Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 403 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanyada yaşayan kişinin Türk vatandaşı olarak birinci adresi almanya mi olması gerek?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    2 mesaja 2 teşekkür aldı

Almanyada yaşayan kişinin Türk vatandaşı olarak birinci adresi almanya mi olması gerek?

Iyi günler arkadaşlar, kolay gelsin herkese.

Bir durum var onu öğrenmek istiyorum.

Annem Türk vatandaşı, Almanyada ikamet ediyor. Yani oturumu Almanyada.

Şuanda türkiyede nüfüs dairesinde birinci adress olarak, Almanya gösteriyor.

İkinci adress olarak Türkiye gözüküyor.

Şimdi sorum, adress değişikliği yapılırsa, yani birinci adress türkiye olsa ikinci adress Almanya olsa ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

Ozaman oturumu Türkiyede mi olması gerek?

Alman devletinden ausländeramt ile sıkıntı olur mu?

Veya pasaport işlemleri konsolosluktan ile alakalı bur sorun çıkar mı ?

Var mı bu konu hakkında bilgisi olan?

Cogu kişinin dediklerine göre, öyle yapılırsa Almanya araştırma yapamıyormus, işte mal mülk ile alakalı.
    Ne kadar doğru hiç bilmiyorum.

Bana kalırsa böyle kalsın diyeceğim, Almanyada yaşadığı için, birinci adres olarak Almanya gözüksün diye.

Ama yinede bir bilgi edineyim dedim.
    Konu qardas tarafından (22 Haziran 2023 Saat 09:10 ) değiştirilmiştir. Sebep: Düzeltme

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    249 mesaja 364 teşekkür aldı
    yok, herhangi bir problem cikmaz, 1. adress türkiye olursa, sadece secimlere katilmak isterse adresi yine almanyaya almasi gerekiyor veya türkiyede secime katilmasi gerekiyor.

4. Cengiz Bond üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Passaport ile alakali nasil oluyor, diyelim Passaport degismesi lazim. Yinede Konsolosluktan basvurusu yapilabilir mi . Veya Konsolosluktan alinabilir mi.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    passaportu istedigi yerden yenileyebilir.

7. Cengiz Bond üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Peki abi sagol , veya hic bisey yapmazsak. Birinci adress almanya olarak kalsa, ikinci adress türkiye olsa. Bir zarari olur mu ? Yani demek istedigim bosuna ugrasmayalim, bir faydasi olmayacaksa. Kalsin böyle.
    Sen ne diyorsun cengiz abi ?

Alman hükümeti bilg paylasim dan dolayi arastirma yaparlarsa, öyle böyle yaparlar yani . Adress degisikligi bir önemi olmaz herhalde ?

Yeni Üye PEKSANLITÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    106
    9 mesaja 11 teşekkür aldı
    Selamunalexkum annen jop center 'ten parami alirta ?turqiyeteqi mali,saqlamaq istersin?..anan alamanyayi twemmelli terq etmetihi surec'alaman parasini alir.saqla.neteye qatar?geri tonuq alir.bu qonulari burta bilern artqastar guzel izah etereq anlatirlar!neten oquyup anlayan yoq?.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,413 mesaja 9,720 teşekkür aldı
    Alıntı PEKSANLITÜRK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamunalexkum annen jop center 'ten parami alirta ?turqiyeteqi mali,saqlamaq istersin?..anan alamanyayi twemmelli terq etmetihi surec'alaman parasini alir.saqla.neteye qatar?geri tonuq alir.bu qonulari burta bilern artqastar guzel izah etereq anlatirlar!neten oquyup anlayan yoq?.
    Usta en iyisi sen hiç yazma

Kendi yazdıgını sadece kandin anlıyorsun

11. 4 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    yok abi , sadece durumu ögrenmek istedik , en iyi yöntem hangisi diye. Annem suanda Jobcenterden para aldigi yok.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    197 mesaja 336 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta en iyisi sen hiç yazma

Kendi yazdıgını sadece kandin anlıyorsun

yazsin ya sorun yok
    Arkadasda bizim irkimizdan

Üye
    Ettiği Teşekkür
    354
    13 mesaja 15 teşekkür aldı
    Alıntı qardas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Iyi günler arkadaşlar, kolay gelsin herkese.

Bir durum var onu öğrenmek istiyorum.

Annem Türk vatandaşı, Almanyada ikamet ediyor. Yani oturumu Almanyada.

Şuanda türkiyede nüfüs dairesinde birinci adress olarak, Almanya gösteriyor.

İkinci adress olarak Türkiye gözüküyor.

Şimdi sorum, adress değişikliği yapılırsa, yani birinci adress türkiye olsa ikinci adress Almanya olsa ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

Ozaman oturumu Türkiyede mi olması gerek?

Alman devletinden ausländeramt ile sıkıntı olur mu?

Veya pasaport işlemleri konsolosluktan ile alakalı bur sorun çıkar mı ?

Var mı bu konu hakkında bilgisi olan?

Cogu kişinin dediklerine göre, öyle yapılırsa Almanya araştırma yapamıyormus, işte mal mülk ile alakalı.
    Ne kadar doğru hiç bilmiyorum.

Bana kalırsa böyle kalsın diyeceğim, Almanyada yaşadığı için, birinci adres olarak Almanya gözüksün diye.

Ama yinede bir bilgi edineyim dedim.
    Arkadaşım çok emin değilim ama eğer anneniz Türkiyeden emekli değilse sağlık sigortası annenize ödeme çıkarabilir. Bir zamanlar konsoloslukta benimde 1.adresim Türkiye görünüyordu konsolosluk görevlisi bana Türkiyeden emekli olup olmadığımı sordu bende kendisine evet emekliyim dedim nedenini sorduğumda zorunlu sağlık sigortasından bahsetti..

15. ken_guen üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Anladım abi Allah razı olsun. Bende bilmiyorum en iyisi nasıl diye.

Birinci adress ozaman Almanya olarak kalsın. Bir sıkıntı olmaz herhalde. Annem Dul Emekli aylığı alıyor türkiyeden.

Bilemedim şimdi

17. qardas üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    330
    Alıntı batum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazsin ya sorun yok
    Arkadasda bizim irkimizdan
    usta, arkadas hangi irkdan olursa olsun, yazsin tabii.
    ama yazdigi anlasilmiyorki. anlasilir sekilde yazsin.

Yeni Üye PEKSANLITÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    106
    9 mesaja 11 teşekkür aldı
    Alıntı batum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazsin ya sorun yok
    arkadasda bizim irkimizdan
    selamunalexkum 🕋jumma'miz mالله اكبرbareq olsun

20. PEKSANLITÜRK üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    120
    150 mesaja 337 teşekkür aldı
    Almanyada yasayan birinin 1.Adresi Türkiye olursa otamatikman GSS (Genel saglik sigortasi)'li oluyor ve Prim ödemek zorunda kaliyor.Haberi olmadigi icin bu Pirimler zamanla cogaliyor ve ödemek durumunda kalinabiliniyor.
    Degilse baska zarari yok.Ha TR'de ikamet olmadigi zamanda bazi bankalarda hesap falan acamiyor.(bazi bankalarda oluyor bazilari hayir diyor).

22. Haziran üyemize teşekkür edenler:

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    520 mesaja 1,096 teşekkür aldı
    Alıntı Haziran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanyada yasayan birinin 1.Adresi Türkiye olursa otamatikman GSS (Genel saglik sigortasi)'li oluyor ve Prim ödemek zorunda kaliyor.Haberi olmadigi icin bu Pirimler zamanla cogaliyor ve ödemek durumunda kalinabiliniyor.
    Degilse baska zarari yok.Ha TR'de ikamet olmadigi zamanda bazi bankalarda hesap falan acamiyor.(bazi bankalarda oluyor bazilari hayir diyor).
    Arkadaslar, 1. adresin Türkiyeye alinmasiyla alakali genel saglik sigortasi kapsamina otomatik gecisle ilgili daha önce bir cok kez burada paylasimlar olmus ne yapilmasi gerektigini aciklamistik. Görünen oki bazi arkadaslar konulari okumamis yanlis eksik bilgi sahibiler.

Evet, ikametgah Türkiyeye alindiginda otomatikman genel saglik sigortasi kapsamina dahil olunur bu dogrudur, bu durumun olusmamasi icin, ayni anda izin icin bagli bulunan saglik sigortasindan yurtdisindan getirilen auslandkrankenschein sgk kurumuna izine gidildiginde verilmelidir, eger bu yapilmamissa genel saglik sigortasi prim borclanmasi gercekleseceginden, tekrar izine gidilmeden önce yurtdisinda saglik sigortaniz oldugunu ispatlayan bagli bulundugunuz saglik sigortasindan alinacak auslandkrankenschein (tercümeye gerek yok) ve tercümesiyle birlikte meldebescheinigung ile sgk kurumuna giderseniz hem borcunuz silinecek hemde tekrardan prim borclanmasina tabi tutulmayacaksiniz.

24. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    120
    @hekimoglu benim yazimi alinti yaparak bazi arkadaslar konulari okumamis yanlis bilgi sahipleri diyerek sanki benim verdigim bilginin eksik veya yanlis oldugunu beyan etmis gibi olmussun.
    Arkadasin sorusu Annem Türkiye adresini 1.adres yaparsa ve GSS'den Pirim borcu cikmamasi icin ne yapmamiz gerekli diye sormamis ki?
    diye sormus.
    Dolaysiyla ben ve diger arkadaslarda GSS prim borclari olusabilir diye bilgi vermisiz.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,413 mesaja 9,720 teşekkür aldı
    Alıntı Haziran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @hekimoglu benim yazimi alinti yaparak bazi arkadaslar konulari okumamis yanlis bilgi sahipleri diyerek sanki benim verdigim bilginin eksik veya yanlis oldugunu beyan etmis gibi olmussun.
    Arkadasin sorusu Annem Türkiye adresini 1.adres yaparsa ve GSS'den Pirim borcu cikmamasi icin ne yapmamiz gerekli diye sormamis ki?
    diye sormus.
    Dolaysiyla ben ve diger arkadaslarda GSS prim borclari olusabilir diye bilgi vermisiz.
    Usta bu alınganlık niye. Senin yazdığında doğru.. @hekimoğlu sadeceoluşabilecek bir olumsuzlukta nasıl davranmamız gerektiğini yazmış.

27. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    120
    yok hocam ne alinganligi?
    Benim yazimi alinti yapip altinada bazi arkadaslar konulari okumamis yanlis bilgi sahipleri yazinca, sanki ben eksik bilgi vermisim gibi olmus.
    Senin yazinin altina ben ayni sekilde yazsam sen ortaligi yirtardin be Horoz!

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    23
    41 mesaja 49 teşekkür aldı
    [QUOTE=hekimoglu;307097]Arkadaslar, 1. adresin Türkiyeye alinmasiyla alakali genel saglik sigortasi kapsamina otomatik gecisle ilgili daha önce bir cok kez burada paylasimlar olmus ne yapilmasi gerektigini aciklamistik. Görünen oki bazi arkadaslar konulari okumamis yanlis eksik bilgi sahibiler.

Evet, ikametgah Türkiyeye alindiginda otomatikman genel saglik sigortasi kapsamina dahil olunur bu dogrudur,

Ustam bu dogru degildir. Sen istersen olursun.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    23
    41 mesaja 49 teşekkür aldı
    hekimoglu;
    Evet, ikametgah Türkiyeye alindiginda otomatikman genel saglik sigortasi kapsamina dahil olunur bu dogrudur,
    __________________________________________________ __

Ustam bu dogru degildir. Sen istersen olursun.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)