Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 379 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanya'da çifte vatandaşlık sallantıda

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı

Almanya'da çifte vatandaşlık sallantıda

Bildiğiniz gibi Almanya da seçimlerden önce ballandıra ballandıra çifte vatandaşlık reklamı yaptılar

Ben gerçekleşeceğinden şüpheliydim hatta burada bir kaç kerede yazdım

Tasarı hazırlandı ve orada tıkandı kaldı

Şimdiden hükümet ortaklarıda yan çizmeye başladı

Çifte vatandaşlığı kolaylaştırması planlanan yeni vatandaşlık yasa tasarısı ocak ayında hazırlanmıştı ancak henüz Meclis’e gelmedi.
    Mevcut durumda vatandaşlığa geçiş için en az 8 yıl Almanya’da yaşamak gerekirken; yeni yasa tasarısına göre bu süre 5 yıla inecek.
    Hatta ‘üst düzey entegrasyon’ gösterenler 3 yılda bile vatandaş olabilecek.
    Bununla birlikte 67 yaşının üstündekiler için yazılı sınava gerek olmayacak, sözlü olarak Almanca konuşabilmeleri yeterli.

Çifte vatandaşlık konusundaki ayrımcılık da bu yasa tasarısıyla birlikte ortadan kaldırılmak isteniyor.
    Yasa tasarısı da zaten koalisyon sözleşmesinde yer alıyordu. Bununla birlikte Türklere de çifte vatandaşlığın önü açılmış olacak.

Hükûmetin liberal kanadı FDP’den buna itirazlar gelmeye başladı. Oysa partinin seçim programında çifte vatandaşlık ve vatandaşlığa geçişin kolaylaştırılması yer alıyordu.
    FDP’nin iç politika uzmanları, Alman vatandaşı olan birinin çifte vatandaş olabilmesini ancak torununun tercih yapmak zorunda kalmasını talep eden bir yazı yayımladı.
    Bu yazıya göre üçüncü kuşaklar çifte vatandaş olamıyor.

2. 8 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Sıkıntı sadece sonradan Almanya'ya gelenlerin hangi sürede vatandaşlığa geçebileceğinde. Birde 67 yaş üstünde herkese süresiz vermeyi istemiyor FDP. Babalsrımızda falan sıkıntı yok. Misal bugün 40 olupta ilerde 67 bulana şartsız koşulsuz vermek istemiyor.

Ama FDP genel olaral geri adım atmayacağını çifte vatandaşlıkdan süylüyor. Yan cizme falan yok.

Yani ince ayarlarda uzlaşmaya çalışıyor.

Burda doğmuş ve meslek yapmışlarda sıkıntı yok. En önemliside o zaten.

Ben Almanların bu huyunu seviyorum. Baştan anlaşıyorlar. Bizdeki gibi muhalefetide dinlemeden meclise falan getirip orada tartışmıyorlar. Yapıcı bir tavırları var.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (16 Mart 2023 Saat 14:12 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    35 mesaja 60 teşekkür aldı
    Umarim biran önce yasalasir. Ama son dakika bir degisiklik yaparlarsa da hic sasmam. Dedigin gibi ince ayarlarda pürüz cikabilir.
    Bekleyip görecegiz. Ciktigi gün basvuracagim. Su an Karlsruhe'de konsoloslukta sistemlerin gelmesini bekliyoruz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)