PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oturum Kartinin gecerlilik süresi bitti !!!

salako85
21 Haziran 2024, 16:42
Merhaba Arkadaslar,

Artik kafam inanilmaz derecede karisti ve toparlamakta zorluk cekiyorum. Hicbiryerde Net ve elle tutulur bir biligiye ulasamadim. Urmarim aranizda ayni durumu tecrübe eden olmustur !!!

Ben cok gereksiz ve sacma sebeplerden dolayi 1 Yil yeni Pasaport cikartmadim. Bu ara Almanya Dogumluyum ve hala burada yasiyorum. Almanyada Oturum Karti ve Pasaportlar ayni tarihlerde gecerli oldugu icin, haliyle onunda süresi bitmisti. 2024ün Subat Ayinda yeni Pasaport icin müracat ettim ve yaklasik 4-5 Hafta sonra yeni Pasaportum geldi. tabii bu süre zarfinda (Is yerimi degsitirim vs vs ) Yabancilar dairesinden yeni Oturum Karti (Aufenthaltskarte) icin gec müracat ettik. Yaklasik 4 Hafta önce Basvuru yaptim ama muhtemelen Ukraynadan gelen Göcmen vs. yüzünden yeni Oturum Kartim Augustos öncesi gelmeyecek.

Tabii Pasaportumu almanin sevinciyle Sila Yoluna cikmayi planladim ama maalesef oturum kartim yetismeyecek.

Fiktionsbescheinigung hakkim varmi ondan tam emin degilim. Simdi bazi Site, Videolarda vs. eski Pasaport + eski Oturma Karti + yeni Pasaport seklinde Seyahatlerde sorun olmaz diye okudum/dinledim ama birokadar da sakin yola cikadan, geri dönersine kadar hersey vardi !!!

Benimle ayni tecrübeyi yasayan varmi acaba?

Selamlar

hOrOz
21 Haziran 2024, 17:26
Geçen senelerde Fiktionsbescheinigung bizim burada oturma hakkı olanlara vermiyorlardı sadece süreli oturma izni olanlara veriyorlardı

Kusura bakma ama suçu Ukraynalılara atmaya gerek yok tek suçlu varsa zamanında hareket etmemiş olmaman başkasında suç aramaya hiç gerek yok

Geçen senelerde Almanya da ehliyet değiştirme yüzünden (ehliyetlerde aynı yerde basılıyor) epey bir gecikme vardı

Şimdi durum nasıl bilmiyorum

Ne yazıki nazik popomuzu kaldırmaya üşenip böyle durumlara düşüyorsunuz, izine gideceğin herhalde dün sabah aklına gelmedi.

buraya soracığına bağlı olduğun yabancılar dairesine email ile sorsana.. Her şehirde başka uyguluyorlar

salako85
21 Haziran 2024, 17:36
Sucu Ukraynadan gelen göçmenlerde bulduğum için yazmadım. Sadece sürenin (Resmi Internet Sayfasinda 4-5 Hafta bilgisi var) bukadar uzun olacagini tahmin etmedim. Zaten Rumuzumdan anlayagin gibi sucu tamamen kendimde buluyorum.

Pazartesi telefonla bilgi almaya calisacagim

hOrOz
21 Haziran 2024, 17:47
Sucu Ukraynadan gelen göçmenlerde bulduğum için yazmadım. Sadece sürenin (Resmi Internet Sayfasinda 4-5 Hafta bilgisi var) bukadar uzun olacagini tahmin etmedim. Zaten Rumuzumdan anlayagin gibi sucu tamamen kendimde buluyorum.

Pazartesi telefonla bilgi almaya calisacagim

Anladığım kadar senin pasaport + oturma kartı Şubat 2024 bitti . En geç Ocak ayında hareket etmen gerekti

6.ayına sonun geldik olduk şimdiye kadar 4 aydır Almanya kaçak yaşamışsın (Almanya da doğmuş olmanın bu konuda hiç bir getirisi yok)

Ben başka söyleyecek bir şey bulamıyorum ..

Birbey 3.1
21 Haziran 2024, 17:47
Burada ve intenetde boşuna bilgi arayacağına yabancılar dairesine başvursan ve sorsan acil bir çözüm için.

E-Sat
21 Haziran 2024, 23:43
yanlislik oldu :)

E-Sat
21 Haziran 2024, 23:44
Geçen senelerde Fiktionsbescheinigung bizim burada oturma hakkı olanlara vermiyorlardı sadece süreli oturma izni olanlara veriyorlardı

Kusura bakma ama suçu Ukraynalılara atmaya gerek yok tek suçlu varsa zamanında hareket etmemiş olmaman başkasında suç aramaya hiç gerek yok

Geçen senelerde Almanya da ehliyet değiştirme yüzünden (ehliyetlerde aynı yerde basılıyor) epey bir gecikme vardı

Şimdi durum nasıl bilmiyorum

Ne yazıki nazik popomuzu kaldırmaya üşenip böyle durumlara düşüyorsunuz, izine gideceğin herhalde dün sabah aklına gelmedi.

buraya soracığına bağlı olduğun yabancılar dairesine email ile sorsana.. Her şehirde başka uyguluyorlar

28.03 tarihinde ehliyet degistirmek icin Basvurumu yaptim hala gelmedi. (Aachen Bürgerservice Bahnhofplatz ) esimin oturma kartida 8 haftayi gecti gelmesi.

atsiz77
22 Haziran 2024, 10:39
Normal şartlarda bi problem olmaz, her iki pasaportunu ve oturum vize kartınla giriş çıkış yaparsın.

Babam geçen sene böyle gidip geldi, bunu bize Yabancılar dairesindeki çalışan söyledi.

Her durumda böyle geçerlimi bilemem , kendi insiyatifine kalmış gidip gitmemek.

salako85
24 Haziran 2024, 09:44
Merhabalar,

Cevap veren herkeze Tesekkürler ! Bazilariniz hakli yere kabahatin bende oldugunu yazmis ve bunu zaten en basta ben kabul eden benim. Bir Arkadas Almanyada kacak yasadigim yazmis ama bu yanlis !!! Benim Oturumum bitmedi, zaten bitmeside imkansiz cünkü gecerlilik süresi oturumun kendisi degil, bana verilen ,,Kart´´ in süresi. Pasaportsuz gezdigim iki-üc aylik bir süre Cezaya (Ordnungswidridgkeit) olarak cezaya tabii okadar.

Yabancilar Dairesi Ucakla bir sorun olmayacagini ama Arabayla Seyahatte sorun OLABILECEGINI söyledi.

Yani durum bundan ibaret ve benide cok rahatsiz ediyor !