Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3095 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Nobel Kimya ödülünü Aziz Sancar aldı

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    263
    203 mesaja 527 teşekkür aldı

Nobel Kimya ödülünü Aziz Sancar aldı

Türkiye’ye çok güzel haber. 2015 Nobel Kimya ödülünü Türk Bilim Adamı Aziz Sancar aldı.

Dünyanın en saygın bilim ödülüne bir Türk bilimadamı da sahip oldu. 2015 Nobel Kimya ödülü aralarında Türk bilim insanının da bulunduğu 3 kişiye verildi. Bu yıl ki Nobel Kimya ödülü; Aziz Sancar, Thomas Lindahl ve Paul Modrich’e verildi.

10 ARALIK’TA TÖREN

Aziz Sancar, Orhan Pamuk’tan sonra Nobel alan ikinci Türk oldu. Nobel Ödülleri, Alfred Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık’ta törenle sahiplerine sunulacak.

AZİZ SANCAR KİMDİR?

Kanser konusunda yaptığı önemli çalışmalarla dünya çapında adını duyuran Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde “sirkadiyen saat” (ritmik saat) buluşuna imza atmıştı.

1946 yılında Mardin’de dünyaya gelen, Sancar, ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu.

Nobel Kimya Ödülü geçen yıl yüksek çözünürlüklü görüntülemeye imkân veren mikroskop teknolojisini geliştiren Stefan Hell, Eric Betzig ve William Moerner isimli araştırmacılara verilmişti.

SANCAR’DAN İLK AÇIKLAMA: ŞAŞKINIM

Aziz SAncar ilk açıklamasında ise “şaşkınım dedi. Nobel Komitesi’ne ödülü kazandığı için şaşkın olduğunu söyleyen Sancar, “Yarım saat önce bir telefon aldım. Eşim açtı ve beni uyandırdı. Hiç beklemiyordum. Çok şaşkınım. Tutarlı olmak için elimden gelenin en iyisini yaptım” diye konuştu.

Nobel Medya Merkezi’nden Adam Smith’in sorularını yanıtlayan Sancar, ödülü kazanan ilk Türk bilim adamı olduğu hatırlatıldığında “Bilim adamı olarak evet. Ama Orhan Pamuk, 2006′da Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştı” yanıtını verdi.

ÜLKEM ADINA GURUR DUYUYORUM

Smith’in, Türkiye’de de büyük kutlamalar olacağını belirtmesi üzerine Sancar, “Evet sanırım olacak. ‘Nobel ödülünü ne zaman alacaksın’ diye yıllardır sorup duruyorlardı. Ülkem adına da gurur duyuyorum” ifadesini kullandı.

2. 6 kişi haveri68 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Ettiği Teşekkür
    263
    ABD’deki Türkevi’ni sağlam bir temele koymak istiyoruz. Bu parayı o vakfa yatıracağız" diyen Sancar, planlarını Milliyet'ten Sema Emiroğlu'na anlatırken, BBC'nin kendisiyle yaptığı görüşmede "Türk müsünüz" sorusunun kendisini kızdırdığını belirterek şunları söyledi:
    "ALLAH'IN GAVURU YILLARDIR KARIŞTIRIYOR"

En son BBC röportajınızda size “Türk’müsünüz?” diye sormuşlar, siz de oldukça kızmışsınız...

- Kızıyorum ona, çünkü bunlar Allah’ın gavuru, orayı karıştırdılar yüz yıl önce, hâlâ karıştırıyorlar. İngiltere’de kaç çeşit etnik grup var, ben sana soruyor muyum? ABD’de Katolik’i var, Alman’ı, İngiliz’i var. Nerelisin deyince “Amerikalı” diyor, o kadar. Onlar illa yok Kürt müsün, yok Arap mısın?

Size "Kürt müsünüz, yoksa Arap mı" diye soruldu?

- İlk sorusu oydu.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    82 mesaja 162 teşekkür aldı
    Mardin Savur’da dünyaya gelen bilim adamı Aziz Sancar’ın 2015 Nobel Kimya Ödülü aldığı töreni gururdan gözyaşı dökerek izledik. İsveç Kralı’nın elinden ödülünü alan Sancar Hürriyet’e açıkladı: “Ödülü 19 Mayıs’ta Türkiye’ye gelerek Anıtkabir’de Atatürk’e bırakacağım.” Sancar, kendisini yetiştiren, okutan Cumhuriyet’e çok şeyler borçlu olduğunu belirterek “Bu ödül Ata’mız sayesinde alınmıştır” dedi. Sancar’ı ‘büyük’ yapan özellikleri düşününce tablo şu: Kendisini okutan Cumhuriyet’i hiç unutmamış. Yaptığı işi ve hayatını hiç siyasallaştırmamış. Çok mütevazı. Abisinin oğlunun deyişi ile ‘hep toprağa değerek yaşayan bir insan’.

Aziz Sancar'ın aldığı Nobel Ödülü'nün Madalya ve Sertifikası Anıtkabir'de sergilenecek.
    Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Prof.Dr. Aziz Sancar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı ziyaret etti. Aziz Sancar, almış olduğu Nobel Ödülü'nün Madalya ve Sertifikasını Anıtkabir'de sergilenmek üzere Genelkurmay Başkanı'na takdim etti. Nobel Ödülü'nün Madalya ve Sertifikası hazırlanacak bir proje çalışmasını müteakip Anıtkabir'de sergileneceği ve açılış töreninin 19 Mayıs 2016 tarihinde yapılması planlandığı açıklandı.

Barış, Edebiyat, Fizyoloji-Tıp, Kimya, Fizik ve Ekonomi olmak üzere 6 alanda verilen ödüllerden kimya dalındakini, DNA’nın onarımı üzerine yaptıkları bilimsel çalışmalar sebebiyle aralarında Türk bilim adamı Aziz Sancar’ın da olduğu üç isim aldı. Prof. Dr. Sancar, ultraviyole yani morötesi ışınların DNA’ya verdiği hasarı ve vücudun bu hasarı tamir sürecini haritalandırmıştı. Bu, kanserle mücadelede önemli bir adım olarak nitelendirilmişti. Sancar’a ödülünü diğer kazananlara olduğu gibi İsveç Kralı Carl 16. Gustaf takdim etti. Törende ödüllerin verilme gerekçesi okundu. Ödülü alanlar ise Kralı ve davetlileri selamladı. Sancar’ın dışında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen iki isim İsveçli Tomas Lindahl ve Amerikalı Paul Modrich oldu. Aziz Sancar’ın eşi Gwen Sancar ve yakın çevresinden isimler de törende yer aldı. İsveç Prensi Carl Philip ve eşi Prenses Sofia da töreni izleyenler arasındaydı.

Ettiği Teşekkür
    263
    Alıntı moonrise Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mardin Savur’da dünyaya gelen bilim adamı Aziz Sancar’ın 2015 Nobel Kimya Ödülü aldığı töreni gururdan gözyaşı dökerek izledik. İsveç Kralı’nın elinden ödülünü alan Sancar Hürriyet’e açıkladı: “Ödülü 19 Mayıs’ta Türkiye’ye gelerek Anıtkabir’de Atatürk’e bırakacağım.” Sancar, kendisini yetiştiren, okutan Cumhuriyet’e çok şeyler borçlu olduğunu belirterek “Bu ödül Ata’mız sayesinde alınmıştır” dedi. Sancar’ı ‘büyük’ yapan özellikleri düşününce tablo şu: Kendisini okutan Cumhuriyet’i hiç unutmamış. Yaptığı işi ve hayatını hiç siyasallaştırmamış. Çok mütevazı. Abisinin oğlunun deyişi ile ‘hep toprağa değerek yaşayan bir insan’.

Aziz Sancar'ın aldığı Nobel Ödülü'nün Madalya ve Sertifikası Anıtkabir'de sergilenecek.
    Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Prof.Dr. Aziz Sancar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı ziyaret etti. Aziz Sancar, almış olduğu Nobel Ödülü'nün Madalya ve Sertifikasını Anıtkabir'de sergilenmek üzere Genelkurmay Başkanı'na takdim etti. Nobel Ödülü'nün Madalya ve Sertifikası hazırlanacak bir proje çalışmasını müteakip Anıtkabir'de sergileneceği ve açılış töreninin 19 Mayıs 2016 tarihinde yapılması planlandığı açıklandı.

Barış, Edebiyat, Fizyoloji-Tıp, Kimya, Fizik ve Ekonomi olmak üzere 6 alanda verilen ödüllerden kimya dalındakini, DNA’nın onarımı üzerine yaptıkları bilimsel çalışmalar sebebiyle aralarında Türk bilim adamı Aziz Sancar’ın da olduğu üç isim aldı. Prof. Dr. Sancar, ultraviyole yani morötesi ışınların DNA’ya verdiği hasarı ve vücudun bu hasarı tamir sürecini haritalandırmıştı. Bu, kanserle mücadelede önemli bir adım olarak nitelendirilmişti. Sancar’a ödülünü diğer kazananlara olduğu gibi İsveç Kralı Carl 16. Gustaf takdim etti. Törende ödüllerin verilme gerekçesi okundu. Ödülü alanlar ise Kralı ve davetlileri selamladı. Sancar’ın dışında Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen iki isim İsveçli Tomas Lindahl ve Amerikalı Paul Modrich oldu. Aziz Sancar’ın eşi Gwen Sancar ve yakın çevresinden isimler de törende yer aldı. İsveç Prensi Carl Philip ve eşi Prenses Sofia da töreni izleyenler arasındaydı.
    Türkiyede bir tek deger vardir oda para para gözü kör olasi para ,bilim kültür ,nezaket ahlaki deger hic bir sey ifade etmez malesef bunu bire bir yasayan biriyim sallamiyorum ,durum burda pek farkli degil .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)