Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 393 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 150 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyeden şu anda emeklilik durumu

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    156
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ejderabi yatırım ile sigortayı karıştırıyorsun.

Yatırım kâr amaçlı yapılır. Sigorta, yani sosyal güvence olarak.

Ayrıc yatırım olarak düşünsek bile kârdayım. 3% almadım, ama fazlasını her sene taksit taksit yatırdığım için Lohnsteuerden aldım.

Riester içi fos zaten. Zulageler yüksek gözüküyor belki, ama yukarda yazdığım gibi ortalama 40000 Euro para lazım 100 Euro garanti para alabilmek için. Riester zaten atraktif olmadığı için öldü. Yakında yürürlükden kalkacak zaten.

Bak abi, seneye emekliyim. Allah korusun diyelim ağır hastalandım. Almanyada emekli olamadım. Babamın üç katlı depreme dayanaklı evi var. Hemen oraya yerleşsem kira derdi yok ve en düşük 7500 TL ile hayatım garanti. Tabiki boş durmam, bir işler yaparım. Evden bir Almanca Callcenterde çalışsam 15000 TL aylık veriyorlar. Birde hanım isterse çalışsa evden 15000 TLde o alır. Eşiminkinide yatırdım. EYT yaşdan tutmuyor. Ama orada kademeli değişiklik gelecek. Oda emekli olur.
    Birbey eski yönetmlige göre herseyi 4x4 lük yamissin taktir ediyorum. Genc yasta emekli olmussun - sosyal güvencesi var - birde taksit ile yapmissin ve vergiden indirmissin bu da süper
    Ama ben artik yorumlarimi yeni yönetmelige göre uyarliyorum.

Ben Almaninmondan bu konularla hic ilgilenmedim. Hep esim icin takip ediyorum. Annemide senin yöntemden emekli yaptik ve 18.000 Euro ödedi simdi yaklasik aylik 400 Euro emekli parasi aliyor Türkiyeden.
    Esim ama farkli cünkü yasdan dolayi eski ve yeni yönetmelige göre 58 yas kosulu var ve 58 yasindan önce emekli olamiyor. O yasa gelmek icinde önünde 19 senesi var. 19-20 sene önce para yatirmak istemedik.
    Onun icin yeni yönetmeligi artik yatirim acisindan bakiyorum cünkü Türk Alman emekliligi arasinda fazla bir yas yok. Zaten 63 yasinda Almanyadan emekli olacak. Senin gibi simdiden emekli olma sansi yok.

Ama bir seyi merak ediyorum onu detaylica anlatirsan sevinirim cünkü simdi yeni yönetmelikde entresan oluyor anlattigina göre. Yukarida yazdigim gibi 50.000 Euro yatirilirsa aylik 7.500 TL emekli olunacak bugünün sartlarinda.
    Önümüzde 18 sene var. Bizim Finanzamta ödedigimiz rakamlar cogaldi ve ben kurtulma derdine girdim öyle alternatifler arastiriyorum (Riester, Rürup, daireyi satip yenisinimi alsam eski daire tamir icin vs..).

Simdi SGK ya hersene 3.000 Euro yatirsam bunu masraf göserebiliyormuyum ? Rakamida istedigim gibi belirleyebiliyormuyum (mesela bu sene 5.000 Euro seneye 10.000 Euro sonra bikac sene ödemeyecegim sonra yine ödeyecegim gibi ) ? Bunu sen Ateselik üzerimi yaptin yoksa TR SGK dan mi ?

Bu taksitlendirmeyi bir detayli anlatsana cünkü o zaman simdiki yönetmelik Almanyadaki diger alternatiflere göre yine cazip hale geliyor.
    Benim Grenzsteuersatz 35% yani bu 50.000 Euro yu öyle bir ayarlayim Finanzamta ödemelerimle eslestirirsem toplam 17.500 Euro ödemeden kurtulacagim. Yani yeni ve kötülestirilmis yönetmelige göre 32.500 Euro ya emekli olacak esim. Eski yönetmelik kadar iyi degil ama Almanyadaki alternatiflere göre süper cünkü 7-8 senede amorte edecek ve sosyal güvenlikde olacak.

Selamlar

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    39
    218 mesaja 385 teşekkür aldı
    Söylemis olayimda haberiniz olsun
    Almanyadan 5 kurussuz birikim yapmadan

Tek veya cift emekli maasina güveniip Türkiyeye dönerseniz
    Türkiyede 3-5 ay sonra ac kalirsiniz

Millet size o zaman Dötüyle güler

Üye tirisan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    546
    7 mesaja 11 teşekkür aldı
    Alıntı batum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söylemis olayimda haberiniz olsun
    Almanyadan 5 kurussuz birikim yapmadan

Tek veya cift emekli maasina güveniip Türkiyeye dönerseniz
    Türkiyede 3-5 ay sonra ac kalirsiniz

Millet size o zaman Dötüyle güler
    Hiç de öyle değil. Biz iki kişi emekliyiz. Aldığımız emeklilik toplam 16500 TL. ALLAH bereket versin. Almanya dan iyi yaşıyoruz. Almanya da kalmak isteyen kalabilir. Kendi tercihi. Almanya da nicelerini gördüm Sozialhilfe ve kira yardımı alarak geçiniyor. Avrupa'nın daha iyi günleri. Bekleyin ve görün.

5. 2 kişi tirisan üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    39
    218 mesaja 385 teşekkür aldı
    Alıntı tirisan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hiç de öyle değil. Biz iki kişi emekliyiz. Aldığımız emeklilik toplam 16500 TL. ALLAH bereket versin. Almanya dan iyi yaşıyoruz. Almanya da kalmak isteyen kalabilir. Kendi tercihi. Almanya da nicelerini gördüm Sozialhilfe ve kira yardımı alarak geçiniyor. Avrupa'nın daha iyi günleri. Bekleyin ve görün.
    16.500 tl ile Almanyadan iyi yasiyorsun ?
    olabilir sorun yok
    seni yargilayamam

Ama ben sahsen gecinemem
    tr de paranin degeri yok su gibi gidiyor

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    125
    159 mesaja 349 teşekkür aldı
    Alıntı batum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    16.500 tl ile Almanyadan iyi yasiyorsun ?
    olabilir sorun yok
    seni yargilayamam

Ama ben sahsen gecinemem
    tr de paranin degeri yok su gibi gidiyor
    Türkiyede 15.000 - 20.000 TL arasi iyi gecim saglanir.
    Sorun sadece Para degilki.
    Türkiyede insanlarimiz bozuk, düzen bozuk.
    Ne kurallara uyan var, ne Trafige uyan var,ne denetim var ne sorgu var.
    Adamlar sokagin ortasinda sopalarla birbirine daliyor ne Polis geliyor ne Polis cagriliyor.Cagirsanda dakikalar sonra geliyor bakip geri dönüp gidiyorlar.
    Cöplerden kagit toplayan insanlar, Yol kiyilarinda düzensiz Park eden araclar, Trafik lambalarinda arabalar durdugu an yola dalip para isteyen dilenciler.
    Sokaklarda ac susuz sokak hayvanlari, heryerde insanin vicdani titreten sahneler. Rahat edemez TR'de vicdanli bir insan.
    Örnegin Köpeklere, kedilere canli gözüyle bakmiyorlar. Onlara carpiyorlar öldürüyorlar cesetlerini yolun kiyisina sürükleyip birakiyorlar, o hayvanin cesedi günlerce orda kaliyor. Gecen yil izin ayinda 3 hafta icinde en az 3-4 köpek cesedi gördüm yol kenarlarinda.
    Insanin vicdani kaniyor.
    Ne diyeyim ben sahsen TR'de yapamam.
    Maddi imkanlarim olsa dahi vicdani imkanlarim TR'de yasayamam diyor.
    Konu Haziran tarafından (03 Mayıs 2023 Saat 10:28 ) değiştirilmiştir.

8. 2 kişi Haziran üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye deniz2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,959
    508 mesaja 1,473 teşekkür aldı
    Alıntı tirisan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen temellimi döndün coluk cocukta seninle berabermi döndü yoksa 6ay burda 6ay türkiyedemisin ??

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)