogru olurdu isler bittikten sonra ,

bize oralardan kendi mahsulleri olan Zeytin Sabunu , Zeytin ve Zeytin Yagi getiridiler

bizimkileride onlara , kendi mahsulumüz Pancardan yapilmis Toz Seker , Un , Pirinc , Ay Cicek Yagi , verirdiler

Para Pul alinmazdi , o yillarda karsilikli degis tokus hediyeler olurdu

ondan dolayi bizde sofradan eksik oldugunu bilmem Zeytin Yaginin , yukaridada yazdim

ben her Sabah zeytin Yagli ekmek yerim , alismisim bir kere

ben herkese tavsiye ederim , hele o salcanin icine belirli baharatlari koyarsan hafiften Salcayi kavurursan birde sarimsak eklersen

yaw Kuzu Pirzola neymis yaninda , Biftek Antirikota vs vs bunlara 5 Ceker yaw :-)))

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Alıntı TipiTip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hele o salcanin icine belirli baharatlari koyarsan hafiften Salcayi kavurursan birde sarimsak eklersen

yaw Kuzu Pirzola neymis yaninda , Biftek Antirikota vs vs bunlara 5 Ceker yaw :-)))
    OOO Sen şimdi benim tarifi verdin ya Ona yalancı sucuk deriz biz bol zeytinyağı sallçayla yağ kızmızılaşasıya kadar kızartırsın..

Sonra sarmısakla beraber karıştırmaya devam edersin içine birkaç çesit baharat ne koyduğun önemli bol yağlı olsada canım çekti şimdi..

Ettiği Teşekkür
    440
    Alıntı OrLoW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    OOO Sen şimdi benim tarifi verdin ya Ona yalancı sucuk deriz biz bol zeytinyağı sallçayla yağ kızmızılaşasıya kadar kızartırsın..

Sonra sarmısakla beraber karıştırmaya devam edersin içine birkaç çesit baharat ne koyduğun önemli bol yağlı olsada canım çekti şimdi..
    bak simdi yapayam resimleri burayada ekleyem :-))))

yaw basima is actin , hadi biraz sonra görüsürüz :-))

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Afiyet olsunda, ama biliyorsunz demi Zeytin yağın kızartdıktan sonra pek bir faydası kalmıyor.

Hakiki zeytin yağı gerçekten 25 Eurodan başlıyor. Bunlar sadece zeytinden sıkılıyor. Diğerlerinin içine cekirdek sıkılıyor, yapraklarıda üyütüleniyor.

Ayrıca buzdolabında donup donmaması hikaye. Artık kimyasal karışımlar koyanlar var donsun diye.

Bırak buraya hakiki zeytin yağının gelmesini, buraya doğru dürüst zeytin bile gelmiyor. Burda aldığım Zeytinler, Marmara Birlik olsun, Gemlik falan, hepsi iğrenç. Kötü zeytinleri basıyorlar tuzun ve boyanın içine belli olmasın diye, tenekeyi açtığınız an vıcığı çıkmış bile. Zeytinin kendisi böyle, yağını siz düşünün artık.

Alın size ispatı:

http://www.daserste.de/information/r...enoel-100.html

https://www.ndr.de/ratgeber/verbrauc...venoel151.html
    Konu Birbey 3.0 tarafından (12 Mart 2018 Saat 16:44 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    440
    @ OrLoW ustam karni acikmis diger arkadaslar gelin buyurun sofraya
    yanina birde salata yaptim , al sana kisadan ucuzdan aceleden öglen yemegi :-)))

13. 2 kişi TipiTip üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    [QUOTE=TipiTip;210584]@ OrLoW ustam karni acikmis diger arkadaslar gelin buyurun sofraya
    yanina birde salata yaptim , al sana kisadan ucuzdan aceleden öglen yemegi :-)))

Evet tam tamamı bu Afiyet olsun

15. OrLoW üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    482
    115 mesaja 290 teşekkür aldı
    Alıntı hope41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki yemeklerde niye kullanmiyorusunuz ki? Tavsiyem yemeklerde de kullanin zeytinyagini!
    arkadaslarimizin yukarida belirtdi gibi aliskanlikdan dolayi yemeklerde kullanmiyoruz.

@Birbey 3.0
    Zeytinyaginin kullanimdan kisa dönemde bana sagladigi faydasini ben hissediyorum ve kan tahlilide dogruluyor, inanmak yada inanmamak senin sorunun.

@sonic,

Girit adasina ait olan bir kac cesitleri mevcut benimde takibimde.

@TipiTip @OrLoW

afiyet olsun.
    bizde zeytin yaginda salca yaprak biber karisimi pisirilerek ekmekle bandirarak yeririz, kahvaltida zeytinleride ayni sekilde zeytinyagina hafifden pisirilmis salca yaprak biber karisimi ekleyerek üzerinede limon sikarak tüketiyoruz.

17. 2 kişi feza üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    62 mesaja 78 teşekkür aldı

Kaliteli yağ kullanmak istiyorsan bunu kullanabilirsin. Geçmiş olsun
    Konu Putkiran tarafından (30 Nisan 2018 Saat 01:21 ) değiştirilmiştir.

19. Putkiran üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    16 mesaja 42 teşekkür aldı
    selam arkadaslar bende fazlaca zeytin yagi tüketenlerdenim. Ben genelde amazon veya ebaydan siparis veririm Örnek olarak (https://www.ebay.de/sch/i.html?_from...liter&_sacat=0 ) Buradan bir cok kez degisik markalardan ismarladim ,en son bunu ismarladin hepsindende memmunum (https://www.ebay.de/itm/Terra-Creta-...19.m1438.l2649 ) Bu ürünleri aracisiz kendi satis yerlerinden ismarladiginda biraz daha ucuz olabiliyor.görevli arkadaslar ugun görmez iseniz editleyebilirsiniz. Bu ra ile benim uzaktan yakindan alakam yoktur .sadece bilgi acisindan.Burada bir kac marka var.
    (https://www.kreta-oel.de/artikel/gru...livenoele.html) arkadaslar zeytinyagi ilk zamanlarda biraz kokulu gelebilir, alistiktan sonra kokuyu hic hissetmeyeceksiniz.
    Asit (Säuregehalt) oranina gelince 0,3 ile 0,8 arasi evlerde kullanmak icin uygundur.Ben iki cesit ismarlarim. Bio Ve normalini ,Bio olanini salata icmek ve ekmekle yemek icin , normal olanida yemeklerde kullaniriz .Diger arkadaslar kadar daha fazla bilgim yoktur.
    Afiyet olsun

21. aab38 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Vallahi ben kolay kolay gıda madessi almam internetden. İçime hiç sinmez. Kimdir, nedir bilmiyorsun, verdiği adres doğrumu bilen yok. Dükkanda yine şikayet edebilceğin bir yer var.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    82 mesaja 162 teşekkür aldı
    Türkiye'de bulursaniz Ayvalik yöresinden Vakiflar'dan Sizma zeytinyagi alin en iyisi odur
    Ben Eminönünde Yeni Cami'nin yanindaki satis magazalarindan her gittigimde 1 teneke(5lt) alirim

Gecen yaz Datca'da Olive Farm denen ciftligi ve satis magazasini gezdim.
    Orda da her cesit sizma Datca, Ayvalik vs Zeytin yagi satiliyor hepsi nefis.
    Ayrica yeni veya eski mahsul oldugu da tenekelerin üzerinde yaziliyor.
    (hepsini orada tadabiliyorsunuz)
    Zeytin yaginin asit degeri önemlidir, ne kadar düsük o kadar iyidir ayrica isitilmadan elde edilen (kaltgepressed=sizma)
    zeytinyagi en makbul olanidir!!! Salatalara, zeytin yagli yemeklere konur, kizartmaya yazik olur

Tavsiye ederim Datca'ya gelirken, Resadiye kasabasinin hemen girisinde sag tarafta Olive Farm tabelasi vardir,
    oraya kesin gidin hayatinizda böyle güzel sunum ve magaza görmediginize eminim, bayilacaksiniz
    Konu moonrise tarafından (14 Mart 2018 Saat 15:51 ) değiştirilmiştir.

24. moonrise üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Beyler hepinize gecmis olsun. Benim zeytin yagim söyle iyi böyle iyi diyordunuz. Adamlar laboroturvarda cöpe gidecek kötü zeytin yaglari kimya ile öyle bir isliyorlarki laboruvutarlar ve uzmanlar bile anlayamiyor.

Izleyin sonuna kadar nasil kazik yediginize bakin. Afiyet olsun.

Konu Birbey 3.0 tarafından (24 Nisan 2018 Saat 23:06 ) değiştirilmiştir.

26. 3 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    482
    115 mesaja 290 teşekkür aldı
    güncelleme:

1 ay öncesine kadar TR´den getirmis oldugumuz, aldi/norma alinmis olan Bio Z. yagi ve Naturata satilan girit bio yagi tüketdim. Naturata ve aldiden alinan zeytin yaglari hosuma gitmedi. 2 ay öncesinde Flohmarktda denedigim bati trakya ( pelagis.de )ürünü olan yag hosuma gitmisdi, (iciminde agiza direk zeytin tadini verdi ve bogazdan ilk akisinda hafifden yakti ve damakda zeytin tadi birakti). evdeki yaglar tükendikden sonra 1 ay önce aldigim pelagis yag denemis oldugum dönemdeki ayni tadi vermesede yinede diger kullandigim yaglara göre iyi.

-- zeytin yagi tüketimi yapmadan önce kalp carpintisi, nabiz yüksekligi sorunu vardi, uyurken sol tarafima yatdigimda hemen uyaniyordum.
    son 5 aydan bu yana cok sükür o sorunlar olmuyor.
    4. aydan itibaren kolesterol hapi ve zeytin yagi tüketimini her gün (ramazan ayi haric) düzenli sekilde tüketdim ve bu hafta yaptirmis oldugum kan tahlil sonucu:

175 mg/dl

kolesterol degeri zeytin yagi kullandigim ort. 7 ayda 277 den 175e düstü.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)