Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye SGK kayıt düzeltme

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    172
    16 mesaja 18 teşekkür aldı

Türkiye SGK kayıt düzeltme

Arkadaşlar merhaba kısaca benim 1994 yılından 2001 e kadar çalışmam var birkaç küçük Limited şirketde şu an hepsi iflas edip kapandı benim o yıllara ait çalışmalarımda SGK kayıt çıkmıyor sigortamı yapmamışlar.Sigortam 04.04.2001 olarak büyük bir firmaya girmiştim onlar yapmış şimdi geçen zamanda pek önemsemedim ama EYT çıktı birde yurtdışında tam zamanlı çalışanlarda emekli maaşı alabilecek olması kafamı çok kurcalıyor acaba mahkemeye versemmi? Kazanırsam karşı tarafa ne kadar ceza verilir bilgisi olan varmı? Bu ana kadar önemsemedim ama şimdi hem ihtiyacım var hemde hakkım aslında Mahkemeye vereyimmi sizce?Bu yaz izine gidince bir Avukata gideceğim ama biraz bilgi alsam iyi olur

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı izmirefesli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba kısaca benim 1994 yılından 2001 e kadar çalışmam var birkaç küçük Limited şirketde şu an hepsi iflas edip kapandı benim o yıllara ait çalışmalarımda SGK kayıt çıkmıyor sigortamı yapmamışlar.Sigortam 04.04.2001 olarak büyük bir firmaya girmiştim onlar yapmış şimdi geçen zamanda pek önemsemedim ama EYT çıktı birde yurtdışında tam zamanlı çalışanlarda emekli maaşı alabilecek olması kafamı çok kurcalıyor acaba mahkemeye versemmi? Kazanırsam karşı tarafa ne kadar ceza verilir bilgisi olan varmı? Bu ana kadar önemsemedim ama şimdi hem ihtiyacım var hemde hakkım aslında Mahkemeye vereyimmi sizce?Bu yaz izine gidince bir Avukata gideceğim ama biraz bilgi alsam iyi olur
    Usta madem 7 sene çalıştın iş verene hiç mi sormadın benim sigorata numaram nedir diye..

Çalıştığın yerden bir yerlede kayıt var m? diğer işçileride kayıt dişı sigortasız çalıştırmışlardir

Kime dava açacaksın ki ? Şirketin ticaret odasında kayıtı vardır ama senin orada çalıştığını kanıtlayabilmen gerek.

Çünkü yıllarda alan memnun veren memnundu

Sigortaya takan yoktu .

Deneyebilirsin SGK ya git bir sor
    Konu hOrOz tarafından (28 Mayıs 2023 Saat 10:51 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    172
    @hOrOz
    Çok kez sordum yaptık yapacağız hep geçiştirildi,biraz diklenince işten çık gelme birazda gençliğin verdiği toyluk artı iş bulma zordu o dönem,ailece ihtiyaç da olunca fazla ses çıkaramadım açıkça mahkemeye vermeyi düşünüyorum kayıt falan yok zannetmiyorum hiçbir yerde

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,253
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Mahkemeye vererek sisteme gecirebilirsin.Sahit olarak calisan arkadaslarin resimler gibi ispat lazim olacaktir.
    Bazi arkadfaslardan duymustum.Avukata vermisler.Avukat halletmis ti.

Hem 7 yil SGK olayi.(Calismislik demek sigorta da yatmis demektir. ??)

Bir de bu süreleri Almanya ya LVA ya saydirma imkani varmis. 35 sene nin tamamlanmasinda gecerli oluyormus.
    45 senenin tamamlanmasinda olmuyor diye yazmisti Birbey arkadasimiz.

Faydasi olur.Biraz masraf olur ama sonunda deger.

Türkiye de calismisligi olanlar. SGK ... Bagkur...Memur...
    Almanya LVA 35 senenin calisma süresine taniyor.Ekleniyor.( Türkiye den soruldugunda karsiligi SGK Bagkur cikmasi gerekir)
    35 sene olayi da Schwerbehinderung da emeklilik gibi olaylarda aranan sart..
    Veya farkli avantajlari da vardir.

Türkiye den gelen calismasi olan arkadas vardi bilgilendirdim. Bagkur gibi sigorta kaydi varmis.Dükkan isletmis.
    LVA ya gittiklerinde bilgileri almislar,LVA - Türkiye Bayreut ilgileniyormus.Günleri Almanya ya saydilar.
    Konu murat39 tarafından (25 Mayıs 2023 Saat 20:10 ) değiştirilmiştir.

6. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Usta sanırım diğer çalışanlar da sigortasız çalıştı ..

Işte kanıtlamak birz sorunlu olacak

Günleri eksik olan herkes bir şahit bulur kayıt yaptırırdı

Sanırım maaşlarıda ellerine verdiler

https://www.haberturk.com/sigortasiz...530869-ekonomi

Özetlemek gerekirse, sigortasız çalıştırılan kişiler ile ilgili işveren o tarihte SSK’ya hiçbir belge vermemiş ise işçinin,
    çalışmanın sona erdiği yılı izleyen tarihten itibaren 5 yıl içinde hizmet tespit davası açması gerekiyor.
    https://mustafabaysal.com/sigortasiz...il-kanitlanir/

Geçmişe Dönük Sigortasız Çalışmalar Nasıl İspat Edilir ve Sigortalı Hizmetten Saydırılır ?
    https://www.isvesosyalguvenlik.com/g...en-saydirilir/

https://www.haberturk.com/sigortasiz...600918-ekonomi

Sigortasız çalıştırılanların hizmet tespiti davasını beş yıl içinde açması gerekiyor. Sigortası sonradan yapılan kişilerin,
    sigortasız çalıştırıldıkları dönem için açacakları davada 5 yıllık hak düşürücü süre, işten ayrıldıkları tarihte başlar.

8. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    172
    5 yıllık süre var ise zaman aşımına uğramış demektir bu durumdada hiçbir hakkım olamaz sanıyorum izine gidince Avukata gidip bir konuşmalı

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Alıntı izmirefesli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alman Emeklilik kurumun ara. "Ich möchte Kontenklärung mit Auslandszeiten in der Türkei" machen de.

Sana diger evraklar ile TR06 diye bir belge gelir. Oraya Türkiye'de sigortalik sürelerini yaz. Tarihinleri ve is yerinin adresini. Sigortam yoksa sahit gösterebilirim diye altina not düs. TR06 SGK'ya yolluyor. SGK'da Alman Emeklilik Kuruma sonucu bildiriyor. SGK resen sigorta sürelerini arastirmaya baslar. Adamin kapisina dayanir. Sonuc ne olur Allah bilir. Islemi yaptikdan sonra kulaginin üstüne yat. 6 ay sonra SGK ara ve sadece deki Türkiye'deki sigorta sürelerimi bildirdinizmi Almanya'ya diye. Sana memur ondan sonra durumun ne asamada oldugunu anlatir.

Bazen oluyor SGK sigortayi göstertiyor.

Birsey cikmazsa sonra Avukata verirsin. Avukat is mahkemesinde dava acar.

Bir müsterim vardi. Boluspor'da top oynamis 40 sene evvel. Sigortasini yatirmamis. Kulübe gidence basidan savmislar. SGK'ya gittignde SGK'daki memur sigortan yok diye geri yollamis.4

Yukarda yazdigim gibi resmi olarak SGK'ya sorduk. Bu sefer mecbur arastiriyorlar. Adama ne oldu bilmiyorum ama birdah bana gelmedi. Ama eminim sigortasi söke söke SGK almistir. Boluspor halen var ve TFF ne zaman oynadigida kayitli.

Islemleri baslatmak icin emekli kurumuna söyle bir mail yaz. Gerisi gelir.

Sehr geehrte Damen und Herren,

hiermit beantrage die Einleitung meines Kontenklärungsverfahren. Bitte beachten Sie, dass ich auch Beschäftigungszeiten in der Türkei habe.
    Bitte senden Sie mir die entsprechenden Anträge inkl. des TR6 (=Beschäftigungsverlauf für türkische Zeiten zu.

Vielen Dank.

Isim Soyisim
    Adres
    Alman Sigorta Sicil No.

11. 3 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Üye runner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    10 mesaja 11 teşekkür aldı
    Selamlar arkadaşlar,

Benim de buna benzer sorunum vardı. Bağkur işyerim vardı Türkiye de. Buradaki arkadaşların sayesinde bende 2 dilekçe yazdım LVA ya. Bu sürelerin Almanyada tanınması için. Almanya LVA görevini yapmış. Hatta 2 kere Türkiyeden istemiş. Bunları SGK Türkiye nin evrak takip sayfasında görebiliyorum. Fakat ne hikmetse hala daha Türkiye Almanyaya bildirmedi. İşlem numarası şu, evrak geldi gitti beklemede hizmet cetveli şura bura gönderildi işte Arşivde falan …. Yazıp duruyor ama bi türlü Almanyaya gelemedi 6 ay geçmesine raağmen. Çok uzun bir süreç olacak galiba. Fakat SGK nın kendi sayfasında 4B Bağkur görünüyor. LVA ya bunuda ek olarak gönderdim. Fakat işlenebilmesi için Türkiye den gelmesi lazımmış evrakların. 35 senem doldu. İşyerine çıkış vereceğim fakat ya terslik çıkarsa diye veremiyorum bile. Süreç uzun ve yavaş işliyor. Kolaylıklar sabırlar.

13. runner üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Kicket Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    557
    1,181 mesaja 2,278 teşekkür aldı
    Edevlete işleme geçtiyse er veya geç gelir Deutsche Rentenversicherunga.

SGK Mail yaz, TR4 neden Almanya'ya halen yollanmadığını bilmek istiyorum diye. Mailede yaz bilgi edinme kanunua göre soruyorum diye. Kimlik No, isim ve adresini yazarak yolla. Hemen yollarlar.

15. 2 kişi Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Üye runner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    TR48- DE.FT
    Ettiği Teşekkür
    130
    10 mesaja 11 teşekkür aldı
    Alıntı Birbey 3.0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Edevlete işleme geçtiyse er veya geç gelir Deutsche Rentenversicherunga.

SGK Mail yaz, TR4 neden Almanya'ya halen yollanmadığını bilmek istiyorum diye. Mailede yaz bilgi edinme kanunua göre soruyorum diye. Kimlik No, isim ve adresini yazarak yolla. Hemen yollarlar.
    Çok teşekkür ederim Birbey 3.0 ustam. Şu ana kadar aldığım yol hep sen ve diğer Arkadaşların sayesinde oldu. Değerli bilgi ve önerileriniz için çok ama çok teşekkür ederim. ☺ï¸

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)