Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 33 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 33 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oturdugumuz Daire satiliyor

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,254
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Sonucta cogunluk onlarin elinde.

Bu daire disarda kaca alabilirsin ne kadar lik fark var.Bunu degerlendir.Fiat farki deger mi.
    Burasi nda cok dikkat etmen gerekir.Cogu noktalar Problemli.Noter de ne yazilanlara cok dikkat etmek gerekir.Daha öncesinde Noter ve yazilarla isin olmadiysa problemli yerlere netlestirmeden imzalarsin.Satis sözlesmesini saticilar hazirlar..Entwurf da kuvvetli bir Almanca terimler kullanilip tuzak kelimeler kullanilirsa, anlamayip da Noter de zaman ... imzalarda cakildiginda yazilanlari onaylamis olursun.

Satana kadar üc kagirt burada da cok yogun, Dikkatli hareket et.

Bütün bu tadilatlarda binanin üzerine daire ye borc onaylandi mi.Borc la mi devredecekler.
    CAti + Izola...Bu binaya masraf payi su kadar deyip.Nebenkosten+ Fazlalastirmislar dir.Bütün bu detaylari bilmek gerekir.Yapilan tamirler Bina kasasina ne kadar yansitilmis.Borclandirilmis mi.Bina kasasina Kredi alinmis mi?

Dolamasli bir yazi yla anlasilmaz bir yaziya imza atsan, ???

Sen ev alma hevesiyle önüne gelen evraki imzalarsan..???
    Konu murat39 tarafından (09 Mart 2024 Saat 21:34 ) değiştirilmiştir.

2. murat39 üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Ustam sözleşmedeki bir madde dikkatimi cekti.Bu madde söyle ;
    Eger kiracilardan 1 tanesi bile satin alma hakkini kullanirsa alininin cayma hakki vardir.
    Buda tam koktugum gibi bir madde , bu madde hakkinda yorumunu merak ettim.

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,254
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Komple sözlesmeyi görmek lazim.Ufak yazilar.

Benden tavsiye uzak dur.

10.000 € fazla ver disardan oturakli bir daire al.

Tecrübeli Üye fantoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    405
    346 mesaja 1,120 teşekkür aldı
    Yapay zekaya sordum,şunlari söyledi...
    ------------------------------------------
    Gemini

Taslak 1

Yapılabilecekler:

1. Değerlendirme:

Dairenin ekspertiz yaptırarak güncel değerini öğrenin.
    Bölgedeki benzer dairelerin satış fiyatlarını araştırın.
    Yenileme masraflarını da göz önünde bulundurun.

2. Pazarlık:

Ekspertiz ve piyasa araştırmalarınız doğrultusunda satıcıyla pazarlık yapabilirsiniz.
    Dairenin yenilenmemiş olmasını ve diğer dairelerle fiyat farkını gerekçe gösterebilirsiniz.
    Karşılıklı anlaşmaya varılabilirse, daireyi satın alabilirsiniz.

3. Alternatifler:

Satıcıyla anlaşmaya varamazsanız, farklı alternatifleri düşünebilirsiniz.
    Başka bir daire satın alabilirsiniz.
    Mevcut dairede oturmaya devam edebilirsiniz.

Karar vermeden önce:

Tüm seçenekleri detaylı bir şekilde değerlendirin.
    Maddi durumunuzu ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun.
    Aceleci davranmadan, mantıklı bir karar verin.

Ek Tavsiyeler:

Bir emlak danışmanından veya avukattan hukuki ve ticari açıdan destek alabilirsiniz.
    Satıcıyla yapacağınız tüm görüşmeleri yazılı hale getirin.

Unutmayın:

Oturduğunuz daireyi satın alma hakkınız var, ancak bu bir zorunluluk değil.
    Karar vermeden önce tüm artı ve eksileri dikkatlice değerlendirin.

Umarım bu bilgiler yardımcı olmuştur.
    Sormak istediğiniz başka bir şey olursa lütfen bana bildirin.

Not: Bu sadece genel bir bilgi ve tavsiye niteliğindedir.
    Kesin bir karar vermeden önce, kendi araştırmanızı yapmanız ve
    profesyonel bir danışmandan yardım almanız önemlidir.
    -------------------------------------
    Taslak 2

Oturduğunuz Daireyi Satın Alma Hakkınız Hakkında Düşüncelerim

20 senedir oturduğunuz Mehrfamilienhaus'un satılma haberi ve aldığınız mektup kafanızı karıştırmış gibi görünüyor. Anlayabiliyorum, bu durum kafa karıştırıcı ve stresli olabilir. Durumunuzu en iyi şekilde analiz edebilmem için bazı ek bilgilere ihtiyacım var:

1. Mevcut Dairenizin Durumu:

Dairenizin 30 senedir tadilat görmemiş olması ve mutfak ve elektronik cihazların eski olması bir dezavantaj.
    Bu durum, dairenin pazar değerini diğer yenilenmiş dairelere kıyasla düşürüyor olabilir.
    Balkona sahip olmak bir avantaj, ancak diğer dairelerde de balkon olup olmadığını bilmiyorum.

2. Satılık Dairelerin Fiyatları:

60.40 m2 dairenizin 210.000 Euro'ya satılması, m2 başına 3475 Euro'ya denk geliyor.
    Bu fiyat, diğer tamamen yenilenmiş dairelerle aynı.
    Bu durumda, siz de dairenin tadilat masraflarını karşılayarak m2 başına aynı fiyata satabilirsiniz.

3. Alternatifler:

Oturduğunuz daireyi satın almayıp, başka bir daireye taşınmayı düşündünüz mü?
    Şehir merkezine yakın bir yerde, benzer büyüklükte ve fiyatta daire bulmak zor olabilir.
    Taşınmanın masrafları ve yeni bir yere alışmanın zorluklarını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

4. Karar Verme Süreci:

Mektupta belirtilen 2 aylık süre, daireyi satın alma hakkınızı kullanmanız için size tanınan süredir.
    Bu süreyi iyi değerlendirmeniz ve detaylı bir araştırma yapmanız önemlidir.
    Bir emlakçıdan veya gayrimenkul danışmanından bilirkişi ekspertizi yaptırabilirsiniz.
    Dairenin tadilat masraflarını ve güncel piyasa değerini araştırabilirsiniz.

Düşüncelerim:

Oturduğunuz daireyi satın almanız, size şu avantajları sağlayabilir:
    Bildiğiniz ve sevdiğiniz bir ortamda yaşamaya devam edebilirsiniz.
    Taşınma masraflarından ve stresinden kurtulabilirsiniz.
    Daireyi tadilat ederek kendi zevkinize göre düzenleyebilirsiniz.

Ancak, şu dezavantajları da göz önünde bulundurmanız gerekir:
    Dairenin tadilat masraflarını karşılamanız gerekecek.
    Tadilat sırasında geçici bir süre başka bir yerde kalmanız gerekebilir.
    Diğer yenilenmiş dairelere göre daha yüksek bir fiyat ödemeniz gerekebilir.

Karar vermeden önce:

Tüm artı ve eksileri dikkatlice değerlendirin.
    Ailenizle ve yakınlarınızla görüşün.
    Maddi durumunuzu göz önünde bulundurun.
    Gerekirse bir emlakçıdan veya gayrimenkul danışmanından yardım alın.

Umarım bu bilgiler, karar vermenizde yardımcı olur. Herhangi bir sorunuz olursa, sormaktan çekinmeyin.

Ek Tavsiyeler:

Daireyi satın almaya karar verirseniz, pazarlık yapmayı unutmayın.
    Satıcı ile bir sözleşme yapmadan önce tüm detayları dikkatlice okuyun ve anladığınızdan emin olun.
    Bir avukattan yasal yardım almanızı tavsiye ederim.

Sana bu zor kararında başarılar dilerim!
    ------------------------------
    Taslak 3

Durumunuzu anlıyorum ve endişelerinizi paylaşıyorum. 20 yıldır oturduğunuz dairenin satılması ve size 2 aylık bir satın alma hakkı sunulması kafa karıştırıcı olabilir.

Karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar:

1. Dairenin Fiyatı:

210.000 Euro olarak belirlenen fiyat, diğer yenilenmiş dairelerle aynı metrekare fiyatına denk geliyor. Bu durumda, dairenin tadilat ihtiyacı göz önüne alındığında, fiyatın adil olup olmadığını değerlendirmeniz gerekiyor.
    Benzer dairelerin satış fiyatlarını araştırmak ve karşılaştırmak, adil bir fiyat belirlemenize yardımcı olacaktır. https://www.emlakjet.com/ veya https://www.immobilienscout24.de/ gibi emlak sitelerini kullanarak bölgenizdeki benzer dairelerin fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

2. Tadilat Maliyeti:

Dairenin 30 yıldır tadilat görmemiş olması, satın almanız halinde tadilat masraflarının yüksek olacağını gösteriyor. Bu masrafları göz önünde bulundurarak bütçenizi planlamanız önemlidir.
    Tadilat masraflarını karşılayabilecek maddi imkanınız yoksa, bu daireyi satın almak sizin için uygun olmayabilir.

3. Alternatifler:

Şehir merkezine yakın konumda başka dairelere bakarak alternatifler araştırmanız da faydalı olacaktır. Belki de aynı fiyata veya daha düşük bir fiyata daha iyi durumda bir daire bulabilirsiniz.

4. Uzman Görüşü:

Bu karmaşık süreçte size rehberlik etmesi için bir emlak danışmanı veya avukattan yardım almayı düşünebilirsiniz. Uzman bir görüş, haklarınızı ve seçeneklerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Karar vermeden önce:

Dairenin gerçek değerini belirlemek için detaylı bir ekspertiz yaptırmanız faydalı olacaktır.
    Tadilat masraflarını detaylı bir şekilde hesaplamanız ve bütçenizi buna göre planlamanız önemlidir.
    Şehir merkezine yakın konumda başka dairelere bakarak alternatifler araştırmanız ve karşılaştırmanız gerekir.
    Bir emlak danışmanı veya avukattan uzman görüşü alarak haklarınızı ve seçeneklerinizi daha iyi anlamanız ve bilinçli bir karar vermeniz önemlidir.

Unutmayın, bu önemli bir karardır ve aceleyle verilmemelidir. Tüm seçenekleri dikkatlice değerlendirerek, sizin için en uygun olan kararı vermeniz önemlidir.

Ek Tavsiyeler:

Dairenin satın alma hakkı için belirlenen 2 aylık süreyi iyi kullanın. Bu süreyi araştırma yapmak, alternatifler bulmak ve uzman görüşü almak için kullanabilirsiniz.
    Daireyi satın almaya karar verirseniz, pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Özellikle tadilat ihtiyacı göz önüne alındığında, fiyatı aşağı çekmeye çalışabilirsiniz.
    Satın alma işlemi sırasında tüm yasal prosedürleri dikkatlice takip edin ve gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayın.

Umarım bu bilgiler karar vermenizde yardımcı olur. Sormak istediğiniz başka bir şey olursa lütfen çekinmeden sorabilirsiniz.

Gemini seni seviyorum,hemde çok...

7. fantoma üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Fantoma Usta ilgin için teşeklürler.

Ev sahibi ve 3.Kişi fiyatta anlasmişlar ve notere gitmisler.Tüm maddeler sözlesmede yaziyor.Tüm daireleri ayirmislar ve toplamda 1.850.000€ ya anlasmislar.3.kişi 01.04.2024 de ödemeyi yapacak şekilde noterde resmi sözlesmeyi yapmislar.Tüm dairelein fiyatlari belirlenmis ve kanun geregi 3.kisi kaç para ödüyorsa bizde onu ödemeliyiz yani lndirim söz konusu degil.

Normalde biz almaya karar verisek 3.kisi diger daireleri almaktan cayamiyor sözlesme devam ediyor ama 3.kisi bu sözlsmeye 1 kisi bile kendi dairesini alirsa sözlesmeden cayarim ve tüm masraflari ev sahibi geri öder diye bir madde koydurmus.

Biz alirsan sonrasi ne olacak?

Keske forumda bu durumu birebir yasayan Arkadaslar olsada bilgilendirme yapsalar.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    116
    144 mesaja 326 teşekkür aldı
    Senden baska Daire icinde oturup'da oradan Daire alma niyeti olan yokmu?
    Birlessenizde kendiniz bir Avukata falan gidip basvursaniz? Yada baska bir Immobilinen Firmasina?
    Bir Avukata danisirsaniz Kafaniza takilan sorulari sorup hatta nelere dikkat edeceginize yardimci olur, Avukat ücretinide aranizda paylasip ödersiniz.
    Cünki bu konuya distan birilerinin Cevap vermesi ne kadar dogru olur ki?

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    Alıntı ozzi2022 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fantoma Usta ilgin için teşeklürler.

Ev sahibi ve 3.Kişi fiyatta anlasmişlar ve notere gitmisler.Tüm maddeler sözlesmede yaziyor.Tüm daireleri ayirmislar ve toplamda 1.850.000€ ya anlasmislar.3.kişi 01.04.2024 de ödemeyi yapacak şekilde noterde resmi sözlesmeyi yapmislar.Tüm dairelein fiyatlari belirlenmis ve kanun geregi 3.kisi kaç para ödüyorsa bizde onu ödemeliyiz yani lndirim söz konusu degil.

Normalde biz almaya karar verisek 3.kisi diger daireleri almaktan cayamiyor sözlesme devam ediyor ama 3.kisi bu sözlsmeye 1 kisi bile kendi dairesini alirsa sözlesmeden cayarim ve tüm masraflari ev sahibi geri öder diye bir madde koydurmus.

Biz alirsan sonrasi ne olacak?

Keske forumda bu durumu birebir yasayan Arkadaslar olsada bilgilendirme yapsalar.
    Usta madem 3.kişi noter de fiyatta anlaşmışlar, sözleşme imzalamışlar, 01.04.2024 de ödeme yapılacak.

Sadece belirlenen tarihte ödeme yapılacaktır.. Sonra tapu devir teslim işleri

Madem almaya niyetliydisen niye daha önce aktif olmadın ..
    Konu hOrOz tarafından (11 Mart 2024 Saat 11:43 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta madem 3.kişi noter de fiyatta anlaşmışlar, sözleşme imzalamışlar, 01.04.2024 de ödeme yapılacak.

Sadece belirlenen tarihte ödeme yapılacaktır.. Sonra tapu devir teslim işleri

Madem almaya niyetliydisen niye daha önce aktif olmadın ..
    Ustam bana mektup cuma günü geldi.
    Bana sormadan satamazmis ev sahibi.
    2 ay zamaniniz var karar vermek için diyor.
    Ben almak istiyorum dersem ne olacak o belirsiz.
    3.kisi cayarim diye madde koymus sözlesmeye.
    Konu ozzi2022 tarafından (11 Mart 2024 Saat 12:02 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    77
    67 mesaja 158 teşekkür aldı
    Bu mektup 14 daire içinde birtek sanamı geldi??

Yok Herkese geldiye diğer kiracılarla konuştunmu???

Senden başka balıklama atlayan varmı binada???

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    Alıntı ozzi2022 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustam bana mektup cuma günü geldi.
    Bana sormadan satamazmis ev sahibi.
    2 ay zamaniniz var karar vermek için diyor.
    Ben almak istiyorum dersem ne olacak o belirsiz.
    3.kisi cayarim diye madde koymus sözlesmeye.
    Sanırım ev sahibi acele edip kiracılara sormadan evi satmaya kalkmış.

Sonra diğer 3.kişiyle noter de sözleşmeyi yapınca muhakkak uyardılar ve size böyle bir mektup atmış.

Tabiki dairenin fiyatı bulunduğun şehre göre,semtine göre değişir. Bir etrafa sorup soruşturmak gerek

Otuduğun muhitte metrekare fiyatları ne durumda ? Tabi bunda dairenin durumu, yapım yılı, mevkii , önemli faktörler ..

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım ev sahibi acele edip kiracılara sormadan evi satmaya kalkmış.

Sonra diğer 3.kişiyle noter de sözleşmeyi yapınca muhakkak uyardılar ve size böyle bir mektup atmış.

Tabiki dairenin fiyatı bulunduğun şehre göre,semtine göre değişir. Bir etrafa sorup soruşturmak gerek

Otuduğun muhitte metrekare fiyatları ne durumda ? Tabi bunda dairenin durumu, yapım yılı, mevkii , önemli faktörler ..
    Ustam ev sahibi Immobilien Firma bu işin çakali unutmus olmalari mümkn degil.
    Simdi ortada 1.850.000€ luk bir satis var ve bizim daireyi almamiz durumunda 3.kisi cayarsa sözlesmede gidiyor masraflarda bunlara kaliyor.Sumdi ne olacak? Adamlarla kötü olurmuyuz bunun sonu ne olur?

Ev sahibi uzun süre evi 2 Milyona komple satmaya calisti satamadi heralde 1.850.000 e anlastilar.
    Evin yeri durumu cok iyi , metrekare fiyatida internetten baktigimda bizden istedikleriyle neredeyse ayni fakat dairenin içi 30 senedir eski bir sekilde duruyor ve daha önce sifirladiklari dairelerle ayni metrekare fiyati istiyorlar bizin sorunumuz sadece bu.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Alıntı ayaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu mektup 14 daire içinde birtek sanamı geldi??

Yok Herkese geldiye diğer kiracılarla konuştunmu???

Senden başka balıklama atlayan varmı binada???
    Ustam söyle bir durum var.
    Su anki ev sahibi firma bu evi bizim eksi ev sahibinden komple aldi ve evi komple yeniledi.
    Kiradaki daireler bosaldikcada daireleri hazir mutfaklari dahil yeniledi.

Söyle bir durum var , Ev sahibi firma evi aldigi tarihte kimler kiraciysa bu mektuplar onlara geldi , sonradan kiraci olanlarin alma hakki yok.(belkide ben yanlis biliyorum?)

Karsimdaki komsuma gelmemis mesela mektup.Diger komsularla daha durumu konusmadim ama alabilecek durumlarinin oldugunu hic sanmiyorum.

Mektup gelecebilecek bizimle birlikte sadece 5 daire var onlara soracagim.
    Konu ozzi2022 tarafından (11 Mart 2024 Saat 14:46 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonucta cogunluk onlarin elinde.
    Bu daire disarda kaca alabilirsin ne kadar lik fark var.Bunu degerlendir.Fiat farki deger mi.
    Burasi nda cok dikkat etmen gerekir.Cogu noktalar Problemli.Noter de ne yazilanlara cok dikkat etmek gerekir.Daha öncesinde Noter ve yazilarla isin olmadiysa problemli yerlere netlestirmeden imzalarsin.Satis sözlesmesini saticilar hazirlar..Entwurf da kuvvetli bir Almanca terimler kullanilip tuzak kelimeler kullanilirsa, anlamayip da Noter de zaman ... imzalarda cakildiginda yazilanlari onaylamis olursun.

Satana kadar üc kagirt burada da cok yogun, Dikkatli hareket et.

Bütün bu tadilatlarda binanin üzerine daire ye borc onaylandi mi.Borc la mi devredecekler.
    CAti + Izola...Bu binaya masraf payi su kadar deyip.Nebenkosten+ Fazlalastirmislar dir.Bütün bu detaylari bilmek gerekir.Yapilan tamirler Bina kasasina ne kadar yansitilmis.Borclandirilmis mi.Bina kasasina Kredi alinmis mi?

Dolamasli bir yazi yla anlasilmaz bir yaziya imza atsan, ???

Sen ev alma hevesiyle önüne gelen evraki imzalarsan..???
    Ustam bir gelisme oldu.Yardim gerekiyor.

Biz bu hafta Notere evi alma hakkini kullamak istedigimizi yazili beyan ettik.Noter de tamam ama ilk olarak ev sahibiyle konusun dedi.Firmayi aradik patron sizi arayacak dediler 2-3 gün oyaladi bu gün aradi.

Isin kisasi bize satmaya kesinlikle niyetli degil ,ortada 2milyonluk bir anlasama var bizi anlayin dedi ve sizden 2 kira almam dedi sanki sadaka veriyor.

Biz hakkimizi istiyoruz diyince ozaman satis sözlesmesni iptal eder ayirdigimiz dairelerin hepsini yeniden birlestirir evi komple satariz diye tehdit etti.

Zaten evi 1 sene komple satamadilar ve sonra tüm daireleri ayirdilar madem öyle neden satmadilar da simdi bizi böyle tehdit ediyor.

Simdi 1) evi böldükten sonra tekrar birlestirmek mümkün mü ? Bu isler bu kadar kolay mi cocuk oyuncagi mi?

Evi komple satarsa bizim vorkaufsrecht halen devam edecek ve alici tekrar bölüp satmak isterse bile bizim satin alma hakkimiz devam edecek.

2)Biz oturdugumu evden memnunuz ve kesin kararimiz bu evi almak , satis anlamasi bozulsada Ev sahibi hakkimizi kullandiginiz icin bize satmaya zorunlu degil mi ,mahkemeye gitsek onu zorlayamazmiyiz?

3)Bize daha büyük para teklifiyle gelir mi?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)