Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 35 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: bahçenizde hangi meyve fidanları var?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,396
    ALdigi Tesekkürler : 415
    Kaldigim binada arkadaş türkiyeden 2kiraz fidani getirip dikkmisti her yil kiraz veriyor ama kurtlu. Ilaclamada yapmiyor. 2 tanede elma agaci var o da türkiyeden gelme her yil meyve veriyor. 1 tanede ayva agaci getirmiş oda her yil meyve veriyor .halen dalinda duruyor toplama zamani . Geldi

Gesendet von meinem SM-N960F mit Tapatalk

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye dolunaymz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    40
    ALdigi Tesekkürler : 51
    Alıntı melih1998 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm Döngel Köln,de oluyor simdi Ren nehrinin sol tarafinda Mülheim Bahnhof istikametinde Ben topluyorum her sene...
    Döngeli yaza Türkiye'den getireyim diyorum, hem orada fiyatlar çok uygun, uzun olanları budayıp kısaltırım, 5-6 çeşit farklı fidan getiririm bavulla yaşayan yaşar sanırım..

Not: Araştırdım genelde sorun olmuyormuş ama yakalarlarsa çıkışı yasakmış ve alıyorlarmış, o yüzden fazla abartmamak lazım.. Araçla gelenler için daha kolay olabilir tabi..

Alıntı talo176 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kestane almanyanin her tarafinda olur..
    Kestaneyi araştırdım, meyve vermesi 12-15 yıl sürebiliyormuş tam verim vermesi ise 50 yıl alabiliyormuş ve çok devasa şekilde büyüyorlar, dolayısıyla buna pek ömrümüz yetmez, bahçede de çok yer kaplar diye internetten sipariş verdim 5-6 çeşit fidan ve Türkiye'deki tarlamıza diktireceğim. Ayrıca erken meyve veren cinsini seçtim, izne giderwek dönüşte belki 3-5 kilo getiririz budada çok pahalı malum şu sıralar Lidl'da 10 euro kilosu, ailecek çok seviyoruz.

Ama yinede karar değiştirirsem bahçenin alt köşesine dikerim, yarısı bahçede olur birazı belediye arazizi ve yoluna. Belediye ilerde birşey diyemez çünkü onların ağaçları da alt tarafta benim bahçeme bakıyor hatta yaprakları çok dökülüyor çevreyi kirletiyor, budama yapmaları için mail yazdım ve olumlu yanıt geldi.
    Konu dolunaymz tarafından (01 Kasım 2020 Saat 20:30 ) değiştirilmiştir.

Üye gürbüz40 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    32
    ALdigi Tesekkürler : 19
    Arkadaşlar almanyada meyve fidanlarını nerden
    alırsınız garten Center denmi baumschule denmi
    aldi lidl internetden alan oldumu ben aldiden
    almıştım 5 sene oldu fazla vermedi Türkiyeden
    elma armut kiraz getirdim valeze sığmadığ için biraz
    kestirdim aldığım adama onlarda fazla büyümedi sadece
    bu sene armutda vardı biraz burda bir Türk amcadan
    incir fidanı aldım baharın don vurduğu halde yine veriyor
    geç oluyor siyah incir her sene budama yapıyorum köklerinden
    çıkmış onları ilk baharda toprağa dikeceğim inşallah olur
    Almanya şeftali kayısı olmuyor ilk baharda don olduğu için

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    511
    ALdigi Tesekkürler : 144
    S.a
    benimde yaklaşık 200m² bahcem var ve ağaç konusunda hanımla anlaşamıyoruz.
    Şuan dikili olanlar.
    1 yedi veren Kara dut (meyve veriyor, bu sene pek ilgilenemedim bahcede çalışma vardı)
    1 beyaz dut (daha hiç meyvesini iyemedik. Baharda meyveleri var ama daha sonra bi çoşuyor ve acayip dallanıyor olan meyvelere oluyor ve hiçbiri kalmıyor ve bu yüzden sökecem.)
    1 İncir ağacı (daha iki yaşında)
    1 Şeftali (iki yaşında) ve son olarakda
    1 ceviz ağacı var bu da daha küçük iki yaşında. Kasımda yaprakları tam döküldüğünde sökeceğim ve birine (yeri daha büyük) vereceğim.

Bu ağacların hepisini Tr den getirdim.

Şimdi İncir meyve vermesi için yakınında başka inçir ağacı olmalımı??

İnternette Säulen-Obst Kollektion ağacları var, bunlardan alan ve diken varmı? Gerçekten resimde olduğu gibi meyve veriyormu ve yazdığı gibi iki iki buçuk metre de kalıyormu boyları?

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,244
    ALdigi Tesekkürler : 839
    Säulenobst lar Kollektion hakkinda resimde ki gibi olmuyor.

https://www.as-garten.de/einkaufswel...en/saeulenobst

Nostaljik olarak.
    Soguktan koruyacaksin 5. ci aya kadar gübresini vereceksin.Ilacina dikkat edeceksin.
    Boylari 2 metre 2,5 metrede kaliyor.
    Verim vermesi pek göründügü gibi degil.Birkac tane veriyor onu da döküyor.Hava sartlari.

En güzeli Baumschuleye gideceksin,üzerinde meyve tutmus agaci alacaksin.
    Konu murat39 tarafından (01 Kasım 2020 Saat 21:58 ) değiştirilmiştir.

7. murat39 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    40
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Säulenobst lar Kollektion hakkinda resimde ki gibi olmuyor.

https://www.as-garten.de/einkaufswel...en/saeulenobst

Nostaljik olarak.
    Soguktan koruyacaksin 5. ci aya kadar gübresini vereceksin.Ilacina dikkat edeceksin.
    Boylari 2 metre 2,5 metrede kaliyor.
    Verim vermesi pek göründügü gibi degil.Birkac tane veriyor onu da döküyor.Hava sartlari.

En güzeli Baumschuleye gideceksin,üzerinde meyve tutmus agaci alacaksin.
    Kusura bakmayın ama gübre ve ilaç kullandıktan sonra marketten alın o meyveyi bence daha kolay ve hesaplı.

Mümkün oldukça doğal yetiştirmeye çalışmak lazım, eğer illa gübre kullanmak gerekirse az ve doğal gübre tercih edilmeli.

İlaç konusuna karşıyım, kurtlanma vs.. varsa yine doğal yollardan çözülmeye çalışılabilir yada meyveler ayıklanıp tüketilebilir diye düşünüyorum, bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz?
    Konu dolunaymz tarafından (02 Kasım 2020 Saat 14:24 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    511
    S.a @doluaymz

bu şekilde olacaksa bende de istemem.
    Ben zaten genetiğiyle oynanmış ''Bodur'' ağaç bile dikmedim ve dikmeyide düşünmüyorum. Herşey doğal olmalı.

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    40
    Alıntı özfenerli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    S.a @doluaymz

bu şekilde olacaksa bende de istemem.
    Ben zaten genetiğiyle oynanmış ''Bodur'' ağaç bile dikmedim ve dikmeyide düşünmüyorum. Herşey doğal olmalı.
    Sanırım bodur ağaç yapmak için genetikle oynamıyorlar, ıslah ediyorlar ve az büyüyen gövdeye aşı yapıyorlar ama yinede tercih senin. Tabi doğallık her zaman daha iyidir.

Bu arada sizlere benim bir sorum olacak, acaba içinizde hem toprağın verimini arttırmak hemde eksilen toprağı arttırıp bahçeyi düzlemek için hazır topraklardan alıp kullanıyor musunuz. Ben mesela altta linkini atacağım en ucuzlarından 10-15 torba alıp karıştırıp sebze ekeceğim yere uygulamak istiyorum. Ağaç köklerini çıkarttırdım ve dolaylı olarak biraz toprak azaldı ve çötü, hem dolgu hemde verim için, sizce bu topraklar normal bahçe için de uygun mu yoksa pahalıya gelir diye başka öneri mi verirsiniz?

https://www.bauhaus.info/universaler...rde/p/16981099

https://www.bauhaus.info/pflanzerde/...rde/p/23028142

Karıştırmamın sebebi daha uygun fiyata gelsin diye malum çiçek toprağı ucuz, tabi bahçe ve sebze toprağıyla da karışınca verim sorunu olmaz sanırım diye düşünüyorum.

Moderator garip_38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    905
    ALdigi Tesekkürler : 3,535
    ben hersene bu aylarda benim ceviz agaci var baya büyük yapraklarindan biktim cok yaprak cikiyor

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    511
    S.a
    ağaç budama hakkında bilgisi olan varmı aramızda?
    Ben benim Dut ağacının dallarını ilk baharda baya kesiyorum fazla büyümesin ve çok meyve versin diye am o inadına daha çok dallanıp boyuna boy atıyor :-)
    Hele beyaz dut ondan hiç meyva iyemedim bu yüzden.
    Siz nasıl buduyorsunuz??

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,782
    ALdigi Tesekkürler : 1,739

bahçenizde hangi meyve fidanları var?

Aleykümselam @özfenerli ; Yanlış budamadan dolayı dallar boyuna veriyordur büyük ihtimal.

Yanlış budama yapılınca malesef ağaç büyük zarar görüyor. Sana tavsiyem YouTube ağaç budama teknikleri üzerine videolar izlemen anca böyle öğrenirsin yada yakınında birisi varsa beraber budamayı gerçekleştirin öyle görürsün.

Geçen sene 2 Elma ağacı 1 Erik ağacı budadım 1 Elma ağacını güzel bıdamışımki dalları Elmaşarı taşımadığından kırıldı.

Diğer Elma ağacı 1 Meyve bile vermedi oda boyuna verdi yanlış budamadan dolayı.

Erik ağacı ise eh işte orta şekildeydi...

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    40
    3 günlük çalışmanın sonunda bahçeden 9-10 tane dev ağaç köklerini çıkardık, baya yer açıldı ve görüntüsü çok güzel oldu,

Yer açıldığı için 2 kiraz ağacı daha dikmeye karar verdim ve bunları sipariş ettim;

https://www.ebay.de/itm/Duo-Saulenki...n/133399547298

İkisi de farklı cins ve önümüzdeki yaz meyve vermeye hazırmış, umarım iyilerdir, ben meyve olarak kiraz, incir ve dut’u çok seviyorum, çocuklar da elma seviyor.

Umarım bu yaz aynı kişiden aldığım 1.80 boyundaki can eriği ve bu kirazlar meyve verir.

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    40
    Alıntı dolunaymz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 günlük çalışmanın sonunda bahçeden 9-10 tane dev ağaç köklerini çıkardık, baya yer açıldı ve görüntüsü çok güzel oldu,

Yer açıldığı için 2 kiraz ağacı daha dikmeye karar verdim ve bunları sipariş ettim;

https://www.ebay.de/itm/Duo-Saulenki...n/133399547298

İkisi de farklı cins ve önümüzdeki yaz meyve vermeye hazırmış, umarım iyilerdir, ben meyve olarak kiraz, incir ve dut’u çok seviyorum, çocuklar da elma seviyor.

Umarım bu yaz aynı kişiden aldığım 1.80 boyundaki can eriği ve bu kirazlar meyve verir.
    Arkadaşlar dikkat bir konuda uyarmak için yazıyorum, detayları iyi okumamışım bu 2 ağaç değil, 1 ağaçta 2 çeşit meyve var. Gerçi sorun değil ama 2 ağaç bekliyordum 1 tane gelince detayları okudum ve farkettim. Ama ağaç büyük ve kaliteli görünüyor, umarım yaza ilk meyvelerini verir, açıklamalarında kışa dayanıklı ve hemen meyve verebilir yazıyor.

Şimdi bir yada iki sipariş daha vermek gerekiyor, bir alan boş kaldı

Tecrübeli Üye cenyal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    21
    ALdigi Tesekkürler : 95
    Alıntı özfenerli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    S.a
    ağaç budama hakkında bilgisi olan varmı aramızda?
    Ben benim Dut ağacının dallarını ilk baharda baya kesiyorum fazla büyümesin ve çok meyve versin diye am o inadına daha çok dallanıp boyuna boy atıyor :-)
    Hele beyaz dut ondan hiç meyva iyemedim bu yüzden.
    Siz nasıl buduyorsunuz??
    Agac budamasi iki sekilde olur,

1. Yaz budamasi ( Eger yazin Meyve verme islemi bitiminde budarsan agac seneye daha fazla Meyve vermeye döner)
    2. Kis Budamasi ( Eger kisin yapraklarini döktükten sonra budarsan agac kendisini güclendirmeye calisir ve Meyve ye dönmez)

Birde nekadar cok kesersen okadar cok yeniden uzar..

Konu cenyal tarafından (06 Kasım 2020 Saat 12:49 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    40

uploaded

Arkadaşlar Defne yaprağının ve meyvesinin faydalarını anlata anlata bitiremiyorlar, her türlü ağrıya sızıya, özellikle eklem ağrısı ve mide ağrısına iyi geliyormuş, bende o yüzden 1 minik defne ağacı sipariş ettim geldi ve çok güzel, yaprakları her mevsim yeşil kalıyormuş, fiyatı uygun linkini isteyen arkadaşlara tavsiye edebilirim:

https://www.youtube.com/watch?v=7fJ30QdmuTM

Boyu 60 cm civarı, çiçek gibi cama koydum ilerde bahçeye dikerim, bahçesi olmayanlar da evde yetiştirebilirler..

Tabi 4,99 posta parası vermişken yanında 3 ürün (2 incir 1 döngel) daha sipariş ettim aynı firmadan, ürün başına fiyat 1 euro artıyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)