Alıntı sekilsef Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hocam selam,

Alg1 antragimi hastanedeki sozialdiest ile beraber doldurduk orada 15 saaten az calisabilirim diye bi yer yok ve isaretlemedimde, sadece schwer körperliche arbeit calisamam diye yazdik ve ayrica antrag ile birlikte bütün güncel hastane raporlarini ve Reha raporlarinin kopielerinide ekledik yolladik. Muhtemelen arbeitsamtin medizinsche diensti doktor raporlarini inceledi ve kendileri haftada 15 saatten fazla calisamiyacagima karar verdi, ben öyle bisey belirtmedim. Kanser hastasiyim %80 engelli raporum var risk devam ediyor ve 1 bucuk yildir calisamiyorum siddetli agrilarim var fiziktedaviyr gidiyorum ve Psikolojik tedaviyede yeni basladim sonunda bi psikolog bulabildim.

simdi baktim kontoya Alg1 ilk parayi yatirmislar 09.05-31.05.2023 tarihleri arasi, (931€) cünkü ilk 8 günü Aok ödedi. Mayisin 9.dan itibaren Alg1 basladi.

Benim tahminim durumum emekli olmaya müsait oldugu icin arbeizsamt bana alg1 ödemek istemiyor ve direk Renteye yollamak istiyor bunun icinde baski yapiyor gibi geldi. Emekliye basvurmassam parani ödemeyiz gibi. Ama erwerbsminderungsrenteye basvursam bana baya düsük rente parasi verecekler yani Alg1 1250 veriyorsa, Rente 800 lere düsecek ve ben bunla ancak kirami ödeyebilirim. Ve calisacak durumdada degilim.

Bu yasal bir yolu yokmu illa emekliyemi basvurmak zorundayim yani en azindan 1 yil Alg1 alma hakkim yokmu zaten kranka devam kontrollere devam ediyorum. Arbeitsamt neden baski ve tehtitle emekliye basvurmam icin zorluyor?
selam arkadasim banada bugün itibari ile aYni mektiup geldi bende senin dedigin gibi düsündüüm raporlarima baktilar ve 15 saaten fazla calisamaz diye emeklilik sigortasina yönlendirmeyi planliyorlar sanirim herkes birbirine yönlendiriyor o ödemek istemiyor bu ödemek istemiyor yani anliyacagin elinde olmayan nedenlerden dolayi hasta olmusuz umurlarinda bile degil 35 sene vergimi ödemisim calismisim ve yaptiklari seylere bakin birde yaninda bir kagit daha var doldurmam icin yollamislar herseyi kabul ettigime dair yani yapmazsam parami durduracaklarina yada keseceklerine dair bir yaziyi imzalayim göndermemi istiyorlar sanirim anlayamadim tam olarak