Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 386 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Aok 78 hafta krankgeld ve Sonrasi ne olacak

Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    92
    18 mesaja 60 teþekkür aldý

Aok 78 hafta krankgeld ve Sonrasi ne olacak

Selam Arkadaslar

Maalesef kanser hastasiyim, yaklasik 6 yildir defalarca ameliyat radyoterapi kemoterapi aldim, yaklasik son 11 aydir kranktayim kontrollere düzenli gidiyorum ama hala düzelemedim haftaya yine süpheli bir yerden parca alinacak sonucu yine kötü cikarsa bilmiyorum onuncu kez ameliyat yolu görünecek,

Benim sorum ÅŸu;
    9 Mayis 2023 tarihinde Krankgeld sürem doluyor son 3 yil icinde ayni hastaliktan dolayi krank yaptigim icin 78 haftayi dolduruyorum bu yüzden AOK artik krankgeld ödemeyecek, bana kagit yollamislar 9 mayistan sora basinin caresine bak diye,

Bende arbeitsamta basvuru yapicam issizlik parasi icin, peki arbeitsamt bana nekadar süre issizlik parasi öder? muhtemelen doktorum kranki uzatacak.

Zaten son 11 aydir kranktayim ama daha evvel calistigim fest iŞim vardi, kranktan dolayi calisamiyorum. Ayrica %80 schwerbehinderungsausweisim var (5yil süreli) onu isyerine 11 ay öncede vermistim, sükür isyeri ile sikintim olmadi,

Bu hastalik psikolojimi cok bozdu canim hicbisey istemiyor panik icindeyim depresyondayim, psikolog doktor icin sevk aldim ama hicbir psikolog doktora ulasamiyorum, Ayrica kimsem yok yanliz yasiyorum, 19 yildir almanyada yasiyorum benim emekli olma sansim varmi eger olursa temelli dönmeyi düsünüyorum ölürsemde memleketimde ölmeyi istiyorum.

Bilgisi olan arkadaslar bana yardimci olur yol gösterirlerse sevinirim cikmazda kaldim zor durumdayim.

Selam ve Dua ile.

2. sekilsef üyemize teþekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiði Teþekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teþekkür aldý
    Çok geçmiþ olsun kardeþim. Allah yardýmcýn olsun.

Senin yapacaðýn Erwerbsminderungsantrag vereceksin emekli kurumuna. Sonra Arbeitsamtda "Arbeitslosengeld wegen Nahtlosigkeit" deyip Antrag vereceksin. Emekli dilekcen sonuclanasýya kadar Arbeitsamt normal Arbeitslosgeld öder. En az 1 yýl Arbeitslosengeld hakkýn var.

Ama o kadar sürmez.

Emekli þansýn çok yüksek. Tüm raporlarýda sunarsan bir iki aya yüzde 90% olumlu sonuç gelir. Raporlarý onlar doktordan isterse 4-5 ay sürebilir.
    Konu Birbey 3.0 tarafýndan (09 Mart 2023 Saat 13:43 ) deðiþtirilmiþtir.

5. 4 kiþi Birbey 3.0 üyemize teþekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    92
    Alýntý Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Çok geçmiş olsun kardeşim. Allah yardımcın olsun.

Senin yapacağın Erwerbsminderungsantrag vereceksin emekli kurumuna. Sonra Arbeitsamtda "Arbeitslosengeld wegen Nahtlosigkeit" deyip Antrag vereceksin. Emekli dilekcen sonuclanasıya kadar Arbeitsamt normal Arbeitslosgeld öder. En az 1 yıl Arbeitslosengeld hakkın var.

Ama o kadar sürmez.

Emekli şansın çok yüksek. Tüm raporlarıda sunarsan bir iki aya yüzde 90% olumlu sonuç gelir. Raporları onlar doktordan isterse 4-5 ay sürebilir.

Allah razi olsun Birbey kardesim.

Peki bu Â*ErwerbsminderungsÂ*renten gecici emeklilikmi oluyor yani bikac seneligine emekli edip sora saglik durumu iyiyse bu emeklilgi iptalmi ediyorlar?

Â*ErwerbsminderungsÂ*renten olursam mevcut fest isimide kaybedermiyim tamamen?

Örnegin, emekli oldum ama tedavim devam Ediyor Allahtan ümit kesilmez sagligim 3 yil icinde normalde döndü ve 3 yilin sonunda emekliligim ve Schwerbehibderunsausweiss im iptal edilecektir, peki zaman eski isime dönme sansim olurmu yoksa emekli oldugum icin is yerimle ilisigim tamamen kesilirmi?

Allah razin olsun
    Saygilarimla

Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    1,645
    1,616 mesaja 3,318 teþekkür aldý
    Eger auf zeit verdilerse bitmesine 3 ay kala tekrar antragstellen yapacaksin..
    Tekrar gutachten olur,,raporlar saglam cikarsa ise gidersin..
    Is yeri bu zaman icinde cikarmaz..cikarsada avukatla itiraz edersin..
    Engelli ausweissin da suresi bitimine yazi gelir ya prozent düser veya ayni kalir yada iptal..
    Raporlara bagli..
    Sayet suresiz emekli olursan is yeri iptal olur..yani wirst gekündigt..
    Tahminim abfindung alamasdin..
    Ama onlar seni kraknken kündigen yaparlarsa firsati kacirma..
    Konu webci tarafýndan (11 Mart 2023 Saat 13:30 ) deðiþtirilmiþtir.

8. 2 kiþi webci üyemize teþekkür etti:

Nereden
    Ettiði Teþekkür
    557
    Alýntý sekilsef Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Allah razi olsun Birbey kardesim.

Peki bu Â*ErwerbsminderungsÂ*renten gecici emeklilikmi oluyor yani bikac seneligine emekli edip sora saglik durumu iyiyse bu emeklilgi iptalmi ediyorlar?

Â*ErwerbsminderungsÂ*renten olursam mevcut fest isimide kaybedermiyim tamamen?

Örnegin, emekli oldum ama tedavim devam Ediyor Allahtan ümit kesilmez sagligim 3 yil icinde normalde döndü ve 3 yilin sonunda emekliligim ve Schwerbehibderunsausweiss im iptal edilecektir, peki zaman eski isime dönme sansim olurmu yoksa emekli oldugum icin is yerimle ilisigim tamamen kesilirmi?

Allah razin olsun
    Saygilarimla
    Doktorun tercihine baðlý. Yaþýn kaç?

10. Birbey 3.0 üyemize teþekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    92
    Doktorun tercihine baðlý. Yaþýn kaç?

43 yasindayim

Nereden
    Ettiði Teþekkür
    557
    Allah göstermesin, ümitsiz bir vaka deðilsen, yüzde 99,9% süreli olur.

13. Birbey 3.0 üyemize teþekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    92
    Allah göstermesin, ümitsiz bir vaka değilsen, yüzde 99,9% süreli olur.

Haklisiniz Kanser hastaligini önemli ciddi bir hastalik olarak görmüyorlar 6 yilda bunu farkettim, nekadar metastas yaptiginin önemi yok hala nefes aliyorsan sorun yok onlar icin.

Cok tesekkür ederim Allah razinolsun Rabbim haerseyin hayirlsiini versin.

15. sekilsef üyemize teþekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    16
    18 mesaja 28 teþekkür aldý
    Geçmiþ olsun arkadasim allah acil þifalar versin birbeyin dedigi gibi yap,piskolog demiþsin zor arkadas daha doðrusu en az 6 ay beklersin çoðu piskoloji üzerinden emekli olduðu icin yani bilemem hastane üzeri denesen
    Konu W211 tarafýndan (14 Mart 2023 Saat 19:04 ) deðiþtirilmiþtir.

17. W211 üyemize teþekkür edenler:

Üye iskete - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Ettiði Teþekkür
    12
    5 mesaja 7 teþekkür aldý
    Konu acildigi icin benimde sorum olacak bende yaklasik 1bucuk senedir hastalik raporu aliyordum bu ay 78 hafta sona eriyor onun icin gecen ay arbeitsamta basvurdum herseyi doldurdum imzaladim verdim simdiye kadar bir ses cikmadi bana gutachter gelecegini söylemislerdi ona göründükten sonra maasimin baglanacagini sööylediler hala termin yapmadilar doktorumdan krank almaya devammi edecegim yoksa gerek yokmu krank almama? yani gerekli muayenelerime doktoruma yine gidecegimde yani krank yazmasina gerek varmi onu merak ettim arbeitsamttaki kadin yok deedi ama yinede emin olmak istiyorum biliyorsunuz onlara pek güven olunmaz

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadað dan
    Ettiði Teþekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teþekkür aldý
    Krank almaya devam.
    Benim hanýmda 78 haftayý doldurdu Arbeitsamt parasýda 7. ayýn ortasýnda bitiyor.
    Biz hep Krankmeldungu Arbeitsamt a atýyorsuk son gittiðinde getirmeniz gerek yok demiþ.
    Sanýrým yeni uygulamada otomatik gidiyor
    Konu hOrOz tarafýndan (31 Mayýs 2023 Saat 15:30 ) deðiþtirilmiþtir.

20. 2 kiþi hOrOz üyemize teþekkür etti:

Üye iskete - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Ettiði Teþekkür
    12
    5 mesaja 7 teþekkür aldý
    su anda otamatik gidiyor ama kranken kasse ye arbeitsamta gitmiyor ozaman elimdenmi verecegim ozaman esegini saglam kaziga baglamak lazim vermekte fayda var

Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    1
    30 mesaja 35 teþekkür aldý
    iki not ta ben düseyim arkadaslar.
    2016 tan beri calismiyorum, 37 yil dokumada abtelungs meister olarak calisrim. Tabii sesli yer oldugu icin bende az bi sagirlik olustu ve devaminda kulakcinlamasi tinitus. Bu da bazan dengesizlik yapiyordu o arada aileli sorun lar oldu bosanma falan derken pisikolejide tamaman gitti. yetmedi firma iflas verdi yani iflas etti ben zaten o rada BG uzeri emeklilik alirim diye BG ye bas vurmustum. iki defa gutachten yaptirdi BG 15%-20 arasi dediler sonra itiraz ettim kendim gut achten yaptimdim yani para sini kendim ödedim gutachtenin ama malesef hic bir doktor sorumlukluk almak istemedi ondada 15%-20% dedi 15% yok 20% vermediler verselerdi emekli idim. ama zaman cabuk gecti arbeitsamt 12 ay bitirdim ama sonra krank a devam ettim ve AU yu heo verdim arbeitsamt a verirsen vermiteln yapamiyorlar vermez isen 1 hafta gecmez suraya git buraya git isyeri gösterirler. Arbeitsamt ta bitti cook tan hartIV ye düsürdüler ariyada ayni AU veriyorum he bu ara birde bel fitigi amaliyati oldum. Bel fitigi amaliyatin icin rehaya antrag verdim simdi akillarina geldi hem belfitigi icin rehaya gidiyorum ayni zamanda tinitus icin. oda 7.11.2023 e termin gelmis rehadan. oriya da calsip calisamayacagim icin gönderiyorlar. bakalim ne olacak ama gercekten bir illet ile ugrasiyorsaniz arbeitslosen geld yada burgergeld aliyorsaniz hasta saniz verin AU yu jobcentere yada arbeistamt a. yoksa rahat birakmazlar ben 6 yilda hatta 7 yil oldu 2 defa gittim onlara oda rente icin basvurmayi düsünüyormusnuz doktorunuz ile konussaniz diye cagirdilar. bakalim rehada ne olacak

Moderator hekimoglu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Ettiði Teþekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teþekkür aldý
    Alýntý iskete Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Konu acildigi icin benimde sorum olacak bende yaklasik 1bucuk senedir hastalik raporu aliyordum bu ay 78 hafta sona eriyor onun icin gecen ay arbeitsamta basvurdum herseyi doldurdum imzaladim verdim simdiye kadar bir ses cikmadi bana gutachter gelecegini söylemislerdi ona göründükten sonra maasimin baglanacagini sööylediler hala termin yapmadilar doktorumdan krank almaya devammi edecegim yoksa gerek yokmu krank almama? yani gerekli muayenelerime doktoruma yine gidecegimde yani krank yazmasina gerek varmi onu merak ettim arbeitsamttaki kadin yok deedi ama yinede emin olmak istiyorum biliyorsunuz onlara pek güven olunmaz
    Imzaladigin kagitlar arasinda büyük ihtimal tedavi oldugun doktorlardan raporlarini istemelerine müsade ettiysen biraz komik ama ferndiagnose ile sana gutachten yapabilirler. Sikinti cikmaz panik olma.

24. hekimoglu üyemize teþekkür edenler:

Nereden
    Ettiði Teþekkür
    557
    Alýntý iskete Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Sana mektup gelir, git Reha veya Erwerbsminderungsrente icin dilekece ver diye. Ama bu isyerinden cikisli degilsen gecerli.

26. Birbey 3.0 üyemize teþekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    92
    Selam arkadaslar benim 78 hafta doldu ve bu mayis ayindan itibaren Alg1 almaya basliyorum 2 ay evvel tüm kagitlari verdim gutachten icinde tüm arztbriefleri verdim hala Alg1 param gelmedi, gutachtenden de haber gelmedi ama bu bahsettiginiz mektup bugün geldi bana rehaya yada erwerbsminderungsrenteye basvur demisler. Ne yapmam gerekiyor. Yol gösterirseniz memnun olurum.

Konu sekilsef tarafýndan (02 Haziran 2023 Saat 01:16 ) deðiþtirilmiþtir.

Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    77
    67 mesaja 158 teþekkür aldý
    Alýntý sekilsef Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Selam arkadaslar benim 78 hafta doldu ve bu mayis ayindan itibaren Alg1 almaya basliyorum 2 ay evvel tüm kagitlari verdim gutachten icinde tüm arztbriefleri verdim hala Alg1 param gelmedi, gutachtenden de haber gelmedi ama bu bahsettiginiz mektup bugün geldi bana rehaya yada erwerbsminderungsrenteye basvur demisler. Ne yapmam gerekiyor. Yol gösterirseniz memnun olurum.

Selam, eðer arbeitslosengeld antrag da 15 saat çalýþabilirim veya hastalýk gerekçelerinden ötürü kýsýtlý çalýþabilirim diye yazdýysan yada iþaretlediysen, paranýda 15 saat üzerinden hesaplayýp ödüyorlar. Buda normal alýcaðýn paranýn yarýsýndanda aza tekabül ediyor.

baþýma geldiði için biliyorum. Tavsiyem sakýn ola saat olarak þu kadar saat çalýþabilirim diye antrag da yazma,yazdýysanda tekrar yeni antrag ver veya deðiþtir.

Eðer erwerbsminderungsrente de alýcaðýn para ile alg1 arasýnda pek fark yoksa hiç zaman kaybetmeden rente ye baþvur.

Krankmeldung onlarýn bize gerek yok demelerine bakma,devam yazdýr online arbeitsamt app var ordan yükleyebiliyorsun.

Krankmeldung vermediðin sürece ayda 10 tane bewerbung isticekler + vermitlungsvorschlag göndericekler.

Paranýn gelmesi 3 ay sürer,seni gutachter kendi doktorlarýna gönderirler,termin verdi gittin geldin sonucu belli oldu 3 ayý buluyor...

Þunuda belirteyim bence krankmeldung vermek için paranýn ödenmesini bekle þuan daha bearbeitung da, belki doktorada seni göndericekler termin gelir gutachter için.

Önce iþlemlerin bitsin paraný ödesinler daha sonra krankmeldung vermeye baþlarsýn.

Gesendet von meinem SM-G980F mit Tapatalk
    Konu ayaz tarafýndan (02 Haziran 2023 Saat 02:30 ) deðiþtirilmiþtir.

Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    92
    Alýntý ayaz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Selam, eğer arbeitslosengeld antrag da 15 saat çalışabilirim veya hastalık gerekçelerinden ötürü kısıtlı çalışabilirim diye yazdıysan yada işaretlediysen, paranıda 15 saat üzerinden hesaplayıp ödüyorlar. Buda normal alıcağın paranın yarısındanda aza tekabül ediyor.

başıma geldiği için biliyorum. Tavsiyem sakın ola saat olarak şu kadar saat çalışabilirim diye antrag da yazma,yazdıysanda tekrar yeni antrag ver veya değiştir.

Eğer erwerbsminderungsrente de alıcağın para ile alg1 arasında pek fark yoksa hiç zaman kaybetmeden rente ye başvur.

Krankmeldung onların bize gerek yok demelerine bakma,devam yazdır online arbeitsamt app var ordan yükleyebiliyorsun.

Krankmeldung vermediğin sürece ayda 10 tane bewerbung isticekler + vermitlungsvorschlag göndericekler.

Paranın gelmesi 3 ay sürer,seni gutachter kendi doktorlarına gönderirler,termin verdi gittin geldin sonucu belli oldu 3 ayı buluyor...

Şunuda belirteyim bence krankmeldung vermek için paranın ödenmesini bekle şuan daha bearbeitung da, belki doktorada seni göndericekler termin gelir gutachter için.

Önce işlemlerin bitsin paranı ödesinler daha sonra krankmeldung vermeye başlarsın.

Hocam selam,

Alg1 antragimi hastanedeki sozialdiest ile beraber doldurduk orada 15 saaten az calisabilirim diye bi yer yok ve isaretlemedimde, sadece schwer körperliche arbeit calisamam diye yazdik ve ayrica antrag ile birlikte bütün güncel hastane raporlarini ve Reha raporlarinin kopielerinide ekledik yolladik. Muhtemelen arbeitsamtin medizinsche diensti doktor raporlarini inceledi ve kendileri haftada 15 saatten fazla calisamiyacagima karar verdi, ben öyle bisey belirtmedim. Kanser hastasiyim %80 engelli raporum var risk devam ediyor ve 1 bucuk yildir calisamiyorum siddetli agrilarim var fiziktedaviyr gidiyorum ve Psikolojik tedaviyede yeni basladim sonunda bi psikolog bulabildim.

simdi baktim kontoya Alg1 ilk parayi yatirmislar 09.05-31.05.2023 tarihleri arasi, (931€) cünkü ilk 8 günü Aok ödedi. Mayisin 9.dan itibaren Alg1 basladi.

Benim tahminim durumum emekli olmaya müsait oldugu icin arbeizsamt bana alg1 ödemek istemiyor ve direk Renteye yollamak istiyor bunun icinde baski yapiyor gibi geldi. Emekliye basvurmassam parani ödemeyiz gibi. Ama erwerbsminderungsrenteye basvursam bana baya düsük rente parasi verecekler yani Alg1 1250 veriyorsa, Rente 800 lere düsecek ve ben bunla ancak kirami ödeyebilirim. Ve calisacak durumdada degilim.

Bu yasal bir yolu yokmu illa emekliyemi basvurmak zorundayim yani en azindan 1 yil Alg1 alma hakkim yokmu zaten kranka devam kontrollere devam ediyorum. Arbeitsamt neden baski ve tehtitle emekliye basvurmam icin zorluyor?
    Konu sekilsef tarafýndan (02 Haziran 2023 Saat 09:00 ) deðiþtirilmiþtir.

Nereden
    Ettiði Teþekkür
    557
    Erwerbsminderungsrenteye basvur. Bavurduguna dair Antragsbestätigung onlara yolla.

Tecrübeli Üye
    Ettiði Teþekkür
    77
    67 mesaja 158 teþekkür aldý
    Sonuçta ikiside maddi yönden ayný kapýya çýkýyor,alýcaðýn para geçimine yetmiyorsa ya wohngeld yada bürgergeld kalanýný tamamlýcak.

Alg1 krank yaparsýn 6 ay sonrada erwerbsminderungrente antrag verirsin yada þimdiden yaparsýn rente antrag.

Sana kalmýþ.Allah þifa versin kardeþim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 3 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 3 misafir)