PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Erken Emeklilik icin gerekli olan 35 Bekleme yilina neler sayiliyor?

Haziran
30 Mayıs 2024, 11:48
Arkadaslar erken Emekli olmak istiyorsunuz ama 35 yil Bekleme süresini dolduramadiniz.
Sorun yok su asagidaki optionlarla bu eksik yillarinizi doldurabiliyorsunuz:

. Bir işte çalışmadan veya serbest meslekten elde edilen katkılar.
. Okula gidilen 17.yasdan sonraki süreler (Türkiyedeki okul yillari dahil)
. Askerlik süresi (Türkiyedeki Askerlik süresi dahil)
. Issizlik Parasi 1 süreleri
. Krankenged süreleri
. Tamamen kendi ödediğiniz gönüllü katkılar.(Freiwilligerentenversicherung)
. Doğum öncesi ve sonrası belirli süreler, yani toplamda yaklaşık 14 hafta
. İlk 2,5 veya 3 yıl için çocuk yetiştirme süreleri. Özellikle Anneler bu yillari aliyor ama istenirse Babalar'da alabiliyor. Alma hakki bir defa sonra degistirilemiyor.
. Aile fertletine yapilan bakim süreleri
. Boşanma durumunda nafaka denkleştirmesinden elde edilen aylar.
. Minijob için işvereninizle birlikte ödediğiniz katkılar. İşvereninizin tek başına ödediği Minijob katkıları yalnızca kısmen dikkate alınır.
. Eşler veya kayıtlı yaşam partnerleri arasındaki emeklilik bölüşümünden elde edilen aylar.
. DDR'deki İkamet süreleri: örneğin DDR'de Kominizm zamaninda yasayan Almanlar

Hatta arkadaslar Yurtdisi borclanmasi ile emekli oldunuz ve Türkiyeye 5400 veya 7000 veya 9000 is günü Pirim ödediniz.Bu ödemis oldugunuz Pirim günlerinide saydirabiliyormusuz.
Ama yanlis bilgi olmasin diye detayli bilgi veremiyorum. Bunu ben su an arastiriyorum ve DRV'ye sordum eger olumlu Cevep gelirse burdan detaylarini yazacagim.

deniz2000
30 Mayıs 2024, 15:39
Arkadaslar erken Emekli olmak istiyorsunuz ama 35 yil Bekleme süresini dolduramadiniz.
Sorun yok su asagidaki optionlarla bu eksik yillarinizi doldurabiliyorsunuz:

. Bir işte çalışmadan veya serbest meslekten elde edilen katkılar.
. Okula gidilen 17.yasdan sonraki süreler (Türkiyedeki okul yillari dahil)
. Askerlik süresi (Türkiyedeki Askerlik süresi dahil)
. Issizlik Parasi 1 süreleri
. Krankenged süreleri
. Tamamen kendi ödediğiniz gönüllü katkılar.(Freiwilligerentenversicherung)
. Doğum öncesi ve sonrası belirli süreler, yani toplamda yaklaşık 14 hafta
. İlk 2,5 veya 3 yıl için çocuk yetiştirme süreleri. Özellikle Anneler bu yillari aliyor ama istenirse Babalar'da alabiliyor. Alma hakki bir defa sonra degistirilemiyor.
. Aile fertletine yapilan bakim süreleri
. Boşanma durumunda nafaka denkleştirmesinden elde edilen aylar.
. Minijob için işvereninizle birlikte ödediğiniz katkılar. İşvereninizin tek başına ödediği Minijob katkıları yalnızca kısmen dikkate alınır.
. Eşler veya kayıtlı yaşam partnerleri arasındaki emeklilik bölüşümünden elde edilen aylar.
. DDR'deki İkamet süreleri: örneğin DDR'de Kominizm zamaninda yasayan Almanlar

Hatta arkadaslar Yurtdisi borclanmasi ile emekli oldunuz ve Türkiyeye 5400 veya 7000 veya 9000 is günü Pirim ödediniz.Bu ödemis oldugunuz Pirim günlerinide saydirabiliyormusuz.
Ama yanlis bilgi olmasin diye detayli bilgi veremiyorum. Bunu ben su an arastiriyorum ve DRV'ye sordum eger olumlu Cevep gelirse burdan detaylarini yazacagim.

Haziran usta cok güzel ve yararli bilgiler vermissin sagol ellerine saglik

Egal77
31 Mayıs 2024, 01:29
Rententipp: Beiträge für Schulzeiten

Wer zusätzliche Beiträge bei der Deutsche Rentenversicherung einzahlen will, kann unter Umständen von einer wenig bekannten Möglichkeit Gebrauch machen: Freiwillige Beiträge für Schulausbildungszeiten nach dem 16. Lebensjahr können bis zum 45. Lebensjahr nachgezahlt werden.

Diese Nachzahlung ist jedoch nur möglich, soweit die Schulzeiten noch nicht mit Beiträgen belegt sind und nicht als Anrechnungszeiten berücksichtigt werden können. Damit kommt eine Nachzahlung insbesondere für schulische Ausbildungszeiten zwischen dem 16. und 17. Lebensjahr in Frage und für Schulzeiten, die acht Jahre überschreiten. Vom monatlichen Mindestbeitrag von 83,70 Euro bis zum Höchstbeitrag von 1.311,30 Euro können die Beiträge in beliebiger Höhe gezahlt werden.

Die Einzahlung kann sinnvoll sein, um eine bestimmte Wartezeit zu erfüllen oder den Rentenanspruch zu steigern. Ob sie sich lohnt, können Sie in einem Gespräch in einer unserer Beratungsstellen klären.

https://www.eservice-drv.de/eantrag/hinweis-ohne-karte-direkt.seam?formular=v0080

Kendim bizzat yapmıştım geçmişte 1 yıl taksitle ödeme yaptım okulda olduğum yılları 9. ve 10. Sınıfı Versicherungsverlaufa işlettim 2 yıl öncesine çekti hizmet cetvelini.
45 yaşına kadar geçerli bu durum.

Saygılar
Egal77

Haziran
31 Mayıs 2024, 11:48
Rententipp: Beiträge für Schulzeiten

Wer zusätzliche Beiträge bei der Deutsche Rentenversicherung einzahlen will, kann unter Umständen von einer wenig bekannten Möglichkeit Gebrauch machen: Freiwillige Beiträge für Schulausbildungszeiten nach dem 16. Lebensjahr können bis zum 45. Lebensjahr nachgezahlt werden.

Diese Nachzahlung ist jedoch nur möglich, soweit die Schulzeiten noch nicht mit Beiträgen belegt sind und nicht als Anrechnungszeiten berücksichtigt werden können. Damit kommt eine Nachzahlung insbesondere für schulische Ausbildungszeiten zwischen dem 16. und 17. Lebensjahr in Frage und für Schulzeiten, die acht Jahre überschreiten. Vom monatlichen Mindestbeitrag von 83,70 Euro bis zum Höchstbeitrag von 1.311,30 Euro können die Beiträge in beliebiger Höhe gezahlt werden.

Die Einzahlung kann sinnvoll sein, um eine bestimmte Wartezeit zu erfüllen oder den Rentenanspruch zu steigern. Ob sie sich lohnt, können Sie in einem Gespräch in einer unserer Beratungsstellen klären.

https://www.eservice-drv.de/eantrag/hinweis-ohne-karte-direkt.seam?formular=v0080

Kendim bizzat yapmıştım geçmişte 1 yıl taksitle ödeme yaptım okulda olduğum yılları 9. ve 10. Sınıfı Versicherungsverlaufa işlettim 2 yıl öncesine çekti hizmet cetvelini.
45 yaşına kadar geçerli bu durum.

Saygılar
Egal77

Dostum verdigin bilgi icin tesekkürler, simdi sundugun yazindan sunu anladim:
Alman Emeklilik Sigortasına ek katkı payı ödemek isteyenler, 16 yaşından sonra egitim süreleri için 45 yaşına kadar istege baglı katkı payı (Freiwillige Beiträge) ödeyebilir.

Yani örnegin 15,16,17 yaslarinda Berufschuleye gittim ve yasim henüz 45 degil.
Bu yillari normalde 17 yasindan sonraki yillari Wartezeit olarak saydirabiliyoruz zaten.
Ben Türkiyede 89-90 senesinde 17 yasinda Meslek Lisesi son sinifdaymisim oldugum icin sadece son sinifi saydirdim.Ama Parada ödemedim.

Senin bu söyledigin aylik minumum 83,70 Euro ödeyerek 16 ve 17 yaslarida ödeme yaparak saydirabiliyormuyuz?
Ve bu yillarin hepsini auf einmal'da ödeyebiliyormuyuz?
Bildigin gibi Freiwilligeversicherungda toplu ödeme yapamiyorsun.Ya ay ay veya yil yil.

Benim icin gecti ben 53 yasina girdim artik ama belki yapmak isteyen kisiler olabilir.
Cevap verirsen sevinirim.

Egal77
31 Mayıs 2024, 17:29
Merhaba,
Evet 16. ve 17 yaşlarını okul yıllarını hizmet cetveline saydırabiliyorsun ister toptan veya taksit olarak ödeme imkanı var ben geçmişte taksit olarak (83,70€) 1 yıl paranın tamamını ödemiştim yalnız 45 yaş üstü olmuyor bu durum.
Kimse bilmiyor bu imkanı benimde tesadüf oldu şayet 45 yaşını doldurmamış olanlar DRV sigortaya antrag verip yapabilir ileride ne olur ne olmaz illaki bir faydası olur Emeklilik yaşı geldiğinde.
Sevgiyle kalın Saygılarımla
Egal77

Haziran
31 Mayıs 2024, 17:42
Merhaba,
Evet 16. ve 17 yaşlarını okul yıllarını hizmet cetveline saydırabiliyorsun ister toptan veya taksit olarak ödeme imkanı var ben geçmişte taksit olarak (83,70€) 1 yıl paranın tamamını ödemiştim yalnız 45 yaş üstü olmuyor bu durum.
Kimse bilmiyor bu imkanı benimde tesadüf oldu şayet 45 yaşını doldurmamış olanlar DRV sigortaya antrag verip yapabilir ileride ne olur ne olmaz illaki bir faydası olur Emeklilik yaşı geldiğinde.
Sevgiyle kalın Saygılarımla
Egal77

Ben 17 yasini hic ödemeden kabul ettirdim 1 yil önce. Türkiyedeki okudugum son sinif yilini yani 17 yasindaki yili.
15 ve 16 yaslarini kabul etmediler ama 17 yasini saydilar 1 yil.

Evet bu konularda maalesef bir cok kisinin bilgisi yok.Bende tesadüfen duydum arastirdim sonunda hallettim.Simdide Yurtdisinda borclanarak emeklilk yapanlarin Türkiyedeki ödedigi seneleri de saydirabiliyormusuz onun üzerinde arastirma yapiyorum.

murat39
31 Mayıs 2024, 20:39
Türkiye borclanmasi 35 seneye sayiliyor.(Bu konuda Bord da genis bilgi vardi.Birbey tarafindan ele alinmis.)
Bazi arkadaslar a isyerinde söyledigimde, Alman emeklilik kasasina basvurdugunda evet oluyor demisler.7 ay kadar Türkiye ve Almanya yazismalari sonunda sayildigini anlatmislardi.

45 seneyi doldurmada kullanilmiyor.Sayilmiyor.

35 seneyi doldurmada oldugunu biliyorum.Schwerbehinderung icin lazim oluyor genelde 35 seneyi doldurmak icin.Isyerinde bir arkadas Türkiye den gelme biriydi, burada fazla calisma hayatiyla dolduramamisti, Schwerbehinderung ve rente sözkonusuydu.
Bord da bu konu islenmisti.Bende arkadasa böyle bir durum olmasi gerekir bir LVA ya git sor demistim.Ve gitmis sormus Evet demisler.Evraklari istemisler...Bu sekilde 35 senesini doldurup erken emekli olmustu.

Haziran usta bilgileri burada paylasirsan herkes icin faydali olur.

Bazi egitimleri calisilmamis bos zamanlari taniyorlar.
17 yas okul... Üniversite hayati.
(Bizzat benim cocuklarda yazildi.)Hep okula gitiler Calismadilar.Ve onunla da 4A SGK Türkiye borclanmasinda ne kullanmistim.LVA verlauf i.Sigorta baslangici olarak)

Almanca kurslarina gidenler.Ellerindeki evraklarla bu süreleri saydirabiliyorlar..Esimin Türkiye calismisligini yazdirdigimda görevli bunlar da gecerli demisti.
Eski den Meslek hazirlik okullarina gidenler..Otomatik o zaman yazilmiyordu.Kontrol edilip böyle bir durum varsa yazdirmak gerekir.
Türkiye deki calismislik emeklilik icin 4A kapsami.Bunlar bile + puan getirir demisti calisan görevli.
Benim LVA verlauf da Türkiye de calisma 2 hafta gibi gözüküyor.

Cocuk yetistirme sürelerini Es Türkiye den gelmis se esin biri calismis sa bu sürede.Diger ese Cocuk yetistirme süresini devr edebilir.En azindan calismayan es bu sürelere pirim sahibi olur.Sigorta baslangici olmus olur.

Birbey 3.1
01 Haziran 2024, 00:40
Ben 17 yasini hic ödemeden kabul ettirdim 1 yil önce. Türkiyedeki okudugum son sinif yilini yani 17 yasindaki yili.
15 ve 16 yaslarini kabul etmediler ama 17 yasini saydilar 1 yil.

Evet bu konularda maalesef bir cok kisinin bilgisi yok.Bende tesadüfen duydum arastirdim sonunda hallettim.Simdide Yurtdisinda borclanarak emeklilk yapanlarin Türkiyedeki ödedigi seneleri de saydirabiliyormusuz onun üzerinde arastirma yapiyorum.

Borçlanma süresini saydırabiliyorsun. Anca Almanya'daki süreler ile çakışÄ¯rsa ekstradan bir getirisi yok.

Birbey 3.1
01 Haziran 2024, 00:45
Türkiye borclanmasi 35 seneye sayiliyor.(Bu konuda Bord da genis bilgi vardi.Birbey tarafindan ele alinmis.)
Bazi arkadaslar a isyerinde söyledigimde, Alman emeklilik kasasina basvurdugunda evet oluyor demisler.7 ay kadar Türkiye ve Almanya yazismalari sonunda sayildigini anlatmislardi.

45 seneyi doldurmada kullanilmiyor.Sayilmiyor.

35 seneyi doldurmada oldugunu biliyorum.Schwerbehinderung icin lazim oluyor genelde 35 seneyi doldurmak icin.Isyerinde bir arkadas Türkiye den gelme biriydi, burada fazla calisma hayatiyla dolduramamisti, Schwerbehinderung ve rente sözkonusuydu.
Bord da bu konu islenmisti.Bende arkadasa böyle bir durum olmasi gerekir bir LVA ya git sor demistim.Ve gitmis sormus Evet demisler.Evraklari istemisler...Bu sekilde 35 senesini doldurup erken emekli olmustu.

Haziran usta bilgileri burada paylasirsan herkes icin faydali olur.

Bazi egitimleri calisilmamis bos zamanlari taniyorlar.
17 yas okul... Üniversite hayati.
(Bizzat benim cocuklarda yazildi.)Hep okula gitiler Calismadilar.Ve onunla da 4A SGK Türkiye borclanmasinda ne kullanmistim.LVA verlauf i.Sigorta baslangici olarak)

Almanca kurslarina gidenler.Ellerindeki evraklarla bu süreleri saydirabiliyorlar..Esimin Türkiye calismisligini yazdirdigimda görevli bunlar da gecerli demisti.
Eski den Meslek hazirlik okullarina gidenler..Otomatik o zaman yazilmiyordu.Kontrol edilip böyle bir durum varsa yazdirmak gerekir.
Türkiye deki calismislik emeklilik icin 4A kapsami.Bunlar bile + puan getirir demisti calisan görevli.
Benim LVA verlauf da Türkiye de calisma 2 hafta gibi gözüküyor.

Cocuk yetistirme sürelerini Es Türkiye den gelmis se esin biri calismis sa bu sürede.Diger ese Cocuk yetistirme süresini devr edebilir.En azindan calismayan es bu sürelere pirim sahibi olur.Sigorta baslangici olmus olur.

35 seneye sayılanlar:
Çalışma, 17 yaşından itibaren maximum 8 yıla kadar okul süereleri, Arbeitslosengeld, Hartz 4 (Bürgergeld), Krankengeld, Freiwillige Beiträge sadece 18 yıl Pflichtbeitragın olursa, Türkiye'deki filli ve çakışmayan borçlanma süreleri, Askerlik borçlanması ödendiyse Türkiye'de.

45 seneya

45 sene sayìlanlar

Arbeitslosengeld (emekliden iki yıl önceki süre sadece firm iflas ederse veya kökten kapanırsa, başka kolları olmayacak ama)

Krankengeld

Çalışma sürleri.

Türkiye'de ve Amerika'da süreler sayılmaz. Diğer anlaşmalı ülkelerde süreler sayılır.

Haziran
01 Haziran 2024, 10:53
@Birbey3.1 tesekkürler cevap icin.
peki bu Türkiyedeki ödedigimiz Pirim günleri icinde cakismayan süreler 3-5 ay olsada bunu bulup sayiyorlarmi? Yoksa genel olarak bakip ikiside ayni tarihlerde diye hayir hic saymiyoruz diyorlarmi?Benim su an yurtdisi emekliligi icin ödedigim Pirim günlerim büyük oranla burdaki calistigim seneler ile cakisiyor.Ama 2016 yilinda ben burada yaklasik 1 Yil calismamisligim var.
Ama Türkiyede o günlerin Primleri hizmet cetvelinde hesaplanmis.
Simdi benim bu 1 Yili hesaplarlarmi yoksa genel bir bakip incelemeden sayilacak süre yok derlermi?

Birde benim gecmise dönük yani burada ise baslamadan önce, Türkiyede okulu bitirdikten sonra buraya geldim ama 3 yil ise baslamadim. Bu 3 yili (1991,1992,1993 yillarini) Freiwillige Beitrag ile bir kerede ödeyip Bekleme süresi olarak saydirabilirmiyim? Almanyada toplam 31 sene Pflichtbeitrage ödemesligim var. 35 yili doldurmaya calisiyorum.
Yani söyle söyleyim:
Kann ich diese 3 jahren durch Freiwillige Beiträge mit einer Einmalzahlung als Rentenwartezeit anerkennen lassen?

Eger hic olmaz ise normal Freiwilligerentenversicherung yaptirip (ALG1 falan bitince) 2034 yilina kadar bu 4 yili ödeyebilirmiyim? (Yillik Mindestbeitrag olarak)
Bu eksik 4 yili doldurmak icin?

Not: Bu sorularimi DRV'yede kendi Portali üzerinden sordum simdi ordanda Cevabini bekliyorum

feza
01 Haziran 2024, 19:05
Haziran güzel bilgiler paylasiyorsun ok78rcp

ekleme yapayim:

Malulen emeklilik (Erwebsminderungsrente) olunan süre Pflichtbeiträge zaman olarak üzerine isliyor.
örnek 31 yilin var malulen emekli oldugun süreler üzerine ekleniyor. Malulen emekli olmaya bak.
35 yil dolduruldugunda yaslilik emekliligine en gec son 2 seneye kadar kesinti olmadan engelli (Schwerbehintenrente) emeklilik olunuyor.
süreli malulen emekliligin engelli emeklilige gecis avantaji sadece tekrardan heyete girilmemesi oluyor.

kafkaf
04 Haziran 2024, 02:56
Bilgilendirdiğiniz için hepinize çok teşekkürler,
Benim de bir iki sorum olacaktı cevap alabilirsem çok sevinirim.
59 yaşındayım 30% Schwerbehinderung var 50 yapabilmek için uğraşıyorum reha’dan sonra inşallah artırabilirim. 1996 yılımda Almanya’ya geldim 1997 yılından beri emeklilik primlerim ödenmektedir, ayrıca Tr’de emeklilik yıllarım doldu dilekçeyi verdiğim zaman ( 2025 itibarıyla) emekli olabileceğimi söylediler.
Burada neyazıkki 35 yılı tamamlayamadım ve sağlik sebebiyle 8 yıl daha çalışmayı düşünmüyorum.
Eski eşimden 24 ve 25 yaşlarında iki oğlum var
Bu bilgiler doğrultusunda erken emekli olabilmek için bana ne yapmamı tavsiye edersiniz ?
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim, bu konu benim için çok önemli neyazıkki çok fazla bilgim yok.

Haziran
04 Haziran 2024, 08:18
Bilgilendirdiğiniz için hepinize çok teşekkürler,
Benim de bir iki sorum olacaktı cevap alabilirsem çok sevinirim.
59 yaşındayım 30% Schwerbehinderung var 50 yapabilmek için uğraşıyorum reha’dan sonra inşallah artırabilirim. 1996 yılımda Almanya’ya geldim 1997 yılından beri emeklilik primlerim ödenmektedir, ayrıca Tr’de emeklilik yıllarım doldu dilekçeyi verdiğim zaman ( 2025 itibarıyla) emekli olabileceğimi söylediler.
Burada neyazıkki 35 yılı tamamlayamadım ve sağlik sebebiyle 8 yıl daha çalışmayı düşünmüyorum.
Eski eşimden 24 ve 25 yaşlarında iki oğlum var
Bu bilgiler doğrultusunda erken emekli olabilmek için bana ne yapmamı tavsiye edersiniz ?
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim, bu konu benim için çok önemli neyazıkki çok fazla bilgim yok.

Eger ki %50 GdB'yi alamaz iseniz ve yinede 35 Rentenwartezeiti doldurursaniz erken Emekli olabilirsiniz.35 Rentenwartezeiti su sekilde doldurabilirsiniz:
Türkiyede calistiginiz yillar varsa onlarida saydirip 35 seneyi doldurup 63 yasinda %14.4 kesinti ile emekli olabilirsiniz.Türkiyede calistiginiz yillari doldurmakicin TR'den SGK'dan calismis oldugunuz yillara ait Hizmet cetvelinin aliniz, bunun yaninda Nüfüs Kayit Örneginide(Tüm Aile fertlerini gösteren) ekleyerek DRV'ye bas vurunuz.35 seneyi doldurunca Altersrente für langjährig Versicherte olarak emekli olabilirsiniz.

Eger %50 Schwerbehinderunguda alirsaniz, 35 Rentenwartezeiti Türkiyedeki calismisliklarinizida saydirarak doldurursaniz 62 yasinda erken emekli olabilirsiniz %10.8 kesinti ile.
Schwerbehindertenrente olarak.5

feza
04 Haziran 2024, 15:41
@kafkaf,

Rehaya hangi hastaliklardan dolayi gittiginizi bilmiyorum
ama en erken malulen emekli (Erwebsminderungsrente) olmak icin ugras vermeniz gerekir.

kafkaf
04 Haziran 2024, 18:02
Rehaya gitme sebebim chronische Lumbalgie Rückenschmerzen , hemde Tinnitus var yıllardır. Adamlar bana daha Reha kağıtlarını doldururken senin yüzde 30’unu daha yükseltiriz bile dediler.
Uğraş vermen derken neyi kastettin? Zor olacağını tahmin etmiştim

kafkaf
04 Haziran 2024, 18:11
Haziran kardeş, cevabın için çok teşekkürler okurken yazmayı unuttuğum birşeyi hatırladım, ben geç yaşta Almanya ‘ya geldiğim için hemde yıllardır çok az maaşla çalıştığım için (Son Renten Bescheid ‘a göre 2037 yılında emekli olursam 900 küsür brutto maaş alacağım) Onun için zannnedersem Grundrente statüsüne gireceğim, 8 sekiz sene daha çalışmışım yada 3 sene sonra erken emekli olmuşum bence alacağım parada çok fazla bi fark olabileceğini düşünmüyorum. Sen ne dersin? Yoksa yanlış bi mantık mı yapıyorum?

Haziran
04 Haziran 2024, 20:02
Haziran kardeş, cevabın için çok teşekkürler okurken yazmayı unuttuğum birşeyi hatırladım, ben geç yaşta Almanya ‘ya geldiğim için hemde yıllardır çok az maaşla çalıştığım için (Son Renten Bescheid ‘a göre 2037 yılında emekli olursam 900 küsür brutto maaş alacağım) Onun için zannnedersem Grundrente statüsüne gireceğim, 8 sekiz sene daha çalışmışım yada 3 sene sonra erken emekli olmuşum bence alacağım parada çok fazla bi fark olabileceğini düşünmüyorum. Sen ne dersin? Yoksa yanlış bi mantık mı yapıyorum?

Grundrente olayini bilmiyorum bu konuda birsey diyemiyecegim.
59 yasinda isen nasil 2037 yasinda emekli oluyorsun?
Sen normal emekli olursan 2032 de emeklisin.

feza
04 Haziran 2024, 21:37
Rehaya gitme sebebim chronische Lumbalgie Rückenschmerzen , hemde Tinnitus var yıllardır. Adamlar bana daha Reha kağıtlarını doldururken senin yüzde 30’unu daha yükseltiriz bile dediler.
Uğraş vermen derken neyi kastettin? Zor olacağını tahmin etmiştim

bazi hastaliklarda nasil davranilacagini arkadaslar yukarida belirtmisdi.
kolay degil ama hastaliklarinla gösterecegin ugras ile karsilasacagin iyi heyetle olmayacakda degil.
gecmis olsun Allah kolaylik versin.

kafkaf
05 Haziran 2024, 05:12
bazi hastaliklarda nasil davranilacagini arkadaslar yukarida belirtmisdi.
kolay degil ama hastaliklarinla gösterecegin ugras ile karsilasacagin iyi heyetle olmayacakda degil.
gecmis olsun Allah kolaylik versin.

Sağolasın sana da Allah kolaylık versin.