Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2761 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Esimin emeklilik durumu

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı saltuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkdaşlar eşim 1.5.1973 dogumlu bugün sgk gittim yurtdışı borçlanması için müracat etim 01.05.1991 ila 01.12.2001 yılları arası 3800 gün borçlanma talebinde bulundum. sorum şöyle eşimin 1080 gün esnaf bagkuru var 2007 ile 2009 yıllarında ve şuanda 01.04.2015 tarihinden beri ek5 tarım ödüyorum yıl sonunda 31.12.2016'da ek5 tarımdan çıkarıyorum yurtdışı borçlanmayla birlikte prim günlerini tamamladıgından. sigorta bana 5450 gün ve 47 yaşında emekli olacak diye cevab verdi. yalnız kafamı karıştıran şu olay oldu eşim ek5 tarımdanmı emekli olacak?yoksa normal ssklı olarakmı?ek5 tarımdan olursa maaş düşükmü oluyor parayı aralık ayında yatıracagım 3800 gün olarak parayı yatırmadan önce sizlere bir danışayım dedim sigortadaki çalışan bey düşük maaş felan yok diye cevab verdi ama ikna olmadım sizlere sordum. eşim hangi statüde emekli olur maaş olayı nasıl olacak?... selamlar herkese...

Emeklilikte Son 3.5 Yıl, Emeklilikte 7 yıl hesabı, son 3.5 yıla göre emeklilik, emeklilikte son 2520 gün, işte emeklilikte son 3.5 yılın önemi sorular ve cevaplar

Emeklilikte Son 3.5 Yıl

Biliyorsunuz SSK (4/A), Bağ-Kur (4/B), T.C. Emekli Sandığı (4/C) ile özel banka-borsa sandıkları diyebileceğimiz 4 kurumdan hangisinden emekli olacağımızın tespiti son 2520 günlük prim ödemelerine göre belirlenir.

30.09.2008 günü ve öncesinde olanlar için (mülga) 2829 sayılı Hizmet Birleştirmesi Kanunu’na göre yapılır. Bu Kanuna göre de son 7 yıllık (7 X 360=2520 günlük) prim ödemelerine en çok hangi Kuruma veya statüye göre prim ödendiği sorusunun cevabına göre belli edilir. Eğer son 2520 gün içinde sadece iki kurum (veya statü) varsa 2520 günün çoğunluğu en az 1261 gün nerde geçmişse o kurum veya statüden emekli edilir.

Son Yedi yıl hesabı nasıl yapılır:

Yedi Yıl: 7X360=2.520 gün yapar.
    2.520/2 ( Yarısı) 1.260 gün yapar (3.5 Yıl)
    Sigortalı olduğunuz ( SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) son yedi yıl içinde 1.261 gün hangi kurumdan primleriniz ödendi ise o kurumdan emekli olursunuz.
    http://www.sgk.gen.tr/emeklilik/emek...n-3-5-yil.html

2. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)