Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 381 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurt dışında yaşayan engellilere Türkiye’de de eşit haklar

Tecrübeli Üye aksarayli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    638
    85 mesaja 232 teşekkür aldı

Yurt dışında yaşayan engellilere Türkiye’de de eşit haklar

T.C. İçişleri Bakanlığı’nın yeni düzenlemesiyle yabancı ülkelerde düzenlenen engelli kimlik kartlarının kaymakamlık veya valiliklere onaylattırılması halinde, Türkiye’de de geçerli olacağı açıklandı.

ALMANYA’nın Dortmund kenti yakınlarındaki Herne’de doğan TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul milletvekili Zafer Sırakaya, yabancı ülke makamları tarafından düzenlenen Engelli Kartı sahiplerinin Türkiye’deki haklardan yararlanabileceklerini hatırlattı. Zafer Sırakaya, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler neticesinde T.C. İçişleri Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu yeni uygulamayla yurt dışı Engelli Kartı’na sahip olan Türk vatandaşlarına sunulan hizmetlere ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Yabancı ülke makamlarınca düzenlenen Engelli Kimlik Kartları’nın, apostil (tercüme ettirip notere tasdik ettirdikten sonra kaymakamlık veya valilik tarafından onaylattırılması) işlemi yapılarak ve Türkiye’de sosyal hizmet merkezlerinde tanıtılması durumunda, kart sahibi engelliler Türkiye’de şu hizmetlerden yararlanabilirler:
    * Şehiriçi toplu taşıma araçlarından ücretsiz
    * Şehiriçi ve şehirlerarası demiryolu ulaştırma hizmetlerinden ücretsiz
    * Şehiriçi ve şehirlerarası deniz ulaşımı hizmetlerinden ücretsiz
    * Türk Hava Yolları A.Ş.’den alacağı yurtiçi uçak biletlerinden yüzde 25 indirimli
    * BTK kararı kapsamında telefon, internet ve GSM faturalarından yüzde 25 indirimli
    * Devlete ait opera, bale ve tiyatro gösterilerinden ücretsiz
    * Sinema biletlerinden yüzde 50 indirimli
    * Müze ve ören yerlerinden ücretsiz
    * Belediyelerce ya da diğer yetkili makamlarca münhasıran engellilere sunulan ücretsiz veya indirimli diğer bütün hizmetlerden de yararlanabilecektir.

2. 10 kişi aksarayli üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    36
    5 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alıntı aksarayli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    T.C. İçişleri Bakanlığı’nın yeni düzenlemesiyle yabancı ülkelerde düzenlenen engelli kimlik kartlarının kaymakamlık veya valiliklere onaylattırılması halinde, Türkiye’de de geçerli olacağı açıklandı.

ALMANYA’nın Dortmund kenti yakınlarındaki Herne’de doğan TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul milletvekili Zafer Sırakaya, yabancı ülke makamları tarafından düzenlenen Engelli Kartı sahiplerinin Türkiye’deki haklardan yararlanabileceklerini hatırlattı. Zafer Sırakaya, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler neticesinde T.C. İçişleri Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu yeni uygulamayla yurt dışı Engelli Kartı’na sahip olan Türk vatandaşlarına sunulan hizmetlere ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Yabancı ülke makamlarınca düzenlenen Engelli Kimlik Kartları’nın, apostil (tercüme ettirip notere tasdik ettirdikten sonra kaymakamlık veya valilik tarafından onaylattırılması) işlemi yapılarak ve Türkiye’de sosyal hizmet merkezlerinde tanıtılması durumunda, kart sahibi engelliler Türkiye’de şu hizmetlerden yararlanabilirler:
    * Şehiriçi toplu taşıma araçlarından ücretsiz
    * Şehiriçi ve şehirlerarası demiryolu ulaştırma hizmetlerinden ücretsiz
    * Şehiriçi ve şehirlerarası deniz ulaşımı hizmetlerinden ücretsiz
    * Türk Hava Yolları A.Ş.’den alacağı yurtiçi uçak biletlerinden yüzde 25 indirimli
    * BTK kararı kapsamında telefon, internet ve GSM faturalarından yüzde 25 indirimli
    * Devlete ait opera, bale ve tiyatro gösterilerinden ücretsiz
    * Sinema biletlerinden yüzde 50 indirimli
    * Müze ve ören yerlerinden ücretsiz
    * Belediyelerce ya da diğer yetkili makamlarca münhasıran engellilere sunulan ücretsiz veya indirimli diğer bütün hizmetlerden de yararlanabilecektir.
    Bugün Stuttgart Konsoloslugunda tercüme ettirdigim Alman Engelli Kartimi Noterde tasdik ettirdim.Nisan Sonu istanbulda Sile Kaymakamligindaki hizmet müdürlügünde tasdik ettirmeyi düsünüyorum.Bakalim sonuc ne olacak.Hadi Hayirlisi

5. 2 kişi tugruld üyemize teşekkür etti:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Pek bir halta faydası yok gibi. Ivır zıvır.

Devamlı Türkiye'de yaşayacaksa birisi ozaman tamam.

7. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,643
    1,614 mesaja 3,316 teşekkür aldı
    Alinmis alinmistir..
    Tr ye gittiginde izinde bir faydasi olur..
    Niye kullanmasin..
    Burdada birsuru insanin cebinde var,cogu kullanmiyor ama almis..arkadasi tebrik ediyorum,,mücadele etmek lazim..mesela ben..
    Keyfiyaten aldim..
    Birkere faydasini görmedim..
    Ama var
    Konu webci tarafından (27 Mart 2023 Saat 18:13 ) değiştirilmiştir.

9. webci üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye Fb48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    152
    12 mesaja 12 teşekkür aldı
    Slm burada sonucu paylaşırsan seviniriz yararlanmak isteyenlere kolaylık olur şimdiden teşekkürler

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    92
    18 mesaja 60 teşekkür aldı
    Alıntı tugruld Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün Stuttgart Konsoloslugunda tercüme ettirdigim Alman Engelli Kartimi Noterde tasdik ettirdim.Nisan Sonu istanbulda Sile Kaymakamligindaki hizmet müdürlügünde tasdik ettirmeyi düsünüyorum.Bakalim sonuc ne olacak.Hadi Hayirlisi
    Hocam , tercümeyi konsolosluk yapiyormu, yoksa konsolosluga bagli herhangi bir yeminli tercümandan yaptirip, konsolosluktaki notere tastikmi ettiriyoruz, bilgi verirsen seviniriz.

Tecrübeli Üye Rookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    334
    57 mesaja 78 teşekkür aldı
    Türkiyede % 90 engelli olanlara taşıt alırken ötv muafiyeti var, buradan alınmış engelli belgesi olanlar içinde varmı acaba.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Vardır bence.

14. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye KaRaOzAn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    112
    8 mesaja 33 teşekkür aldı
    Merhabalar, eger dogruysa Mavi Kartlilar icin de gecerlimi bu durum..

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    18
    2 mesaja 4 teşekkür aldı
    Alıntı Rookie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiyede % 90 engelli olanlara taşıt alırken ötv muafiyeti var, buradan alınmış engelli belgesi olanlar içinde varmı acaba.
    Zafer Sirakaya ya sordum..
    Hayir yok dedi..istersen burada 100% Engelli olun..TR de 40% olarak kabul ediliyor..yani herzamanki gibi yarim is yapilmis..
    buradan alinan Engelli Karti Tercüme edilip burada Noterden onaylanip, TR de Resmi dairede onaylatmak gerekiyormus..yani Bürokrasi eziyetine devam..

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    18
    2 mesaja 4 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vardır bence.
    istersen burada 100% Engelli olun..TR de 40% olarak kabul ediliyor..yani herzamanki gibi yarim is yapilmis..
    buradan alinan Engelli Karti Tercüme edilip burada Noterden onaylanip, TR de Resmi dairede onaylatmak gerekiyormus..yani Bürokrasi eziyetine devam..

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    92
    Alıntı Melino Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    istersen burada 100% Engelli olun..TR de 40% olarak kabul ediliyor..yani herzamanki gibi yarim is yapilmis..

Hocam dikkat edin sadece Türkce tercüme ve konsolosluk noterinin tastiki yeterlimi?

Yasada dikkat ederseniz "Apositil" ibaresi geciyor, buda demek oluyorki Almanyada Landgericht denilen kurumada ugrayip Apositil yapilmasi gerekiyor,

Yani Engelli kimliginin,

-Türkce tercümesi
    -Konsolosluk noter onayi
    -Landgericht Apositil onayi

Frankfurt ve mainz konsolosluklarina bu konu ile ilgili ugradim ve hic bir bilgi alamadim hatta ben bilgi verdim iki konsoloslugun henuz bu gelismeden haberi yok , kanun yada torba yada henuz cikmamis ve yürürlüge girmemis, haber sosyal medya da cikan bir hurafe niteliginde. Hal böyleyken mevcut engelli kimliklerinin Türkiyede hangi haklara sahip olacagida belli degil ama anlasilan şuki birebir ayni haklara sahip olmasi mümkün görünmüyor ayni haklari veremezlerde.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    557
    Apostil yollari burada yaziyor.

https://www.sonhaber.eu/yurtdisi-eng...erekli-sartlar

Alıntı Melino Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zafer Sirakaya ya sordum..
    Hayir yok dedi..istersen burada 100% Engelli olun..TR de 40% olarak kabul ediliyor..yani herzamanki gibi yarim is yapilmis..
    Dedigim gibi daha cok ivir zivir.

Devamli trene falan binmezsen deymek, cünkü notere verecegin parayi kurtarmaz bile.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (31 Mart 2023 Saat 14:34 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    36
    5 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Apostil yollari burada yaziyor.

https://www.sonhaber.eu/yurtdisi-eng...erekli-sartlar

Dedigim gibi daha cok ivir zivir.

Devamli trene falan binmezsen deymek, cünkü notere verecegin parayi kurtarmaz bile.

Arkadaslar
    Daha evvel Almanyadaki Engelli Kartlarin Turkiyede taninmasi olayini yazmistik.izinden dondum bayagi ugrastim ilerleme katettim ama burokratik sebeplerden dolayi tam halledemedim.simdi eski yasa 04/03/2014 tarih ve 28931yonetmelik buna gore hastane raporu istiyor.12.05.2023 Tarihinde Turkiye Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan Bu eski Yonetmeligi
    Kaldirdi ve Yeni 32188 nolu yeni yonetmeligi Resmi Gazetede Yayinlayarak Hayata Gecirdi.Yonetmelik uzun oldugu icin
    buraya koymuyorum isteyen resmi gazete sayfasindan yonetmelik numarasini vererek bulabilir.Ben Ankaradaki bir tanidigim vasitasiyla 15.05.2023 tarihinde yonetmeligin benimle ilgili kisminin ciktisini alarak umraniye Hizmetler Mudurlugune gittim.ve Mudur Cem Caylak Beyle konuyu gorustum.sorun ellerindeki bilgisayar sistemi eski yonetmelige gore ayarlanmis yeni yonetmelik o zaman daha 3 gunluk oldugu icin Turkiye Cumhuriyeti icisleri bakanligi bilgisarsistemini daha yeni yonetmelige gore uyarlamamisama icisleri bakanligina telefon acti yazilimin degismesi icin calisma baslatildigini ama bunun zaman alacagini soyledi.tabi bu arada gecen 6 haftada bir degisiklik olmadi Agustos 15 de yine izine gidecegim insallah ozaman kadar yazilim degisir.
    en son Müdurumuze olmayan yonetmelikle calistiklarini soyledim eki yonetmelikteki istenen belgeler artik gecerli degil dedim tabi mecburen yapacak bir seyin olmadigini yazilimin guncellenecegi tarihe kadar eski yonetmelikle calismaya mecburuz dedi.Bu arada Apostil isini Tercume ettirdigim engelli raporunu umraniye Kaymakamligina Apostil Bolumune
    gittim ordan yeminli Tercumeyi tasdikleyen muavin konsolosun imzasinin dogrulugunu Apostil yani tasdik ettirdim.
    biraz uzun oldu ama son durum bu.
    Konu tugruld tarafından (17 Haziran 2023 Saat 10:46 ) değiştirilmiştir.

21. 3 kişi tugruld üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    92
    Arkadaslar
    Daha evvel Almanyadaki Engelli Kartlarin Turkiyede taninmasi olayini yazmistik.izinden dondum bayagi ugrastim ilerleme katettim ama burokratik sebeplerden dolayi tam halledemedim.simdi eski yasa 04/03/2014 tarih ve 28931yonetmelik buna gore hastane raporu istiyor.12.05.2023 Tarihinde Turkiye Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan Bu eski Yonetmeligi
    Kaldirdi ve Yeni 32188 nolu yeni yonetmeligi Resmi Gazetede Yayinlayarak Hayata Gecirdi.Yonetmelik uzun oldugu icin
    buraya koymuyorum isteyen resmi gazete sayfasindan yonetmelik numarasini vererek bulabilir.Ben Ankaradaki bir tanidigim vasitasiyla 15.05.2023 tarihinde yonetmeligin benimle ilgili kisminin ciktisini alarak umraniye Hizmetler Mudurlugune gittim.ve Mudur Cem Caylak Beyle konuyu gorustum.sorun ellerindeki bilgisayar sistemi eski yonetmelige gore ayarlanmis yeni yonetmelik o zaman daha 3 gunluk oldugu icin Turkiye Cumhuriyeti icisleri bakanligi bilgisarsistemini daha yeni yonetmelige gore uyarlamamisama icisleri bakanligina telefon acti yazilimin degismesi icin calisma baslatildigini ama bunun zaman alacagini soyledi.tabi bu arada gecen 6 haftada bir degisiklik olmadi Agustos 15 de yine izine gidecegim insallah ozaman kadar yazilim degisir.
    en son Müdurumuze olmayan yonetmelikle calistiklarini soyledim eki yonetmelikteki istenen belgeler artik gecerli degil dedim tabi mecburen yapacak bir seyin olmadigini yazilimin guncellenecegi tarihe kadar eski yonetmelikle calismaya mecburuz dedi.Bu arada Apostil isini Tercume ettirdigim engelli raporunu umraniye Kaymakamligina Apostil Bolumune
    gittim ordan yeminli Tercumeyi tasdikleyen muavin konsolosun imzasinin dogrulugunu Apostil yani tasdik ettirdim.
    biraz uzun oldu ama son durum bu.
    Kardesim sagolasin, zahmet olmassa sirasi ile yazarmisin,

1- Önce engelli kimligi, konsolosluga kayitli bir tercüman tarafindan Türkceye cevrilecek.
    2- Türkceye Cevrilen Engelli kimligi bagli olunan konsolosluktaki notere tastik ettirilecek
    3- Türkceye cevrilen, ve konsolosluktaki Notere tastik ettirilen Engelli kimligini alip Türkiyedeki ikamet ettiginiz il yada ilcenin kaymakamligina onaylattirilacak.

Islem sadece bu 3 aşamadanmi olusuyor?

Yoksa almanyada landgerichte giderek önce apositilmi yaptirmamiz gerekiyor daha sora apositil belgesi ve engelli kimligini Yeminli tercümana Türkceye cevirtip daha sora Türk konsoloslugundaki notere onaylatmamizmi gerekiyor?

Ben yukardaki 1-2-3 siralamasini yaparken Konsolosluktaki noter kafami karistirdi, önce landgerichte gideceksin sora tercüme sora bana geleceksin onaylicam sora Türkiyede kaymakamliga gudeceksin tanitacaksin dedi. yani apositil kelimesinden dolayi araya bide landgerichti soktu, Bende isler karisinca biraktim öylece.

Lütfen yaptiginiz islemleri basitce sirasi ile yazarmisiniz.

Saygilar

Gesendet von meinem SM-N960F mit Tapatalk

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    36
    5 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alıntı sekilsef Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardesim sagolasin, zahmet olmassa sirasi ile yazarmisin,

1- Önce engelli kimligi, konsolosluga kayitli bir tercüman tarafindan Türkceye cevrilecek.
    2- Türkceye Cevrilen Engelli kimligi bagli olunan konsolosluktaki notere tastik ettirilecek
    3- Türkceye cevrilen, ve konsolosluktaki Notere tastik ettirilen Engelli kimligini alip Türkiyedeki ikamet ettiginiz il yada ilcenin kaymakamligina onaylattirilacak.

Islem sadece bu 3 aÅŸamadanmi olusuyor?

Yoksa almanyada landgerichte giderek önce apositilmi yaptirmamiz gerekiyor daha sora apositil belgesi ve engelli kimligini Yeminli tercümana Türkceye cevirtip daha sora Türk konsoloslugundaki notere onaylatmamizmi gerekiyor?

Ben yukardaki 1-2-3 siralamasini yaparken Konsolosluktaki noter kafami karistirdi, önce landgerichte gideceksin sora tercüme sora bana geleceksin onaylicam sora Türkiyede kaymakamliga gudeceksin tanitacaksin dedi. yani apositil kelimesinden dolayi araya bide landgerichti soktu, Bende isler karisinca biraktim öylece.

Lütfen yaptiginiz islemleri basitce sirasi ile yazarmisiniz.

Saygilar

Arkadasim ben ilk once Stuttgartta Aksan Tercume burosu stuttgartta Schwerbehinderten Kartenin on ve arka yuzunu trcume ettirdim.sonra bu Tercumeyi Stuttgart konsoloslugunda Notere Tasdik ettirdim.Tasdike imzayi Muavin Konsolos
    Serdar Tasik imza Atti.sonra bu noter tasdikli tercumeyi Umraniye Kamakamliginin Apostil bolumune goturdum orda Sef Zeynep Hanim imzanin muavin Konsolosun imzasinin dogru oldugunu tasdik ettirdim.sonrada umraniye Hizmetler Mudurlugne gittim orda onlarin bilgisayar yazilim sisteminin yeni yonetmelige yani 32188 nolu yonetmelige uygun olma
    digini bunun degismesi icisleri bakanligina ait oldugu icin zaman alacagi ancak sonbahar veya kisa sarkabilecigini soyledi oranin Muduru Cem Bey.son durum bu agustos 15 den sonra yine umraniyedeyim insallah ilerleme kaydederim.Birde Almanyada apostil islemi gerichtlerde degil onuda arastirdim ben Reutlingen iline bagliyim burda landespresidium Tubingende bir Behorde bakiyor.onada yazdim benden reutlingen Versorgungsamta gitmemi orda Schwerbehindertenausweis beim LRA Reutlingen eine beglaubigte Kopie anfertigen lassen yapmami ve postayla ona gondermemi soyledi.onuda yaptim ayrica 15 euro islem parasi istedi.onuda verdim simdi cevabi bekliyorum.insallah isine yarar yazdiklarim.
    Konu tugruld tarafından (01 Temmuz 2023 Saat 19:18 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    92
    Arkadasim ben ilk once Stuttgartta Aksan Tercume burosu stuttgartta Schwerbehinderten Kartenin on ve arka yuzunu trcume ettirdim.sonra bu Tercumeyi Stuttgart konsoloslugunda Notere Tasdik ettirdim.Tasdike imzayi Muavin Konsolos
    Serdar Tasik imza Atti.sonra bu noter tasdikli tercumeyi Umraniye Kamakamliginin Apostil bolumune goturdum orda Sef Zeynep Hanim imzanin muavin Konsolosun imzasinin dogru oldugunu tasdik ettirdim.sonrada umraniye Hizmetler Mudurlugne gittim orda onlarin bilgisayar yazilim sisteminin yeni yonetmelige yani 32188 nolu yonetmelige uygun olma
    digini bunun degismesi icisleri bakanligina ait oldugu icin zaman alacagi ancak sonbahar veya kisa sarkabilecigini soyledi oranin Muduru Cem Bey.son durum bu agustos 15 den sonra yine umraniyedeyim insallah ilerleme kaydederim.Birde Almanyada apostil islemi gerichtlerde degil onuda arastirdim ben Reutlingen iline bagliyim burda landespresidium Tubingende bir Behorde bakiyor.onada yazdim benden reutlingen Versorgungsamta gitmemi orda Schwerbehindertenausweis beim LRA Reutlingen eine beglaubigte Kopie anfertigen lassen yapmami ve postayla ona gondermemi soyledi.onuda yaptim ayrica 15 euro islem parasi istedi.onuda verdim simdi cevabi bekliyorum.insallah isine yarar yazdiklarim.
    Sagolasin kardesim, Anlattiklarinizdan anladigim,

1- Behinderungausweiss'in önlü ve arkali olarak konsolosluga kayitli bir Tercüman tarfindan Türkceye Tercümesi yapilacak

2- Konsolosluktaki noter, bu ceviriyi onaylayacak

3- Türkiyeye gidilecek ikamete bagli oldugunuz kaymakamlik noterin gercek olup olmadigini ve ayrica sicilini kontrol edecek,

4- Eger secim zamani verilen bu Vaad yürürlüge girerse engelli karti resmen Türkiyede taninacak.

Islem bukadar,

Ancak en son apositil ne icin yaptidiniz madem bu yukardaki 4 islem yeterliyse ayrica versorgungsamta gidip ekstra 15€ daha neden ödediniz? bu kismi anlamadim.

Saygilar

Konu sekilsef tarafından (01 Temmuz 2023 Saat 19:33 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    116
    144 mesaja 324 teşekkür aldı
    Peki burdaki GdB derecemiz bire bir Türkiyede ayni yüzdelik derecesindemi olacak?
    Yani bur %50 GdB behinderung Türkiyede %50 is göremezlik olarak mi taninacak?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    92
    Alıntı Haziran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki burdaki GdB derecemiz bire bir Türkiyede ayni yüzdelik derecesindemi olacak?
    Derece ayni olabilir ama ,yurtdisindan alinan engelli kimligi, Türkiyede alinan ngelli kimligi ile birebir ayni haklara asla sahip olmayacak. Sadece basitlestirilmis sadeleşmis haklar asagidaki gibi..

Örneğin;
    -şehir içi toplu taşıma,
    -şehir içi ve şehirlerarası demiryolu ulaşımı,
    -şehir içi ve şehirlerarası deniz ulaşımı hizmetlerinden ücretsiz yararlanabiliyor.
    -Türk Hava Yolları’nın yurtiçi uçak biletlerinden,
    -BTK kararı kapsamında telefon, internet ve GSM faturalarından yüzde 25,
    -sinema biletlerinden ise yüzde 50 indirimden yararlanabiliyor.
    -Devlete ait opera, bale ve tiyatro gösterileri, müze vb. ziyaretler ise ücretsiz.

örnegin, yurtdisindan alinmis ve Türkiyede tanitillmis bir Engelli kimligi ile Türkiyeden ötv siz bir arac alamassiniz.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    36
    5 mesaja 9 teşekkür aldı
    Alıntı Haziran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha derece taninma kismina kadar gelemedik.Orasini daha bilmiyoruz.icisleri bakanligi yazilimi tamamlasin ögrenecegiz

28. tugruld üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)