Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2757 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 51 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 51 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alisverisi nereden yapiyorsunuz?

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı
    Daha çok evlerde denemekten çekindiğimiz, hazırlaması zor sanılan, ya da lezzetinin yanında sunum olarak da sofranızı zenginleştirecek tarifler vermeye dikkat ediyorum.

Malzemeler:
    1 litre günlük süt
    1 çorba kaşığı yoğurt

Hazırlanışı:
    Sütü çelik bir tencereye alın, kaynatın. Kaynatma sırasında 5-10 dakika karıştırırarak sütü havalandırın. Süt kaynadıktan sonra altını kısın ve 15-20 dakika kısık ateşte, kaynamadan sıcaklığını koruyarak pişirmeye devam edin. Kaynattığınız sütü mayalamak istediğiniz kaba aktarın.
    Kaytanıp, ılınmaya bıraktığınız sütü mayalama ısısı için sık sık kontrol edin. Süte parmağınızı sokup 7'ye kadar saydığınızda eliniz sütün ısısına dayanıyorsa maya için uygun sıcaklık demektir.
    Bir kasede birkaç yemek kaşığı ılık sütle (maya için hazırladığınız sütten alabilirsiniz) karıştırdığınız oda ısısındaki yoğurdu, süte katın ve karıştırın.
    Giriş yazısında bahsettiğim püf noktası: Mayalanan sütün üzerini bir süzgeçle örtün (süzgeç, sütün hava almasını sağlayarak. sulanmasını önleyecek).

Mayaladığınız sütün sıcaklığını koruması için kalın bir örtü ile etrafını ve üzerini iyice sarın.
    Beş-altı saat sonra açın ve buzdolabına kaldırın. Buzdolabında en az 5-6 saat mümkünse bir gün dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Buzdolabında bekletme süresi ne kadar uzatılırsa kıvamı daha iyi olur.

Dikkat edelim!
    Mayalayacağınız kabı, üstünü saracağınız örtünün üzerine yerleştirin, hem mayaladıktan sonra örtünün kenarları ile etrafını ve üstünü kolayca örtersiniz, hem de ısısını daha iyi korumuş olursunuz.
    Ben genellikle çömleklerde satılan yoğurtlardan alıp, kaplarını saklıyorum. Fotoğraf için cam kapta hazırlasam da, yoğurdumu onlarda mayalıyorum. Çömleğiniz yoksa, cam ya da porselen kaplarda mayalayın.
    Eğer bir kilodan fazla sütten mayalacaksanız, tek bir kap yerine çeşitli ölçülerde ki kaplarda mayalayın. Kullanımı daha kolay olacaktır.
    Yoğurdunuzu akşamüstü hazırlayın, böylece bütün gece buzdolabında dinlenmiş, kıvamını bulmuş olur. Ertesi gün rahatlıkla kullanırsınız.
    Temiz bir bir bez torba içinde,birkaç saat süzerseniz süzme yoğurt olarak kullanabilirsiniz.
    Yoğurt (günlük) pastörize sütlerle biraz daha yumuşak kıvamda oluyor. Bildiğiniz bir çiftlikten aldığınız günlük sütle hazırladığınızda daha kıvamlı ve lezzetli olacaktır.
    Yoğurdun faydaları:
    Sindirimi kolaylaştırır. Çünkü, vücutta kendi kendine sindirilen tek gıda yoğurttur. Stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerle zarar gören sindirim sistemini korur.
    Yoğurt, doğal bir nefes kokusu ve diş taşı önleyicisidir.
    Bazı bünyeler yapısı gereği sütteki laktozu sindiremez. Bu yüzden süt içemezler. Sütte bulunan laktoz, yoğurtta laktik asite dönüştüğünden, süt içemeyen kişiler gerekli besinleri yoğurttan sağlayabilir.
    Kolesterol emilimini azaltır, probiyotik aktiviteye sahiptir. Tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir.
    Kanserden, mide ve bağırsak hastalıklarından, mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine kadar birçok hastalığa karşı koruyucudur.
    Güzellik için de çok önemli bir besin kaynağı olan yoğurt cilde parlaklık kazandırır.
    Yüzde 61 oranında yağ yakıcı özelliği nedeniyle çabuk kilo vermek ve özellikle karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için de ideal bir besindir.

Bu bir alıntıdır, bizim evde mutfak bölümünü genelde hanımım yapıyor, ben kahvaltı, çay, kahve hazırlamasını becerebiliyorum.

2. 5 kişi 44Malatya üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    135
    39 mesaja 61 teşekkür aldı
    Arkadaslar ben aslinda eksi köy yogurdunu cok severim. Lidl deki Milboa nin yogurdu biraz tatlimsi ondan yiyemiyorum. Size bir sorum var: Hangi yogurt eksi? Bilen varmi yazarsaniz memnun olurum Tskler

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Hollandadan gelen yogurt ekşi

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    135
    Nereden satin alabilirim? Hangi marketler eksi yogurt satiyor?

Alıntı moralist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hollandadan gelen yogurt ekşi

Tecrübeli Üye ayontar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    73
    318 mesaja 2,316 teşekkür aldı
    Vollcorner Bio Markt
    http://vollcorner.de

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Ben bunu seyyar saticidan aliyorum ama efsane adli yogurt da fena degil

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Caminin Bakkalindan

10. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye yetenekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    5
    4 mesaja 11 teşekkür aldı
    Neresi uygunsa oradan. Netten de uygun fiyata birçok ürün mevcut.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    135
    Cevap icin tskler. Türk ve Alman marketlerinden buldum Mesela Gazi nin, Marmaranin 3,5 % yagli yogurdu eksi yalniz Naturjohurt olacak.
    Bulgaria Yogurt da eksi.

Cremig veya 1,5 % olanlar tatlimsi ve benim damak tadima uygun degil.

Köy yogurdu gibi eksi olani daha bulamadim ama bunada sükür

Yeni Üye BYsabir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Stuttgart--izmir
    Ettiği Teşekkür
    4
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Genellikle lidl, aldi ,Real ve Türk marketi.

Tecrübeli Üye Impostor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,581
    110 mesaja 150 teşekkür aldı
    Alıntı arkadas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar ben aslinda eksi köy yogurdunu cok severim. Lidl deki Milboa nin yogurdu biraz tatlimsi ondan yiyemiyorum. Size bir sorum var: Hangi yogurt eksi? Bilen varmi yazarsaniz memnun olurum Tskler

ömür yogurdu eksi, nettoda satiliyor türk marketlerindede...biz ayran (yayla) corbasini onunla yapiyoruz

salakis ve bilimum sahnejoguhrtlarda yemek icin güzel

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)