Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3084 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bir süreligine Türkiyeye gitmek

Üye RxCet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    5
    12 mesaja 13 teşekkür aldı

Bir süreligine Türkiyeye gitmek

Merhaba arkadaslar,

Kayinpederim bir süreligine Türkiyeye gitmek istiyor.Kendisi 59 yasinda ve halen calisiyor. Burda isi birakip bir müddet Türkiye'de yasamak istiyor. Haliyle Burdaki evine çıkış verıcek ama oturumunu öldürmek istemiyor. Oturumu süresiz. Bu konu Hakkı'nda biraz bilgi verirsenız sevınırım yasalar ne dıyor bu konu Hakkı'nda? Yası 67 olunca emeklı olmak istıyor burdan. Türkıyede de emeklılıgı olmuş gıbı.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    yasalar ayni türk vatandasi oturumu oldugu icin 6 aydan fazla kalirsa oturumu tehliyeke girer iptalde ederler sonra geri almak icin bi ton ugrasir alsada 1 1 verirler alman vatandasi olcak gitcek yada izin alirsa yabancilar dairesinden belki o zaman 1 sene kalabilir o izin ile

Tecrübeli Üye mercanadasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    227
    62 mesaja 253 teşekkür aldı
    Alıntı RxCet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar,

Kayinpederim bir süreligine Türkiyeye gitmek istiyor.Kendisi 59 yasinda ve halen calisiyor. Burda isi birakip bir müddet Türkiye'de yasamak istiyor. Haliyle Burdaki evine çıkış verıcek ama oturumunu öldürmek istemiyor. Oturumu süresiz. Bu konu Hakkı'nda biraz bilgi verirsenız sevınırım yasalar ne dıyor bu konu Hakkı'nda? Yası 67 olunca emeklı olmak istıyor burdan. Türkıyede de emeklılıgı olmuş gıbı.
    arkadasim bu konular önemli konular burada kim sana ne kadar bilgi verebilir almanyada her eyaletin kanunlari degisiyor sana burada bir arkadas bilgi verse belki senin oturdugun yerin kanunlarinda degisik olacaktir sen bunu en güzel ögrenecegin yer oturdugun yerde Ausländerbehörde bir termin alacaksin vede anlatacaksiniz durumunu nereye kadar kac aya kadar mussade ediyorlar kesin bir bilgi alacaksin benim acizane tavsiyem saygilar..

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    Arkadaslar
    Bu 6 aydan fazla kalmama olayina fazla Takilmayin
    Babam 70 li senelerde Almanyaya geldi,is kazasi gecirdi BG den o zamanlar 70000 mark aldi
    o zamandan sonra burda daha hic calismadi,Yillardir Türkiye gidip istedigi kadar kaliyordu
    1,2,3,5 sene gibi,sonra bir ara yine geldi 2010 da
    Bir sene kaldi
    Bu sefer Annemide Alip Gitti 2011 den beri buraya daha gelmediler,Ama Annem bu aralar yine gelecek
    Anne Babamin Anmeldunglari benim eve

ilk sene (2010) da Finanzamtdan steurerklärung geldi,Bizzat kendim gidip Anne babamin senenin büyük bölümünü Tr de olduklarini söyledim
    o günden sonra Finanzamt dan mektup gelmiyor (senede 183 gün Almanya disinda yasayan birisi Almanyada vergi ödemiyor)

Bu is nasil oluyor derseniz
    Benim Anne Babam Tr ye girdiklerinden gümrüklerde pasaportlarina damga vurdurmuyorar !!!

Senin kayinpederde ayni benim Anne Babam gibi yaparsa sorun cikmaz

sakina yabancilar polisine gitmeyin derim,Kendi kendinizi ihbar etmis gibi olursunuz
    Konu clon tarafından (19 Ekim 2015 Saat 21:20 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    5
    Hocam simdi artik Mühür olayi kalmadi. Chipli oldugundan dolayi görebiliyorlar. Ayrica burdaki evlerine cikis vermek istiyorlar.Bu nasıl olacak ?

Ettiği Teşekkür
    849
    türk oldugumuz icin her turlu uc kagit var yani bizde dogrudur muhur vurdurmama olayi mumkun ama polisde muhure bakmiyor zaten senin isimini girdigi an neren hangu ulkeden giris cikis yaptigini goruyor chipli oldugu icin eski uyaniklik pek ise yaramiyor,

yakalandiklarinda konu acarsin buraya nasil yapariz diye.

konuyu acan arkadasda 6 ay olayi hala aktif riske atmak istemiyorsan yabancilar dairesine sorcaksin onlardan yazili kagit aldinmi sorun kalmaz bir cok kisi taniyorum 6 ay degilde 1 sene kalan ama daha fazlaya izin verceklerini sanmiyorum

Ettiği Teşekkür
    5
    Nach Aufenthaltsgesetz §51 göre 6 aydan daha fazla sürede kalmak icin basvuru yapilabiliniyor bunu bana Ausländeramt ta calisan memurlar söyledi. Ama bizdeki durum biraz karisik buraya geriye gelmek istediklerinde kalacak evleri anmeldung wohnsitz olmayacak bu nasil olucak böyle sorularida memurlara sorup daha fazla onlari killandirmak istemiyorum. En azindan yasi suan 59 yas 66-67 e geldiginde emeklilik icin yine buraya gelmesi lazim. Ama suan icin durum burdan gitmek istiyor.

Ettiği Teşekkür
    849
    gitcek 5 sene kalcak kesintisiz sonra geri gelcek emekli icin hic ama hic sanmiyorum bu sekilde olcagini imkani yok gibi 5 sene uzun sure cunku, 5 yilin bir kac yili almanyada kalmasi sart

Ettiği Teşekkür
    5
    Aslinda Burda ikametgahi olsa belki haber etmedende gidebilir arada sirada bir kac haftalagina ugrarlar buraya. Ben Maalesef gösterimiyorum kendi Anne Babam benim üstüne Kastilisch oldugu icin.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    7 mesaja 12 teşekkür aldı
    Selamlar benimde sorum olucak acilan konu 2 sene olmasina ragmen, benim kaynana ve kayinbaba türkiyede uzun kalmalari icin landrsamtdan 1 sene türkiyede kalmak icin izin kagit alip gittiler. 1 seneyi gecti simdi gene almanya gelmek istiyorlar. herhangi bir sorun cikabilrmi anmeldung almanyada var yardimci olursaniz sevinirim.

12. selim16510 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye ALSANCAK-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,271
    427 mesaja 1,247 teşekkür aldı
    Sanirim,pasaport polisi giris ve cikislarda damga vurmuyor,rahatlikla gelebilirler.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Arkadaslar ayrica hastalik sigortasi sadece 6 ay gecerli oluyor bunuda göz ardi etmeyin cok önemli.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Alıntı cabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar ayrica hastalik sigortasi sadece 6 ay gecerli oluyor bunuda göz ardi etmeyin cok önemli.
    Almanya disinda 6 aydan uzun kalmalarinda yasal sikinti olmayanlar icin 6 aylik süreden sonra bagli bulunan saglik kuruluslarindan (AOK gibi) yeniden Auslandkrankenschein almak mümkündür.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,677 teşekkür aldı
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanya disinda 6 aydan uzun kalmalarinda yasal sikinti olmayanlar icin 6 aylik süreden sonra bagli bulunan saglik kuruluslarindan (AOK gibi) yeniden Auslandkrankenschein almak mümkündür.
    kesinlikle vermiyorlar

almaya gidince verdikleri süreyi PC den kontrol ediyorlar

6 aydan fazla veremiyoruz diyorlar

Türkiye de SSK karşılasın deniliyor ..

SSK da Türkiye de ikametgahı olmazsa Almanya karşılasın diyor ..

biz problemi yıllardır çekiyoruz
    Konu hOrOz tarafından (05 Aralık 2017 Saat 19:57 ) değiştirilmiştir.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kesinlikle vermiyorlar
    Baskalarinin neyle karsilastigini bilemem ben kendi edindigim tecrübeden yazdim gerci neden olarak TR de devam eden tedavi oldugunu söyledim onlar birsey sormadan, hic sorun yapmayip 6 ay daha verdilerdi.

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Sosyal güvenlik sözlesmesine göre 6 aylik krankenschein veriyorlar ama bu konuda knappschaft'in daha tolarans tanidigini biliyorum,bir tanidigim bir yil bir yil aliyor bu sene ücüncü senesi Almanvatandasi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)