Alıntı webci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
usta iyi düsünmüsün.
sparkontoya aktar baskada birsey yapma. .ne kadar cok baska islere bulasirsin okadar pohu cikar,
bak ben zamaninda sparkonto yaptim.
lebensversicherung yaptim.
ama sartlar geregi bir turlü parayi sabit bir yerde biriktiremedim.
yiyip icmedim ama malesef hayat sartlari iste,
ama en son ev aldim.
simdi ailece oturuyoruz,
ikisine de tek daire düsüyor,
kimse simdi paralarimi yedi diyemez.
yarin öbürgün daire sahibi olacaklar.
kendi baslarina parayi eline versek carcur ederlerdi.
bir de böyle düsünmek lazim.
onlar hala bu kafada degil ama coluk cocuga karisinca anlayacaklar,
yani demek istedigim cocuklar kücükken farkli buyuyunce cok farkli.
biriktirgin parayi 18 yasina gelince al sanin paran dersen onlara iyilik yapmis olmassin.
hicbirsey yapmamakta dogru degil.
sunu da unutma bunu milletimize anlatamiyoruz;
en dogrusu ve temizi hicbir miras birakmamak ve yasam boyu beraber bir evde oturup yiyip icmek.
miras bas belasi hakdir ama artik kimse kabullenip dürüstce paylasim yapmiyor,
sen mezara kafani sokar sokmaz
kavgalar
dövüsler
kiskancliklar
sana küfür etmeler basliyor,
birde bunlarin vebalinde kalip yanlislik yapmak istemessen basini sokacak kadar mal mülk birde evlatlarinin az bucuk gerlecegine yatirim bukar,
mallar
mülkler
10 tane daireler
5 tane ev
turkiye de yazlik
almanyada kislik
lüx arabalar bunlar bos isler.
nereye kadar.
saygilar-
Webci ne güzel yazmissin sana katiliyorum. Bende eklemek istiyorum.

Bencede herkes önce kendisi icin yasamali. Kendi hedeflerini koymali ve o hedeflere ulasmali. Simdiden cocugumun gelecegine para biriktirmek cok sacma zaten onlar Mrascilarimiz olacak.
Onlarin eline 18-20 yasinda eline cokca para tutusturmak cok yanlis bir adim. Daha cok onlara hedeflerimizle mücadelerimizle örnek olmaliyiz. Ben kendime hep hedefler koydum ve o hedeflere ulastikca yenilerini ekliyorum.

En büyük hedefimde genc yasta finansal bagimsizlikdi. Buna ulastim - simdi istesem cocuklara son model araba son model telefonlar ve sayire alabilirim ama yapmiyorum. Ne gerekiyorsa onu aliyorum ikincisindede baya baya hesap soruyorum.
Finansal bagimsizlikda insani simartabilir ondanda kendime yeni hedefler koydum yoksa hizlica bosluga yada kötü aliskanliklara sürüklenebilirsiniz.
Cocuklarima finansmanci olmuyorum onlari sadece uzaktan destekliyorum para konusunda.
Sonuc büyük cocugum Abituru 1-2 ile bitirme esnasinda ve Üniversitede okumak istiyor. Kendi hedeflerini koydu ve kendi ayaklarinin üstünde olacak insallah ( Tabiki simdi ben uzaktan seve seve kirada kalacagi daireyi harcligini kesin aylik 500-1000 Euro tutar daha kestiremiyorum büyük sehir malum karsilayacagim masraflari ama okadar ondan fazlasini kendisi hedeflerle zaten hayal ediyor ve benide örnek aliyor.

Cocuklari gencleri ne kadar bol alistirirsan okadar rahat yasiyorlar ve paranin kiymetini bilmiyorlar. Normal sartlarda yasarlarsa ek hedef koyuyorlar kendilerine. Yan isler düsünüyorlar. Ebay saticisi olmayi hayal ediyorlar ben dene dedim ve biraz alip satti oglan zararina ne kadar zor oldugunu gördü. Baska minijob yapti stajlar yapti. Hayatin zorluklarini 15 - 18 yasinda görmeleri lagzim ki güzel mesleklere ve daha iyisi daha yüksek egitime yönelmeleri icin. Sohbet ede ede simdi ögrtemenlige yöneldi ve birazda Bakanlikda Duales Studium düsünüyor.

Boss91
Senin yaptigin birikimi bende yaptim ama arka planda ve kenara simdiye kadar 40 bin Euro biriktirdim cocuk basi. Onu simdi cocuguma vermeyecegim ve sadece Üniversite icin kullanacagim. Eger özel bir üniversite (parali Privat) isteseydi o parayi hemen kullanacaktim. Simdide aylik tutacagimiz daireye ve harclik verecegim.
Egitim icin biriktir gerisi bos isler. Onu anlatmak istedim.