Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2240 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hangi Zeytinyagi?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    482
    115 mesaja 290 teşekkür aldı

Hangi Zeytinyagi?

slm arkadaslar,

hepimizin mutfaginda eksik olmayan zeytinyagi ile ilgili sorum olacakdi.
    piyasada cok cesit ve kendi bölgelerimizde soguk pres yapilmis ürünler mevcut.
    yagin tadi ve icerigi, zeytin cesidine, bölgeye, mevsim ve soguk prese göre degisiyor.

biz kendimiz genelde salatada tüketiyoruz, memleketden getirdigimiz ve marketlerden aldigimiz ürünleri kalite (bilmeyerek) takip etmeden kullaniyoruz.
    bende ritim bozuklugu var ve benim kolesterolum genelde yüksek ve son 4-5 seneden beri 260-280 civari.
    son 3-4 aydan beri hergün (düzenli olmasada) ac karnina 1-2 yemek kasigi zeytinyagina limon sIkarak tüketmeye basladim. 3 ay önce 277 mg/dl olan klosterolum 214 mg/dl düsmüs, Kalp ve vücutumda rahatlik hissetmeye basladim. artik düzenli olarak tüketmek istiyorum.

sorum:
    asit orani ne kadar olmali?
    sizlerin kullandigi veya tercih edeceginiz markalar (ülke fark etmez) hangileri?

2. Sponsor Reklam
    ∞ Saygiyla Aniyoruz ∞ TipiTip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    440
    1,797 mesaja 5,089 teşekkür aldı

usa bu MAROKKO zeytin yagi

ben böyle birsey görmedim muhtesem tadi var !!

ben Sabah Kahvaltida icine Kimyon Tuz aci pul biber koyarak taze ekmek yada Brötchen baniyorum

süper bir lezzet , etrafinda Arab yada Marokkan marketi varsa git sor

fiyatta süper 7 Euro , 7 Euro iyi bir zeytin yag icin BEDAVA demektir

ben yillardir bundan Tüketiyorum

burda Ebayde var ama bu biraz pahali

https://www.ebay.de/i/183039182237?chn=ps

Almanyada nerde kaliyorsun
    Konu TipiTip tarafından (11 Mart 2018 Saat 16:51 ) değiştirilmiştir.

4. 7 kişi TipiTip üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    54
    5 mesaja 6 teşekkür aldı
    senin yakindinda varmi stuttgart tarafina göndersen bi sise denesek

Ettiği Teşekkür
    440
    Alıntı fatrix38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Stuttgarta yokmu Arap Marketi yaw ?

koca sehir olmali Heilbronnda var mesela

Tecrübeli Üye cenyal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    9
    42 mesaja 77 teşekkür aldı
    Eger Hic koku olmasin diyorsan bunu tavsiye ederim muazzam bir yag ve hic kokmuyor..
    https://www.amazon.de/Salvadori-Olio...+Extra+Vergine

8. 3 kişi cenyal üyemize teşekkür etti:

Administrators Memoli1976x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,427
    16,103 mesaja 157,315 teşekkür aldı
    Alıntı fatrix38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alıntı TipiTip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Stuttgarta yokmu Arap Marketi yaw ?

koca sehir olmali Heilbronnda var mesela
    Su Googlede olmasa ne yapacagiz.

Cassablnca Stuttgart
    Martin-Luther-Straße 65, 70372 Stuttgart

http://halim-transport.npage.de/casablanca.html
    Konu Memoli1976x tarafından (11 Mart 2018 Saat 21:32 ) değiştirilmiştir.

10. 2 kişi Memoli1976x üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    440
    Alıntı Memoli1976x Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Su Googlede olmasa ne yapacagiz.

Cassablnca Stuttgart
    Martin-Luther-Straße 65, 70372 Stuttgart

http://halim-transport.npage.de/casablanca.html
    evet ya bizim Halim ustanin dükkan burasi

Administrators Memoli1976x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,427
    16,103 mesaja 157,315 teşekkür aldı
    Alıntı TipiTip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet ya bizim Halim ustanin dükkan burasi
    Ozaman sizin Halim Ustaya söylede arkadas bosuna yol yapmasin oraya direk bir Koli Yagi evine göndersin.

Ettiği Teşekkür
    440
    Alıntı Memoli1976x Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ozaman sizin Halim Ustaya söylede arkadas bosuna yol yapmasin oraya direk bir Koli Yagi evine göndersin.
    sorun yok PayPal ile ödeme giris yapsin koli gelir :-)

Tecrübeli Üye OrLoW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    321
    231 mesaja 507 teşekkür aldı
    Alıntı cenyal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eger Hic koku olmasin diyorsan bunu tavsiye ederim muazzam bir yag ve hic kokmuyor..
    Zeytin yağı kokmuyorsa onun içine başka şeyler karıştırmışlardır dostum.

Bazıları diyor zeytin yağı kokuyor evet kokar ama zeytin yağına alışık insan o kokuyu almaz ona o koku hatta mis gibi gelir o kokuyu arar..

Zeytin yağının mutlak kendine özgü kokusu olması şart dostum.. Koku yoksa vardır bir iş zira birçok yolu var malum yağ pahalı...

Zeytin ağaçlarının arasında büyüdüm yurtdışına çıkasıya sofrada yemeklerde sadece zeytin yağı kullandık..

Kendimde birkaç sene zeytin yağı fabrikasında çalışmışlığım var Hatta zeytin yağı asit derecesini ölçmesinide çok iyi bilirim...

feza arkadaşım gerçek zeytin yağının asidi ( En makbul ve en pahalı olan yağ ( YARIM ASİT ) olandır... yani 0,5 asit ve kokusu minimumdur...

Bazı haysiyetsiz kişiler zeytin yağını bilmeyenlere ( SIFIR asit diye yağ kakalarlar zeytin yağında sıfır asit durumu olmaz mutlaka biraz asitlidir en düşüğü yarım asit geçer )

Zeytin yağı 0,5 asitten başlayarak yani yarım asit 1 asit 2 asit hatta en fazla 3 asite kadar yemeklerde yenir ( EN MAKBULU 0,5 -- 1 asittir )

Asit değeri 4 --5 olan yağlarda vardır bunlar yemeklere girmez ama fabrikalarda bunlara işlem uygulanır insanlara kakalanır ( orayı geçelim)

Asit değeri yükseldikce yağın keskin kokusu artar ( 1 Cay bardağına doldur yağı dikle iç boğazda yanma bırakmıyorsa asit düşüktür )

Buralarda ancak sana tavsiyem Aldi de italyadan ital yağlar var ...Ben kendim kullanıyorum test ettim italyanlar bir nevi daha dürüst firmaları var ...
    Konu OrLoW tarafından (11 Mart 2018 Saat 23:09 ) değiştirilmiştir.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Hakiki Zeytinyaginin Litresi 25 Eurodan baslar. Gerisi sadece karisik suruptur.

7 Euroya Zeytin yagi olmaz.

Kolesterinin düsmesini onunla hic bir alakasi yok, cünkü hakiki zeytinyagi yok, sadece plazebo effekt.

Arkadasimizin kolestrolinin düsmesine yardim eder, ancak arkadasimizinki gibi oranda degil. Daha cok ictigi haplardan düsmesinden kaynaklaniyor.

Ama insan oglu iste, caresiz kalinca, denize düsünce yilana sariliyor.

Kolestrolin yüksek olmanin iki nedeni var. Eger kalpte bir sorun yoksa veya kalmadiysa harketsizlik. Vücüdun yagi yakamasindan kaynaklaniyor.

Özellikle normal marketlerden aldiginiz yaglarin hic biri zeytin yagi degil.

Zeytin yaginin faydasi abartiliyor. Maalesef televizonda siparis haberler yapilir. Bu sayede zeytin yagina talep artar ve fiyat artar. Hepsi bu. Komple yaglari kaldirirsa, daha da kolestroli düsecektir.

Simdi diyeceksiniz, bu kadar bilim adami yalan mi söylüyor, sadece sen mi biliyorsun. Dogru bu düsünceniz. Ancak dikkat edin, hic haberlerde söylemezler bu arastirmalari kimin finanse ettigi. Bunlar siparis üzeri yapilan arastirmalardir. Böyle örnek coktur. Mesela Almanyada Vodafone Vakfi vardir. Güya tippa hayir yapiyor. Tippa hayir yaptigi kisiler ne hikmetse internetde haber yayarlar, telefon isinlari zararli degildir diye.

Haber olarak saklanmis zeytin yagi reklamlari o kadar artik talebi artirdirki, Türkiye talebe yetisemedigi icin Tunustan artik Zeytin yagi aliyor.
    Prof. Dr. Canan Karatay diyorki, Zeytin yagi anne sütü ile birebir. Iyi güzel. Ozaman hepimiz günde iki litre icelim. Normalinde bir hafta sonra baya kendimizi iyi his etmemis gerekiyor. Tansiyo, Kolestirin, seker, hersey süper olmasi gerekiyor. Deneyin bakalim olacak mi.

Dikkat edin, Prof. Dr. Canan Karatay hep zeytin festvallerine davetli. Tabiki hayrina gidiyor.

Ilk video Hatay'daki zeytin yagi festivalinde.

Asagidaki linkte Bursa'da zeytin yagi festivalinde.

http://www.iha.com.tr/haber-prof-dr-...asirdi-595967/
    Konu Birbey 3.0 tarafından (12 Mart 2018 Saat 01:04 ) değiştirilmiştir.

16. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Rookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    334
    57 mesaja 78 teşekkür aldı
    Zeytin yagi konusu zor bir konu iyisini anlayabilmek icin cig zeytinin tadini ve kokusunu bilmek lazimki yagdaki o kokuyu ve tadi alarak tazeligini ve kalitesini anlayabilelim.
    Zeytin yagina aliskin olmayan arkadaslarim tadi cicek yagina benzeyen zeytin yagi diye satilan yaglari istiyor oysa zetinyaginin iyisi cig zeytinin tadi ve kokusun olmali.
    cocuklugum aklima geldi köyde eski usulle sikildigi zaman bilenler bilir ekmegimizi yanan atesin üzerinde kizartir yeni akan yaga batirarak yerdik o tat hic aklimdan cikmiyor

18. Rookie üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    482
    115 mesaja 290 teşekkür aldı
    @TipiTip

Köln/Bonn cevresinde kaliyorum ve her iki sehirde arab marketi fazlasiyla var.

@OrLoW
    asit konusu netde arastirdim dedigin gibi. bir cok üründe asit 0,3-1,0 degeri yazili.
    gecen sene arkadas italyadan 1 litre getirmisdi 3 ay onu kullandim ve hosuma gitdi. su an Türkiyeden getirdigimiz ve buradan aldigimiz yaglari tüketiyoruz pek hosuma gitmedi.

@Birbey 3.0

ben zeytinyag uzmani degilim onun icin saf veya karisiminin olup olmadigini bilemem ama Alman denetleme kurumuda herhalde bilemiyecek kadar aptal degildir.
    kullandigim/tükettigim ürünlerin vücutuma yaptigi etki/tepkiyi benden iyi bilemezsin.
    yaslandikca vücut yag yakmiyor ve kendimde spor/yürüyüs yapmiyorum, malum zaten kis mevsiminde pek hareketlilik olmuyor.
    Annemde ayni sorun oldugu icin kendisi 1,5 seneden beri zeytinyagi iciyor faydasini gördü ve banada sürekli tavsiye ediyordu icmiyordum. düzenli hap kullandigim halde 4 ay önce kan tahlilinde kolesterol degeri halen 277 cikdikdan sonra ac karnina 1-2 yemek kasigi limonlu icmeye basladim ve bu 3 ay icerisinde sadece 10 tane hap kullandim.
    yeni kan tahlilinde kolesterol 214 cikdi.
    annemin tavsiyesi üzerine zeytin yagini iciyorum, vücutuma iyi geldigini hissediyorum ve kan tahlilinde görüyorum. ayni ürün her vücutda ayni degerde etki yapacak diye bir kural yok.

ee spor yapmiyorum, mevsim kis hareket yok, 3 ayda sadece 10 tane hap (zeytinyagini denemek icin) kullandim, bu durumda benim kolesterolu zeytinyagi düsürtmediyse sana göre ne düsürtmüs ola bilir?

@cenyal, @Rookie ve diger arkadaslar,

bilgiler ve tavsiyeler icin tesekkür ederim.

Not: biz zeytin yagini genelde salalatada kullaniyoruz yemeklerde pek kullanmiyoruz.

Tecrübeli Üye hope41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    231 mesaja 416 teşekkür aldı
    Peki yemeklerde niye kullanmiyorusunuz ki? Tavsiyem yemeklerde de kullanin zeytinyagini!

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    980
    95 mesaja 131 teşekkür aldı
    Yunan Girit adasina ait olan Sitia yagini tavsiye ederim

22. sonic üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Feza kardeşim, haklısın, ama Stiftungwarentestde bile burdaki Zeytin yağların ne kadar kalitesiz olduğu hep ortaya çıkıyor. İyi çıkanlarında çoğu sadece içerinde katkı maddesi olmadığından iyi çikiyor.

Denetleme kurumlarına pek güvenme. Misal denetleme kurulu evdeki Druckerin Tonerinin tozuda sağlığa zararlı demiyor, ama ne hikmetse Büroda çalışanların ciğer sorunları artıyor, sigara kullanmasa bile.

Size tavsiyem, Alman kanallarında Verbrauchersendunglar çıkıyor. Wiso, Markt, Plus Minus gibi ptogramları takip edin, neler çıktığını göreceksiniz.

O denetleme kurulları meyve yoğurtlarınada zararlı demiyor. İçinde yoğurtu geç meyve bile yok. Bildiğin odun talaşına laborotuvarda hazırladıkları çamuru katıp yediriyorlar.

Denetleme kurulları boklu antibiotikli tavuklarada birşey demiyor. Adam grip oluyor, tavuk çorbası içiyor, sonra bana iyi geldi diyor. Tavuk iyi gelmedi, içindeki yüksek dozdaki antibiotik iyi geldi.

Denetleme kuruluymuş. Geçelim bunları.

Gerçek zeytin yağı faydalıdır. Ama öyle iki ay içmek ile olacak iş değil. Uzun vadede evet.

Kolestirinin düşmesi tabiki sevindirici. Nedeni sırf zeytin yağına bağlamak yanlış. Diğer yediklerin, düzenli bir uyku, düzgün bir yeme alışkanlığı, kilo verme, bunlar hepsi beraber değerleri düzeltir. Sadece birşey düzeltmez. Bunların hepsi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Ayrıca kış olunca niye hareket yokki? Kış hareket etmeye engel değildir, sadece bahanedir. Evden çanın çıkmak istemese bile, al bir Stepper ve yatak odaşında yap. Günde 10 dk. yap haftada 4 kere, bak nasıl Kolestirinin iniyor.

Ayrıca Kolesterin değerlerinin iniş çıkışlı olması nadir görünen birşey değildir. Her gün bak, hergün aynı çıkmaz.

Ayrıca madem inanıyorsun Zeytin yağının düzeltdiğine, niye öbür yağları kullanmıyorsun? Zeytin yağından daha da kolestirini düşüren yağlar var. Çünkü zeytin yağının lobbisi var. Hergün haberlede kafana sokuyor, en sağlıklı bu diye. Yıllarca ay çiceği yağı sektörüde litre litre televizyonda yemek programlarında yağ döktürdü millete, sonra foyaları ortaya çıktı, milletin damarlarını tıkadılar, kazançları düştü, şimdide zeytin yağına sarıldılar.

Şimdi diyeceksinizki, ona güvenme buna güvenme ne yapacağız. Öncelikle bahceniz varsa, mümkün mertepe yazın kendi ektiğınizi yiyeceksiniz. Yoksa imkanız, meyvaları etrafınızdaki köylülerden alacaksınız. Eğer araba ile izine gidiyorsunuz ve Ege'den geçiyorsanız, oradan direkt olarak kaynağından köylüden yağınızı alacaksınız. Türk veya Alman marketlerden asla yoğurt almayacaksınız. Hepsi kimya. Evde yoğurdu kendiniz yapacksınız. Peynirin en az yağlusunu ve en tuzsuzunu alacaksını. Caydan sekeri kaldıraksını. Yapın bunların hepsini bak kolestirin nasıl düzeliyor.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (12 Mart 2018 Saat 12:08 ) değiştirilmiştir.

24. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Osmanbey34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    497
    257 mesaja 380 teşekkür aldı
    bizim aldigimiz zeytin yağların fiyati ortalama angebota 4 euro ( türk bakalindan). ben zeytinyagindan anlamam. simdi arkadas 7 euro luk zeytin yağı tavsiye etmiş ve baska birisi 7 euroluk zeytin yağı güzel olmaz yazmış.

o zaman direkt bitane zeytin yağı tavsiye edin de bizde bilelim hangisi iyi. bende acikcasi merak etim.....hangisi iyi ....?

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Osmanbey34 kardeşim, iyi olanı kendin araştırıp bulacaksın. Aynı araba gibi, ev gibi. Piyasada herkes benim malın iyi der. Geldiği yeri araşıtıracaksın. Eğer denize gidiyorsan, bir yılda tatilini Ayvalık taraflarında yapacaksın. Sırf otelde tüm gün yatmayacaksın. Binip arabana bir zeytin çiftliğine ordaki köylüler ile konuşacaksın. Hangi marka için topluyorsun, içine birşey katıyorlarmı, iyisini nasıl anlarız diye sohnet edip soracaksın. Köylü teyze sana orda taze sıkılmış bir zeytin yağı içirir. Bir kere hakikisini içtinmi, anlarsın öbürlerin ne kadar fos olduğu.

Ya arkadaşlar, Stiftungwarentestde yaptığı testlerde motor yağı bile çıktı içinden azda olsa.

Ama insanoğlu sırf tüketmek ister araştırmak istemez. Adamlarda bunu değerlendiriyor.

Ama biz böyleyiz işte. Araba alırken, 6 ay araştırırız, ama gırtlağımıza soktuğumuza gelince işin kolayına kaçarız.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (12 Mart 2018 Saat 12:20 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Osmanbey34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    497
    257 mesaja 380 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya arkadaşlar, Stiftungwarentestde yaptığı testlerde motor yağı bile çıktı içinden azda olsa.

Ama insanoğlu sırf türketmek araştırmak istemez. Adamlarda bunu değerlendiriyor.

Ama biz böyleyiz işte. Araba alırken, 6 ay araştırırız, ama gırtlağımıza soktuğumuza gelince işin kolayına kaçarız.
    yaw bu Ivedik son bölümü var ya Recep icedik 5 aynen öyle olmuş

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Ya çok basit işlenmemiş birşey her zaman sağlıklıdır işin ucunu kaçırmazsananız.

İşlenmiş olduktan sonra herşeyin azıda zaralıdır.

Tabiki şehirde herşeyi kendimiz yapma imkanımız yok. Ama tembellikte çok. Bir insan niye bile bile hazır yoğurt alır. Çok mu zor sütü kaynatıp mayalamak? Değil.

Ondan sonra millet soruyor, niye okadar kadınlar gögüs kanseri arttı, erkekde prostat kanseri arttı, ikindede bağırsak kanserinm artı, şeker niye arttı, kalp hastalıkları niye arttı.

Birisi yazmış zeytin yağını sırf salatada kullanıyoruz. Yemekte niye kullanmıyoruz? Kadınlara sordunuzmu, iyi kızartmıyor. Yalan. Sadece her yağın yanma derecesi ve süresi farklıdır. Kendini yeni yağa göre ayarlamak istemiyorda ondan.

Neyse, konuyu dönelim, arkadaş ordan burdan aldığınız yağlar dandik. Arabamıza gelince ucuz mazot almıyoruz motor için kötü diye, ama kendi motoromuza ucuz olsunda ne olursa olsun diye katıyoruz.

Daha geçen gün Alman kanalında Bio yalanı gördüm. Adam dünyanın tanınmadık bir yerinde tehsis açmış güya bio üretiyor. Elinde birde sertifikası var. Ama gerçekten Avrupa standardlarında bio mu diye sadece üç beş kişi denetliyor. 100 tane ülkede sözde böyle bio üreticileri var, on sende bir sıra ya geliyor yada gelmiyor kontrole. Adamlar o çiftlikten gazeteciler ürün alıp laborutuvara götürüyor, hiç bio bile değil.

Onun için dediğim gibi etrafınızdaki köylüden alın. Hiç yoktan kendi gözünüz ile görme şansınız var.

Nerden bileceksin şimdi 7 Euroya aldığın Zeytin yağının iyi olduğu. Elin Tunuslusu, Faslısının çokta umrundaydı burda senin sağlıklı zeytin yağı yemen. Herkes parasına bakıyor.

Stiftungwarenteste extra virgin yazan yağında birinde bir sefer raffine yağ çıktı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)