Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 394 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 150 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyeden şu anda emeklilik durumu

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,280 teşekkür aldı
    Alıntı Ejderabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birbey erken kararin icin seni taktir ediyorum. Fena degil ama o kadarda süper bir kararda degil - kisisel bir karar.

Eger sen 25 yasinda piyasaya 20.000 Euronu ortalama 3% getiri ile yatirsaydin (3% ahim sahim bir oran degil uzun vade daha yüksek bile mümkün) 65 yasinda o para 67.000 Euro olurdu.

Eger sen 25 yasinda bir Riester Vertrag yapsaydin ayda 160 Euro ödeyerek piyasada olan Riester Vertraglarla ortalama senelik 5.500 Euro alirdin aylik yani ortalama Anbieterlere göre 458 Euro yapar.
    Birde cocuklarin Zulagelerini hesaba katsaydik (ben onlari esime yükledim) aylik 160 degil 110 Euro öderdin veya esin öderdi. Toplam tabiki cok para 160 Euroyla 78 Bin yapiyor ama önceden yatirdigin parayi sayarsak SIFIRA SIFIR geliyor. Vergi muafiyetini katmadim bile onunla daha da enteresan oluyor.....

Bu bir tercih meselesi. Önceden parayi elinden cikaracakmisin cikarmayacakmisin o para önceden var mi yok mu.

Cogumuz birde o treni kacirdi yada o yüklü parayi birden ödemek istemedi 30 sene önce veya benim gibi ALman ve sisteme giremedi -- > simdi alternatiflere bakiyoruz.
    Ejderabi yatırım ile sigortayı karıştırıyorsun.

Yatırım kâr amaçlı yapılır. Sigorta, yani sosyal güvence olarak.

Ayrıc yatırım olarak düşünsek bile kârdayım. 3% almadım, ama fazlasını her sene taksit taksit yatırdığım için Lohnsteuerden aldım.

Riester içi fos zaten. Zulageler yüksek gözüküyor belki, ama yukarda yazdığım gibi ortalama 40000 Euro para lazım 100 Euro garanti para alabilmek için. Riester zaten atraktif olmadığı için öldü. Yakında yürürlükden kalkacak zaten.

Bak abi, seneye emekliyim. Allah korusun diyelim ağır hastalandım. Almanyada emekli olamadım. Babamın üç katlı depreme dayanaklı evi var. Hemen oraya yerleşsem kira derdi yok ve en düşük 7500 TL ile hayatım garanti. Tabiki boş durmam, bir işler yaparım. Evden bir Almanca Callcenterde çalışsam 15000 TL aylık veriyorlar. Birde hanım isterse çalışsa evden 15000 TLde o alır. Eşiminkinide yatırdım. EYT yaşdan tutmuyor. Ama orada kademeli değişiklik gelecek. Oda emekli olur.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (01 Mayıs 2023 Saat 21:31 ) değiştirilmiştir.

2. 3 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)