Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3082 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türk Fındığı Almanya'da Tanıtıldı

Moderator LocDog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Ettiği Teşekkür
    265
    166 mesaja 389 teşekkür aldı

Türk Fındığı Almanya'da Tanıtıldı

Fındık Tanıtım Grubu'nun (FTG) Almanya'nın Köln şehrinde düzenlenen Anuga Fuarı'nda Türk fındığını tanıttığı bildirildi.

FTG'den yapılan yazılı açıklamada, Türk fındığının bilinirliğinin artırılması ve fındığın katkı maddesi olarak yer aldığı ürünlerdeki kullanımını teşvik etmek amacıyla yürütülen faaliyetlerin hız kesmeden devam ettiği belirtildi.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında FTG'nin, Almanya'nın Köln şehrinde bu yıl 33'üncüsü düzenlenen Anuga Fuarı'na katıldığı ifade edilen açıklamada, 10-20 Ekim'de gerçekleştirilen fuarda Türk fındığının en iyi şekilde tanıtıldığı vurgulandı.

Açıklamada, gıda sektörünün önemli temsilcileriyle bir araya gelme fırsatı yakalanan fuarda, Türk fındığının insan sağlığına yararları ve farklı sektörlerdeki uygulamalarına ilişkin gıda profesyonellerine bilgilendirmeler yapıldığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

"Düzenlenen bu fuara 108 ülkeden 7 bin firma katılım gösterirken, 192 ülkeden yaklaşık 160 bin kişi ise fuarı ziyaret etti. Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Sayın Hüseyin Emre Engin ve Düsseldorf Ticaret Ataşesi Sayın Mustafa Hilmi Aşkın tarafından da ziyaret edilen FTG standında, fındığın doğrudan çerez olarak tüketimini yaygınlaştırmak amacıyla ziyaretçilere 20 gramlık ambalajlarda kavrulmuş fındık ikram edilirken, Türk fındığının üretiminden nihai ürüne girene kadar geçirdiği süreci anlatan tanıtım filminin de fuar süresince gösterimi yapıldı. Türk fındığı ile ülkemiz fındık sektörüne ilişkin tanıtıcı broşürler ile Türk fındık ihracatçılarının iletişim bilgilerinin yer aldığı listeler dağıtıldı. FTG'nin görsel açından etkileyici özel tasarım standı ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekerken, ürünlerinde fındık kullanan veya kullanma potansiyeli bulunan profesyonel firma temsilcileri ile FTG standında ikili görüşme gerçekleştirilerek fındık talepleri alındı ve fındık hakkındaki çeşitli soruları cevaplandırıldı."

Açıklamada, FTG'nin değişik ülkelerde ve tarihlerde Türk fındığını tanıtma faaliyetlerinin süreceği bildirildi.

2. 3 kişi LocDog üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    6
    23 mesaja 24 teşekkür aldı
    dünyanin en iyi cikolatasini yapan ritter sport sadece Türk findigi kullaniyor
    bilginize
    catli

5. 2 kişi catli50 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Findik konusunda Türkiye,dünya findik üretiminde %70 elinde tutmasina ragmet fiyat belirleme baskalarinin elinde,

Hamburg Borsası'nı kim yönetiyor?
    Türkiye'nin dünya fındık üretim ve ihracatının yüzde 70'ini elinde bulundurmasına rağmen fındık piyasasının işleyiş ve fiyatının belirlenmesinde büyük rol oynayan Almanya'nın Hamburg Borsası'nı, yüzyılın başında Giresun'dan göç eden Rum işadamının kurduğu
    Türkiye'nin dünya fındık üretim ve ihracatının yüzde 70'ini elinde bulundurmasına rağmen fındık piyasasının işleyiş ve fiyatının belirlenmesinde büyük rol oynayan Almanya'nın Hamburg Borsası'nı, yüzyılın başında Giresun'dan göç eden Rum işadamının kurduğu şirketin yönlendirdiği belirtildi.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi uzmanları ile Ordu Ticaret Borsası'nın hazırladığı raporlar, dünya fındık piyasasını yönlendiren Hamburg Borsası'nın rolünü ortaya koydu. SDÜ Ziraat Fakültesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden Doç. Dr. Selim Adem Hatırlı, Doç. Dr. Erdoğan Öztürk ve Doç. Dr. Ali Rıza Aktaş tarafından hazırlanan "Fındık Piyasasındaki Fiyat Geçirgenliğinin Analizi" adlı raporda, fındık sektöründeki fiyat politikasının Almanya'nın
    Hamburg kentinde belirlendiğine dikkat çekildi. Raporda, şu bilgilere yer verildi:
    "Türkiye, fındık üretim miktarı ve ihracatında dünyada dominant ülke konumunda olmasına karşın dünya fındık sektöründe bu potansiyelini yeterince değerlendirememektedir. Dünya fındık sektöründe fındık re-exportu yapan ülkeler bu sektörde belirleyici ülke konumunda olup sektöre yön veren kuruluş ve alt bileşenleri bu ülkelerde yer almaktadır. Dünya fındık fiyatları, fındık ithalatında ilk sırada yer alan Almanya'daki Hamburg Borsası tarafından belirlenmektedir. Buna göre, dünya fındık arzı tarafında en
    önemli ülke Türkiye iken dünya fındık fiyatları önemli seviyede Hamburg borsası tarafından belirlenmektedir. Buna göre, ihracat fiyatında meydana gelen yüzde 10'luk artış Hamburg borsasındaki işlem gören iç fındık fiyatını kısa dönemde yüzde 1.8, uzun dönemde ise yüzde 3 artırmaktadır. Türkiye'de işlem gören iç fındık fiyatındaki yüzde 10'luk artış ise kısa ve uzun dönemde Hamburg Borsası fiyatlarına sırasıyla yüzde 4.37 ve yüzde 7.2'lik bir etki yapmaktadır. Diğer taraftan, reel döviz kuru endeksindeki
    artış Hamburg Borsa fiyatında bir artışa neden olmaktadır. Diğer bir ifadeyle Türkiye'de iç fındık fiyatlarında meydana gelen yüzde 1'lik değişim Hamburg Borsası'ndaki fiyatta yüzde 1'den daha az bir değişime neden olmaktadır. Bunun temel nedeni olarak, fındığın özellikle stoklanabilen bir ürün olması gerek üretici gerekse ithalatçı olan ülkelerin fındığı stoklayabilmesi bu geçirgenliğin eksik olmasının nedeni olarak belirtilebilir. Fındıkla ilgili uygulanan çeşitli pazar müdahaleleri de geçirgenliğin eksik
    olmasının nedeni olarak gösterilebilir. Örneğin, fındığın Türkiye'de 2002 yılına kadar destekleme kapsamında olması ve Fiskobirlik'in üretimde ayni ve nakdi desteklerinin yanı sıra fındığın alım ve satımında etkin rol oynaması fiyat geçirgenliğinin düşük düzeylerde kalmasında etkin olmaktadır."

"FINDIK PİYASANINI RUM ASILLI ŞİRKET YÖNLENDİRİYOR"
    Ordu Ticaret Borsası'nın hazırladığı '2008 Ekonomi Raporu'nda ise, Hamburg Borsası'nda yüzyılın başında Giresun'dan göç eden bir Rum asıllı işadamının şirketinin etkili olduğuna dikkat çekildi. Raporda, yüzyılın başındaki fındık ihracatı ve sektöründeki gelişmelerin ele alındığı raporda, şunları belirtildi:
    "1880'li yılların başlarında fındık alım işiyle uğraşan iki tür tüccar vardı. Bunlardan birincisi tamamen yabancılardan oluşan Avrupa tüccarları diğeri ise çoğunluğunu Türk tüccarların oluşturduğu Hayriye tüccarlarıdır. Avrupa tüccarları buralardan aldıkları fındıkları ihraç ederlerdi. Hayriye tüccarları ise daha ziyade aracılık işiyle uğraşırlardı. Daha sonraki yıllarda Türk tüccarlar ittifak şirketleri kurarak fındık ihracatı yapmaya başlamışlardır.
    Yabancı alıcıların başında, bugün de varlığını sürdüren Pisani ve Rikertsen adlı firma gelmektedir. Pisani firması, 1898 yılında Almanya'ya giderek yerleşen Giresun Rumlarından Homer Pisani tarafından 1905 yılında kurulmuştur. Merkezi Hamburg'da bulunan firma kısa zamanda dünya kuru meyve kralı unvanını almıştır.
    1920'li yıllarda Pisani firması Ordu'da bir kırma fabrikası da kurmuştur. Firma daha sonra Rikhertsen adlı firmayla birleşmiştir. Günümüzde dahi fındık politikalarının hiç fındık üretmeyen bir ülkenin şehri olan Hamburg'da belirlenmesinde bu firmanın büyük rolü vardır."
    http://www.ordukentgazetesi.com/ sitesinden 24.11.2016 tarihinde yazdırılmıştır.

7. 3 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Hamburg daki findik borsasi bizim en aci ayiplarimizdan birisidir, yetkililer simdiye kadar cok konustular ama bir cözüm bulamadilar.

Ettiği Teşekkür
    55
    Bu isler,sosyal ve ekonomik alanda güclü olmakla isin basinda isin ehli insanlarla basarili oluyor,teknik kurumun basina hayvanat bahcesi müdürünü getirmekle basarili olmuyor, örnek gerekirse bakin Iran'a akademisyenleri yetismis üst düzey insanlari hep yurtdisinda,bizim yetismis insanlarimizin yurtdisinda göstermis oldugu basarilara bakin.

10. 2 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 542 teşekkür aldı
    benim anladigim kadar, petrol fiyat ve politikasini,petrolu üreten ülkeler belirliyor,
    findigi Türkiye üretiyor,ama fiyat ve politikasini hamburg borsasi belirliyor, öylemi?
    Findik üzerine cok seyler duydum, mesala yeteri kadar tanitim yapilmadigi,cok saglikli olmasina ragmen, tanitim yapilmadigi icin az tüketildigi gibi...

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    Alıntı catli50 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dünyanin en iyi cikolatasini yapan ritter sport sadece Türk findigi kullaniyor
    bilginize
    catli
    Tad olarak Milka yi hic biri gecemez

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim anladigim kadar, petrol fiyat ve politikasini,petrolu üreten ülkeler belirliyor,
    findigi Türkiye üretiyor,ama fiyat ve politikasini hamburg borsasi belirliyor, öylemi?
    Findik üzerine cok seyler duydum, mesala yeteri kadar tanitim yapilmadigi,cok saglikli olmasina ragmen, tanitim yapilmadigi icin az tüketildigi gibi...
    akbaba,dünyada petrolünde fiatini üereten ülkeler degil cikaran ülkeler belirliyor,üretimin %55 müslüman ülkelerde,egitimsizlik,bilgisizlik,teknoloji olmayinca sonuc baskasinin eline kaliyor.
    Findiktada,dünyada üretimin %75 Türkiye'den yaklasik yillik üretim 580 bin ton ama piyasayi Hamburg belirliyor,yakin tarihe kadar devlet kurumu olan fiskobirlik findik alimi yapiyordu bu isin geregi yapilamayinca dopolarda cürüyen findikda toksinler oluştur,toksinler insan sagligi icin zararlidir dolaysiyla devlet zarara girer findik para etmez son yillarda findik alimi özel sektöre ve ferrero Türkiye'de yatirim yapti,ferreronun fikdik harcamisinin %85 Türkiye'den dolaysiyla bir hareketlenme oldu.

14. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı
    Eskiden TR findik uretiminde dunyada bir numaraydi ancak Cernobil yuzunden dunyanin bir cok ulkesi TR den findik alimini durdurup kendileri uretmeye basladilar. Teknolojideki ilerleme sayesinde artik findigin icindeki genlerle oynayip herhangi bir ulkenin toprak ve iklimine uygun yetistirilebiliyor bir de zaten radyasyon ve kimyasal ilacta olmayinca Turk findigina oranla daha cok tercih ediliyorlar

Ben Amerikada hem Amerikada uretilmis findigi yiyorum. Turk findiginida artik evime sokmuyorum. FISKOBIRLIK bile Turk findigindan uzak durum diyor buyrun asagida okuyun. Maalesef Turkiye de hersey kotuye gidiyor. Sorumlusunu biliyorsunuz ya neyse

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-37672069

Üye
    Nereden
    Hamburg Civari
    Ettiği Teşekkür
    167
    24 mesaja 49 teşekkür aldı
    fiskobirlikmi ne haltsa beni hic ilgilendirmiyor.zaten bbc gibileri haber yapanlarinda amaci belli. ben hersene
    Türkiyeden izinden gelirkene 5 kilo findik getiriyorum ve yiyorum. evimede amerikanin findigini hic sokmuyorum.
    ha türkiyede hic birseyin kötüye gittigi yok bence. hatta cok iyiye gidiyor.

17. Kürsat-60 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,677 teşekkür aldı
    Alıntı misterno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eskiden TR findik uretiminde dunyada bir numaraydi ancak Cernobil yuzunden dunyanin bir cok ulkesi TR den findik alimini durdurup kendileri uretmeye basladilar. Teknolojideki ilerleme sayesinde artik findigin icindeki genlerle oynayip herhangi bir ulkenin toprak ve iklimine uygun yetistirilebiliyor bir de zaten radyasyon ve kimyasal ilacta olmayinca Turk findigina oranla daha cok tercih ediliyorlar

Ben Amerikada hem Amerikada uretilmis findigi yiyorum. Turk findiginida artik evime sokmuyorum. FISKOBIRLIK bile Turk findigindan uzak durum diyor buyrun asagida okuyun. Maalesef Turkiye de hersey kotuye gidiyor. Sorumlusunu biliyorsunuz ya neyse

Türkiye export ta bir numaradır hatte Italyan şirketi Ferrero Türkiye nin en büyük fındık ihracatçısını kendini garantiye almak için Ferrero satın almıştır

gerisi fasa fiso dur

senin ki sadece her zaman olduğu gibi işi siyasete dökmek ortamı germek algı yaratmaktır

19. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye -¬=©ÄÑåVã®=¬- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    216
    300 mesaja 754 teşekkür aldı
    findigin icindeki genlerle oynayip .....Amerikada uretilmis findigi yiyorum..
    Vatandasdaki mantiga bak??
    Genetigi oynanmis yiyecekler beyin hücrelerinide bozar/degistirir derlerdi de inanmazdim!!
    Ne kadar dogruymus meger

21. 2 kişi -¬=©ÄÑåVã®=¬- üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Alıntı misterno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bir findik üreticisi ve magduru olarak, findigin 30 yil önceki cernobil faciasindan zamaninda nasil olumsuz etkilendigini biliyorum. 1990 yilinda askerlik görevimi yaparken satilmayan o findiklari bize bolca yedirdiler hala yasiyorum birsey olmadi :-) Saka bir yana cernobilin olumsuz etkileri inkar edilemez kazanin meydana geldigi alanda belkide yüz yil sürecek etkisi, yanliz biraz insaf diyorum düsüncelerine saygi duyuyorum ancak abd nin ürettigi findigin bizimkinden zararsiz olabilecegine inanamiyorum bence sadece abd den geliyor olmasi bile süphe icin yeterli.

23. guengoer52 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    55
    Karadeniz'de Çernobil olayi cok büyük olay bu gün aradan 30 yil gecmesine ragmen etkileri yeni yeni kendisini gösteriyor her iki kisiden birisi kanser hastasi tabiki üretilen findik,cay,sebze,meyve radyo aktiv maddeye maruz kaldi bu gün bile etkisi aciklanmasada calismalar devam ediyor Çernobil'e çelik kafes yapilmakta.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karadeniz'de Çernobil olayi cok büyük olay bu gün aradan 30 yil gecmesine ragmen etkileri yeni yeni kendisini gösteriyor her iki kisiden birisi kanser hastasi tabiki üretilen findik,cay,sebze,meyve radyo aktiv maddeye maruz kaldi bu gün bile etkisi aciklanmasada calismalar devam ediyor Çernobil'e çelik kafes yapilmakta.
    Bravo karadeniz arkadasim

Egitimli insan hemen kendini belli ediyor

Hem Cernobil yuzunden hemde dunyanin en kirli nehrinin Karadenize akmasi yuzunden Karadeniz civarindan ne balik ne findik hicbir sey benim evime giremez

Ama TR de bunu kac kisi biliyor onemsiyor? Karadeniz yoresinde ayrica kanserde patlama var. Bunu basina aciklayan doktorlari meslekten men ettiler. Ulkenin haline bak

Bir gunde su konulara siyaseti alet etmeyin yahu. Rica ediyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)