Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 567 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanyada miras redetmek

Tecrübeli Üye V/S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    116 mesaja 217 teşekkür aldı

Almanyada miras redetmek

Iyi günler,
    benim de eski üye olarak bir sorum olacak.

Babamin Kredisi var devam eden, bekenmedik olarak babam Hastalandi ve pek uzun ömrü kalmadi.
    Gönül isterki geri kalan Krediyi tamamlamak, ama malesef bu pek mümkün degil.

Kredi tek imzali olarak babamin üstüne ve Almanyada mirasci olarak redetmem gerekiyor,
    Almanya daki Mirasi rededip, Türkiye de etkiliyor mu ?

Anladigim kadariyla burada rededilen Miras yani Borc,Alman Devletine kaliyor.
    Alman Devleti peki türkiyeden kalan gideni ariyor mu, ve buradan talep edip el koya biliyor mu.

Inanin benim icin kolay degil bu soru, cekilen zamaninda Kredi ile Kanser hastasi olatarak
    giderlerini karsilandi. Türkiyede , tek bir arsa var köyde. Onuda
    Aneme vermek istiyoruz, Annemin Emekliligi yeterli degil, artik bizde ekdestekleriz.

tesekkürler
    Konu V/S tarafından (08 Ekim 2022 Saat 14:09 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    1,627 mesaja 3,336 teşekkür aldı
    Usta niye red ediyorsun..
    Sen babanin veya sizler babanizin kredisini ödeseniz ne olur..
    Biliyorsun baban borclu giderse o borc ödenene kadar azab ceker..
    Ayrica ahlaken hicde dogru bir davranis degil..
    Tamda iste bu noktaya deginmek istedim..
    Artik yaslilar genclerin insafina birakildi,,
    Gecti dügün spr esigi alanyaya..
    Suclu tabi biz ana babalariz,egitim verp kendimize layik yetistiremiyoruz,dini ögretmiyoruz,gun geliyor azili bir canavar gibi karsiniza cikip sizi dişliyor..
    Adam bankaya ve faize muhtac birakilmis,,
    Konu webci tarafından (08 Ekim 2022 Saat 14:19 ) değiştirilmiştir.

4. 2 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta niye red ediyorsun..
    Sen babanin veya sizler babanizin kredisini ödeseniz ne olur..
    Biliyorsun baban borclu giderse o borc ödenene kadar azab ceker..
    Ayrica ahlaken hicde dogru bir davranis degil..
    Cünki ben Mindestlohn la calisiyorum, benim gelirim anca Kira ile giderlerimizi karsiliyoruz,
    zaten yeterli gelirim olsa üstlenirim. Altimda son model Araba yada Iphone yok.
    Kis geliyor Gaz Rechnungu ödüeye bilicek miyim onuda bilmiyorum.
    Bunun Ahlakla ilgisi yok, imkanim olsa haklisin
    Konu V/S tarafından (08 Ekim 2022 Saat 14:22 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye esmerkral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    396
    141 mesaja 332 teşekkür aldı
    webci ne alaka simdi

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    Alıntı esmerkral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    webci ne alaka simdi
    Alakasi su;
    Sadece bu arkadas icin degil genelde böyle..
    Chatten atip tutmak la olmuyor,disari cikip real hayata baktiginizda ferceklerimiz hep böyle,,kimse kendini saklamasin,toplum ortada ve ahlaklar ayak altinda..
    Benden bukadar,,
    Biraz gercekleri ve hayatin acilarini kabul edelim..
    Bu konuda kimseyle tartismak istemiyorum,,
    Sadece benim sahsi görüsüm..

8. 3 kişi webci üyemize teşekkür etti:

Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alakasi su;
    Sadece bu arkadas icin degil genelde böyle..
    Chatten atip tutmak la olmuyor,disari cikip real hayata baktiginizda ferceklerimiz hep böyle,,kimse kendini saklamasin,toplum ortada ve ahlaklar ayak altinda..
    Benden bukadar,,
    Biraz gercekleri ve hayatin acilarini kabul edelim..
    Bu konuda kimseyle tartismak istemiyorum,,
    Sadece benim sahsi görüsüm..
    Allah gönlüne göre versin

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    Alıntı V/S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah gönlüne göre versin
    Evet dostum sagol..
    Bende öle diyorum..
    Kim hakkimda kötülük düsünürse onu,kimde hakkimda iyi düsünürse onu bulsun diyorum..
    Ama ben senin hakkinda iyilik düsündüm..
    Senin guzel davranisin öldügünde seni ve babani cennete sokacaktir..
    Söylemesi kolay uygulamasi zor biliyorum..
    Konu webci tarafından (08 Ekim 2022 Saat 14:32 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    Konun aslina gelip bilginiz varsa simdiden tesekkürler, yoksa caniniz sagolsun.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,671
    Mirasın Reddi

Alman hukukuna göre mirasçı vefat edenin sadece malvarlığını değil borçlarını da kabul etmiş oluyor. Vefat edenin borçlu olması halinde, mirasçı, mirası reddederek bu borçlardan kurtulabilir. Mirasın reddi ile, miras, sıradaki diğer mirasçılara geçer. Bu kişilerin de mirası kabul etmemeleri durumunda, onlar da kendi adına mirası reddetmeleri gerekecektir.

Yetki:

Tereke Mahkemesi olarak miras bırakan Alman vatandaşının öldüğü zaman ikamet ettiği yerin bağlı olduğu sulh mahkemeleri yetkilidir. Bu mahkemeler hem mirasın reddine ilişkin belgeyi kabul etme konusunda, hem de mirasın sözlü olarak reddedilmesi ve bunun tutanaklara geçirilmesi imkanından faydalanmak isteyenler konusunda yetkilidir.

Miras bırakan Alman vatandaşının Almanya`da ikametinin bulunmaması durumunda Grünewaldstr. 66-67, 10823 Berlin adresindeki Schöneberg Sulh Mahkemesi yetkilidir.

Miras bırakanın ölümünde yabancı uyruklu olması ve Almanya`da ikametinin olmaması durumunda terekenin bulunduğu yerdeki sulh mahkemeleri (terekenin tamamı için) yetkilidir.

Mirasın Reddine İlişkin Süre:

Mirasın reddinin geçerli olabilmesi için, mirasın reddedildiğine ilişkin beyanın altı haftalık bir süre dahilinde tereke mahkemesine intikal etmiş olması gerekmektedir.

Miras bırakanın sadece yurt dışında ikametinin olması durumunda veya mirasçının bu sürenin başlangıcında yurt dışında bulunuyor olması durumunda bu süre altı aydır.

Bu süre, mirasçının mirastan ve mirasçı olma sebebinden haberdar olması tarihi itibariyle başlar. Bir Vasiyetname veya miras sözleşmesine göre mirasçılığın söz konusu olması halinde bu belgenin mahkeme tarafından açılmadan önce süre başlamaz. (Önemli: Mirasçının yurt dışında ikamet ediyor, fakat ölüm anında Almanya`da bulunması halinde de mirası reddetmek için altı aylık süreden faydalanabilir.)

Diğer bir kişinin mirası reddetmesi sonucu mirasçı olan kişi için bu gerçeği öğrendiği tarih itibariyle süre işler.

Reddin Şekli:

Mirasın reddi, yetkili tereke mahkemesine (başka mahkemeler mirasın reddine ilişkin evrakların kabulü konusunda yetkili değildir) sözlü veya yazılı bir beyan ile bildirilebilir.
    Mirasın belli şartların sağlanması halinde ( örneğin, başka bir kişinin miras edinmesini sağlamak amacıyla) reddedilmesi mümkün değildir.

Bir*Alman*vatandaşı*Türkiye'de veya Almanya'da*öldüğü ve*Almanya'da*miras olarak*taşınır veya taşınmaz mal*(Örn. arsa veya hesaplarda para) bıraktığı takdirde, mirasçıların Almanya'daki mirasçılık hakkını kanıtlamak üzere Almanya'da düzenlenmiş olan bir veraset ilamını temin etmeleri gerekmektedir. Mirasçıların Türkiye’de oturmaları halinde, veraset ilamının çıkartılmasına ilişkin başvurunun, ikamet yerleri için yetkili Almanya’nın Yurtdışı Temsilciliğine (Almanya Büyükelçiliği veya Başkonsoloslukları) yapılması mümkündür. Mirasçının, Almanya’da ikamet ediyor olması durumunda, ölenin son oturduğu yer için yetkili olan Sulh/Veraset Mahkemesine doğrudan başvurarak veraset ilamının çıkartılmasını talep edebilir.
    Miras hukukuna ilişkin sorularınız için ikamet ettiğiniz ilden sorumlu Alman dış temsilciliğine başvurabilirsiniz. İkamet ettiğiniz ilde hangi dış temsilciliğin yetkili olduğunu ve nasıl randevu alabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz:

Almanya'nın Dış Temsilciliğine Erişim
    Mirasçı olmanız durumunda, mirasa sahip olabilmeniz için veraset ilamınız olması gerekmektedir.

Veraset ilamınızın Almanya’dan mı veya Türkiye’den mi temin edilmesi gerektiği konusu Alman Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan 28.05.1929 tarihli Konsolosluk Anlaşması’nda düzenlenmektedir. Bu anlaşma Almanya Federal Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında halen geçerlidir.

Bu anlaşmanın 20. Maddesinin ekinde „Veraset Anlaşması düzenlenmiştir “. Buna göre aşağıdaki hususlar geçerlidir:

Bir Türk vatandaşı öldüğü zaman ve*Almanya’daki*mirasının sadece*taşınır mallardan*(Örn. banka hesaplarında para) oluşması halinde, Veraset Anlaşmasının 14. maddesine göre mirasçılık hakkının kanıtlanması için bir Türk Mahkemesince verilen veraset kararı yeterlidir. Bu Türk veraset ilamının da, Almanya’da kullanılabilmesi için, Veraset Anlaşmasının 17. maddesine göre Türkiye’nin Almanya’daki bir temsilciliği tarafından tasdik edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda tasdik yerine Apostil de kabul edilmektedir.

Bu listeye Türkiye'nin Almanya'daki Büyükelçiliği'nin web sayfasından ulaşabilirsiniz:

T.C. Berlin Büyükelçiği

Info

Bir*Türk*vatandaşı öldüğü zaman ve*Almanya’da*miras olarak*taşınmaz mal*(Örn. kat, ev veya arsa) bıraktığı takdirde, mirasçıların Veraset Anlaşmasının 17. maddesine bağlı 14/II. maddesine göre mirasçılık haklarını kanıtlamak üzere Alman Veraset İlamı almaları gerekmektedir. Mirasçının, Almanya’da ikamet ediyor olması durumunda, ölenin son oturduğu yer için yetkili olan Sulh/Veraset Mahkemesine doğrudan başvurarak veraset ilamının çıkartılmasını talep edebilir. Mirasçıların Türkiye’de oturmaları halinde, veraset ilamının çıkartılmasına ilişkin başvurunun, ikamet yerleri için yetkili Almanya’nın Yurtdışı Temsilciliğine (Almanya Büyükelçiliği veya Başkonsoloslukları) yapılması mümkündür.
    Konu webci tarafından (08 Ekim 2022 Saat 15:55 ) değiştirilmiştir.

13. webci üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    Almanya da Nachlassgericht var .Bir kişi ölünce Standesamt otomatik olarak bildirir.

Bizzat kişisel 6 hafta içinde ( Türkiye de ölüm tarihinden 3 ay içinde ) oturduğun yerdeki Nachlassgericht e Erbversicht gidip bildirmen gerek

Sadece yazılı olarak olmuyor bizzat kendin gitmen gerek

Şunu da düşünmen gerek Erbversicht sadece borçlar için değil bütün mallar icin geçerli
    Konu hOrOz tarafından (08 Ekim 2022 Saat 16:01 ) değiştirilmiştir.

15. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    199 mesaja 339 teşekkür aldı
    ya aga sen bunu git bir avukata sor
    Burda ne soruyorsun

Burda herkes kafasina göre sallliyor

Tecrübeli Üye cenyal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    9
    42 mesaja 77 teşekkür aldı
    Babanin oturdugu evi kiraya ver gelen kira ile borcunu kapatabilirsin. Sen orda otur oturma ne farkeder.. Bence bu ev fiyatlarinda red etmek pek akilli is degil. Su ana kadar ödenmis olan borc da bosa gider.
    Benvce ver kiraya gelen parayi borca kessinler bir zaman sonra borcu biter mülk sahibi olursun..

Tecrübeli Üye Rammstein - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa
    Ettiği Teşekkür
    68
    93 mesaja 197 teşekkür aldı
    Allah senin ve ailenin yardimcisi olsun. Genellikle vefaat (olum) sigortasi olmadan kredi almak pek mumkun degil.
    Belkide boyle bir sigorta yapilmis, sizin haberiniz yoktur. Bir sorun isterseniz, emin olursunuz.

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,307
    312 mesaja 609 teşekkür aldı
    Sunlar yapilabilinir.
    Sagliginda Türkiye deki malini cocuklara belli bir para karsiliginda satar.
    Allah gecinden versin, Almanya da veya ölüm halinde Horoz ustanin da dedigi gibi Nachlasgericht devreye giriyor.Kisi adina hesaplar.Donduruluyor.
    Kisinin vefatinin ardindan Nachlasgericht arastirmaya girer Kisinin adina neler var neler kayitli.
    Benim Alman kiraci vefat etti.Beraber yasadigi dostu vardi.Öyle bir mali mülkü olan biri degildi.Kontoya da ortalama 18.000€ kadar borc varmis.
    Oglu Nachlasgericht den davetiye almis.Miras hakkini isteyip istemedigi sorulmus.Oglu da reddetmis.
    O arada Vefat eden bundan 50 sene öncesinde bir cocuk dünyaya getirmis,evlatlik vermisler.O ortaya cikiyor.Kimsenin bilgisi yok bu cocukdan.Oglu ögrendikden sonra baglanti kurmak istiyor bilgileri vermiyorlar.Hayir diyorlar.
    Nachlasgerich Cocuga bildiriyorlar.Miras hakki red ediyor.Evlatlik verilen.O da baglanti istemiyor.

Burada red edildiginde haklar olumlu olumsuz kisiler devre disi kalir.Mirasi alan borclari da devr alir.

Esi de red ettiginde Kredi olayi da red olur.Sonra Banka inceler borclu olan kisinin sigortasi varmi veya esinin ikinci kisinin imzasi var mi.Ikinci kefil ne varsa o kisiden parasini talep etmeye calisir.
    Alabildigi kadar .....alir.Yoksa sigorta üzeri de olayi kapatirlar.

Almaya bakarlar vefat eden sahis ve borc yüksekse Banka Ölüm belgesiyle Konsolosluga yazar ,belki zaman alir ama sahsin üzerinde mülkiyet var mi arastirir.
    Burada gizli sakli , Ülke disi diye birsey olmaz.Arada da Konsolosluk oldugu icin bir sekil zaman alsa da bilgi edinir Banka.

Daire kiralikdi vefat edenin Mietvertragi bayan üzerineydi.Baska ikinci kisinin imzasi yoktu.Böyle durumlarda Kira gelmiyor.Ölüm le birlikde konto dauerauftrag ne donuyor.
    Dostu burada yasayamam hatiralari hep gözümüm önünde diye. Ben devam oturacagim derse yaninda oturan beraber yasiyan kisi.nin oturma hakki doguyor.....Imzan yok oturamazsin diyemezsin.
    Cocuklari bu dairede biz oturacagiz derlerse onlarin oturma hakki doguyor.Cocuklar yana da birsey cikmadi.
    Yaslilar uzun süre oturdugu icin kiralari ucuz oluyor.Mesela 30 senedir oturan birisi simdiki zamana göre baya ucuzdur kirasi.Cocuklar pahali kirada oturuyorsa veya vefat eden kisinin evi uygun daha iyiyse bu yolu seciyorlar.
    Cocuklar biz oturacagiz derlerse ev sahibi olarak Mietvertragi cocuklara vermek zorundasiniz.Ölümle Mietvertrag bitti olayi yok.

Nachlas Gericht e bildiriyorsun,Kira olayini onlar da kisinin hesabinda para varsa onunla ödeme yapiyorlar.Yoksa bu dedigim islemler 3 aydan fazla sürüyor.
    Baktilar ne sahip cikan var ne ilgilenen.Ya bekleyeceksin biz bosaltacagiz yada sen bosaltabilirsin dediler.Bende baktim Terminler ne cok uzayacak Iki adam tuttum bosatttim.Kaution sizde kaliyor.O da zamanin miktari birsey degil.

Onu da Kira almadiginiz ölüm raporu yazismalarda Finanzamt a Kira almadiginizi kanitliyorsunuz.

Genel olarak bu soruyla ev sahipleri bilgi edinmis olurlar.

Ben olayi Privat borc gibi anladim.
    Eger ki Borcla emlak ne alinmis sa .Banka el koyar.Tapusu zaten Bankanin elinde.Banka satar parasini alir.
    Konu murat39 tarafından (08 Ekim 2022 Saat 20:21 ) değiştirilmiştir.

20. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    Dikkat edilecek diğer nokta bütün mirasçıların ret etmesi gerek

Yoksa anneniz ret etmezse bütün borç lar annenize kalır

22. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye gentlement - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mannheim
    Ettiği Teşekkür
    24
    172 mesaja 424 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dikkat edilecek diğer nokta bütün mirasçıların ret etmesi gerek

Yoksa anneniz ret etmezse bütün borç lar annenize kalır
    Evet aynen...

Ancak Reddimiras noktasinda arsa babanin adina tapulu ise Reddimiras yapildiktan sonra arsayi üstünüze alamazsiniz.

Reddimiras hem gelirler hemde giderleri kapsar.

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,736
    2,398 mesaja 6,439 teşekkür aldı
    Miras reddi icin notere gitmek yeterli, ayrica cocugun 18 yasin altindaysa simdiden onu da o isleme tabi tutturacaksin yoksa 18 ine girince alacaklilar ona geleceklerdir.

25. mxm üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)