Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2823 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 65 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ev almak istiyorum

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye
    Nereden
    ALMANYA |Nordrhein-Westfalen| |_| |Nevşehir| TÜRKIYE
    Ettiği Teşekkür
    9
    12 mesaja 16 teşekkür aldı
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    80-90bine 4 oda daire varsa, sen neden 120bin ödeyeceksin?
    4 oda dairenin tadilati ne tutacak? sen 80-90bine 4 oda daire al, icine 20bin harca, hemde kendi zevkine göre yaparsin,fistik gibi olur.
    yada söyle sorayim,sen bu evi birsene sonra 120.000€ baska birine satabilirmisin?
    hemde karisik birseyler var,alan almiyor,baskasida almiyor, cati yapilacak,asagi filan, biraz muallak durumlar var.
    sana su kadar yazayim,cati ortak kullanim alani sayilir, yarin bir gün, cati yenilense filan,cati masrafini o binada oturan herkes öder.
    hesap ortada, sehir disinda, 60m² daire 550€ veriyorsun, 120.000€ kredi ceksen, bankaya yine 550€ verirsin.
    cok iyi hesap yap kardesim,senin almak istedigin evde bir ticari bir kazanc bence yok gibi, yerinde olsam 80-90bine biryer bulur,icine biraz masraf ederim
    Allah yardimcin olsun
    Bahsettigim üc oda icin gecerliydi aslinda. Mesela gecenlerde cati kati bakmistim 70 metrekare 3 oda 80bin istiyordu. Bir cok sey yeniydi ama. Arkadasim aldi 70 bine pek merkezi degil, 3 oda 75 metrekare. Ama icini yaptirmasi 25-30 bini buluyor.
    Birde 80-90'a aldigimda genellikle Emlakcinin parasini ödeyecegim vesayre (Maklerprovision).

Aslinda basta kar yapmis yapmamisim benim icin önemli degil. Sonucta yillar boyu oturmak icin aliyorum. Ödeyebilirmiyim, ben onun derdindeyim acikcasi. Söyle söyleyim. 10 sene oturduktan sonra, 80-90'a bile satsam iyi. Cünkü 10 sene kirada otursam zaten 40 bin ödeyecektim. Öyle düsünüyorum yani.
    Yani kar etmekten cok parami cikarsam, yeter de artar bile.

Cati kati icin dedigim gibi benim de derdim yapilmasi bir an önce. Bunu Vertrag'da bi yere yazabilirmiyim? Yapilacak seyler olarak?

Yukari da belirttigim gibi, derdim ödeyebilirmiyim, ödeyemezmiyim, onun derdindeyim. Ve bu yüzden bana bir zahmet birisi aylik ne gibi ve ne icin ödemeler gidiyor mallik daireye, yazabilirmi acaba?

Yani diger Daire üyeleri ile ödeyebilecegim masraflar nelerdir, kendi ödemem gereken masraflar nedir? Internette tam istedigimi bulamiyorum.
    Konu thaflowkilla tarafından (10 Eylül 2016 Saat 19:43 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    834
    262 mesaja 544 teşekkür aldı
    Alıntı thaflowkilla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yukari da belirttigim gibi, derdim ödeyebilirmiyim, ödeyemezmiyim, onun derdindeyim. Ve bu yüzden bana bir zahmet birisi aylik ne gibi ve ne icin ödemeler gidiyor mallik daireye, yazabilirmi acaba?
    Yani diger Daire üyeleri ile ödeyebilecegim masraflar nelerdir, kendi ödemem gereken masraflar nedir? Internette tam istedigimi bulamiyorum.
    bunu kafana cok takma,yaklasik olarak,simdi oturdugun kiralik eve verdigin kadar her ay nebenkosten olur.
    diger daire sahipleriyle beraber sunlari ödersin,
    Gartenpflege.. bahce bakimi,cim bicme filan..
    Straßenreinigung...kaldirim temizleme,kisin yagan kari acma..
    Beleuchtung..binanin merdivenleindeki lambalarin elektrik parasi
    Hauswart + Wartung.. kalorifer kazani gibi,senelik bakim isleri
    Versicherung..wohngebäude ve haus-haftlicht sigortalari..
    Grundsteuer.. belediyeden gelen arsa vergisi
    cok gibiler ama fazla birsey tutmazlar,diger daire sahipleriyle anlasirsan bunlari ucuza getirebilirsin.
    elektrik-su-cöp-gaz parasini herkes kendi öder.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    ALMANYA |Nordrhein-Westfalen| |_| |Nevşehir| TÜRKIYE
    Ettiği Teşekkür
    9
    12 mesaja 16 teşekkür aldı
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunu kafana cok takma,yaklasik olarak,simdi oturdugun kiralik eve verdigin kadar her ay nebenkosten olur.
    diger daire sahipleriyle beraber sunlari ödersin,
    Gartenpflege.. bahce bakimi,cim bicme filan..
    Straßenreinigung...kaldirim temizleme,kisin yagan kari acma..
    Beleuchtung..binanin merdivenleindeki lambalarin elektrik parasi
    Hauswart + Wartung.. kalorifer kazani gibi,senelik bakim isleri
    Versicherung..wohngebäude ve haus-haftlicht sigortalari..
    Grundsteuer.. belediyeden gelen arsa vergisi
    cok gibiler ama fazla birsey tutmazlar,diger daire sahipleriyle anlasirsan bunlari ucuza getirebilirsin.
    elektrik-su-cöp-gaz parasini herkes kendi öder.
    Cevabin icin tesekkürler. Peki bu Straßenreinigung, Hauswart, Wartung, Cim Bicme, Gartenpflege (aslinda Bahce olmayacak. Sirf en alttakinin Terasi olacak. Yani alti Tahta ile kaplanmis) nerelere ödüyoruz. Yani bu bilgileri kimden toplayabilirim?

Söyle diyebilirmiyiz? Mesela 400 Eur kredit, 200 EUr Neben ve Heizkosten ödesem, digerierine ne öderim ortalama? Aylik mi üc aylik mi? Inan bi bilgim yok. Belki sacma gelebilir sorularim. Kusura bakma.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Alıntı thaflowkilla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevabin icin tesekkürler. Peki bu Straßenreinigung, Hauswart, Wartung, Cim Bicme, Gartenpflege (aslinda Bahce olmayacak. Sirf en alttakinin Terasi olacak. Yani alti Tahta ile kaplanmis) nerelere ödüyoruz. Yani bu bilgileri kimden toplayabilirim?

Söyle diyebilirmiyiz? Mesela 400 Eur kredit, 200 EUr Neben ve Heizkosten ödesem, digerierine ne öderim ortalama? Aylik mi üc aylik mi? Inan bi bilgim yok. Belki sacma gelebilir sorularim. Kusura bakma.
    Arkadasim, evin fiyati ile ayligin bir birine uygun. Bunda bir sikinti yok.

Sikinti sadece 3 daire olmaniz. Bir yandan iyi, cünkü fazla gürültü pitirdi olmaz, ama bir yandada kötü. Tüm masraflar 3 bölünür. Tehlikede burda basliyor zaten. 20 dairelik bir bina oldugunda, masraflar 20 kisiye bölünyor, sizde sirf 3 bölünecek. 20 kisilik bir dairede bir adam aidatini ödemezse, birsey olmaz. Ama sizin icinde 1 kisi ödemezse, isi yaptirmak icin öbür iki kisi bu bir kisinin masrafinida ödemesi lazim. Sonra adamadan parayi geri alacaz diye kosturursunuz.

Ikinci sikinti, sirf üc kisi oldugunuz icin, Rücklage olayida pek olacagini sanmiyorum. Normal binalarda bir Hausverwalter secilir ve bu adam paralari yönetir. Aidatin bir kismini biriktir. Büyük ihtimal sadece üc kisiyiz diye bosuna para baglamayalim diyeceksiniz. Yani icerde para yok bir sey olsa.

Lafin kisasi: Geriye kalan iki kisi cok güveniilir kisiler olmasi lazim. Önce bu kisiler kim bir bak. Cingenmi, zügürt adamlar mi, issizlik riskleri cokmu.

Ayrica ben satici kisiyide pek beyenmedim. Adam bellik sagi solu oynuyor. Nerden biliyorsun senden önceki almak isteyen adamin vaz gecmedigini? Niye vaz gecti? Pasaportunda sorun cikmis. Pek inandirici degil.

Benim bir felsem var. Birsey normal sartlar altinda olmuyorsa, ben o isten uzak dururum. Yani sansimi zorlamam.

Ayrica sizin oralarda evler belliki ucuz. Ortalama bir daire Almanya'da su anda 80m2'lik bir daire 180.000 - 200.000 Euro.

Takdir senin, ama risk cok senin evde. 130.000 - 150.000 ver dogru dürüst profesyonel olan bir Hausverwaltung gir. Ha öbür iki adam düzgün adamsa al bence. Ama onuda icinde girmedigin icin bilemezsin. Ama biri, misal arnavut, birisi agzini bicak acmayan bir rus ise, uzakdur.
    Konu Gercekler tarafından (11 Eylül 2016 Saat 01:01 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)