Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 368 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci 12345678 SonuncuSonuncu
Toplam 150 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyeden şu anda emeklilik durumu

Üye Şafak74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    23
    16 mesaja 29 teşekkür aldı
    Alıntı batum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayda 7500 Aylik almak icin 50 bin üzeri euro yatirmak,Akilli insan isi degil
    Ben parami yiyemiyorum siz yiyin diye baskasina veriyorsunuz

Bankalar o paraya 29 bin Tl faiz veriyor

Belki haklı olabilirsin ana, aylık maaş'dan daha önemlisi Sağlık Sigortası için değer

Bence de 50 bin euro parası olupta Emekli olmak istemeyen için Aklı yok demek

yinede herkesin Kendi bileceği iş ama şu Secimler Hayırlısı ile bir Belli olsun, Burdski Evi satıp ve sonrası düğmeye Basacam, aklı olan da Almamya'da 67`yi Beklesin.

2. 2 kişi Şafak74 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    154
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    Alıntı Şafak74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belki haklı olabilirsin ana, aylık maaş'dan daha önemlisi Sağlık Sigortası için değer

yinede herkesin Kendi bileceği iş ama şu Secimler Hayırlısı ile bir Belli olsun, Burdski Evi satıp ve sonrası düğmeye Basacam, aklı olan da Almamya'da 67`yi Beklesin.
    Dogru karar alacagindan eminim. Türkiyede yasam önümüzdeki yillarda bizler icin cok cok cazip olacagini düsünüyorum. Su anda pahali ama dedigin gibi bu zaman gecip gerceklerle yüzlesecek Türkiye ve borclar kapiyi dayandimi ekonomi bizler icin cok cazip olacak.
    Bende 50 yasindan sonra burada sürekli kalacagimi zannetmiyorum eger saglik sorunlarim ön plana cikipta engellemz ise. Cogumuz üst yaslarda Almanyadan gelecek gelirlerle cok rahat Türkiyede yasayacagimizdan eminim.

Bak üstad ALMAN arkadasimiz bile tespit etmis genc yasta.
    https://youtu.be/Vmwf7iT4Z-8

5. Ejderabi üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Burclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    257
    128 mesaja 248 teşekkür aldı
    Alıntı Şafak74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Tam benim kafa

7. Burclu üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,419 mesaja 9,733 teşekkür aldı
    Emeklililiği yatırım için düşünüyorsanız saçmalıktır

Bunu getirisi filan hesaplanmaz çünkü emeklilik yaşlılık sigortasıdır ..

Eğer kar zarar hesaplayacaksanız gidin paranızı bankaya faize yatırın

Emeklilik yaşlılıkta bir nevi sigortadır ..

Emekli olursanız hastalık sigortanız olacak

oldu diyelim siz vefat ettiniz hanımınıza varsa bekar kızınıza dul ve yetim aylığı bağlanacaktır ..

Şimdi 25bin € yatırdım kaç para geliri hesaplanmaz.. Alman emeklilik kasasında hesaplıyormusunuz ?

Benim annem full 36 sene çalışti aldığı maaş 925€ .. bozdur bozdur harca

Kayınpeder 40-50 sene ödedi ... bir sene emeklilik maaşı aldı almadı vefat etti

9. 6 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    198 mesaja 338 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Benim annem full 36 sene çalışti aldığı maaş 925€ .. bozdur bozdur harca
    Allah uzun versin yine iyi aliyormus

Benim Babam 500 euro aliyor
    Ama Türkiyede MIllete Almanyada nasil calisdigini anlatirken,Mangalda kül birakmiyor,Milletde onu Essek gibi gece gündüz calisdi saniyor hahahaha

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Toroslardan
    Ettiği Teşekkür
    203
    54 mesaja 78 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen bizim durum gibi. Maas baglanmasi emekliligi baslatmak.

Basvuru yaparken 3 tane evrak.
    Aylik baglatma basvurusu.
    Sosyal yardim alinmadigina
    LVA Verlauf.

fazla birsey degil.

Yukardan indir doldur.
    LVA verlauf a da Telefon ac eve gönderiyorlar.
    Usta doldurdum yarın postaya vereceğim einschreiben olarak.
    Merkez sgk yamı yolladınız siz, yoksa bağlı olduğunuz ilemi?

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,419 mesaja 9,733 teşekkür aldı
    Alıntı Murat01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta doldurdum yarın postaya vereceğim einschreiben olarak.
    Merkez sgk yamı yolladınız siz, yoksa bağlı olduğunuz ilemi?
    Bağlı olduğun SGK Müdürlüğüna

13. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye keno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Stuttgart
    Ettiği Teşekkür
    142
    47 mesaja 330 teşekkür aldı
    bes emeklilik nediyorsunuz arkadaslar mantikli mi?

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Toroslardan
    Ettiği Teşekkür
    203
    Alıntı keno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bes emeklilik nediyorsunuz arkadaslar mantikli mi?
    Tam olarak neyi sordun arkadaşım?

Tecrübeli Üye neco54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    523
    194 mesaja 470 teşekkür aldı
    Alıntı Murat01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tam olarak neyi sordun arkadaşım?

Bireysel Emeklilik Sistemi,ni soruyor.

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Cumhurbaskanimiz secimden sonra tam zamanli calisma hakki taniyacagini sagladi.

Eytliler icinde gecerli olursa süper birsey.

En düsük 7500 TL aylik. 1 Euro = 21,50 Euro'dan hesaplasak aylik 348 Euro eder. 48 Eurosunu Krankenkasse kesse 300 Euro kalir. Yüzde 20'de Finanzamt alsa 240 Euro.

Allah bereket versin yasim almaya basladigimda 43 olacak. Suanda 42.

Erken 20000 Euro yatirdim. Ilk yatiranlardanim. Bir kismini dolara üzerinden yatirdim. SSK emekli oluyorum. Ozamanlar Türkiye'de SGK calismisligin gerekmiyordu.

20000 Euro : 240 Euro = 84 ayda kendini amorti ediyor. Tam 7 yil ediyor.

Ömrüm varsa simdi degdimi degmedi siz düsünün.

Bana boarda ozamanlar 25 yasinda emekli parasimi yatirilir diyenlere selam olsun.
    Yani Eylül 1999'dan önce girisim var. 25 senede doluyor.

BES'i tavsiye etmem. Sonunda kar amacli calisan bir sirket. Kar edecekmi, etmeyecekmi o yatirdigin paralar ile belli degil. Tabiki kar etmesler bile kedi kar paylarini düsüyorlar. Bildigimi Almanya'daki private Rentenversicherung. Tek fark devlet 25% katki veriyor.

Almanya'da private Rentenversicherungdan 100 Euro garanti para alabilmek icin yaklasik 40000 Euro ödemis olmaniz gerekiyor. Dikkatinizi cekmek isterim, sirketler hep daha yüksek gösteriyor ama garantie olarak sadece bunu sunuyorlar. Geri kar ederlerse fazlasi olacak diyorlar.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (30 Nisan 2023 Saat 14:03 ) değiştirilmiştir.

18. Birbey 3.0 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    154
    Birbey erken kararin icin seni taktir ediyorum. Fena degil ama o kadarda süper bir kararda degil - kisisel bir karar.

Eger sen 25 yasinda piyasaya 20.000 Euronu ortalama 3% getiri ile yatirsaydin (3% ahim sahim bir oran degil uzun vade daha yüksek bile mümkün) 65 yasinda o para 67.000 Euro olurdu.

Eger sen 25 yasinda bir Riester Vertrag yapsaydin ayda 160 Euro ödeyerek piyasada olan Riester Vertraglarla ortalama senelik 5.500 Euro alirdin aylik yani ortalama Anbieterlere göre 458 Euro yapar.
    Birde cocuklarin Zulagelerini hesaba katsaydik (ben onlari esime yükledim) aylik 160 degil 110 Euro öderdin veya esin öderdi. Toplam tabiki cok para 160 Euroyla 78 Bin yapiyor ama önceden yatirdigin parayi sayarsak SIFIRA SIFIR geliyor. Vergi muafiyetini katmadim bile onunla daha da enteresan oluyor.....

Bu bir tercih meselesi. Önceden parayi elinden cikaracakmisin cikarmayacakmisin o para önceden var mi yok mu.

Cogumuz birde o treni kacirdi yada o yüklü parayi birden ödemek istemedi 30 sene önce veya benim gibi ALman ve sisteme giremedi -- > simdi alternatiflere bakiyoruz.

Tecrübeli Üye Burclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    257
    128 mesaja 248 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cumhurbaskanimiz secimden sonra tam zamanli calisma hakki taniyacagini sagladi.

Eytliler icinde gecerli olursa süper birsey.

En düsük 7500 TL aylik. 1 Euro = 21,50 Euro'dan hesaplasak aylik 348 Euro eder. 48 Eurosunu Krankenkasse kesse 300 Euro kalir. Yüzde 20'de Finanzamt alsa 240 Euro.
    Boardda Finanzamta ve Krankenkasseye bildirme Konusunda malesef bulamadım, sanırım eski boardda yazıyordu.

Eşim ve ben parayı yatırdıktan sonra hemen Emekli olabiliyoruz yanlız ben çalıştığım için şimdilik alamıyorum ama eşim alabiliyor (Mini Job olarak çalışıyor), şimdi bunu kendiliğimdenmi bildirmem gerek Finazamta ve Krankenkasse ya eşim veya ben TR den Emekli olduğumuzu ???

Diyelimki hiç birşey demedim be TR den ikimizde aylık alıyoruz ne olur ???

Çevremde kimse bildirmedi ve aylıklarını alıyorlar, Finanzamt veya Krankenkasseden de bir tık yok.

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,303
    312 mesaja 608 teşekkür aldı
    Alıntı Burclu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Boardda Finanzamta ve Krankenkasseye bildirme Konusunda malesef bulamadım, sanırım eski boardda yazıyordu.

Eşim ve ben parayı yatırdıktan sonra hemen Emekli olabiliyoruz yanlız ben çalıştığım için şimdilik alamıyorum ama eşim alabiliyor (Mini Job olarak çalışıyor), şimdi bunu kendiliğimdenmi bildirmem gerek Finazamta ve Krankenkasse ya eşim veya ben TR den Emekli olduğumuzu ???

Diyelimki hiç birşey demedim be TR den ikimizde aylık alıyoruz ne olur ???

Çevremde kimse bildirmedi ve aylıklarını alıyorlar, Finanzamt veya Krankenkasseden de bir tık yok.

Sakin.Herkes kendinden sorumlu.
    Finanzamt ve Krankenkasse bu ikisi bilgilendirilecek su anki konum.
    Finanzamt Türkiye de Kira geliri emeklilik aylligi geliri diye her Lohnsteuer doldurdugunda soruluyor.Altina da imzaliyorsun.
    Er veya gec bu ortaya ciktiginda geriye dönüs yüklü cezalar.Bir kac arkadas da tek geldim.
    Eslerden biri vefatinda islemler arasinda bunlar soruluyor.ortaya ciktiginda arkadasin mektubunda Krankenkasse 5.700€ istiyordu.
    (En gec Vefat olaylarinda o acinin icerisinde Evraklarda ki sorularda..karsilasiliyor.)

Su an ki ortalik Bilgi paylasimi. Bilgisayar ortami.Istediklerinde senin bütün bilgileri elinde.
    Babam buradan abmelden yapti.Abmelden sirasinda Türkiye ye yasamini kaydirdi diye yazili.Ne adres ne bir sey söylendi.
    3 Sene sonra Finanzat babami Türkiye de buldu.Sehir de bulamamis .yazin Köyde bulmus.
    Buradan giden Emeklilik ayligina Steuer istiyor.Emeklilik den baska geliri ne yok.Almanyayla baglantisi da yok.Pasaport oturum ne günleri gecti.
    Sade olay buradan giden emeklilik ayligina vergi istiyor.Almanya da yasamasa dahi.(Almanya da hicbir takintili birsey yok Cogu olmaz diyecektir.Mutlak bir sey vardir diyebilir.)
    Arti gelen mektup da Türkiye nin emekliligi alinan miktarlar ne ellerinde mektupda tel tek yaziyor.

Almanya dan giden emeklilik senelik 10.000 € yu 1 € gecse bu vergi olayi devreye giriyormus.Senelik 1.300 € vergi ödeniyor Almanya ya 3 ayda bir hesaplarina.
    Emeklilik parasindan kesip de geri kalanini göndermiyorlar.

Onun icin Isinizi saglam yapin.

Emeklilik konusunda LVA ve Türkiye beraber calisiyor.Aralarinda bilgi paylasimi var.
    Babam buradan emekli oldu.Türkiye de calismis kisa biz arastirmalarimizda birsey bulamadik.zamaninda bundan 15 sene önce.
    Almanya buradan emekli olunca Türkiye ye bildirmis . Sigortadan bize Almanya adresine mektup geldi Türkiye deki 1 aylik calisma sigorta numaraniz ve 50 TL aylik diye.

Bilgi paylasimi arka planda sessiz duruyor ama cok sey paylasiliyor.
    Konu murat39 tarafından (01 Mayıs 2023 Saat 12:53 ) değiştirilmiştir.

22. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür etti:

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı Ejderabi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birbey erken kararin icin seni taktir ediyorum. Fena degil ama o kadarda süper bir kararda degil - kisisel bir karar.

Eger sen 25 yasinda piyasaya 20.000 Euronu ortalama 3% getiri ile yatirsaydin (3% ahim sahim bir oran degil uzun vade daha yüksek bile mümkün) 65 yasinda o para 67.000 Euro olurdu.

Eger sen 25 yasinda bir Riester Vertrag yapsaydin ayda 160 Euro ödeyerek piyasada olan Riester Vertraglarla ortalama senelik 5.500 Euro alirdin aylik yani ortalama Anbieterlere göre 458 Euro yapar.
    Birde cocuklarin Zulagelerini hesaba katsaydik (ben onlari esime yükledim) aylik 160 degil 110 Euro öderdin veya esin öderdi. Toplam tabiki cok para 160 Euroyla 78 Bin yapiyor ama önceden yatirdigin parayi sayarsak SIFIRA SIFIR geliyor. Vergi muafiyetini katmadim bile onunla daha da enteresan oluyor.....

Bu bir tercih meselesi. Önceden parayi elinden cikaracakmisin cikarmayacakmisin o para önceden var mi yok mu.

Cogumuz birde o treni kacirdi yada o yüklü parayi birden ödemek istemedi 30 sene önce veya benim gibi ALman ve sisteme giremedi -- > simdi alternatiflere bakiyoruz.
    Ejderabi yatırım ile sigortayı karıştırıyorsun.

Yatırım kâr amaçlı yapılır. Sigorta, yani sosyal güvence olarak.

Ayrıc yatırım olarak düşünsek bile kârdayım. 3% almadım, ama fazlasını her sene taksit taksit yatırdığım için Lohnsteuerden aldım.

Riester içi fos zaten. Zulageler yüksek gözüküyor belki, ama yukarda yazdığım gibi ortalama 40000 Euro para lazım 100 Euro garanti para alabilmek için. Riester zaten atraktif olmadığı için öldü. Yakında yürürlükden kalkacak zaten.

Bak abi, seneye emekliyim. Allah korusun diyelim ağır hastalandım. Almanyada emekli olamadım. Babamın üç katlı depreme dayanaklı evi var. Hemen oraya yerleşsem kira derdi yok ve en düşük 7500 TL ile hayatım garanti. Tabiki boş durmam, bir işler yaparım. Evden bir Almanca Callcenterde çalışsam 15000 TL aylık veriyorlar. Birde hanım isterse çalışsa evden 15000 TLde o alır. Eşiminkinide yatırdım. EYT yaşdan tutmuyor. Ama orada kademeli değişiklik gelecek. Oda emekli olur.
    Konu Birbey 3.0 tarafından (01 Mayıs 2023 Saat 21:31 ) değiştirilmiştir.

24. 3 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Toroslardan
    Ettiği Teşekkür
    203
    Doğru yapmışsın kardeşim bencede.
    Bende hanım ve kendim için başvurmuştum 6-7 sene önce.
    Hanım için maaş başlasın diye başvurduk, bakalım cevap bekliyoruz.
    Bende yeni çıkacak kanunu bekliyorum. Yurtdışında tüm zamanlı çalışma hakkı tahminim seçim sonrası çıkacak.
    Ozaman Allah nasip ederse, ömrümüz olursa iki maaş alacağız.

Bencede sosyal güvence için önemli,
    kaldıki yatırım için yapan varsa bile, yanlış yatırım değil.

Ettiği Teşekkür
    154
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ejderabi yatırım ile sigortayı karıştırıyorsun.

Yatırım kâr amaçlı yapılır. Sigorta, yani sosyal güvence olarak.

Ayrıc yatırım olarak düşünsek bile kârdayım. 3% almadım, ama fazlasını her sene taksit taksit yatırdığım için Lohnsteuerden aldım.

Riester içi fos zaten. Zulageler yüksek gözüküyor belki, ama yukarda yazdığım gibi ortalama 40000 Euro para lazım 100 Euro garanti para alabilmek için. Riester zaten atraktif olmadığı için öldü. Yakında yürürlükden kalkacak zaten.

Bak abi, seneye emekliyim. Allah korusun diyelim ağır hastalandım. Almanyada emekli olamadım. Babamın üç katlı depreme dayanaklı evi var. Hemen oraya yerleşsem kira derdi yok ve en düşük 7500 TL ile hayatım garanti. Tabiki boş durmam, bir işler yaparım. Evden bir Almanca Callcenterde çalışsam 15000 TL aylık veriyorlar. Birde hanım isterse çalışsa evden 15000 TLde o alır. Eşiminkinide yatırdım. EYT yaşdan tutmuyor. Ama orada kademeli değişiklik gelecek. Oda emekli olur.
    Birbey eski yönetmlige göre herseyi 4x4 lük yamissin taktir ediyorum. Genc yasta emekli olmussun - sosyal güvencesi var - birde taksit ile yapmissin ve vergiden indirmissin bu da süper
    Ama ben artik yorumlarimi yeni yönetmelige göre uyarliyorum.

Ben Almaninmondan bu konularla hic ilgilenmedim. Hep esim icin takip ediyorum. Annemide senin yöntemden emekli yaptik ve 18.000 Euro ödedi simdi yaklasik aylik 400 Euro emekli parasi aliyor Türkiyeden.
    Esim ama farkli cünkü yasdan dolayi eski ve yeni yönetmelige göre 58 yas kosulu var ve 58 yasindan önce emekli olamiyor. O yasa gelmek icinde önünde 19 senesi var. 19-20 sene önce para yatirmak istemedik.
    Onun icin yeni yönetmeligi artik yatirim acisindan bakiyorum cünkü Türk Alman emekliligi arasinda fazla bir yas yok. Zaten 63 yasinda Almanyadan emekli olacak. Senin gibi simdiden emekli olma sansi yok.

Ama bir seyi merak ediyorum onu detaylica anlatirsan sevinirim cünkü simdi yeni yönetmelikde entresan oluyor anlattigina göre. Yukarida yazdigim gibi 50.000 Euro yatirilirsa aylik 7.500 TL emekli olunacak bugünün sartlarinda.
    Önümüzde 18 sene var. Bizim Finanzamta ödedigimiz rakamlar cogaldi ve ben kurtulma derdine girdim öyle alternatifler arastiriyorum (Riester, Rürup, daireyi satip yenisinimi alsam eski daire tamir icin vs..).

Simdi SGK ya hersene 3.000 Euro yatirsam bunu masraf göserebiliyormuyum ? Rakamida istedigim gibi belirleyebiliyormuyum (mesela bu sene 5.000 Euro seneye 10.000 Euro sonra bikac sene ödemeyecegim sonra yine ödeyecegim gibi ) ? Bunu sen Ateselik üzerimi yaptin yoksa TR SGK dan mi ?

Bu taksitlendirmeyi bir detayli anlatsana cünkü o zaman simdiki yönetmelik Almanyadaki diger alternatiflere göre yine cazip hale geliyor.
    Benim Grenzsteuersatz 35% yani bu 50.000 Euro yu öyle bir ayarlayim Finanzamta ödemelerimle eslestirirsem toplam 17.500 Euro ödemeden kurtulacagim. Yani yeni ve kötülestirilmis yönetmelige göre 32.500 Euro ya emekli olacak esim. Eski yönetmelik kadar iyi degil ama Almanyadaki alternatiflere göre süper cünkü 7-8 senede amorte edecek ve sosyal güvenlikde olacak.

Selamlar

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    198 mesaja 338 teşekkür aldı
    Söylemis olayimda haberiniz olsun
    Almanyadan 5 kurussuz birikim yapmadan

Tek veya cift emekli maasina güveniip Türkiyeye dönerseniz
    Türkiyede 3-5 ay sonra ac kalirsiniz

Millet size o zaman Dötüyle güler

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    71
    4 mesaja 9 teşekkür aldı
    Slm arkadaşlar Lva vorlauf için tel açmadan internet başvurabilirsiniz. https://www.eservice-drv.de/SelfServiceWeb/
    Konu Sami-42 tarafından (02 Mayıs 2023 Saat 18:06 ) değiştirilmiştir.

29. 2 kişi Sami-42 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Toroslardan
    Ettiği Teşekkür
    203
    Alıntı Sami-42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm arkadaşlar Lva vorlauf için tel açmadan internet başvurabilirsiniz. https://www.eservice-drv.de/SelfServiceWeb/
    Evet haklısın, bende öyle yapmıştım.
    Ama 2-3 gün sonra gelir diye,email yazdım ve kendim gittim yerinden aldım.
    Şimdi evde 3 tane var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)