Slm. Bir olay anlatayım konu ile alakalı. Bizzat bir arkadasımın basından gecen hadise.
Ben zamanında Deutschepost ta yani DHL de paket dagıtım isındeydim. Bu türk ısveren de DHL den subunternehmen olarak ıs alıyordu. Neyse gelgit zaman fıkir ayrılıgına dustuk isverenle, bana aniden yarın ise gelme dedi. ok dedim.
krank yaptım. daha sonra posta ile evime is cıkıs kagıdını gondermis fakat ben evde yoktum, postaneye geri gelmis sonra ne olduysa mektup bana ulasmadı. daha sonra ben avukat tutum türk avukatım cıkıs kagıdı eline gelmedigi mudeetce
isten cıkaramaz. bekle biraz dedi. bırkac ay gecti. mahkemeye cıktık ısveren avukat tutmamıstı. mahkeme calısanına cıkıs kagıdı ulasmadıgı ıcın 4 ay calıstım 6 ayda gecen zaman 1 senelik maasını odemek zorunasın kararı verdi . neyse bu
pis cimri daha sonra avukat tuttu. cıkıs kagıdımı gonderdi. son is mahkemesinde 1 senelik maas alabilirsin dedi ama 1 senede ne kadar calıstıysan kazandıgın aylıklar düsülüp, calısmadıgın aylar odenecek yada sana 2 aylık maasın odenmesini
kabul edersen dava kapanır dedi. ben devamlı sigortalı calıstıgım icin 2 aylık maas yeterli dedim, sonucta 2 ay aniden isten cıkarıldıgım ıcın biraz bocaladım.
Sadede gelim bana yarın ise gelme demeseydi kendine is bak 1 ay sonra isi bırak deseydi bende mahkemeye gitmeyecektim. oda cezasını cekti .(rechtshutz um oldugundan mahkemeye para vermedim.)
demem oki cıkıs kagıdı elinize vermesi bu mahkeme olaylarını iyi bildiginden cıkıs kagıdı elime gecmedi bahanesi olmasın ve mahkemeye vermesin diye. isveren uyanık mıs.
saglıcakla kalın.
(bu olaylar birkac sene once olmus. soru sorarsanız herzaman online degilim, cevap vermeyebilirim