PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun süre raporlu sigortadan izin alabilirmiyim tatile gitmek icin?

ibo068
20 Haziran 2024, 18:18
Merhabalar,

Ben 1 senedir raporluyum, verbraucherzentrale web sitesinde izine gidebilecegim yaziyor ama sadece avrupa icinde. Bu acaba istanbul avrupa yakasini da kapsar mi?

E-Sat
20 Haziran 2024, 18:39
Merhabalar,

Sigorta kapsamında raporlu olduğunuz dönemde tatil izni alıp alamayacağınız ve bunun kapsamı, bağlı olduğunuz sigorta kurumunun kurallarına ve ülkedeki yasal düzenlemelere göre değişebilir. Ancak genel olarak, sağlık sigortası tarafından raporlu olduğunuz dönemde tatil izni almak konusunda bazı kısıtlamalar olabilir.

Avrupa İçinde Tatil
Verbraucherzentrale gibi kaynaklarda raporlu olduğunuz dönemde Avrupa içinde tatil yapabileceğinize dair bilgi verilmişse, bu genellikle Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ülkeleri için geçerlidir. İstanbul'un Avrupa yakası, coğrafi olarak Avrupa kıtasında bulunmakla birlikte, bu tür kurallarda kastedilen Avrupa ülkeleri arasında yer almaz çünkü Türkiye AB veya EEA üyesi değildir.

Sigorta Kurumunuz ile İletişim Kurun
Bu tür bir tatil izni almayı düşünüyorsanız, öncelikle sigorta kurumunuzla iletişime geçerek durumunuzu netleştirmeniz en doğru yaklaşım olacaktır. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Sigorta Şirketiniz ile Görüşün: Sağlık sigortanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek tatil planlarınızı ve gitmeyi düşündüğünüz yerleri belirtin.

Doktorunuzun Görüşü: Tedavi sürecinizi takip eden doktorunuza danışarak tatil yapmanın sağlığınıza olan etkilerini değerlendirmesini isteyin. Doktorunuzun olumlu görüşü tatil izni almanızı kolaylaştırabilir.

Resmi Onay Alın: Sigorta kurumunuzdan yazılı bir onay almanız, ileride herhangi bir sorun yaşamamanız açısından önemlidir.

Bu adımları izleyerek daha net bir bilgiye ulaşabilir ve tatilinizi sorunsuz bir şekilde planlayabilirsiniz.

ibo068
20 Haziran 2024, 19:18
Tesekkür ederim.

Umarım bu konuyla ilgili tecrübe edinmiş birisi bizimle tecrübelerini paylaşır.

Saygılar

Haziran
20 Haziran 2024, 19:33
Tesekkür ederim.

Umarım bu konuyla ilgili tecrübe edinmiş birisi bizimle tecrübelerini paylaşır.

Saygılar

Bende uzun süredir Krankengeld'deyim ama yurtdisina cikmadigim icin sormadim hic.
Bende merak ettim simdi.

hekimoglu
20 Haziran 2024, 20:10
Tatil icin degilde aile ici cenaze icin bile AOK olmaz dedi, aile doktoru tüm sorumluluk bende git dedide öyle gittim. Yani doktorun elinde olup olmayacagi, krankenkasse den önce doktorunuzla konusun.

feza
20 Haziran 2024, 21:53
ben Türkiye´ye 3 hafta gitmeyi planladigimda AOKda memur ile konustum,
2 hafta veririz 3 hafta icin cenaze var dersen yukaridan sorun cikartmaya bilirler demisdi.
Doktorumdan yurtdisina/izine gitmemin hastaligima yan etkisinin olmayacagina dair belge istedi,
doktor verecekti bazi sebeblerden dolayi iptal ettim.