Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Wasserschaden oldu komsudan, kim karsiliyacak?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    103
    ALdigi Tesekkürler : 7

Wasserschaden oldu komsudan, kim karsiliyacak?

Selamun aleykum arkadaslar, bizim oturdugumuz Reihenhausda komsunun Wasserschadeni oldu.

Komsunun Mutfaginda su birikmis (giris kati), önce dedi bizdenmi geliyor diye falan derken, gutachtenci cagirmis, gutachtende 1.kattaki banyodaki, borularin bir tanesi (sicak su olmasi lazim) dogru sikistirilmamis oldugundan su akitmis, damlaya damlaya onun giris katina inmis, dedim gutachteni bana yolla, dedi yolliyamam??
    neyse,
    bizim giris katta odanin bir kösesinde, yani komsunun su aktigi yerin caprazina düsüyor, sarilik meydana geldi ve küflenmeye basladi, yeni yeni küfleniyor, dün gittim konustum komsuynan, bana gutachtenden okudu email yoluyla gelmis, rohrda catlak, veya rohrbruch olmadigindan sigortasi karsilamiyormus, dedi bilmiyorum nasil olcak ama üzüldüm olmazsa falan iki boya alirim boyarsiniz dedi ama kiviriyor anladim,
    bu arada onun gutachteni yapan firmada gelmis, bizim o kösenin resmini cekip gitmis, tabi ozaman küf daha yok.

Baslarda koku da vardi, simdi firma cagirmis kendi tavanini indirmisler, odada alet var, raumentfeuchtermis

nasil bir yol almami önerirsiniz?

Saygilar & Selamlar

Fotograf dün cekildi
    [IMG][/IMG]
    kenarda asagi dogru su lekesi var belli olmuyor tam fotoda

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Birbey 3.0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Republic of Beceriksizler
    Ettiği Teşekkür
    704
    ALdigi Tesekkürler : 4,167
    Haftpflicht sigortan varsa ver sigorta onla ugrassin. Sigorta Gutachteni almasini bilir ondan. Sonrada gercekten hata senin evden geliyorsa masrafi karsilar.

Yoksa Haftpflicht sigortan ozaman sana Gutachterini vermeye mecubr. Diyeceksin, ben nerden bileyim resmi Gutachten olmadan. Eger öyleyse ve gercekten senden kaynaklaniyorsa masrafi karsilacaksin artik.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    103
    onun evden geliyor schaden bu net, ama benim schadeni kim yaptircak? onun versicherunugu ödesin, ama bunun icin benim versicherunga bildirmek zorundamiyim?
    yani benim versicherung bu masrafi karsilamasini istemiyorum, komsununki ödesin
    Konu fatrix38 tarafından (03 Aralık 2020 Saat 21:35 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    704
    Eger Schaden onun evden geliyorsa Gutachten ama aksini iddia ediyor. Kimin evinden geliyorsa gercekler aydinlanmasi lazim ve kimin evinden geliyorsa o masrafi karsilamasi gerekir.

Ancak bence onun elinde Gutachten yok. Sadece firma gelip bakmis ve mail ile atmis. Onun icin sakliyor.

Olmazsa mecbur avukata vereceksin.

6. Birbey 3.0 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,485
    ALdigi Tesekkürler : 970
    Daire sahibi misin Kiraci mi.
    Kiraciysan Ev sahibini bilgilendirmen gerekir.O da Verwaltungla baglantiya girer.Durum ortaya cikar.Hangi gutachter gelmis...O gutachter zarar gören daiereye de gelir.bakar.
    Zarar olan dairenin ana boruda ki catlak problem Bina sigortasina , sahis dan kaynaklanan problem ise dairede oturan kisinin haftpflichti öder.Privat Haftpflicht de dandik sigortaysa grob fahrlässig olayi var.Ucuz göstermek icin bu maddeyle oynuyorlar kaldiriyorlar.Iyisi grob fahrlässig de de ödenecek olmasi gerekir.
    Mesela sen birsey monta ettin.Usta degilsin.Anlamadigin isin basina gecip zarar vermisin.Ödemem der.
    Grob fahrlässig olayinda da ödenecek maddesinde.Ödeniyor.

Su olayi yürür gider nereden zayif nokta buldu.Köseler genelde bosluklar bulunca. oradan iner.

Bina sizinse Verwaltung vardir oraya durum bildirilmesi gerekir.Binaya da zarar var.
    Resimlerden de görünen su yürümüs ve zayif noktadan tepeden problem yapmis.Gutachter veya yukarisini yapan firma gelir orasini da düzeltir.Kurutur boyar.Daireye nem cekici makina ne koyar.Ölcerler.Kurumus sa.
    Rechnung gönderir siz de Rechnung u veya ev sahibiniz Zarar veren yerden ister.

Is cikmaza girerse sizin Haftpflichtinize de sormak iyi olur.Zarar olup da kimse veya yukardaki nin sigortasi yoksa ödemem derse. Sigortaya veya maddelere göre mesela benim sigortam da öyle madde var.Bana karsi zarar olmus sa karsi taraf da hemen ödemiyorsa.Benim sigorta bana zarari ödüyor.Öbür tarafla kendi ugrasiyor.

Yok ugrasmam dersen.Yukardan su sizmasi kesilmis se.Senin oradaki schimmel i yok etmesi kurutmasi boyamasi sana kalir.
    Su an Duvarin icerisindeki nem ortalik soguk.Icerde de kalorifer yaniyor.Icerden sicak disarda su yas bir duvar. Schimmel olur.

Yukarda bir su problemi var.Zarar olmus.Kurutma nem cekme makinalari calisiyor.Komsu da olsa zararin arkasinda olmasi gerekir.Senin zararin da Onun Haftpflichti öder.
    Konu murat39 tarafından (03 Aralık 2020 Saat 22:28 ) değiştirilmiştir.

8. 2 kişi murat39 üyemize teşekkür Etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    103
    tesekkürler bayagi detayli belirtmissin, ev bizim, kiraci degiliz onu yazmayi unutmusum

haftaya bizim versicherung arayip durumu izah edim diyorum, ve hemen yaptirmayi isterim,
    ki odada insan yatiyor haliyle o schimmelde koku yapiyor,
    hastalanmak istemez kimse.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    13
    ALdigi Tesekkürler : 179
    Merhaba, ilk olarak reihenhaus ta oturduguna göre cok büyük ithimal ev sahibi sensin.

Eger duvardaki sorun komsudan geldigine eminsen ve komsunda bunu kabul ediyorsa, senin evini tamir ettirmek zorunda, sigortadan para alir veya almaz veya hangi sigortadan alir veya isterse kendi cebinden öder o onun sorunu.

Evleriniz yenimi yapildi
    Veya komsun evi sanierung yaptirdimi?

Evleriniz yeniyse veya
    daha 5yil dolmadiysa ve gutachten baglanti hatasi var diyorsa tesisati yapan firma masraflari karsilamasi gerekir.

Ama benim anlamadigim bende endreihenhausta oturuyorum, komsu ile aradamda 2 tane 24cmlik duvar ve arasinda isolationsschicht var komsudan bana su gelmesi icin komsunun evinde cok büyük bisey olmasi gerekir diye düsünüyorum.

Gesendet von meinem SM-G980F mit Tapatalk

Üye
    Ettiği Teşekkür
    103
    komsunun evide reihenendhaus, bizim 2. ev oluyor, duvar 7 cm kalinliginda hic yok gibi birsey, ev eski

Üye
    Ettiği Teşekkür
    7
    ALdigi Tesekkürler : 59
    Arkadaşım komşun ile ilişki durumum nasıl iyimi kötümü? Ne olursa olsun eğer hata ondan kaynaklanıyor ise masrafları o üslenmesi lazım,ha sen dersen komşum ile iyi bir ilişkimiz var bozmak istemiyorum o zaman sen yaptıracaksın,unutma ilk önce ev deyil komşu al diye bir laf vardır,ama sen diyorsan o kadar aramız iyi deyil o zaman avukata vereceksin,anladığım kadarı ile adam masrafı ödemekten kaçınıyor, ya papaz olacaksın yada iyi olacaksın karar senin,avukatsız bu işi çözemezsin,sen adama güzelikle söyle hata senden kaynaklanıyor masrafları üstlen yoksa avukata vereceğim,burada komşuyuz düşman olmaya gerek yok de,cevaba göre hareket edersin,ben olsam ilk önce güzellikle denerdim,sonucuda buraya yaz bilelim ne oldu kaldı.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    103
    aramiz iyide degil kötüde degil, yazın kömürle mangal yapar her hafta sonu, yoksa bi sikayetim yok.
    haftaya bu konuyu ele alacam bakalim ne cikacak, sonucu belirtirim, bu hafta iş saatlerimiz uyusmuyor

Üye
    Ettiği Teşekkür
    103
    Arkadaslar gelisme var, bizim evin Sigortasi
    leitungswasserschaden-versicherungu olmadigindan karsilamiyorlarmis.

Simdi borulari takan firmanin haftpflichtiyle baglanti kurmaya calisiyorum.
    Burdan olumlu bisey gelirse, yaptiracagimiz firma, ayni komsununda hasarini tamir ediyor. Freigabe gelirse haftpflichtten, yaptiracagiz.
    Bakalim ney cikacak.

Nereden
    Ettiği Teşekkür
    704
    Birsey cikmaz bence. Firmanin hata yaptigini ispatlamak lazim. Oda yas.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    103
    Kisa bi Update yapim,
    Borulari Yanlis Takan firmanin, Sigortasi ile irtibata gectim, durumu anlattim.
    Haftaya cevap veririz dediler.
    Bakalim ney cikacak.
    Selamlar

17. fatrix38 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,485
    ALdigi Tesekkürler : 970
    Siz Evin Sigortasini bir gözden gecirin.Wasserschaden sigortaninzin olmadigini yazmisiniz.
    Ev ler mesela 50 li yapim olsa borular ne eski dir.Problem olma olasiligi cokdur.

Eski Sigortalarda evi alinca sigortayi da genelde devam ettiriyorsunuz.

Problem burada Fiat ucuz ama.Eski sigortalarda Leitungswasser schaden yok.Ve O zamanin degerinden Sigortali.Mesela o zaman 200.000 DM denmistir.O zamanin bedelinden.
    Ev yansa zarar olsa siz sigortam var dersiniz.Sigorta Policeyi önüne koyar imzalari gösterir bak 200.000 DM= 100.000€ bu kadar sigortali der.

Yanginda ne bu zamanin degerinden degerlendirmek gerek.

Veya komple evi olup dairesi olan arkadaslar Kiracinin birisinden yangin cikmis olsa yansa. Sigortasi düsük se Sigorta bakar durduk yere niye milyonluk deger ödesin.
    Vertragin 100.000€ al zararin der.Onun icin Sigortalari gözden gecirin.Eski sigortalarda Leitungswasser olayi genelde yok.Isinizi saglama baglayin.
    Bir de Kanal tikaniklarini sigortanin icine alin.Kiracilar birseyler atiyor.Feuchttücher ne.veya cocuklar ne problemde ben yapmadim olayi yasaniyor.
    Zaten Finanzamt a absetzen yapiyorsunuz veya Sigortalari kiracilar ödüyor.

Onun icin Genel olarak yaziyorum.Evi olan arkadaslar eski sigortalarini bir gözden gecersin.
    Dairelerde Verwaltung bakiyor.Onlar gerekeni yaparlar.
    Konu murat39 tarafından (26 Aralık 2020 Saat 12:20 ) değiştirilmiştir.

19. murat39 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye resadiyeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya-Gaildorf
    Ettiği Teşekkür
    46
    ALdigi Tesekkürler : 93
    Selam,bütün hauswervaltung olan binalarda gebauede versicherung diye bir sey vardir.Bu neden ile sigorta karsilar.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    103

uploaded

UPDATE: bugün kostenvoranschlag icin firma geldi yakinda haber gelecek

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)