Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: IT için Weiterbildung hangisini tavsiye edersiniz ?

Tecrübeli Üye Burclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    257
    128 mesaja 248 teşekkür aldı

IT için Weiterbildung hangisini tavsiye edersiniz ?

İyi Akşamlar,

Son 3 Hafta şimdiki iş yerimde bana IT Bölümünü denememi tavsiye ettiler ve Stajer/Tanışma artık ne denilirse gittim 3 Hafta ve beni istersem IT Bölümünün Şefi başlayabilirsin bizde dedi. Şimdi baştan dedilerki yeni bir Meslek yapın diye bende kesinlikle olmaz dedim zaten 2 tane var Industriemechaniker öğrendim ve 18 sene Makinalarda Ayarlama, Programlama, Otomasyon v.s. çalıştım, 2000 senesindede IT-Systemkaufmann için Weiterbildung yaptım ama hiç çalışmadım IT de ve yaş 45 1 çocuk var 19 yaşında Meslek yapıyor, yanı gördüğün gibi bu yaşta Meslek, Okul ve Sınav Stresi ni kaldıramam, zaten 1 Kalp Krizi geçirdim ve 2. sinede yol açmak istemem.

İş yerine bunu anlattım ve anlayışla karşılayıp IT de genede gelin bir 3 Hafta bakın yapabilirmisiniz diye, şimdide başlayabileceğimi dediler, yani yeni işyeri vs. ye gerek kalmadı.

İş yeri büyük yaklaşık 1000 kişi çalışıyor ama tek Almanyada deyil, Polonya,Meksika,ABD ve TR de mevcut, kimi yerde Üretim kimş yerde tek Satış.

Şimdi yapacağım iş esas OT (Operation Technology)Makinaların Ağ Bağlantıları olanlarda sıkıntı olunca ben ilgileneceğim veya yeni gelenlerde ben ayarlayacağım. IoT, IIoT, Backup (sadece Makinalar için), Mevcut veya yeni gelen Makinaları SAP ye almak için OneNote üzeri Makinanın Bilgileri, Foto v.s. ve komple İş yerinde Helpdesk (Helpdesk sadece ben deyilim tabi diyer 4 kişide var ama onların işini azaltıp onlara başka iş verecekler.

Şimdi sorum şu neleri Öğrenmemi tavsiye edersiniz, İngilizcem çok eski yani çat pat biliyorum ama düzenli konuşmak isterim tabiiki, çabuk öğrenirim.

Bir çoğunu Online olarakda gösteriyorlar ama hangisini tam emin deyilim, örneğin Microsoft için tavsiyeniz varmı şu veya bu verimli olur diye Administration için, IHK da IT-Netzwerkadministrator buldum ama tek 5 gün ve Zertifikat veriyorlar https://www.ihkakademie-sbh.de/weite...ollzeit_115800

Ideal olanı 3, 6, 12 ay olan, tabiiki varsa, Cisco,Microsoft vs. de olanlarda olur tabi Zertifikat için, Rentenversicherung karşılıyor hepsini.

2. Burclu üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    50
    45 mesaja 72 teşekkür aldı
    iyi aksamlar,

IT Syskaufm. FISI den cok baska bir sey.Aslinda bunu is yapinca görecegine inaniyorum.
    Ntwork konusu bayagi büyük bir konum
    Network Baglantilari !
    SAP a tasimak ?.
    OneNote da Inventur Bestandliste?.

Burada tahminimce yapman gereken sadece Networking fuer Dummies konumu degil.Helede Planung yaparsanki subnetting olsun veya bir cok konu ile ilgilenmen gerek.
    Bence iste calistigin zaman ancak görebilirsin düsüncesindeyim derken SAP ise baska bir Liga dogrusu.
    HELPDESK kacinci LEVEL?. First Level ise sorun degil ama Digerlerin cikinca o zaman cidden birseyler anlaman gerek.Ama ögrenirsin ya.Zaten Basis Wissen vardir sende.

5. 2 kişi cmssys üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    257
    @cmssys

Network konusu çok büyük bunu öncedende tahmin etmiştim zaten, yani evdeki gibi deyil tabiiki
    Ondan dolayı sadece Network için hangi Schulung tavsiye edersiniz diye sormak istedim. IHK üzeri olan daha verimli olur diye düşünüyorum ve ayrıca Test de yapıyorlar ve sonuca göre Zertifikat veriyorlar bari, başka tavsiyen varmı Network için Weiterbildung gibi ?

OneNote sadece Not almak için kullanmaya demek istemiştim, yani Produktionda iken Makinanin hangi Steuerung, IP, OS, Netzwerke bağlımı deyilmi vs. gibi bilgilerini Not etmek için sonradanda SAP ye eklemeye veya kontrol etmeye doğrumu diye.

Helpdesk şu şekilde iş yerinde IT ile sorun olduğunda örneğin Headset, Drucker in yeri değişirse (Başka bir Netzwerkdose ye takıp plandaki Verteilerdeki Patchpanel ile Switchi ayarlama), Laptopda yavaşlama vs. olursa onunla ilgilenme, Neu OS aufsetzen v.s. gibi işler, yani anlatmak istediğim geniş çaplı bir Helpdesk, aslında Service Desk desem daha doğru olur. Mesleğe yeni başlayan anlattı, hepsini yapa yapa öğreniliyor diye.

Network içinde yapa yapa öğreniliyor ama Basic s leri bilmem gerek dedi arkadaş, ondan dolayı Network için bakıyorum daha çok.

Bence geriside yaparak öğrenilir zaten, örneğin Windows Server için Schulung gerekmi diye sordum arkadaşa hiç gerek yok burda gösteririm sana dedi.

Basis Wissen var ama yeterlimi onu tam bilemiyorum ama anladığım kadarı ile yeterli sadece Schulung/Weiterbildung veya lazım olan Microsoft Azure Lisans ile tamamlamam gerek.

Birde İngilizce gerek sanırım.
    Konu Burclu tarafından (29 Mayıs 2023 Saat 18:58 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    50
    45 mesaja 72 teşekkür aldı
    Alıntı Burclu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @cmssys

Network konusu çok büyük bunu öncedende tahmin etmiştim zaten, yani evdeki gibi deyil tabiiki
    Ondan dolayı sadece Network için hangi Schulung tavsiye edersiniz diye sormak istedim. IHK üzeri olan daha verimli olur diye düşünüyorum ve ayrıca Test de yapıyorlar ve sonuca göre Zertifikat veriyorlar bari, başka tavsiyen varmı Network için Weiterbildung gibi ?

OneNote sadece Not almak için kullanmaya demek istemiştim, yani Produktionda iken Makinanin hangi Steuerung, IP, OS, Netzwerke bağlımı deyilmi vs. gibi bilgilerini Not etmek için sonradanda SAP ye eklemeye veya kontrol etmeye doğrumu diye.

Helpdesk şu şekilde iş yerinde IT ile sorun olduğunda örneğin Headset, Drucker in yeri değişirse (Başka bir Netzwerkdose ye takıp plandaki Verteilerdeki Patchpanel ile Switchi ayarlama), Laptopda yavaşlama vs. olursa onunla ilgilenme, Neu OS aufsetzen v.s. gibi işler, yani anlatmak istediğim geniş çaplı bir Helpdesk, aslında Service Desk desem daha doğru olur. Mesleğe yeni başlayan anlattı, hepsini yapa yapa öğreniliyor diye.

Network içinde yapa yapa öğreniliyor ama Basic s leri bilmem gerek dedi arkadaş, ondan dolayı Network için bakıyorum daha çok.

Bence geriside yaparak öğrenilir zaten, örneğin Windows Server için Schulung gerekmi diye sordum arkadaşa hiç gerek yok burda gösteririm sana dedi.

Basis Wissen var ama yeterlimi onu tam bilemiyorum ama anladığım kadarı ile yeterli sadece Schulung/Weiterbildung veya lazım olan Microsoft Azure Lisans ile tamamlamam gerek.

Birde İngilizce gerek sanırım.
    Burclu Sende olan bilgi yeterli emin ol.Yapacagin isler o kadar büyük bir is degil.
    Aynen Patchpanel ile Switchlerin Port konusu ayarlamasi vs.. Firewall konusu ve Freigabe konusu + VLAN vs..
    Ingilizce konusmak icinmi?.Yoksa Bilgisayarin ingilizcesi cok basit biliyorsundur.

Var olan Structur da bir takim bazi konularin yenilenmesi veya degismesi cidden o kadar sorun degil.
    Sorun olan yeni bir Bölüm acildiginda orada 0 dan baslamak.Daha dogrusu ileriye yönelik Planung -> Project und Umsetzung.

Ben Einzelhandel yaptim ve senin demis oldugun konuyu Server bazinda 2 sene bir sirkette yaptim ki bunun icinde Lichtruf da vardı ki ciddi anlamda Elektrikten anlamak gerekiyor.
    Aslinda Weiterbildung konusunda Sirket sana belirli bir Section u önerebilir ve diyebilirki evet bu Schulung gerek gibi.

Genelde Programmierung yok bu gibi konularda sadece Hard&Soft installationen derken en büyük konumu Configuration konusu derken.Sonucta Sirket ManagedSwitchler biraz baska oluyor. Fritzbox un 5 kat daha fazlasi Admin User Panel bazinda.
    Önemli olan burada bence Theorie Network ün nasil aufbauen yailmis olmasi.Ayrica Basisden kastim LAN, MAN, SAN, WAN, WLAN vs..

https://www.elektronik-kompendium.de...et/0503271.htm

8. cmssys üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Ev
    Ettiği Teşekkür
    257
    @cmssys

Vermiş olduğun Bilgiler için Teşekkür ederim, bugün son gündü ve görüştük HR Leiter ve IT Leiter ile.

Cuma günü IT-Leiter zaten geldi sordu fikrimi ve kendilerinin beni istediğini söyledi ve benimde düşüncemi sordu, ben memnun kaldım isterim burda çalışmak ama gerekli olan Weiterbildung/Schulung larıda mutlaka yapmak isiyorum dedim, sevindi adam duyunca.

Bugünde HR-Leiter ve IT-Leiter ile görüştüğümüzde HR-Leiter gıcıklık yapıyor çünkü bu Stelle esas iş yerinde yok yani şimdiye kadar bırazını IT bırazınıda Instandhaltung yapıyordu ve doğal olarak HR-Leiter sordu şimdiye kadar bu şekilde yapılıyorsa neden yeni yer açalım diye ama IT-Leiter de uzun zamandır sorun çıkıyor bu konuda kim sorumlu vs. diye.

Şimdi şunu yapacaklar IT-Leiter bir Stellenbeschreibung yapacak ve birlikte Geschäftsführunga gidecekler ve bakalım ne diyecek, bana neler yapmam gerekiyor diye sorduğumda IT-Leiter bile birşey diyemiyor, bunu yapanlarla konuşup toparlamam lazım dedi ve ayrıca seninde aklına gelen varsa bana mail gönder dedi, örneğin aklıma gelen MDE (Maschinendatenerfassung) gibi konular ama pek fazlada bulaşmak istemiyorum sonunda kabak benim başımda patlamasın, sen yazdıydın derler.

Şimdilik tekrar evdeyim ve yarın Doktora gidip gene 1 ay daha Uzatmam gerek Krankı, haftaya Çarşamba konuşacaklarmış artık pek umidim yok ama bende bilemiyorum, Şubat dan belli iş yerini bekliyorum iş vermeleri için.

Hazır evdeyken tavsiye edeceğin varmı bakabileceklerim, yani kendimde çok youtube video izleyerek okuyarak öğrenmeye çalışıyorumda genede başka tavsiyen varsa memnun olurum.

10. Burclu üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)